Jump to content

Leon Fr aka Scufita Rosie


cristi511

Postare recomandată

Pai am rezolvat dupa doar cateva ore pentru ca nu am alarma iar claxonul era prea mult. :)

Link către comentariu

ahahahahha, inseamna ca nu sunt singurul care se gandeste ca claxonul e prea mult.

Link către comentariu
On 04.06.2017 at 11:09 AM, cristi511 said:

7. Needle swipe: foarte draguta chestie, ridica mult gradul de sofisticare al interiorului. Recomand.

Uite fix pentru sofisticarea aia needle swipe era standard la Superb inca de la Superb 2, masina aparuta in 2009 si gandita probabil prin 2007 :blah_:

Link către comentariu

Gata vacanta, hopa ziua de munca si implicit lipsa de chef. :)) 

Zilele astea am reusit sa bifez in jur de 1000 km pe ceas, mare parte din ei pe autostrada. Aici n-am de comentat decat despre insonorizarea precara a Seat-ului, care te oboseste in timp. I-am dat vătraie cat am putut, nu a comentat nimic.

Zic sa trag niste concluzii:

1. Mamaia se rebranduieste usor usor: din statiunea "fiță glem" devine statiunea "married with children". Asteptandu-ma sa vad forme care mai de care mai apetisante, mai "tunarite" si mai bine prezentate (e si asta un tip de vanzare) am avut surpriza sa vad muuuuuulte familii tinere implicit muuuuulti copiii. 

Problema e ca nu stiu daca sa ma bucur sau nu: pentru tara e bine insa pentru ideea de "escapada de weekend" nu. Trebuie cautate alternative decente la pret. :)

2. Fiindca am avut un eveniment in zona, am reusit sa bifez o locatie interesanta, de care nu auzisem, dar care mi-a placut (exceptand aglomeratia si dezorganizarea tipic romaneasca). Este vorba de Delta Neajlovului si mai exact de Resort Comana, din rezervatia naturala cu acelasi nume.

Cat am putut sa vad este o destinatie interesanta de o zi, aproape de Bucuresti (spre Giurgiu) care iti poate ocupa timpul de dimineata pana seara. Pare ideala pentru a petrece o zi cu copilul afara din Bucuresti.

Vor urma alte plimbari in weekend. :)

 

 

IMG_20170604_155205_1-1664x1248.jpg

IMG_20170604_154917-1664x1248.jpg

IMG-20170604-WA0004.jpeg

Link către comentariu

Subscriu la needle swap #swagereala cat si confort turn signal, eu la cel din urma cred ca in momentul in care il voi coda voi incerca pe 4, la octavia l-am avut pe 5 si parca mi-as fi dorit 4

In rest sincere felicitari de iesire ;)

PS: sunt curios daca corneringul chiar iti ofera vizibilitate sau doar va arunca lumina calda in lumina rece de pe led, presupun ca esti cu lumina calda in proiectoare, sau?

Link către comentariu

Corneringul functioneaza daca nu ma insel pana la 40kmh asa ca nu ma astept la cine stie ce beneficii. Este o chestie in plus pe care mi am dorit-o si nu o aveam.

Da, becurile sunt clasice si se vede clara diferenta dintre tipurile de lumina insa nu am o problema cu asta.

Legat de iesire, fu bine, fu obositoare asadar reusita. :))

Va urma...

Link către comentariu

Bun, ce isi face omul cu mana lui se numeste lucru manual...

Epopeea eleronului se va incheia cu datul jos, vopsit haion si o pierdere de vreo 2000 ron.

Din pacate, de banii astia daca eram baiat destept luam un haion sh de cupra si aia era.

O sa arate ca dracu masina dar...asta e. :)

 

Link către comentariu

Offf, dar nu se poate nicicum vopsi cum trebuie eleronul? Ca totusi sa ramai cu el ? Arata bine masina cu eleron....

Link către comentariu

Nu si desi niciodata n-am fost adeptul solutiilor AM, de data asta am cedat emotiei si..mi-am furat-o. 

Dar uite asa invata omul...

Nu mai pun pe masina piese altceva decat OEM.

Link către comentariu

Care e originea draciei? Ca in DE se gasesc eleroane de calitate de la tuneri seriosi.

Link către comentariu

Ce s-a intamplat? De ce trebuie sa revopsesti hayonul?

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu

Polonia, ebay, user cu +3000 de review-uri pozitive. 

Dracul sa-l ia, trecem peste. :)

@mihai.onu94 s-a umflat vopseaua pe el.

Link către comentariu

De ce trebuie sa renunti definitiv la el, cu o revopsire nu se rezolva mai simplu treaba ? Daca l-ar fi vopsit cum trebuie de la inceput, cu toate etapele tehnologice respectate, sigur nu se mai ajungea aici .

Link către comentariu

Nici eu nu inteleg ce treaba are ca eleron e aftermarket cu faptul ca vopseaua s-a umflat. Mi se pare mai mult greseala de vopsire.

Cu arcurile ce ai mai facut. Le-ai mai pus inapoi pe masina?

Link către comentariu

@Sor!n @mihai.onu94 nu vreau sa mai am vreo problema, oricat de mica, asa ca voi scapa de el pana la noi ordine. ( fie haion de cupra fie o varianta oem).

De asemenea, arcurile nu mai sunt de mult in posesia mea, acum suspensia este stock si asa va ramane. 

Zilele astea, cat Leonul este la reparatii, am o Jetta mk5 1.6 mpi pe mana. Deci, exceptand faptul ca motorul e degeaba, nu pot sa nu observ ca o masina veche de cel putin 10 ani, cu 300k km facuti doar in Romania este calitativ peste Leon. Incepand cu faptul ca nu trosnesc plasticele si terminand cu rafinamentul suspensiei!!, toate astea ma fac sa imi para rau ca am dat jetta si mai ales ca am ales Leonul cu punte. 

Data viitoare cu siguranta voi fi mai atent la astfel de aspecte.

Cum am zis inca din primele zile, masinile bazate pe mqb sunt firave, nu iti lasa senzatia de rezistenta in timp. Da, ai tehnologie si multe plusuri dar in acelasi timp ai si multe minusuri in aceeasi platforma. 

Daca n-as fi legat de alte investitii in perioada asta si de faptul ca masina e pe firma, cu siguranta as renunta la ea cu prima ocazie. 

Urmatoarea va fi ce trebuie...sper :))

Link către comentariu

Absolut de acord cu tine... la caroserie si elemente cel putin leon este clar sub veche caroserie pe care veneau Golf/leon/octavia 2... la fosta masina dupa 5 ani si 100 000 km nu aveam un scart in interior... cea ce nu pot sa spun despre leon la 40 000 km. Insa in rest cam acelasi mancare de peste , chiar franele mele stock par a fi mai calitative ca si pe fosta la care la 23 000 km erau ovalizate deja (cu actuala ma duc mai tare) . Iar trenul asta de rulare este o batjocura la adresa clientilor la partea de cea ce tine de finetea unui tren de rulare totusi pe o masina de 20 + K euro. Nu zic, are stabilitate dar are finetea trenului de rulare al unui tractor universal 6010... si din cate vad asta e si la Octavia... cine are telescoape active sau 180+CP ii alta treaba... 

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!