Jump to content

Skoda Superb - my first project


EmilianPop

Postare recomandată

@rudiRUD si Superb na, am zis ca se subintelege. :)) Ideea e ca merge :D Astept sa scot masina de la vopsit si il pun sus

Link către comentariu

Salut, de unde ai luat butoanele? Poate imi poti lasa un PM ;)

Bafta cu proiectul!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

@Andrei_72, am zis ca e prea mult negru.. Oricum vor fi schimbate cu cele de facelift, si poate le fac pe alea negre atunci :D 

Link către comentariu

Arata "Superb".

Unde ai vopsit-o si daca poti sa pui un pret estimativ? :) Multumesc

Link către comentariu

Multumesc colegii! Next step ar fi clusterul de facelift (care l-am si gasit) cu BC-ul color. De cand a aparut tot mi-l doream. Afland ca, @ursachicatalin se ocupa de montaj am luat legatura si in curand vom face si acest upgrade :D Can't wait !!! 

20180322_153705.thumb.jpg.1b4357caa9634b1654959477f4aa079d.jpg

 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Salutare. Am citit tot proiectul si am realizat ce comoara de mașina este. Felicitări pentru proiect.

Link către comentariu

@Arl 150, multumesc frumos ! 

Deci:

Pe plan tehnic:  Intre timp a ajuns turbina, turul de ulei si flansa pentru galeria mea de evacuare. Mai trebuie sa iau teava si coturi pentru downpipe. Momentan masina sta pe dreapta deoarece am vandut injectoarele actuale de pe masina, si astept sa gasesc niste AL-uri cu duze Firad 120%. Nu aveam intentia sa le vand dar am primit un pret ft bun, pentru injectoarele mele si nu am putut sa zic pas :) Din pacate, s-ar putea sa tina ceva, pana gasesc ce vreau, si sper sa o termin pana cand incep expo-urile la care am de gand sa merg...

Legat de airride, totul foarte ok. Am avut 1 incident pana acum, unul cauzat de baietii de la vopsitorie care nu mi-au pus cablu de la perna pe dupa carenaj si la un moment dat a atins ceva si s-a fisurat putin. Desi nu simteam, telecomanda m-a avertizat ca la roata respectiva pierd aer si air mag-ul imi baga aer sa tina presiunea ceruta. . Am luat hotararea sa trec pe amortizoare stock, dupa ce m-am plimbat cu o masina tot pe airride si amortizoare oem. Masina se apropie ft tare de comfortul unei masini stock si stabilitatea este ft buna. Nu am sesizat diferente mari fata de ce am eu. Asa ca am luat 2 amortizoare oem pe fata, trimis la Bucuresti unde au fost modificate. Pe cele din spate le-am pus sus deja sus. Am sesizat si o pierdere mica de aer pe la dezumidifcator, Razvan Balas mi-a trimis altul mai ok cu care nu ar trebui sa am probleme. In rest, tutto bene. 

Restul: Am mai cumparat un set de lumini ambientale multicolor ce le voi pune sub scaune, controlate printr-o aplicatie de pe tel. Intentia mea e sa am setez un alb discret care sa mearga tot timpul cat sunt pozitiile aprinse (asemanator cu albul din spatele manerelor). Legat de BC-ul color, momentan suntem in asteptare dupa ecran. Cand @ursachicatalin da unda verde, trimit cele doua clustere sa facem din doua unul. Sunt foarte curios si nerabdator :D

M-am interesat de cutie, ce piese am nevoie pt 6 trepte: cutia, timoneria, electromotor, jug, un distantier intre motor si cutie si o mufa la senzorul de viteze. Planetarele merg ale mele. Toate astea estimez undeva pe la 350e + kit ambreiaj + intarit.. undeva pe la 800... O sa incerc initial cu cutia asta, voi incerca sa o protejez cat de cat si cand apare prima buba voi trece la 6 trepte. 

Offtopic: Rasfoiam recent topicul masinii si am observat ca pozele mai vechi deja nu mai apar.. asta deoarece am folosit ceva serviciu de cloud free care probabil a sters pozele... nu cred ca sunt singurul care are aceasta problema. Uploadul de poze al forumului are o limita de 4mb care este cam mica... as sugera adminilor o revizuire a acestui capitol, eventual o limita mai mare sau ceva.. e pacat ca se pierd atatea poze.. 

