Jump to content

Leon Fr aka Scufita Rosie


cristi511

Postare recomandată

Gata si periplul prin Moldova. Total ( tin cont de Bucuresti ca punct de plecare/sosire) 1004 km. Traseul a fost Bucuresti - Urziceni - Rm.Sarat - Buzau - Tecuci - Husi - Vama Albita - Chisinau si retur. 

Atentie la camerele fixe care in Moldova functioneaza si sunt cu duiumul... dar waze le stie si te anunta din timp.

In ziua 2 am reusit sa ajungem la Cramele Cricova sau Orasul Subteran, cu toti cei 120km de tuneluri ai lui. Merita din punct de vedere al obiectivului in sine sa vizitezi, este ceva foarte misto si bine pus la punct. Totul e gandit pana in cel mai mic detaliu si prezentat ca atare. Toata chestia asta mi-a deschis cheful sa vizitez si casele de vinuri ( cele care pot fi vizitate) din Romania.

Chisinaul...este un oras cu "parfumul" lui. E bine ca l-am vazut dar nu cred ca as mai face-o a doua oara. E bine sa va caculcati traseul in asa fel incat sa ajungeti pe "rosu" in Moldova si sa plecati cu plinul facut de acolo. :D 

Ps: Combustibilul este la jumatate fata de Romania ca pret. Mancarea este foarte ieftina si buna, alcoolul cam la acelasi pret. :) 

 

 

IMG_20160826_112618.JPG

IMG_20160826_113101.JPG

IMG_20160826_114321.JPG

IMG_20160826_114344.JPG

IMG_20160826_123141.JPG

IMG_20160826_123206.JPG

IMG_20160826_123454.JPG

IMG_20160826_123650.JPG

IMG_20160826_123747.JPG

IMG_20160826_124932.JPG

IMG_20160826_124947.JPG

IMG_20160826_125055.JPG

IMG_20160826_125336.JPG

IMG_20160826_125402.JPG

IMG_20160826_125514.JPG

IMG_20160826_125836.JPG

IMG_20160826_165526.JPG

IMG_20160826_171010.JPG

IMG_20160826_195757.JPG

IMG_20160826_195803.JPG

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Frumoase pozele, cuma fost un drum asa lung cu alta masina, te-ai intors mai bucuros la a ta ?

Quote: "Chisinaul...este un oras cu "parfumul" lui. E bine ca l-am vazut dar nu cred ca as mai face-o a doua oara." :) poti sa ne dai detalii ?

Link către comentariu

Misto pozele.

La noi poti vizita Ostrov - iti recomand. Te poti si caza acolo, au deschis anul trecut in Octombrie.

In plus, de acolo prin Adamclisi  la Negru Voda drumul e superb, impusti 2 si obiectivul si plimbarea :) 

Link către comentariu

@laduncaag pentru ca e murdar, plin de gropi, cu toate trotuarele sparte, gri, apasator, dezorganizat. Mi-au fost suficiente 3 zile pe acolo ca sa nu mai vorbesc de bariera lingvistica: sa ne intelegem, Rusa este limba utilizata in Moldova. Romana e doar pentru aia care nu stiu rusa sau sunt mai...rebeli. Totul este bilingv: meniuri, programe, informatii, ambalaje samd. Am prins o discutie in timpul paradei de ziua nationala, care la ei e pe 27 August, intre 2 persoane care argumentau foarte virulent ca lor li s-a cam luat sa se ascunda cu limba romana si ca nu e normal sa li se impuna sa vorbeasca Rusa.

La trecerea reprezentantilor SMURD ( da, au si ei SMURD organizat dupa al nostru) o alta persoana a facut remarca: " astia sunt antrenati si pregatiti de ai vostri". Asta spune multe...

Spre exemplu, taxiul se plateste pe zone, dar dupa ce suni si spui ca vrei o comanda la adresa X dispecera iti inchide iar ca o confirmare a comenzii primesti un telefon generat automat de un robot, in rusa. Meniurile softurilor folosite prin magazine sunt in rusa, daca te aud ca vorbesti romaneste imediat o dau pe rusa...asa ca...nu e Romania. :) 

Este de recomandat ca la intrare in Moldova sa achizitionati o cartela PrePay de acolo ca sa puteti comunica. Roamingul este foarte scump iar tarifele pentru trafic de internet...ehe doamne :)) .

Exemplu:  

- masa de 7 persoane, seara, cu alcool si desert si fel principat am dat cam 180 de RON. ( restaurant La Placinte) 

- cartela PrePay este in jur de 6 RON

- O sticla de spumant de foarte buna calitate in jur de 13 RON

- Litru de motorina in jur de 3 RON

- 2 pizza de 30 cm + transportul ( atentie ca masinile nu sunt branduite) in jur de 35 de RON

- o bere Chisinau Tare ( extrem de buna mi s-a parut) in jur de 3 RON

- bomboane Bucuria de la 10 Ron/kg. 

Noi am cumparat lei moldovenesti cu 4.8/RON. Aveti grija la Exchange-uri sa scrie clar fara comision. Unele practica comisioane ascunse.

 

@75NOR mersi de pont. Sa vedem cand mai avem timp si bani pentru plimbari dar...ar fi cazul sa ne apreciem mai mult tara asta, asa cum e ea...cu bune si rele. 

 

LE: @laduncaag legat e prima parte a postului tau: ma bucur ca nu am luat Leonul in excursia asta din 2 motive 

1. lipsa spatiului..sau altfel spus nu cred ca ne descurcam tocmai ok 5 adulti cu bagaje atata drum...mai ales la retur. In duster am avut loc si toata lumea a calatorit in confort.

