Jump to content

Astra Asigurari


raekwon1
 Share

Postare recomandată

Am o prietena cu un Golf 5 care a facut accident zilele trecute facand masina dauna totala.Vinovatul are asigurarea la Astra.Cand s-a dus la ei sa evalueze epava au comunicat ca dupa catalogul lor valoarea masinii noi in 2004 nu a depasit 18.000E drept pentru care ii vor da pe ea o nimica toata. Masina este imposibil sa fi fost doar 18.000E pentru ca e diesel si are o gramada de optiuni (ex. trapa,navi,etc)..Cum le poate demonstra celor de la Astra ca valoarea masinii noi a fost mai mare de 18.000?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 264
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • raekwon1

    22

  • Muale

    18

  • alexanderdj

    16

  • Kostas

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cel mai simplu cu factura de achizitie sau, daca nu (mai) are factura, sa incerce sa obtina de la reprezentanta o "oferta" ca sa-i spunem asa cu pretul masinii la momentul achizitiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai recent exemplu de neconformare la normalitate al Astra SA este faptul ca nu au dat curs sentintei din procesul lui Huidu, unde Astra trebuia sa plateasca 360000 euro pentru 3 vieti curmate plus 5000 euro pentru un Logan dauna totala. Astra a facut recurs, asta dupa ce s-au tiganit in proces oferind sa plateasca 1500 euro pentru un Logan ce a avut oferte de asigurare Casco de 5000 euro.

Asadar, inghesuiti-va si faceti asigurari la Astra...n-ar fi de mirat sa ajungeti in tribunale in solidar cu Astra in caz de probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin cu informatii privind incidentul descris mai sus cateva posturi

Azi am fost la Judecatorie...am stat de vorba cu doamna presedinte de acolo,si a dat dosarul spre inchidere cu plata din partea Astra Asigurari

Nu s-a prezentat niciun avocat din partea Astra la toate dosarele pe care le-au avut azi,decat din partea celor care au avut de recuperat bani

 

PS

Cine mai este in situatia in care am fost eu....prezentati-va la un termen de judecata,ca altfel se tot amana..pana s-ar putea sa platiti o amenda

Nu va costa nimic,doar cateva ore pierdute(la ce noroc am eu...dosarul meu a fost ultimul)si inarmati-va cu multa rabdare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am primit citatie in calitate de intervenient...aceeasi poveste cu cea descrisa mai sus.

 

e clar, nici astra nu mai ce a fost odata. la mine dauna este de 1200 lei (cel lovit s-a facut pe casco).

ce e amuzant este ca si el are RCA tot la Astra :))

 

cristi, poti sa dai mai multe detalii despre care a fost rolul tau in instanta?

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa s-a intamplat si la mine,doamna aia avea asigurare la Euroins,dar si-a facut masina pe CASCO,care au umflat mult factura de reparatie(3500 lei,actual vreo 6000 cu penalizari de neplata),si s-a ajuns la Judecatorie.

Rolul meu : am produs accidentul,si doamna presedinte din sala vroi sa auda "din gura mea" ce s-a intamplat,nu doar sa citeasca din dosar....si cam atat

Ai sa ramai surprins cate dosare de genul se afla pe ordinea de zi,si la care se da amanare ca nu s-a prezentat intervenientul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica pierd jumate de zi doar sa spun :l-am lovit? ca nu e nimic special in cazul meu...plus ca nota nu este umflata (mult) avand in vedere ca sunt preturi la avia.

 

le-am cerut explicatii celor de la astra, de ce nu au facut plata si ma pun pe drumuri.

cand imi expira polita o sa iau in calcul si alte firme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact....doar ca sa le spui ca l-ai lovit...eu am stat de la 8.30 pana la 14...

nici macar avocat nu-si trimit la procese,probabil ca au prea multe pe rol,si chiar ar da faliment  :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bataie de joc. semnez constatarea, recunosc vina si ma cheama iar sa le spun acelasi lucru?

se joaca cu timpul oamenilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asiguratorul e vinovat e accident sau tu ? Normal ca trebuie sa fii chemat si tu in cazul in care se ajunge la instanta! 

