Jump to content

Audi Museum - Ingolstadt


istef
 Share

Postare recomandată

mi-ai luat cuvintele din tastatura :)

un fel de polo de fapt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu la muzeu prin 2008. E foarte frumos ,merita vizitat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Vad ca le-au rearanjat in 2015, fata de 2014 cand am fost. @Dudu1037- ti-au dat voie sa urci in masina !!!  Despre taxele de vizitare muzeu si parcare valabile in 2014, perioada Rusaliilor, gen 1Iunie parca, am platit in felul urmator: 2euro/persoana vizitarea, parcarea free. Iata cum am procedat: ajuns in parcarea fabricii -muzeu sau cum vreti sa-i spuneti am stat de vorba cu portarul lor, care numai fata de portar nu avea, mai degraba de inginer... Discutia a avut loc in limba engleza, pe care omu' o manca pe paine. L-am intrebat de conditii, adik ce ma interesa pe mine, vizita muzeu-pret, parcare-pret? Tipu' mi-a raspuns ceva de genu' ca "pentru mine parcarea free (mi-a dar o cartela magnetica) si taxa 2 euro/persoana" taxa o platiti la intrare in cladirea muzeului in partea dreapta imediat dupa usa batanta . Noi am uitat sa o platim furati de ceea ce era pe acolo tot cascand gura.  Ca fapt divers, vizitarea muzeului se face de sus in jos, adik luati liftul pana la ultimul etaj, 3 parca, si de acolo incepeti sa coborati, cu liftul sau pe scari. Interesant este ca odata ajuns in lift ai impresia ca faci o calatorie in timp, datorita anilor care descresc pana la infiinarea audi -horch etc si cu prima lor masina, care este din lemn! Alt lucru interesant e ca desi am uitat sa platesc, nimeni nu a venit sa ma intrebe de sanatate sau sa-mi zica ceva, desi au oameni de ordine imbracati in sacouri grii , pantalon albastru inchis...insa la plecare am achitat 4euro/2 persoane, le-am povestit intamplarea doamnelor de la receptie, mi-au multumit etc amabilitati si asta fost. Pentru cine isi cumpara masina de acolo , poate veni sa si-o ridice sau sa supervizeze asamblarea " tot scoteau masini pe o iesire din uzina noi-noute-tipla", binenteles uzina este imensa, drept pentru care sunt dotati cu cale ferata pentru a intra trenul....pentru transportatul autoturismelor...  Voi posta cateva foto. Singurele lucruri gratuite pe care le puteti lua sunt un fel de vederi cu diferite modele AUDI, in care se explica istoria lor "asta pentru ca romanu' este avid dupa gratuitati..." . Fiecare model expus, are explicatia in germana si engleza.

DSC_0678.JPG

DSC_0675.JPG

Alte poze:

DSC_0682.JPG

DSC_0681.JPG

DSC_0728.JPG

Modificat de Adrian_74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alte poze:

DSC_0693.JPG

DSC_0696.JPG

altele...

DSC_0719.JPG

DSC_0737.JPG

altele..

DSC_0700.JPG

DSC_0702.JPG

si....

DSC_0735.JPG

DSC_0727.JPG

sau...

DSC_0742 (1).JPG

DSC_0741.JPG

urmatoarea este masina Campioana..

DSC_0747 (1).JPG

DSC_0748.JPG

sau ceva mai deosebit, pentru cine se pricepe....

DSC_0754.JPG

DSC_0755.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de asemenea mai puteti vizita muzeul armelor, 1euro/persoana, in aceiasi perioada, dar numai pun poze ca trebuie sa le micsorez si ma doare capul deja... Ar mai fi si alte muzee, dar mai aveti acolo un fel de centru vechi, cu o biserica -caterdrala unde au gasit schelete umane in timp ce sapau pentru lucrari de intretinere sau ceva de genul asta...sau un fel de Aqua-Magic de la noi...n-am fost acolo pt ca deobicei e bine sa mergi in "brigada" ca sa nu iasa tambalau cu turcii, astia sunt obraznici pe acolo. Asa, ar mai fi de mancat la chinezesc, gen "all u can eat" cu 14,99 euro parca, atentie!!! bautura alcoolica e scumpa la genul asta de restaurant... Am mai mancat la un restaurant-pizzerie italienesc, cica' , din Centrul lor vechi cu 36 euro/3 persoane, 2 pizza- 4 stagioni si o portie paste carbonara, 2 beri la 250ml si o apa plata la 250ml. Pe acolo isi inchid "tarabele" pe la 11noaptea-12 iar la noi de abia de atunci incepe viata...De aia sunt lesinati toti cand vin la Bucale...dupa distractie si anturaj...k la ei e puscarie! Aveti grija pe unde parcati! Dupa ani de zile am vazut la ei si tineret beat pe strada...Doamne urat faceau, dar culmea n-a venit "Polizei", s-au ingramadit toti in 2 taxi Mertz E Classe noi-noutze tzipla si au plecat. Io unu sa fi avut taxiul ala, numai daca se apropiau le rupeam oasele, nemtalai s-au suit la om in masina de parca erau in baraca lu' masa'mare de la tara.... Asa, ce ar mai fii, cazarea..am stat 5-6 zile (cautam masina...) si n-am cazat la fostele hoteluri ETAP, actuale Eurohotels parca, cu 34euro/noapte prima persoana, iar a doua platea doar 10. Io vreo 2-3 nopti n-am achitat pt a doua... Tot  susoteau dimineata cand veneau la program ei pe acolo dar n-au indraznit sa-mi zica ceva...cam toata lumea achita doar pt o persoana...din ce mi-au mai spus altii. Mancarea de la Mc sau KFC mi se pare de kko pe acolo si scumpa sau de la benzinarii tot la fel de scumpa. Oricum cine are nitzel tupeu se descurca, dai de romani pe acolo si te invata unde sa mergi sa mananci fara sa te jupoaie, cum sa vb daca vrei sa te tocmesti la masina...(aici e de discutat, pt k eu ma gandeam sa ma tocmesc 2-3 sute de euro, insa am dat de un roman din Mizil si mi-a spus ca tocmeala treb facuta de 5-7 sute euro minim...adik, cu tupeu, altfel isi dau seama ca esti gasca si nu te pricepi si nu-ti lasa din pret...)  Cine nu are rezervare la hotel, daca nimereste la genu de hotel cu program strict la receptie nu se va putea caza daca nu are un card la el sau daca nu se intelege cu cineva cazat pe acolo sa achite cu cardul lui si sa-i achite apoi cash (asa cum am facut eu, dar am puso pe "madam" sa vorbeasca, nu eram sigur ca vor accepta daca le propuneam eu, desi cuplul olandez care ne-a ajutat au fost foarte ok). Modalitatea de plata cu cardul atunci cand receptia este inchisa este in felul urmator: achitati cu cardul suma/o persoana...apoi vi se elibereaza o foaie A4 pe post de cheie (COD intrare in camera) si pe post de chitanta, cu carre dimineata la re3ceptie incheiati mai departe actele frmalitatile de cazare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!