2. drumurile: cum am scris in prima parte a postului....drumurile in Chisinau sunt crunte...crunte. Cred ca turbam sa fi mers cu roti pe 18 si masina incarcata pe acolo....asa cu Dusterul totul a fost ok, fara stres. Si, poate mai important este ca poti ajunge aproape oriunde cu genul asta de masina iar detaliul asta face diferenta cand vrei sa vizitezi cat mai multe zone. 

Per total am tras destul de tare de masina ( am mers dupa un A4 B8 dotat cu statie ) dar la drum lung este mult mai confortabil Dusterul.  Suspensia moale face toti banii pentru ca pur si simplu nu te doare capul de nimic.... Nu m-a obosit drumul si tine cont ca returul l-am facut dupa ce in 4 zile nu am dormit mai mult de 6 ore. Chiar ma bucur ca am facut alegerea asta altfel as fi regretat amarnic. 

Prietena mea, care conduce o masina de 200 de cai si 500 nm mi-a zis ca nu a avut absolut nicio emotie tot drumul. :) Relationship goal achieved!!!

 

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Mda, buna descriere si de folos, cam trista concluzia insa :)

Confirm zona Adamclisi cat si muzeul de acolo, am fost anul trecut in drum spre Vama, e superb, musai ma mai duc cand creste baiatul.

Link către comentariu

De femeile din Chisnau ce parere ai? Ca eu am dat vinul deoparte cand le-am vazut.

Link către comentariu

Nu vreau sa discut despre asta...pot spune doar ca am plecat suparat de acolo...

....ba nene ba....:eek:

Link către comentariu

Cristi, daca vrei sa vizitezi o supercrama aproape de tine, iti recomand Avincis la Dragasani.

Link către comentariu
13 minutes ago, cristi511 said:

Nu vreau sa discut despre asta...pot spune doar ca am plecat suparat de acolo...

....ba nene ba....:eek:

Bun :)  Deci nu calc pe acolo, sa nu plec ofticat.

O sa am scuza vesnica legata de drumurile proaste si talonul meu de 40 :) 

Link către comentariu

@deenman 7.4℅ cu ac on tot drumul.

@vdragos mersi de pont. Se face lista :D 

@75NOR ba dimpotriva, acum ar trebui sa te duci. Probabil ca fiind sărbătoare mare...au ieșit toate din vizuini.

Legat de Chișinău, noaptea pe strada am avut vreo 3 momente în care indivizi s-au întors după noi. Noroc ca eram totuși multi dar...urat sentiment.

Modificat de cristi511
Link către comentariu

prietena ta are vreo sora ? sau prietene la fel ? =)))

Foarte util ce ai scris mai sus. Nu voi vizita niciodata ! :))

Modificat de C Z R
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Care Leon, al tau ? Cred ca ar trebui sa pleci de la o evaluare personala: cat te-a costat, cat ar costa acum una noua la fel, vechime, km, bagi o formula magica :study: si iesi ceva :santa: sau :Computer:

Link către comentariu

Daca e vba de Leon-ul tau...probabil ca atat cat scrie ca-l ai asigurat in polita CASCO - 10-15%.

Asta ca sa fie un raspuns mai general. Altfel, poti aplica algoritmul lui CristiALF sau poti sa te orientezi dupa site-urile de profil (autovit, mobile etc).

 

Link către comentariu

Da, despre Leonul meu e vorba. Problema e ca ceea ce consider eu a fi un preț corect se prea poate să fie departe de ce oferă piața....

Intre timp am ajuns la +26.500 km iar la 1 oct se împlinește 1 an de la achiziție. Masina e aproape ce mi-ar fi trebuit...as renunța bucuros la navigatie, led si alte brizbrizuri pentru scaune incalzite si dsg...

Dar..Dar..dar...vom vedea. :) 

Link către comentariu

Intotdeauna e chestia asta cu piata, normal. Din pacate, din observatiile personale, Seat se si devalorizeaza mai repede decat VW si Skoda de ex. 

Eu iti mai dau un sfat: mergi la buy-back la o evaluare daca vrei, vezi cat ofera. Oferta lor e teoretic mereu sub ce poti obtine din piata, la tine probabil cu 1-1.5-2k ? Daca te ajuta (desi nu cred), mie la Polo imi ofereau undeva la 3000 EUR pe rationamentul ca trebuie sa isi puna si ei ceva (500 EUR min ziceau ei - eu cred ca puneau mai mult) plus ca ei trebuie sa ofere min 6 luni garantie si deci sa bugeteze chipurile niste riscuri. Eu am luat in piata usor 3700 EUR, in cateva ore... Nu face calcule de procente ca nu e cazul la tine de 20% diferenta, dar nah...am dat un exemplu.

Dupa ce ai oferta lor, pui anunt in piata mai mare, normal.

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Voi vedea...

Sa mai destindem puțin atmosfera...azi am ieșit din București cu 11.5℅ mediu. :D long live the tdi...

Edit: zic ca mai mult de 17.5k nu o sa vad...pentru că totuși am o dauna...mama lui de București.

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Masinile de un an se vand mai greu daca tii la pret. Nu iti da nimeni 18000 de E cand cu 21000 si probabil rabla iei unul nou.

E bine de asteptat ca "rabla" sa se termine.

Link către comentariu

Te inseli, nu mai e nimic (si nu mai este cu tichete). La 8 Iulie se epuizasera toate cele 13.000 tichete, la 18 iulie au mai dat 4.000 tichete si..aia e. Doar nu crezi ca dupa ce s-au dat 13k in 2 saptamani, din cele 4k mai sunt si acum, nu? :)) 

 

Link către comentariu

Nu mai este cu tichete si tu despre tichete vorbesti?:))

Ei, atunci e in avantajul tau, eventualul client nu mai are un argument in plus.

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!