 

20180417_181904.thumb.jpg.10a6ac117e2667233cf4553ba8dbf1c3.jpg5ad9cb1e43f17_20180419_173058(1).thumb.jpg.486e2f82c0be2eb0d3c8f8535ff3d6e4.jpg

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

legat de poze, inainte sa le urgi pe forum, redimensioneaza-le.

telefonul sau aparatul face fisiere si rezolutii mari, care nu sunt necesare pe forum.

in felul asta poti urca multe poze fara sa ai probleme cu limita.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Intr-un final, dupa lungi cautari, am reusit sa gasesc niste injectoare AL cu duze Firad 120%. Avea o cunostiinta de vanzare. Ieri le-am montat. Trebuie neaparat un update de soft deoarece masina la relantiu face ca un dragster :)) In mers e ok. Nu am de gand sa o folosesc  pana pun softul temporar (programat pe joi). Sunt indecis cu evacuarea momentan ce sa fac. Downpipe-ul va fi de 76, iar restul cel mai ok ar fi 70.. Doar ca eu am de 63..  Aici parerile sunt impartite.  Unii zic ca e ok, altii ca nu. Stiu ca EGT va fi mai mare cu evacuarea mea, dar nu imi vine momentan sa arunc alti bani pe alta evacuare. Plus ca mai e si cutia care probabil urmeaza sa fie inlocuita cu una in 6 trepte , cel mai probabil cea de AVF. Acolo iar trebuie un ambreiaj intarit, ++,  alta distractie :D Oricum, voi incerca initial cu 5 trepte. Mie personal imi place mai mult cutia in 5 fata de cea in 6. Rapoarte mai lungi, cutia mai usoara.. Vedem ce iese :) 

Partea buna e ca in sfarsit masina pot sa zic ca e functionala dupa 1 luna in care a stat fara injectoare. Am primit o oferta buna pentru cele stock si nu am putut sa zic nu. Mi-a fost dor sincer sa o conduc :D astept odata ziua sa fie si turbina sus, si softul gata si sa ma pot bucura pe deplin de ea. 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Turbina e sus. Nu am facut foarte multe poze din pacate. Mai am doua lucruri sa fac, un suport la turbo, si sa ii pun filtru de aer. Momentan am pus o sita pana imi vine cotul reductor. Sper sa ajunga azi. Donwpipe-ul e de 76. Urmeaza softul sper saptamana viitoare! 20180523_202118.thumb.jpg.3aa1639c9a3cc3f8c8f8a5e159b90cac.jpg

 

Link către comentariu

Ca un update ce am uitat sa il mentionez, am gasit problema de ce turbina actuala, nu mai mergea cum trebuie.. Sufla pe la galeria de evacuare.. joc nu pare sa aibe, deci teoretic e ok.. Am pus-o la vanzare, dar as vrea sa merg sa o verific inainte. :) 

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Salutare...gazele carter unde se duc?sub masina sau ai oil catch can?

Link către comentariu

@~LauR~, mersi bro! Si 280 sa fie sunt multumit! In momentul de fata vreau doar sa ma bucur de ea dupa atata timp.. si desi totul e lucrat si pus bine, am frica aia sa nu crape ceva pe dyno la soft :)) cred ca stii despre ce feeling vorbesc 

@Laurentiu_LWR, sub masina. Pe viitor poate ca o sa pun un oil catch can.. 

 

Astazi am reusit sa montez si filtru de aer la loc. Am folosit un cot reductor de 51 - 76 si parte din furtunu stock. Am pus si rotile pe 16 pentru dyno

 

 

post_47.jpg

post_47_1.jpg

Link către comentariu

Stiu acel sentiment :)) o sa te linistesti dupa ce pleci de la dyno :))

Link către comentariu

Ieri am facut softul. Rezultat final: 295 cp, 538nm la motor. Puterea la roata este 265 cp !!!!  ❤️ Pot sa zic ca targetul a fost atins :D 

33902190_1698647600181803_7201288896888438784_o.thumb.jpg.00fd3ebc9454ad5fd429e301503648ad.jpg

33923280_1698647593515137_3900825259711922176_n.thumb.jpg.8321c3d2914a9dea4ffdf98c36dd49e7.jpg 

Link către comentariu
mihai.onu94

Arata bine cifrele dar cum se conduce? Dupa grafic, sub 2500 pare cam moarta.... 

4x4 in viitor? :D 

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!