Jump to content

Consum Leon 5F - TDI si TSI


cristi511
 Share

Postare recomandată

Postez un consum de ieri, Focsani - Bucuresti, foarte bun, din punctul meu de vedere.

IMG_20190629_172217.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mers legal, respectat toate limitele de viteza , intrat prin Budapesta pe drum spre Baia mare.
Benzina shell v-power 100.

 

IMG_20190701_083359.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman imi place ca acum o pupi, acum o scuipi ???

In alta ordine de idei, eu cred ca nu consumul ai vrut sa il vedem, ci viteza medie... ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt am vrut sa arat range-ul.

De mașina sunt mulțumit și nemulțumit, cum e și normal. Mereu e loc de mai bine, dar cum sunt un om zgârcit nu am de gând să plătesc pt ceva extra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

1. Consum Piatra Neamt - Adjud mers normal (Piatra Neamt - Bacau o banda pe sens si foarte multe sate, Bacau - Adjud mers normal si 2 benzi pe sens).

2. Consum Adjud - Bucuresti (Piata Victoriei) mers normal cu ceva reprize sportive, iar pana sa intru pe A3 a fost 5,2. (plecat cu plinul - benzina OMV 100)

@Rave ?

Consum.jpg

Modificat de Radu Mircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Radu Mircea WOW! N-am vazut niciodata asa consumuri cat a fost la mine ?

Trebuie sa invat sa conduc mai economic :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am vazut multe variante de consum extra urban. 

Totusi pun aici si un consum urban(Bucuresti)  foto 1 este din 25 iunie, iar foto 2 este tot pentru un consum doar in oras, dar pe termen lung in perioada aprilie-mai 

Motorizare 1.6 tdi 110 cp dsg pe leon st

8C221563-616D-45C0-B244-2591070C1F77.jpeg

29E03F34-BC18-4839-9D92-C5F7128BFE4F.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Viena- Istria Croația , mult trafic și urcat și coborât prin relieful din Slovenia și multe lucrări.

E stricată mașină zic eu, cum sa ai 1000km range pe benzina.

 

Shell vpower 100

Shell 0w30 AV-L special făcut pt VAG.

 

IMG_20190814_174142-3000x2250.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Uite aici range ce ne-ar place ?

 

In realitate, consumurile la dieselul meu stau asa:

Bucuresti - se apropie de 10 l% in trafic greu

Afara nu trece de 6l%. Cel mai putin am consumat 4,2 l%, dar am mers cam incet!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Bled Slovenia- Viena Austria, 4 persoane + bagaje.

 

Viteza medie mai mare era inainte sa intru in renovarile fara sfarsit ale Austriecilor, este imposibil sa treci tara fara sa prinzi drum in lucru.

 

 

 

 

IMG_20191103_130622.jpg

IMG-20191103-WA0007.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 TSI 150 Cp  CZEA

Pestera Ursilor - Stei - Campeni - Abrud - Hunedoara - Sibiu - Bucuresti

 

...Scuzati flash-ul

20191030_223439.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Seat Leon style 1.5tsi 96kW .

Consum extraurban pe 238km cu viteza medie 65km/h 4.8% . Mers linistit pentru rodaj fara a depasi 3500rpm. 
Consum mediu mixt pentru 410km, din care 238km extern, 6.34%.  Start-stop dezactivat.

Sunt uimit de consumul extraurban avand in vedere ca n-am fost cea mai lenta masina de pe traseu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va mai arat ca ma injurati. 

 

Da, cateodata ma mai dau jos din masina si o imping, sa obtin consumuri mai mici. Folosesc AC, in primele doua poze 4 oameni in masina+bagaje.

 

A doua poza e din oras, dus intors.

1.4 tsi CMBA 122cp/90kW - aerodinamica mai buna decat octavia sau golf, masina mai usoara, jante 16, cu alea pe 18 mai adaug 1%.

IMG_20200516_173250.jpg

IMG_20200516_184019.jpg

IMG_20200512_073229.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
octavia 4ever

1.5 TSI cu 130 cp nu are nimeni pe aici?  1.4 TSI vad ca are consumuri foarte bune, nu prea mai merita 1.6 TDI.

@Adi_vw esti multumit de motoras?  Ce consum ai acum prin Cluj-Napoca? Cati km ai cu masina?

Modificat de octavia 4ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are putin peste 3000km. Consumul mediu pana acum e cel din semnatura 6.06%.

In oras daca merg pana in 3 km, consumul e spre 10%. Dupa 7-10km se stabilizeaza in jur de 7.5% cu AC on si start-stop off.

Motorasul e ok, dar ma deranjeaza putin sistemul ACT la drum intins. Daca esti in regimul de 2 cilindrii si urmeaza sa faci o depasire, deci sa o calci (nu neaparat blana) schimbarea in 4 cilindri e insotita de o mica smucitura care nu ar fi daca motorul ar merge tot timpul in 4 cilindri. In oras nu se simte din cauza sarcinii reduse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.5TSI poate fi un motor economic, eu am consumul general sub 5% pe 15000km, desi motorul are 150CP, am jante de 17'', iar masina cantareste 1400kg. Dar merg preponderent extraurban si adopt un stil relaxat. Similar se pot scoate consumuri chiar mai mici cu modelele mai usoare din grup (Leon, Octavia), iar motorizarea de 130CP pare a fi optimizata in acest sens. Nu ar trebui sa iti faci griji in acest sens. Daca un model mai greu poate scoate consumuri de 4.x% in conditii de mers relativ alert, cu multe depasiri, nu sunt motive de ingrijorare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

ST 1.6tdi/110-115hp?

Spritmonitor.png

Modificat de dansysro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!