Jump to content

Consum Leon 5F - TDI si TSI


cristi511
 Share

Postare recomandată

Sustin descrierile despre consum ale lui Cristi511: Va dau doua exemple extraurbane cu masina mea dar condus total diferit

1. Cluj-Aiud-Alba Iulia-Sibiu-pana la sensul giratoriul spre Transfagarasan, unde m-am intalnit cu un logan 1.2mpi...de acolo mers finut... 270 km facuti sub 3 ore. Mers tare si foarte tare,depasiri etc.  ca trebuia sa ajung la timp la intalnire si din cauza traficului nenorocit din Cluj am pierdut aproape 40 de minute... Consumul final a fost de 6.2 %. Vit. medie: 89 km/h

2. Luni saptamana aceasta Sovata - Cluj - Napoca 200 km...din cauza unor probleme de sanatate am mers fosrte anemic si fin ca efectiv nu puteam mai tare, cu cateva mici depasiri mai puternice... consum final 4.8% Vit. medie 58km/h. Adevarul la un mersd normal la motorul acesta detasat dar totusi nu dormind pe drum este undeva pe la 5.5-5.8%, asemenea consumuri scot si eu cand ma duc in stilul meu si nu trebuie sa alerg ca idiotul sau anemic cu febra...

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facuti 1080 km Cluj-Oradea-Zagreb-Zadar . Cluj-Oradea mers cat s-a putut de tare(masina incarcata la refuz portbagaj si inca ceva in spatele meu 2 afulti) 5.8%. In Ungaria mers legal ca na...stat politienesc. La granita cu Croatia 4.8%. In Croatia desi trebuie avut grija...pe autostrazi nu prea streseaza lumea politia...acolo poti sa tii pasul cu nemtii...adica mult peste vitezele legale, multe urcusuri lungi...calduri mari. Consum final 5.5% si 107 km/h vit. Medie. 

Offtopic...se oare ca AC-ul si-a revenit. Masina s-a comportat impecabil

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1265 km cu 90l. 7.11℅ la pompă. În jur de 1000 făcuți pe autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% autostrada A2, tempomat activ setat la 139 km/h. Extrem de multumit. Cit m-am invartit prin Mamaia a luat 7 pe medie!

20160724_132441.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

28612167212_4f571b57d4_o.jpg20160802_122508 by Peter Andrei, on Flickr

28100689214_0e9c806953_o.jpg20160802_122440 by Peter Andrei, on Flickr

Consumul cel aratat mai sus a constat din vacanta in Croatia 3204 km, mers incarcat, mers in general cu 150km/h(140 in Ungaria ca acolo trebuie avut grija) setat tempomat pe autostrazi, cu sprinturi in multe cazuri mult peste. Masina incarcata la maxim portbagajul si ceva in spate, doi adulti . Plus intrat iesit din Zadar, Split, Rovinj, Zagreb, Oradea si bineinteles Cluj. Ceilalti 1200 km constau dintr-un drum de Cluj - Transfagarasan- Brasov - Targu Mures, Sovata si fataiala prin Cluj. Din cauza localitatilor si a doua ambuteiaje pe autostrazile din Croatia plus una la vama Bors...mi-a scazut considerabil viteza medie, care era mai mare chiar si peste 100km/h... Consider ca masina a consumat super, nu am mers niciodata la consum, Drive Select a fost 100% pe modul SPort tot timpul, am folosit motorina extra atat in tara cat si strainatate. ABsolut multumit de consum si cum se misca masina la drum lung. Temperaturi in Croatia intre 32-36 grade in umbra, AC a functionat 100% pe tot drumul ...

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma invirt de vreo trei zile prin Constanta si Mamaia cu niste consumuri de 7, de imi vine sa-mi dau palme sa ma trezesc ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti - Ovidiu, doar pe A2, cruise control la 140 km/h.

Scuzati praful, recunosc ca nu am avut timp sa ma ocup de masina sotiei.

 

 

20160730_154403.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Exclusiv Bucuresti...

IMG-20160820-WA0001.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ia bine dar daca e de azi, eu scot si 7 curat ... Te astept pe 15 septembrie pe la 8 dimineata sa traversezi Bucurestiul si sa faci statistici de consum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se tot discuta prin alte parti de gaura data de un 2.0 T in buzunar. E adevarat ca nu e diesel, insa pentru ce ofera, consumul il gasesc ultimul lucru ce merita mentionat.

Daca vi se pare mult atunci cu siguranta e o masina urata si nu va place nici interiorul.

60 out/40 in  

cpr.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, saibot said:

Se tot discuta prin alte parti de gaura data de un 2.0 T in buzunar. E adevarat ca nu e diesel, insa pentru ce ofera, consumul il gasesc ultimul lucru ce merita mentionat.

