Jump to content

Inventar piese schimbate in perioada garantiei


mariusd4
 Share

Postare recomandată

Propun ca in acest topic sa postam doar aspectele legate de piesele/interventiile service efectuate in perioada garantiei. Daca se poate sa oferiti cat mai multe detalii : numar de km, conditii de utilizare, probleme intampinate la solicitarea inlocuirii pe garantie, reprezentanta unde ati solicitat inlocuirea.

 

Ex: la mine cromul de pe nuca schimbatorului s-a crapat intr-un loc, cred ca o sa inceapa sa se curete in scurt timp. Nu folosesc creme de natura sa-l afecteze, silicon... nu merg cu mana pe el si cu toate astea da semne de uzura la doar 15.000 km si 11 luni vechime. Sper sa nu fie o problema inlocuirea lui.

 

Toate bune

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema sesizata la ridicarea masinii: partea soferului nu a fost aliniata, remediata in prima saptamana pe garantie

 

 

post-145647-0-51290700-1438842954_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acuma am schimbat antena de receptie nu puteam folosi gps-ul si banda dublu adeziva care lipeste stopul  pe luneta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 45.000 schimbat furca+ rulment presiune ambreiaj...scartaia ca dracu, 1.5 ani vechime dar zgomot facea de la 20.000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la 24.000 km:

 -> 6 calculatoare de xenon (3 seturi) - problemele au inceput pe la 72 km si s-au remediat pe la 17.000 km;

 -> 1 set senzor ploaie + lumina;

 -> 1 camera ILA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow, ai avut ceva probleme cu farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat la 20.000km:

 

- nuca de la schimbator (s-a cojit)

- un cheder cromat de la gemuletul mic stanga spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

la 16.000 am schimbat pe garantie urmatoarele:

 

* washere faruri xenon (stg +dr). Ramaneau afara... nu se mai retrageau... Au incercat ei sa le unga de vreo 2 ori insa au functionat max 1 saptamana. Apoi le-au inlocuit pe garantie.

* parte metalica scaun sofer. La fiecare frana sau plecare de pe loc se misca fata- spate vreo cativa centimetrii.

 

Numai bine,
Laurentiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- touchscreen-ul de la Bolero - din cauza blocarii la temperaturi scazute. Si cel actual s-a mai blocat de 2-3 ori pana in prezent. Vedem la iarna ce si cum.

- schimbator viteze - pielea exfoliata/uzata;

- senzor ABS roata dreapta fata defect;

- guri ventilatie fata - stanga/dreapta - la una a cazut in timpul mersului lamela de reglare, iar la a doua urma sa se intample. Pentru gura de ventilatie centrala, desi "cromul" prezinta mici umflaturi, nu s-a acceptat inlocuirea/reparatia. Urmarim fenomenul in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 9000km schimbare:

Oglinda din interior deoarece numai anula cum trebuie farurile in celor din spate in trafic.

La 14500 (ieri:17.08.2015) schimbata distribuția din cauza unor piese proaste de fabrica

Am schimbat mai demult acele prinzatori de plastic care prind clemele șezutului banchetei spate din cauza ca nu se mai prindea acolo.. Mare grija cu desfacerea ei ca dupa costa drumul + asteptarea pieselor..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 14500 (ieri:17.08.2015) schimbata distribuția

adica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O bucsa bara stabilizatoare defecta. Am schimbat toata bara, pentru ca doar asa se poate. La 24.000km.

Apoi pe la 35.000km masina a inceput sa piarda lichid de racire si am schimbat (cred) pompa de apa. Am inteles ca e o problema 'clasica' la 1.8TSI.

 

Urmeaza in toamna sa schimb si navigatia. Ecranul face figuri cand e rece afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce simptome aveai la bucsa defecta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'Clasicele' simptome. La denivelari se aude un scârțâit enervant.

Modificat de rifflections
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 14500 (ieri:17.08.2015) schimbata distribuția

adica?

Piesele ce alcătuiesc distributia din fabrica erau problematice si imi puteau cauza neplaceri pe viitor si de aceea am fost informat ca trebuie schimbata.. Acum e sanatoasa masina exceptand zgarieturile dupa caroserie.. Vreau sa colantez toata masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ rifflections - Iti schimba Columbusul cu unul MIB 2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu. De fapt nici nu stiu ce e MIB2. Eu vreau o unitate care sa n-aiba probleme cu ecranul :)
Sunt multumit de functionalitatile pe care le are unitatea mea actuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la dealer pentru:

- resetat cursa geamuri (problema a fost semnalata la o2, o2 FL, o3 dar.....inca se cauta o solutie :)))))    )

- inlocuire telescop hayon (ulei scurs la mai putin de 4 luni de la achizitia masinii noi), s-a comandat piesa, sapt viitoare ar trebui sa ma cheme la montat.

 

Experienta din nou f ok cu avia (auto luata prin ei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rifflections probabil ca iti schimba doar display-ul nu si unitatea din torpedo, functiile vor ramane probabil aceleasi. Sunt curios totusi daca e posibil sa adaugi si smartlink la modificare. Oricum chiar si fara Columbusul este o jucarie foarte faina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 5 zile si 500km de la achizitie schimbat radiator racire. Defect de fabricatie, pierdea lichid racire. De atunci fara probleme, in prezent 45k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat bandadublu adeziva la al treilea stop la aproximativ 20000km. Acum la 40000 trebuie din nou. Enervant!

Astept sa ma anunte cand rezolva Bolero-ul,am fost si au recunoscut problema. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 49800 problema cu controlul temperaturii pe partea dreapta, am fost la constatare, s a comandat motorasul ce actioneaza parghia cald /rece pe dreapta, urmeaza sa ma cheme pt montaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pentru ca depasirea pragului de 25.000 km trebuie sarbatorita, adaugam si pompa de apa. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pentru ca depasirea pragului de 25.000 km trebuie sarbatorita, adaugam si pompa de apa. :)

Detaliază, please. Simptome.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe partea de simptome, nimic spectaculos. Citind de problemele cu lichidu' de racire am tot monitorizat situatia si, pe la 17.000+ km, am constatat ca incepe sa scada. Deloc alarmant, pana pe la 20.000+ km a reusit sa scada de la jumatatea zonei "marcate" pe vas pana spre pragul minim ("citire" la rece, motorul oprit de cel putin 2h).

Am inceput sa completez pe la 21.000 km cand am constatat ca era "juma' de deget" sub nivelul de minim iar pana la 24.000 km am reusit sa consum "spre 2l" de lichid de racire doar ca sa-l mentin "in jumatate". Scaderea era din ce in ce mai accentuata iar dupa ultima completare am reusit performanta de 500 km pana la aprinderea martorului de lichid de racire pe bord (temperatura era normala insa cand am oprit, in vas nu se mai vedea decat foarte putin lichid - "citire" la cald, masina a ramas "pe dreapta" cateva ore, timp in care nivelul a crescut spre jumatatea zonei dintre pragul minim si fundul vasului).

Natural, a urmat vizita la PBN iar diagnoza facuta de ei a relevat "un dezastru total, nu intelegem cum de mai merge, lichidul de racire fiind prezent in cantitati generoase in zona frontala inferioara a motorului" (ca sa citez din memorie). Concluzia? Pompa de apa se va schimba pe garantie, masina fiind imobilizata la PBN pana la rezolvarea problemei (dureaza cam 1 saptamana cu tot cu comanda).
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!