Jump to content

Skoda Superb - my first project


EmilianPop

Postare recomandată

Daca te hotarasi sa faci update de injectoare si vrei sa poti schimba puterile asa, iti trebuie un boost controller, care e destul de scump. Deci, inainte, cauta si cumpara ce e mai scump. 

Altfel, super masina, spor in continuare. 

Link către comentariu

@~LauR~, mersi! Abia astept sa le pun sus. Posibil sa pun franele inainte de ambreiaj, depinde cat ia tot procesul de trimis in ungaria/facut/trimis inapoi.                                                                                                                                                                                                    

@rudiRUD, treaba cu injectoarele vedem.. mai e drum lung pana acolo. Prima oara vopsit... inainte de vopsit, as vrea o alta masina daily... multi bani :))                   

Mai las cateva poze cu ea :)                                                                                                                                                                                                2b73185471.jpg2b73278e99.jpg          2b7b9ab428.jpg                                        

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Ai facut treaba buna cu franele. Bravo :emthup:.

Power is nothing without control!

Inca ma uimeste cat de tare mi se pare parchetul din portbagaj :)) .

Link către comentariu

M-am hotarat si asupra placutelor. Merg pe ATE ceramice. Sunt mai scumpe fata de cele normale, sper sa merite... 

Link către comentariu

Merita, eu am ATE ceramic cu ATE power disc si sunt ft multumit de frane. Totusi sunt un pic mai zgomotoase si au vibratii cateodata la franari moderate, cand sunt reci.

La cald e alta poveste fata de normale :)

Link către comentariu

Buuun!  Deabea astept sa le vad sus!  @qwk momentan aștept pe Luci sa vorbească cu băieții din Ungaria ca să trimitem ambreiaju :D Sunt fiert,  nu mai am răbdare :))

 

Link către comentariu

Te inteleg :)) suna-l zilnic ca altfel uita..e cam senil :))

Si eu eu sunt nerabdator sa-mi fie gata Seatu ( ibiza fr 2.0 tdi) si sa ma apuc de modificari :D

 

Btw, cand ai timp in weekend da-mi un semn sa aud evacuarea ta. Inca stau in dubii pt Seat

Link către comentariu

@qwk,  am observat și ei asta la el :))   eu stau în Timi.. Daaaar va trebui sa vin incolo curând sa duc ambreiajul.  Lasă-mi numaru tău pe privat și te sun :D

O întrebare,  aveți idee ce culoare sa îmi vopsesc Etrierii? Jantele sunt maro,  masina gri,  și stickerele portocalii (trebuiau sa fie maro ca jantele dar am greșit culoarea când le-am comandat) Chiar duc lipsa de imaginație...  Ma gândeam la un verde închis/albastru inchis/portocaliu sa meargă cu stickerele?  

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Am anulat comanda de discuri. Am decis sa dau un ban în plus dacă tot fac pasul asta și mi-am luat HIGH PERFORMANCE tot de la Rotinger . Voi reveni mâine cu poze pe cand ajunge comanda. Din ce citeam despre ele au un conținut ridicat de carbon.  Maine teoretic ar trebui sa vina,  o sa revin cu poze.  Sunt programat pe Miercuri pentru montarea lor.  

Ziua de mâine e dedicata mașinii.  Voi înlocui parbrizul, voi duce ambreiajul la Arad,  iar de acolo urmează sa fie trimis la întărit în Ungaria.  Am achiziționat doua anvelope de vara Dunlop Sport Max GT 225/35,  sper sa apuc sa le montez și pe alea.  

 

Link către comentariu

Ambreiajul l-am dus. Peste cateva zile urmeaza sa fie trimis in Ungaria la intaritParbrizul l-am schimbat. Ce sa zic, alta viata. In sfarsit am un parbriz care nu este crapat :)) Il aveam de ceva timp si tot am amanat. 

Au venit si franele, suportii si placutele. Pe miercuri le pun sus :D 

16810437_1661786587170663_1536875929_o.thumb.jpg.b3b9556099cb37b710ad669b3d881cfb.jpg16790814_1661786323837356_1670510856_n.thumb.jpg.f87c905cced06664b128d93371e8b737.jpg

20170216_200848.thumb.jpg.546ecf2a5d8e1ff2e7d1e1f0a47c22ea.jpg

 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Offtopic: Stiu ca nu postez unde trebuie dar am nevoie urgenta de ajutor. Acum imi schimbam franele. Si nu pusca eprinderea in fuzeta la portetrieri...

Idei?

Update: Am aflat de la cineva ca suportii de etrier sunt defapt de a6 allroad. Omu de la care i-am cumparat insistă ca sunt de pe Superb. Mi-a dat si poze cu masina si tot. Sa inteleg ca pe Superb 2.5 diferă fuzeta fata de Passat 2.5? Hmmm... asta e.. maine caut suporti de passat 2.5 tdi...

 dba1d6fc63.jpg

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Franele sunt sus! Mai trebuie ambreiajul.

 

post_34_1.jpg

Link către comentariu

Ma bate un gand sa revin la vechea dragoste (BBS):D

 

post_35.jpg

Link către comentariu

N-a durat mult.. :))Am ramas uimit cat sunt de usoare!! Si sunt proaspat vopsite electrostatic si buzele polisate.

 

post_36.jpg

Link către comentariu

@~LauR~, mersi! :D O sa mai astept pana luna viitoare cand voi lua si niste anvelope calumea.. Si apoi :D Jantele mele de Merc au ajuns pe un Opel Astra H TwinTop. :D 

 

Azi am fost anuntat ca e gata si ambreiajul. Urmeaza sa il duc inapoi din Ungaria vineri si sa il pun sus. :) Cat despre frane, sunt foarte multumit! Mult mai bine ca inainte 

Link către comentariu

* aduc (am scris pe graba, si nu mai merge optiunea de edit :)) )

 

Legat de ambreiaj, pana la urma, am mers pe sinter cu paduri in loc de kevlar. :) O sa revin cu poze cand intru in posesia lui. 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Hai zi de frane, cum sta treaba acum?

Le-ai facut "rodajul" ca la carte? 

Ps: mult mai buna alegerea bbs-urilor decat cele de slr. 

Link către comentariu

@cristi511, am zis mai sus. Diferenta mare :D. Mai demult ziceam ca si ale mele sunt ok. Imi retrag cuvintele :D A meritat investitia! Legat de 'rodaj', nu mi-a zis nimeni nimic, dar incerc sa nu le 'fortez' ca sa zic asa o vreme..  Din ce am inteles si la ambreiaj tre sa fac rodaj 300 de kilometrii. Deci doar in rodaj o tin o vreme :)) 

Link către comentariu

Bun asa, ma bucur ca ai inteles importanta lor in contextul dat. :D

Usurel cu franele la inceput, sa nu le bubui din prima, cam la asta ma gandesc cand zic "rodaj". 

Link către comentariu

@cristi511, pai tu m-ai setat pe upgrade de frane :)) Ca nu aveam in plan asa repede initial. Legat de rodaj, asa ma gandeam si eu..  

Link către comentariu

In sfarsit, am ajuns in posesia kitului. Saptamana urmatoare e sus 

 

post_37.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!