Jump to content

Ce bujii (cu scanteie) folositi?


s_c
 Share

Ce bujii (cu scanteie) folositi?  

893 voturi

  1. 1. Ce bujii (cu scanteie) folositi?

    • OEM
      145
    • Bosch aftermarket
      150
    • NGK aftermarket
      465
    • Beru
      125
    • Altele (va rog precizati)
      44


Postare recomandată

andreiplesa2000

Multam' fain de lamuriri.Am crezut ca nu-s bune deloc !Daca tot le-am cumparat  cred ca o sa le pun pe astea sa vad cum reactioneaza .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oferiți-mi, vă rog, o recomandare pentru motorul 1.8 20V, cod ADR. Există atâtea variante pe net, cu parametrii atât de diferiți, încât habar nu mai am nici un habar de bujiile care se potrivesc cel mai bine pentru acest motor și nici acces la un software de specialitate nu am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele mai potrivite cred că sunt cele de echipare originală: NGK BKUR6ET-10.

În pdf mai sunt câteva variante.

adr.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut colegi!!!am o problema si am nevoi de sugestii.mi-a cazut bobina de inductie pe golf 4 1.4 , 16v si am nevoie de cateva sugestii...spre exemplu cat de greu este sa schimb aceasta piesa in fata blocului:)

Modificat de ironhide
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E usor, nu e o operatie grea. Daca sunt bobine individuale, se deconeceaza mufa, si se trage de bobina in sus, eventual faci parghii cu 2 surubelnite plate si tragi usor in sus. Daca e cu fise, e prinsa in suruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ironhide, cum a ajuns la concluzia ca e bobina de inductie a cazut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru motorul ALZ stiti ce bujii erau din fabrica si cu cati electrozi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat,au venit montate si PFR6Q de la NGK ,101 000 063 AA original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
PSK 2.0 TSI 211 HP

Buna baieti . Am si eu intrebare la care tot incerc sa gasesc raspuns de vreo 2 luni . ;) . Vreau sa schimb bujiile de pe tiguan 2.0 tsi 155 kw , si as merge pe denso iridium . ce parere aveti ? a folosit cineva pe volkswagen  asa ceva ?  sa pun tot originale cu toate ca la reprezentanta sunt de 3 ori mai scumpe ( 480 lei -4 buc ) ... ms mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bunaziua,

Pentru un Polo fabricat 10/2002, cod motor BBY, VIN: WVWZZZ9NZ3D140972, ce se recomanda prin diferite softuri de piese inafara de cele OEM cu care am luat masina NGK BKUR6ET-10 ?

 

Ideea e ca vine caldura si eu vreau sa mai reduc sau sa dispara unele mici detonatii care apar cateodata foarte scurt cand creste sarcina, apar mai ales pe caldura si cu benzina de 95. Admisia de aer e pe rece dar poate mai reduc temperatura din camera de ardere si/sau ajut frontul de ardere sa fie mai optim prin bujii... Poate bujiile cu un singur electrod au expunere mai buna la amestec ca sa-l aprinda si astfel va arde mai uniform fara micile detonatii...

Nu stiu daca a incercat cineva bujii mai reci pe un astfel de motor stock, mi-e teama sa nu se innegreasca bujiile adica sa nu mai poata ajunge la temperatura de autocuratire si astfel apare missfire. Dar as fi dispus sa incerc variante mai exotice de buji.

 

Eventual daca stie cineva ce influenta are un parametru de care nu m-am interesat pana acum pentru problema mea, si anume pozitia (distanta) scanteii, adica cu electrozii mai aproape de chiulasa sau mai in interiorul camerei de ardere, cum e mai recomandat pentru evitarea detonatiilor ?

 

M-as orienta inspre NGK sau Bosch fiind marcile in care am eu incredere mai multa plus sunt cele gasite OEM in grupul VAG.

Eu in catalogul NGK am gasit urmatorul echivalent BKR6EIX-11, dar nu stiu daca merita diferenta de pret pt. a ma ajuta in ideea mea, nu ma intereseaza intervalul de schimb.

Iar in catalogul Bosch am gasit multe echivalente dar probabil cele cu dubla platina FR 7 HPP 33+ sa merite incercate sau cele pentru gaz Iridium CNG/LPG-Gas (FR 6 LI 332 S).

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PSK 2.0 TSI 211 HP

Cum pot afla ce bujii am pe masina fara sa le dau jos ? Codul de la reprezentanta de bujie e 06H905611. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu:nu poti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, ai bujii Bosh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PSK 2.0 TSI 211 HP
robi_zet

Azi am fost si am scos o bujie sa ma conving . Bujiile cu care vine tiguan 2.0 tsi 155 kw  din fabrica sunt BOSCH platina dubla . Unde gasesc sa cumpar bujiile astea originale ?  06h 905 611 R1. ms mult 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa verifice un coleg ce lucreaza in domensiu daca ti se potrivesc bujiile astea: NGK PFR7S8EG

In mod normal, un set dubla platina nu depaseste 200 lei in magazine.

 

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut. pentru un golf 4 motor 1.6 ,  AKL ce bujii sa cumpar? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stiti cumva daca se poate verifica dupa codul masinii cu ce bujii a venit din fabrica masina? Ma intereseaza marca sau numarul de electrozi ca din cate am citit e recomandat sa fie aceleasi bujii ca cele din fabrica ca motorul sa ruleze in parametrii normali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
mihaighimpu

Salut

Pentru un golf 5 motor 1.4 tsi 125kw BLG ce bujii sa cumpar?

Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul original: 101 905 626

AM:

NGK             PZFR6R

BOSCH         Z349       

BERU           0001340917   

DENSO         SKJ20CR-A8

                     VK20

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 la golful meu 4, 1.6 16v, 105 CP, cod  motor AUS, ce tip de bujii se potrivesc, si ce ati recomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Vreau sa imi schimb si eu bujiile si fisele pe un Vw Golf MK4 1.6 16v AZD, ce imi recomandati? Am auzit ca NGK BKUR6ET-10 ar fi cele mai ok? Alte pareri?

Va multumesc frumos pentru timpul acordat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AUS

NGK             BKUR6ET-10              echipare de origine

Beru             14FGH-7DTURX

BOSCH         F7HPP 222

Champion     RC89TMC

 

AZD - la fel numai că în autodata zice că bosch este echiparea de origine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!