Jump to content

Anvelope All Season


buzud
 Share

Postare recomandată

oldtimercraiova

Eu rulez cam 35.000km pe an aproximativ, daca are vreo importanta in achizitionarea anvelopelor! :D 

@snack multumesc mult, studiez fiecare model de anvelope sugerat de voi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@oldtimercraiova la rulaj de 35k pe an, niste allseason-uri cred ca se vor duce anual. La km astia, eu as merge pe anvelope dedicate iarna/vara, chiar daca nu ceva de top, dar deja sunt destule oferte din gama medie+ la preturi corecte.

Allseason le vad ca o alternativa corecta pentru cine face km putini 5-10k maxim pe an, si majoritatea urban.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Tristar all season pe CC, doar ca pe 18 ; ma asteptam sa fie mult mai rele ( asa am luat masina cu ele, au profil bun ramas ~ 6,x mm, si oricum voi ramane pe all season avand in vedere ca merg foarte putin - 6-7000 km / an ) dar m`au surprins in unele cazuri dand dovada de o aderenta buna.

 

Link informativ pt model. 

 

https://www.anvelope.ro/anvelope-all-seasons-tristar-all-season-power-225-45-r17-94-y-xl.htm?gclid=Cj0KCQiA3NX_BRDQARIsALA3fIIzgrvz47A7xkat2zCbVQM9gcLWog6ZlprKAPUKORMh3fkqybq-l9kaAkZnEALw_wcB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Conditiile climatice din zona mea (ierni usoare cu zapada foarte putina) si stilul meu de condus m-au facut sa iau in considerare anvelope tip "All Season". Am ales Michelin CrossClimate+ pe baza testelor si recenziilor gasite online: https://www.pareriprosicontra.ro/pareri-despre-anvelope-all-season-top-5-cele-mai-bune/

 

Chiar daca dupa o luna de utilizare nu pot sa-mi fac o parere completa asupra acestor anvelope, mentionez ca de cand le-am montat pe masina sunt multumit de ele. Masina merge foarte bine, si sunt silentioase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toate all-season trebuie sa aiba M + S ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da...toate au...dar mai era si fulgul...care facea diferenta intre cele care erau acceptate si iarna si cele care nu...Eu asa tin minte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Laurentiu_LWR ultima dara cand am verificat, anvelopele de vara se pot folosi in orice perioada a anului, cat timp carosabilul nu e acoperit cu zapada sai gheata. 

 

Legat de anvelopele ALL-season/weather/anotimp - cat timp au M+S (mud+snow) pe ele, nu e nicio problema.

 

Fulgul + cele 3 varfuri (creasta) inseamna ca se pot folosi in zone cu iarna severa (zapada abundenta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa stiam si eu doar ca a aparut stirea ..si m-a cam pus pe gânduri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce să te pună pe gânduri părerea unui aghiotant de la RAR?

Cât timp legea desemnează legale anvelopele cu marcaje precum "M+S", fulg de nea, creste de munte etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legea ( ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 privind circulaţia pe drumurile publice**) vorbeste despre

 

Quote

anvelope de iarnă - anvelope omologate conform Directivei 92/23/CE

 

Iar Directiva vorbeste despre:

 

Quote

literele „M + S” (sau „M.S.” sau „M & S”) dacă este vorba de pneuri pentru zăpadă;

daca ne referim la

Quote

3. CERINȚE PRIVIND INSCRIPȚIILE.

 

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, MyKe said:

De ce să te pună pe gânduri părerea unui aghiotant de la RAR?

Pentru ca acel aghiotant te opreste in tafic,iti ia talonul si iti aplica o amenda... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
AdrianB1231232312

Buna ziua, am cumparat niste anvelope de la continental AllSeason care prezinta si M + S si muntele, as dori sa stiu daca sunt de iarna ca am auzit pe undeva ca daca le are pe ambele sunt fix de iarna nu si de vara, eu cand le-am cumparat am avut gandul sa imi iau fix de iarna deoarece am achizionat si de vara dar eu ca idiotu nu am bagat de seama ca cuvantul "ALL Season" se refera la toate sezoanele, am crezut ca este o marca ca si Alpin de la Michelin :))

 

Ca un rezumat, as dorii sa stiu daca sunt foarte bune pe zapada

allseazon.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci tu ai cumparat Continental AllSeasonContact, asa se numeste modelul. Ele sunt niste anvelope allseason, nu dedicate de iarna. Cred ca toate anvelopele all season prezinta si marcajul M+S, altfel nu ar putea fi folosite legal in perioada de iarna. 

 

Legat de cat sunt de bune pe zapada, te sfatuiesc sa folosesti google si sa cauti review-uri. Oricum, ele nu se compara direct cu niste anvelope de iarna dedicate, cum sunt anvelopele din gama Continental WinterContact TS .... 

 

Daca ai si anvelope separate pentru vara, iti recomand ca iarna sa folosesti anvelope dedicate. Nu are rost sa folosesti iarna anvelope allseason, si vara "de vara".  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Da , pe mine nu m-au dezamagit niciodata Crossclimate , sunt la al doilea set

Chiar daca sunt cele mai scumpe si se uzeaza destul de rapid pe o masina grea , tot asta o sa cumpar si la al treielea set cand va veni vremea

Moi , silentioase si sigure

Cu toate ca le lauda in clip pentru zapada , cine sta/merge la munte iarna sa isi ia dedicate , eu aproape ca nu merg pe zapada , am maxim 5 ore in 4 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe aceleasi considerente am mers si eu pe Vredestein Quatrac, nu cele pro din video de mai sus (care au cam aceleasi specificatii ca si modelul anterior), la fel stau foarte bine pe ud si uscat, comportament super ok le am deja de 2 ani pe masina sotiei care nu merge oricum pe zapada mare sau altceva, iar in zona de campie la cata iarna a fost chiar au fost o alegere super ok. 

Daca stii sa alegi anvelopele in functie de utilizarea si limitele masinii chiar nu dai gres cu all season, cel putin pe sezon toamna primavara economisesti 500 ron schimburile de roti la o vulcanizare ok. In 3 ani de utilizare isi scot banii doar din neschimbarea intre sezoane, am un singur rand de jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie rotite la 10.000 km

Eu nu am facut asta la primul rand de anvelope si le-am uzat teribil de diferit fata / spate

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am rotit in fiecare primavara/toamna oricum mai putin de 10000km sigur dar am facut asta singur acasa cu un pic de miscare. De echilibrat nu a fost cazul ca merg foarte bine, nu se simte absolut nimic in volan sau alte simptome.

 

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pun asta aici, un articol foarte interesant zic eu:

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

De data asta, pun acest review doar in acest topic, desi ar putea fi pus si in celelalte sectiuni..:

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!