Jump to content

Inventar piese schimbate in perioada garantiei


mariusd4
 Share

Postare recomandată

On 18.11.2016 at 0:13 PM, corsi said:

Si tu Brutus?:biggrin:Problema stiuta de Avia de mult timp. 

din motive de imposibilitatea obtinerii unei programari rapide la avia pt revizia de 60k, am mers la brady. N-au fost deloc mirati de poveste si confirmarea de la producator a venit in 15 minute. Cre` ca nu am fost primul  :))))

totusi, de rahat ca a trebuit sa le atrag atentia asupra problemei, desi era o revizie majora...Sa mai spun ca am lasat masina la 8:55 in service si m-au sunat la 14:50 ca e gata?  Pitstop curat...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost la service. Tweeterul (inaltele) din stanga spate nu mai imi functiona.

Mi-am dat seama cand m-am pus in spate in masina personala. Cica contact imperfect. S-a rezolvat in 30 min.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

in vara am schimbat maciulia de la schimbătorul de viteze DSG ( 52000 km si 2 ani vechime) - se exfoliase cromul de la clapeta se te agata, taia usor.

in Decembrie,înainte de Crăciun, m-a lăsat cutia iar consilierul service spune ca o sa trebuiască schimbata si aceasta. La 2 ani jumate si doar 59000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Adaug la piese inlocuite pe garantie si gura de ventilatie centrala de pe bord la care se exfoliase asa zisul crom, precum si update de soft pentru Bolero (inlocuit displayul acum 1 an, dar in diminetile friguroase tot refuza sa preia comenzile pe touch).

Masina are 42.000 km. Operatiunile le-am facut la Autoclub Timisoara de care sunt multumit la prim contact.

Vedem cum se rezolva si volanul "de pele" exfoliat deja. Schimbatorul din acelasi material mi-a fost inlocuit inca de pe la 18.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

 

Revin cu o intrebare legata de garantie.

Masina a fost achizitionata in septembrie 2013, deci garantia este valabila pana in septembrie 2017.

In cartea de service sunt prevazuti 2 ani garantie, plus extindere 2 ani cu stampila Brady.

Intrebarea mea este daca ultimii 2 ani de garantie sunt garantati de dealer sau de importator? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca prin "garantati" de dealer te referi la faptul ca esti obligat sa mergi doar la ei raspunsul este nu. Citeste in certificatul de garantie, acolo ar trebui sa scrie "4 ani garantie"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu primii doi ani sunt garantati de catre producator (Skoda). Urmatorii doi sunt de catre importator, adica Porsche Romania. Practic te poti adresa la orice service din reteua lor pentru rezolvarea problemelor aparute in garantie. Si sunt destule service-uri care apartin / sunt agreate de catre Porsche Romania.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Multumesc pentru raspunsuri.

Am intrebat pentru ca vroiam sa merg la Elcargid (reprezentanta Buzau) si ei mi-au spus ca in ultimii 2 ani de garantie doar dealer-ul de la care am achizitionat masina imi va putea acoperi eventualele defecte pe garantie, daca merg acum la ei orice va fi contracost.

Aveti idee cumva unde as putea gasi lista asta? Am cautat pe internet dar nu am putut gasi un link.

Multumesc inca o data!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cautat si eu acum putin pe internet si nu o gasesc. O am in masina printata pe undeva. Ma pot uita deseara cand plec de la lucru si iti trimit o poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

asa cum am promis, postez aici reteaua de service uri Skoda din tara. Teoretic toate probleme de garantie se pot rezolva la un service din lista. Dar iti recomand sa suni si sa intrebi inainte :)

Numai bine,

Laurentiu

Skoda Service.pdf

 

P.S. Lista e de cand am cumparat eu masina la sfarsitul lui 2014.Intre timp poate au aparut si alte service uri!

Modificat de vj_lau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pt lista.

Maine ma duc la ei, o sa va spun ce si cum. Problema semnalata este la roata stanga fata, cand virez stanga se aude un frecat, posibil si un amortizor fata fasaie.

Dar astea mi le asum ca fiind consumabile sa zic.

Pe de alta parte, manerul de la usa dreapta fata in anumite pozitii nu deschide usa, ramane blocat, si de asemenea cand inchid usa dreapta fata cu geamul lasat joaca foarte tare si este un zgomot deranjant. Din ce am mai observat, cand las in jos geamurile se aude un huruit, am pus-o pe baza prafului pentru ca dupa ce ploua sau dupa ce o spal zgomotul dispare. Problemele din urma ma astept sa fie acoperite de garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Problema cu manerul de la usa ma intereseaza si pe mine. De ceva vreme merge si la mine cateodata greu. Adica trebuie sa trag cu mai multa putere de el. Referitor la geam nu ai ce sa ii faci. Asa fac toate din generatia a 3-a. Cand inchizi portiera cu geamul deschis sau catusi de putin crapat, zici ca acum se sparge geamul. "Cut cost" la greu. La Skoda 1U din 2007 care a ramas la ei mei nici vorba de asemenea lucruri :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trist cu geamul.. la usile spate parca nu am sesizat asta.

Te tin la curent cu manerul, cred ca e doar o chestie de recalibrat sau repus pe pozitie.

La usa dreapta fata stiu ca a fost un defect recunoscut de cei la Skoda, solutia era sa stranga unul din suruburile mastii de la usa mai tare pentru ca punea presiune pe bord cand usa era inchisa si cauza niste zgomote. A fost rezolvata chestia asta, dar parca de cand s-a incalzit acum au reaparut niste "greierasi".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎08‎.‎03‎.‎2017 at 2:05 PM, vj_lau said:

Din cate stiu eu primii doi ani sunt garantati de catre producator (Skoda). Urmatorii doi sunt de catre importator, adica Porsche Romania. Practic te poti adresa la orice service din reteua lor pentru rezolvarea problemelor aparute in garantie. Si sunt destule service-uri care apartin / sunt agreate de catre Porsche Romania.

