Jump to content

Anvelope All Season


buzud
 Share

Postare recomandată

daca nu mergi sportiv, sau iarna in orice conditii, cel mai bun e un all season. nu cred ca se simt diferente daca mergi normal cu masina. se consuma cauciuc in plus degeaba in loc sa fim ecologisti cand putem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, nu mergi sportiv. Dar cand mergi si tu pe DN1 cu 90-100km/h si-ti sare un <caine, copil, betiv, ce vrei> in fata si te infigi in frane si vezi ca nu te opresti chiar cum ar trebui, ce faci?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai conteaza mai mult cat de repede observi si reactionezi (si cum), decat diferentele intre cauciucuri. ori ca-l lovesti cu 70 ori cu 60 km/h tot una e, la fel daca tragi grav si aiurea de volan nu te mai salveaza diferentele.

si presupunem ca luand doar 1 set iei pe cel mai bun (firma, specificatii), putini iau 2 seturi pe cele mai bune si respectiv scumpe, insa de banii de 2 seturi le poti lua pe cele mai bune all season.

deci fata de niste sh sau chiar noi dar 1-2 generatii in urma si de "firma" medie, nu prea mai e diferenta fata de unele din top all season cu ultima tehnologie. decat iarna daca tii neaparat sa iesi o data cu plugurile.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e wishful thinking cu generatia mai noua :) Acum sper ca nu vorbim de all-season Michelin vs vara Matador :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine pui anvelope de iarna o marca de buget gen sava debica care pe timp de iarna se comporta destul de bine iar vara daca te lasa bugetul ceva mai de calitate.

anvelope all seasons sunt debica navigator la un pret mai mic sava adapto care e acelasi cauciuc matador ..good year vector care de cele mai multe ori se uzeaza neuniform si vara incepe sa fac zgomot michelin in general nu face anvelope all seasons mai putin pe marimile de suv

parerea mea IARNA noi si VARA second de firma

eu am pe masina vredestein snow trac 3 si sunt super

Modificat de vld auto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu vreau sa-mi echipez masina cu niste anvelope allseason pe 215 60r16. Am gasit Dunlop si Vredestein, dar sunt prea scumpe 530-570 buc.

Dar au aparut si unele Nexen SB602 allseason, coreene. Stiti ceva despre ele? Sau despre aceasta marca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt mine am sa iau Hankook Optimo 4S H730

Am gasit sute de reviewuri pozitive,pana si Autobild le recomanda

http://www.tyrepress.com/News/1/22/17614.html

hankookoptimo4sh730enl.jpg

pe 205-55-R16 sunt intre 450-480 RON la magazinele on-line decente, mai sunt smecheri care le vand si cu 600-700lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau sa merg pe allseason, dar cum am spus mai sus cam asta e oferta de pe piata. Hankook nu am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa nu gasesti,cauta pe google...sunt multi care le au,dar putini cu preturi bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ca am google-it cateva zile. Asta este oferta: cele de mai sus si good year care sunt peste 700 ron bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit cateva opinii, spre exemplu despre Quatrac 3, este ceva ce nu inteleg... au scis cativa ca anvelopele devin mai zgomotoase la un moment dat, probabil cand se tocesc cativa mm. De ce? Nu ar trebui... sau sunt doar pareri subiective?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si economie, si performanta si silentioase ?

Depinde cu ce compara ala care spune..oricum cred ca orice cauciuc de iarna e ceva mai zgomotos...asa si o "corcitura" de allseasons...

Eu am Sporttrac 3 si Snowtrac 3 si sint f multumit pina acum de ele...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca mergi pe Vredestein si vara si iarna. Din fabrica masina a venit cu anvelope de vara Goodyear Excellence si cred ca sunt niste cauciucuri foarte bune, dar pe portiunea de A2 aproape de Bucuresti facuta din placi de beton, zici ca fluiera... am mers cu masini echipate cu Continental si Michelin si nu auzi fluieratul asta.

Asa ca daca cele allseason fluiera cel mult la fel doar pe portiunea aia sau altele asemanatoare este perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve!

Nu stiu cum si prin ce minune o anvelopa se poate comporta excelent atat vara cat si iarna! Mai ales in conditiile meteo si regimul termic din Romania. Cum poate un cauciuc sa mearga de la 40-60 grade temperatura asfaltului la -20 grade??? Sunt cam 70-80 de grade diferenta.

Este practic imposibil.

Anvelope de vara + anvelope de iarna daca vrei siguranta pe sosele. Daca nu, restul este doar compromis din cauza situatiei economice.

