Jump to content

Anvelope All Season


buzud
 Share

Postare recomandată

Falken e un brand subapreciat in Europa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zidanne Posibil, dar review-ul in sine ramane interesant in esenta lui.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF am cautat juma de vara PAS4 in EU. Motivul pentru care nu le-am gasit e lipsa lu' 3PMSF.

 

Dar, da, cum ai zi si tu, concluziile raman. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mishu achihaitei
On 13.02.2024 at 10:36, halamadrid a scris:

Falken e un brand subapreciat in Europa.

e foarte bun la anvelope dedicate vara/iarna. Intra pe site-urile de teste, unele dimensiuni au clasa A pe ud foarte bune Falken.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A avut cineva contact cu BFgoodrich advantage all season

Dupa teste par decente, ma intereseaza sa nu fie zgomotoase cum vad prin recenziile altor branduri de top, gen Firestone, Dunlop Allseason 

https://www.testanvelope.eu/autobild/allround/2023/225-45-r17/

Modificat de akon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@akon numa' zic: bfgoodrich, firestone, barum sunt marci ale producatorilor mari, de top (Michelin, Continental) pozitionate mai jos. 

Firestone all season am in cercul de apropiati (c220d si superb 3); pe cat de fericiti erau in tomamna, pe atat de dezamagiti ii vad acum...  

 

Desi sunt facute in aceeasi fabrica (de multe ori) diferenta intre bandul de top si cele medium/low nu e doar in bani ci si in tehnologia si materialele folosite. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, akon said:

A avut cineva contact cu BFgoodrich advantage all season

Dupa teste par decente, ma intereseaza sa nu fie zgomotoase cum vad prin recenziile altor branduri de top, gen Firestone, Dunlop Allseason 

https://www.testanvelope.eu/autobild/allround/2023/225-45-r17/

BF sunt un fel de Michelin CrossClimate2, de buget. Depinde si unde, cum si la ce le vei folosi. Daca e pe o masina mai usoara, care se plimba 5-10k max pe an 90% oras, sunt ok, daca vrei sa mergi si extern, masina e mai mare/puternica, recomadarea mea e sa mergi pe Michelin CrossClimate2, care sunt cam cele mai ok allseason-uri in momentul de fata. Pe masina sotiei, un Opel Astra J, isi fac treaba de aproape 3 ani parca, fara nicio emotie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt Scala caut, probabil <10k/an si aia mai mult extraurban pe drumuri bune la viteze legale.

Am avut BFgoodrich de iarna acum vreo 15 ani pe Octavia si am fost multumit dar ma interesa ce mai este acum cu brand-ul si cum se prezinta cele allseason.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uzualul 205 55 16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

brandul BF e ok, sunt sub umbrela Michelin. Daca nu se abuzeaza de ele, isi vor face treaba. Din ce am vazut diferenta intre BF si Michelin ar fi cam pe la 150lei/buc, deci 600lei pe set, nesemnificativ dpmdv, as opta clar pt Michelin, fiind totusi o clasa premium

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, akon said:

uzualul 205 55 16

Eu am luat CC2 pentru o masina care se misca pe langa si prin B. 

Tot 205 55 16. 

1600 si putin setul.

Merge 5000-6000km/an. 

 

Diferenta de la B8 la B6 la RCA pe 2 ani x 2 masini e juma de set. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mishu achihaitei

Vreau sa cumpar anvelope all season WestLake, au profil in V.

A folosit cineva? Cum se comporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@acidone77ai dreptate, cam asta este diferenta de pret, cu precizarea ca BF gasesc DOT24 pe cand Michelin DOT22-23 si parca m-ar interesa si acest aspect mai ales ca nici la CC2 nu toate review urile sunt roz si multe legate chiar de treaba asta, vechimea.

Pretul la gama asta nu l-as considera decisiv in alegere, diferente mici DAR nu tot timpul pretul iti garanteaza calitatea. Ca un exemplu rapid, Octavia a venit incaltata cu Bridgestone Turanza T005, pe scurt niste mizerii, foarte zgomotoase si acvaplaneaza in draci. Dupa primul an am observat enorm de multe microfisuri pe flanc, sa fie semn de calitate? Nu as crede. Judecand dupa pret ai zice altceva.

Mi-am format o parere, merci pt sugestii 😉

Modificat de akon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@akon pune o intrebare la auto-soft ca am vazut ca e stoc 0 - din cate stiu astia nu prea tin stocuri - cand vine transportul nou de anvelope.

De obicei, in martie-aprilie Michelin are ceva oferte. 

Nu lua decat DOT 24.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt f multumit de Kumho Solus HA32

Nu stiu peste cativa ani cum se comporta dar primul an fara probleme

Plus ca sunt chiar faine ca aspect

Ex ptr dimensiunea ta

https://anvelopeauto.ro/anvelope-kumho-ha32-205-55r16-91h-all-season-1585940992.html

IMG_20230926_142148.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitara vedem la toamna.

 

Cand ies sa imi destind mintea (aka plimbarea de seara) am obiceiul sa ma uit la anvelopele masinilor pe langa care trec. 

Asa am ajuns sa monitorizez cateva incaltate cu All-Weather (M+S  si 3PMSF).

 

CC1 nu e ceea ce trebuie (se comporta ciudat dupa 3 veri in B)

Vechiul Nokian incepe sa piarda bucati (am niste poze de vara trecuta) - sunt prea moi pentru caldurile noastre. Asta nou stiu cum e. 

 

Am vazut vreo 2-3 incaltate cu Solus. Asteptam. 

 

Baietii cu Firestone sunt extrem de dezamagiti pe ud. Adica unu era sa lasa RCA-ul (posibil sa fie si de la kktul cu care stropesc strazile).