 

 

Te contrazic. Mie mi-au expirat cei 2 ani dati de skoda si am fost in germania intr-un service vw unde mi-au schimbat cutia de viteze pe "garantia importatorului". Ce vreau sa spun, este, ca garantia este internationala timp de 4ani. Nu este nicio diferență.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cipriantinu: nu constest ceea ce spui tu. Poate aveau si ceva informare ca e defect de la ei. Insa eu am schimbat in 2 decembrie anul trecut rola si cureaua de distributie tot in Germania si tot la o reprezentanta VW, cand am fost la sora mea in vizita. Insa consilierul de acolo a verificat si s-a grabit sa imi inchida dosarul de garantie pe data de 3 decembrie, deoarece ultima zi de garantie (din cei 2 ani de la achizitie) era data de 4 decembrie. Asa ca nu stiu ce sa iti zic...

Cel mai bine e sa nu ai nevoie de garantie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai perfecta dreptate, mai bine sa nu ai nevoie. Si mie mi-au zis ca nu mai am garantie si ca o s-o facem pe culanta... (nu stiu daca am scris corect). Am zis ca am 4ani de garantie si l-am pus sa caute mai bine si ceilalți 2ani. Dupa o jumătate de ora de telefoane si căutări in sistem a găsit si restul garantiei dar mi-a zis ca sunt trecuți la optiuni(elsa, ceva de genu). oricum azi merg iar in service, tot pe garanție, pentru navigație (mai exact, când apelez pe cineva nu imi mai arata in lista de apeluri a mașinii.) si pentru sfanta cutie dsg7 care desi e schimbata de curând a inceput sa trepideze in treapta 2 si R. Nu rau dar cat sa ma deranjeze având in vedere ca am 3 luni cu cutia noua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Foarte trista experienta de la service.

Am acuzat o frecare pe partea stanga fata, s-a dovedit a fi de la burduful planetarei (care, spre surprinderea mea, este de plastic).
Apoi mi-a fost data circuala de la fabrica cum ca este un defect normal, piesa nu va fi inlocuita pentru ca este un "zgomot constructiv".

Legat de geamurile care zdrangane cand sunt pe jumatate lasate si se inchide usa, iar este un zgomot normal pentru ca "totusi nu este o masina premium", asa au fost concepute in aceasta gama de pret.

Pentru manerul dreapta fata care agata, nu stiu cum cei de la service stiu cum sa traga de el pt ca am stat langa el si a deschis/inchis usa de 15 ori fara nici un defect, cum pun eu mana pe el se blocheaza.

In final am dat 160 de lei pentru toata distractia, fara a rezolva ceva. De banii astia intr-un service independent probabil imi si reparam problema si se uita cineva si cu mai multa grija.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

nu ca ti-as fi dorit asta, insa welcome to the club. Din pacate astfel de experiente am tot avut si eu cu service-urile astea din reprezentanta.

La Skoda deja chestia asta cu zgomot constructiv devine un lucru normal. Inseamna ca cei de la VAG sunt niste dobitoci daca prin / din constructia / design-ul masinii reies atatea zgomote "normale". Pentru zgomotul de la burduf probabil ti-au invocat TPI 2043429/2.

Legat de geamuri cum ti-am zis. Pe mine nu suma care o dau in service ma inerveaza ci timpul pierdut!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Din pacate ma mira standardele actuale, daca era un Citigo probabil ca nu aveam asteptari.

Dar o masina din clasa compacta de 21.000 de euro, pentru mine cel putin, are niste standarde indoielnice, la partea asta de tren de rulare personal.

Recunosc ca nu am detectat alte probleme care sa nu fie rezolvate, printre piesele schimbate pe garantie:

- pompa de apa,

-chiulase,

-kit de ambreiaj,

-motorase electrice geamuri fata.

 

Nu am o problema cu faptul ca apar defecte, e ceva normal sa spunem, nu mi se pare normal sa nu isi asume responsabilitate pentru ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e "zgomot constructiv" de ce nu era prezent acel zgomot in momentul in care ai facut primii km cu masina dupa ce ai preluat-o de noua de la dealer ? Eu am reclamat amortizoare "umede" la circa 60.000 km si mi s-a aratat o hartie similara "de la fabrica" prin care se spunea ca totul este normal.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, 

Cei care au avut probeleme cu bara stabilizatoare, cum a decurs procesul? Ați schimbat pe garanție sau pe banii voștri? La câți km ați avut problema?

La mine a început de pe la 20k și peste tot zic că nu schimbă pe garanție doar dacă mașina are sub 10k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este mentionat in certificatul de garantie ca face obiectul garantiei numai pana la 10.000 km ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, dar așa o ard ăștia prin service-uri. În certificat e menționat ceva de genul: Piesele cum ar fi bucșe, amortizoare etc. nu se supun garanției doar dacă se constată că e un defect de fabricație. 

Acuma faza cu constatatul e super vagă. So, ei au constatat că peste 10k e ok să-ți plece bucșele :))

Modificat de grigorievs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 grigorievs Ce simptome ai la bara stabilizatoare? zgomote la trecerea peste denivelari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomote (un scârțâit, parcă e un arc) peste denivelări mai mari la viteze mici. Also, și la viteze mari face la curse mai mare de amortizor (un hop ceva mai mare). Mai face tare în curbă scurtă cu denivelare (de exemplu la intrarea în garaj care are un hop la intrare).

Modificat de kthor
Folosirea nejustificată a citatului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!