Daca vi se pare mult atunci cu siguranta e o masina urata si nu va place nici interiorul.

60 out/40 in  

cpr.jpg

@saibot: despre ce "tristete" o fi vorba la 2.0TSI? In aceleasi conditii ca tine 60/40, cu 2.0TDI am 6.5%, cu 140cai in minus fata de tine... E un pret pe care l-as plati fara sa clipesc :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subiectiv luand problema consumului unei masini, in cazul meu sunt multumit de al meu 2.O TDI, fiindca mergand dupa posibilitatile masinii mele "tare" - lucru foarte subiectiv de altfel, consuma putin...adica folosesc mai tot timpul circa 8O % din resursele motorului si am consum de maxim 6 si ceva.(si am facut asa la toate masinile mele de pana acum).  Ei ma stiu si stiu ca asa as face si la CUPRA sau GTI sau whatever mai puternic, mult mai puternic... si atunci se schimba foaia. Eu precis nu as umbla cu consumuri de 8, la o masina benzinara turbo de 3OO CP... diferenta ar fi de doua ori mai mare care la un 3O K km pe an(hai sa zicem maxim 5O% mai mare ca nu tot timpul o alergi)... Da, daca as avea posibilitatea financiara nu m-ar interesa dar iau ca atare aceste consumuri de CUPRA apropiate de ale unui dizelache cuminte ca si "se poate si asa/atat" daca esti cuminte sau ti de legislatia rutiera cu toti dintii :) . Daca insa esti tipul de sofer caruia ii place sa aiba ceva rezonabil de puternic, dar care de obicei merge relativ legal si linistit cu cateva explozii de putere mai rare, merita 1OO% investitia in ceva de genul si cand dai drumul la harghelie stii un lucru :) Drumuri bune sa avem 

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

IMG_20160912_075035.jpg

Mai e ceva de zis? :)) 

Cel puțin ultimi 600 km au fost făcuți pe autostrada, cu 46 de l de motorina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

1.4 TSI ACT 150CP

Ceptura - Bucuresti...la intrarea in Bucuresti aveam 4.6

 

20160924_212337.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 7/25/2016 at 9:31 AM, vdragos said:

100% autostrada A2, tempomat activ setat la 139 km/h. Extrem de multumit. Cit m-am invartit prin Mamaia a luat 7 pe medie!

20160724_132441.jpg

1.4tsi. Mamaia nord - mall city. Mall city - hotel iaki. Hotel iaki - a2 - bucuresti. Consum 6.4. Pilot 139.

Diesel.. :o

Modificat de alexs_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSG, 4x4, 184 de cai, 1630 de kile? Ca sa fim realisti ...

Altfel pun si eu consumul Touranului pe acelas traseu, 5,7 si intreb: compacta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un consum de altfel excelent pentru ce stie sa dea masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haideti sa duc mai departe consumul 2.0TDI 150 vs 1.4TSI 150 ACT.  

Ieri am facut un drum impreuna eu si tata de la Sovata - Campul Cetatii - Cluj via autostrada A3, ploaie si frig 100% pe tot parcursul drumului 201 km, mers unul dupa altul in acelasi stil de mers(chiar niciodata nu era nimeni intercalat intre noi), mers destul de fin cu cateva exceptii de depasiri mai fasnete si viteze mai mari. In fiecare masina erau 2 persoane adulte, doar ca eu aveam portbagajul plin, ai mei cam 50% max. Anvelope identice: 225/45 R17 Pirelli P7 , combustibil diesel Rompetrol S55 Efix, Benzina Petrom 99+

Consum 2.0TDI 150 - 5.3%

Consum 1.4TSI 150 ACT - 6.5%

Diferenta nu este mare si diferente intre reprize nu am observat, eu mergeam in fata si in orice fel de situatie, TSI-ul se tinea lejer dupa mine. Diesel(2.0TDI 150) merita daca faci multi km extraurban si esti fan diesel. Consumurile au fost facute pe doua masini gemene ( Seat Leon ST  FR)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Return trip, Bucuresti included, aceeasi maniera de condus. :)

IMG_20161121_082756-1248x1664.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

586 km cu 46 de litri de motorina din care 300 pe autostrada iar restul insemnand naveta zilnica la munca timp de 2 saptamani. :)

Long live the diesel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

1,2 tsi de vreo 125 cp, exterior la medie de 65 km/h consum mediu 5.8   :)   mers normal,   inainte de remap cand avea 85 cai scoteam intre 5 si 5.5 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vdragos merg 3km dimineata si 3km la 5 cand ies de la birou si vorba aia, nu depasesc 2000rpm ca e uleiul rece. :P Un aspect foarte important e ca nu exista trafic/aglomeratie la orele alea. 

La mers pe autostrada se mentine consumul peste 6.5%, condus fluent si cu medie in jurul a 90-100kmh. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!