 

BFG am vazut unu singur, mai vechiut, cu acelasi pattern ca CC1/Solus... era deja uzat moral.

 

CC2-urile sunt cele mai multe (momentan) si se prezinta bine. 

 

Acum om vedea.

Tre sa ma duc luna viitoare sa le mut fata spate ca deja am pierdut 1mm (FWD 260CP/430Nm) in 10.000km. 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate: cum sunt CC2-urile in ce priveste confortul, zgomotul la rulare si aderenta pe uscat, vara ?

Eu raman fidel deciziei (scumpe..) de a avea seturi separate (18"/17') si desi mi-as fi dorit sa cumpar un nou set de vara, cred ca o sa aman achizitia cu inca un an..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mishu achihaitei
43 minute în urmă, mishu achihaitei a scris:

Vreau sa cumpar anvelope all season WestLake, au profil in V.

A folosit cineva? Cum se comporta.

vreau sa cumpar acestea ptr Golf 6

https://www.dedeman.ro/ro/anvelopa-all-season-westlake-z-401-all-season-elite-205/55-r16-91v/p/1067431

sunt 3pmsf? cum se comporta,a folosit careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

56 minutes ago, akon said:

@acidone77ai dreptate, cam asta este diferenta de pret, cu precizarea ca BF gasesc DOT24 pe cand Michelin DOT22-23 si parca m-ar interesa si acest aspect mai ales ca nici la CC2 nu toate review urile sunt roz si multe legate chiar de treaba asta, vechimea.

Pretul la gama asta nu l-as considera decisiv in alegere, diferente mici DAR nu tot timpul pretul iti garanteaza calitatea. Ca un exemplu rapid, Octavia a venit incaltata cu Bridgestone Turanza T005, pe scurt niste mizerii, foarte zgomotoase si acvaplaneaza in draci. Dupa primul an am observat enorm de multe microfisuri pe flanc, sa fie semn de calitate? Nu as crede. Judecand dupa pret ai zice altceva.

Mi-am format o parere, merci pt sugestii 😉

Bridgestone nu as pune nici daca le as primi gratis :)

Nu m-as crampona asta tare daca as gasit CC2 DOT23... nu e asa mare problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine CC1 au fost ok timp de 3 ani , dar nu cu presiune mica , atunci se uzeaza rapid

Si schimbate fata spate la 10k

Problema la CC este ca 1 au fost de vara cu valenta de iarna iar 2 sunt de iarna cu valente de vara

CC1 erau silentioase , CC2 sunt prezentate ca zgomotoase

Ori la mine aici iarna nu prea vine , nu am avut 7 zile zapada in total in ultimii 5 ani

 

Colegul @Baxxon foloseste acum Pirelli silentioase , o sa ne spuna parerea dupa 2 ani

Eu o sa va spun la Kumho , de asta le-am si luat , sa ma conving singur ce si cum

Si asa o sa aflam concret de la cei care le folosesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mishu achihaitei
11 minute în urmă, acidone77 a scris:

Bridgestone nu as pune nici daca le as primi gratis :)

Nu m-as crampona asta tare daca as gasit CC2 DOT23... nu e asa mare problema.

despre Good Year de vara, ce parere ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu multe decat de seria Assymetric, si as lua ASSYM6 sau care e ultimul model de la ei. Am avut modele anterioare si am fost foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

32 minute în urmă, tavitara a scris:

 

 

Colegul @Baxxon foloseste acum Pirelli silentioase , o sa ne spuna parerea dupa 2 ani

Eu o sa va spun la Kumho , de asta le-am si luat , sa ma conving singur ce si cum

Si asa o sa aflam concret de la cei care le folosesc

Am luat un set kumho pt masina electrica si a trecut iarna cu brio . Sunt bune anvelopele , am mers si pe zapada cu ele , incetuc binenteles :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, CristiALF said:

De curiozitate: cum sunt CC2-urile in ce priveste confortul, zgomotul la rulare si aderenta pe uscat, vara ?

Eu raman fidel deciziei (scumpe..) de a avea seturi separate (18"/17') si desi mi-as fi dorit sa cumpar un nou set de vara, cred ca o sa aman achizitia cu inca un an..

Pe O2 1.6 TDI @136CP/310Nm, masina sotiei, se comporta mai bine decat Conti PC5. 205 55 R16 91W

Si merge destul de tare. 

De asta cand am facut softul la TCM i-am rugat sa nu scoata limitarea de 192km/h. Stiam ce am in batatura.

 

Nu am reusit sa le fac sa scartaie si am avut cateva frane urate.

Nici in iulie pe A1 cand i-a iesit unu fix in B2 si a dat in frane ca si cand maine nu ar exista. 

 

La viteze de pana in 90-100 se aude mai tare motorul (tedei), la 130 incepe zgomotul de vant... 

 

Pe mazga asta au franat decent de  cateva ori desi o data mi-a intrat ABS-ul (pana sa spele strazile).

 

Pe zapada... sunt in elementul lor:

 

 

Ca si tine, eram foarte sceptic asa ca am zis sa le testez macar un an  pe masina de oras (si imprejurimi)

 

Pe cealalta masina am 225 40 ZR18 92Y.

Fata de PS4 sunt o idee mai slabe, suportul lateral (in curbe) e mai slab - se inclina putin mai mult (acum nu stiu daca era de la bielete).

Zgomotul e tot acolo. Se simte pe la 90km/h dar e antifonarea.

 

Cu 260CP/430Nm FWD ECU+TCU le cam torturez (in 3 imi intra ESP, dar la fel facea si cu PS4)

Le vad intre Primacy si PS4. 

 

Cand se incalzeste te astept prin Militari la demo.

 

1 hour ago, mishu achihaitei said:

despre Good Year de vara, ce parere ai?

AS6 sau PS5. 

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!