Spunea un coleg: mai proaste de iarna si mai bune de vara!! De ce? Tocmai invers. Vara ai aderenta cu aproape orice anvelopa. Dar iarna, cand trebuie sa franezi, sa accelerezi, sa virezi e mult mai important sa ai cauciucuri bune!

Parerea mea....

Bafta si drumuri ... bune! RO%20flag.gif

Modificat de KatBlade
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bine ca s-a mai bagat unu in seama care nu a mai vazut in viata lui anv alls...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu conduc destul de linistit de felul meu. Extraurban merg cam cu 100 km/h, rar cu mai mult. In oras cam cu 50-55.

Fac cam 600-700 de km pe luna.

M-am gandit sa iau 4 bucati de all seasons Vredestein Quatrac 3, gandindu-ma ca ar trebui sa fie relativ ok pe timp de iarna( stau in Constanta).

Oare e ok, sau se vor toci prea repede?

Distanta de franare in conditiile de condus descrise mai sus va fi rezonabila, sau sa ma astept sa distante uriase?

Am vazut ca marca asta de all seasons a luat punctaj destul de bun pe unele siteuri.

Multumesc !

Modificat de c.dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Hudrea Bine ca esti tu destept cu allseason. Si eu il sustin pe KatBlade, nu sunt adeptul allseason.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general ''Lucrurile bune la toate nu's bune la nimic''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@c.dan

citeste reviewuri de pe tyretest.com,majoritatea sunt din UK,si daca te uiti la anvelopele mai bunicele alls ai sa vezi ca toti vorbesc de bine desre ele,aderenta pe zapada este peste asteptarile tuturor.

Dar cel mai mult conteaza stilul de condus preventiv si pasnic(ca doar e iarna si mai suntem si pe drumurile publice),anul trecut era un dement prin pipera su S3 alb care dadea mega forja pe zapada,deh iesise pilotul din el + quattro + anv de iarna rezulta ceva peste STIG,bineinteles ca la limita era sa rada niste pietoni de pe trecere si sa intre in niste taxiuri,si asta cat l-am urmarit eu vreo 25 sec

@ Hudrea Bine ca esti tu destept cu allseason. Si eu il sustin pe KatBlade, nu sunt adeptul allseason.

da,sunt si o pot dovedi oricand ... bine?

daca nu esti adept ok,nu te forteaza nimeni,care e pb?dar macar stai in banca ta

toti care se arunca sa zica despre anv alls h'abar nu au de capul lor,si se cred destepti punand intrebari de genu "cum dreacu se comporta cauciucu ala si la -20gr si la 45 gr?"

raspunsul il gasiti cercetand,putina documentare,nu strica...ca asta cu copy/paste de pe youtube poate oricine ,brainless

Foarte ciudate sunt actiunile pe forum din partea mod. ...daca ma pun sa scriu in topicul de Iphne ca android e mai bun,imediat sare lumea.

Modificat de Hudrea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Hudrea, nu trebuie sa fii atat de "dur" in afirmatii. Poate este adevarat ca foarte multa lume nu s-a documentat despre anvelopele all-season si ca multi au ales anvelope de vara pentru vara si de iarna pentru iarna, doar pentru ca asa au primit sfaturi sau asa au vazut pe la altii.

Daca tu detii mai multe informatii despre calitatea/performantele anvelopelor all-season, cred ca ar fi corect sa le impartasesti si cu ceilalti, in loc sa dai replici care nu-si au rostul, zic eu (in fond, scopul forumului este de a ne ajuta unii pe altii). :icon_thumleft:

De exemplu, eu aveam aceeasi parere nasoala ca si altii despre all-season si, dupa ce am citit parerile tale despre ele, am inceput sa am dubii.

Insa, nu prea gasesc ceva documentatie solida (poate ca nici n-am cautat suficient) cu privire la "performantele" oferite de all-season, in comparatie cu cele dedicate anotimpurilor vara-iarna. N-am gasit decat niste teste, in care se tot sustine ca cele de iarna sunt mult mai bune.

Asa ca, daca vrei, impartaseste cunostintele tale si cu noi (link-uri etc.), ca sa vedem si noi cum sta treaba de fapt cu anvelopele all-season.

Sper sa nu fie cu suparare. Numai bine.

PS: Dupa replicile "taioase" pe care le dai de multe ori, initial am crezut ca avatarul tau este o poza cu tine (nemultumit de ceva). Dupa aceea m-am uitat mai bine si am vazut ca e Ronnie O'Sullivan. :))

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut ca au fost cativa care si-au spus parerea din experienta proprie si asta cred ca bate orice documentatie de pe youtube si orice review si acum sincer care-i mai brainless(in materie de experienta ma refer nu intr-un mod jignitor)? Cel care pune botul la tot ce scrie pe internet sau cel care a folosit deja si stie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!