Au fost multe cazuri in care "vinovatul" habar nu avea de accident pentru ca "pagubitul" isi fabricase evenimentul. Stiind ca pe CASCO dosarele se instrumenteaza mai usor cand asiguratorul poate face regres unii s-au gandit sa faca rost de niste date (talon si asigurare) si sa intocmeasca un amiabil !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce am dat mail la astra, am primit un raspuns in care mi se cerea nr de telefon pt a fi contactat.

la telefon mi-au spus ca plata in acel dosar s-a facut de ceva vreme...nu stiu de ce Allianz a chemat in instanta...nu au ajuns banii sau nu s-a comunicat intre departamente la ei...

ciudat!

 

cand am timp voi da un mail si la allianz sa imi confirme ca dosarul e ok; sa nu trebuiasca sa ma mai prezint la tribunal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intervenient fortat, acesta este termenul in care sunt persoanele vinovate de producerea accidentului, sunt chemate la instanta, in cauzele dintre un Asigurator Casco(care nu si a incasat banii pe care ia platit pt.repararea daunei pagubitului) de la asiguratorul RCA al pers.vinovate de producerea acciodentului-intervenientul fortat) si Asiguratorul RCa(care nu a platit).

Sfatul meu practic este ca atunci cand o persoana este citata, in calitatea de intervenient fortat sa nu mearga la instanta.Am vazut f.f.multe cazuri in care oameni veneau la instanta, in aceasta calitate, iar judecatorul ii intreba de ce au venit.

Intervenienti sunt citati, doar pentru ca asa este prevederea legala(legea 136/1995), dar asa nu inseamna ca cauza se amana pentru ca ei nu s-au prezentat(doar in cauza in care nu au fost legali citati sau au primit citatia cu mai putin de 5 zile inainte de termen), ci pentru ca fiecare parte  propune exceptii, mai depun acte, pentru a caror luare la cunostiinta necesita un nou termen(daca ei il cer).procesul se termina(de regula) cu obligarea asiguratorului RCA la plata sumei pe care asiguratorul CASCO a platit-o.Restul, daca intervenientul nu stie, sau vrea sa mearga la proces(repet nu exista vreo sanctiune daca nu se prezinta;de asemenea el nu poate sa schimbe soarta procesului, poate doar daca el va spune in fata judecatorului ca intentionat a produs accidentul :)))  ), da atunci este posibil sa stea la instanta de la ora 8:30  pana la ora 14:00 sau chiar mai bine.

 

Sfat gratuit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca faci referire la mine,esti total pe dinafara....am stat de la 8.30(asta era ora scrisa pe citatie),pana la ora 14,cand mi-a venit randul,dosarul fiind printre ultimele,si in timpul stat acolo,am ascultat de fiecare dosar in parte.La toate cele care nu s-a prezentat intervenientul,s-a dat amanare, la unul sau doua fiind amanate pe lipsa de documente de la dosar

"Si nu,nu am spus in fata judecatorului ca intentionat am produs accidentul"  :))

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu pot sa inteleg cum atunci cand ai RCA poti sa fii actionat in instanta.am RCA,asiguratorul se ocupa de daune si cu asta basta.de asta se cheama RCA.ce conteaza ca e astra,generali sau omniasig?TARA lu' peste....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca daca provoci o dauna mica sau mare si RCA-ul tau nu plateste despagubirile, pagubitul trebuie sa isi repare masina/recupereze banii. daca de la RCA nu, de la cine? de la vinovat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi actionat in instanta si vinovatul iar asiguratorul este chemat in garantie ! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca daca provoci o dauna mica sau mare si RCA-ul tau nu plateste despagubirile, pagubitul trebuie sa isi repare masina/recupereze banii. daca de la RCA nu, de la cine? de la vinovat.

 

pai sa precizeze ca exista riscul asta sa platesti polita OBLIGATORIE si ei sa nu fie obligati sa plateasca :)

eu platesc pt ca ei sa preia raspunderea mea. daca au preluat-o sa se spele cu ea pe cap, sa nu dea-napoi sa ma cheme pe mine...

 

in cazul meu este dauna de 1200 lei...daca strangeam banii de pe politele de pana acum la astra ii plateam eu omului dauna si ramaneam cu multi bani pe langa.

 

 

citatia este in aprilie, nu ma voi duce la primul termen. astra mi-a spus ca s-a facut plata...daca asa e ,e ok. daca m-au mintit, procesul se va amana si voi fi din nou citat. nu astept 3 citatii  pt ca pot lua amenda si mandat de aducere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal, n-are cum sa nu acopere RCA-ul vinovatului paguba, de-asta e si obligatorie ca sa nu se ajunga la cazuri cand n-ai bani sa-i platesti masina aluia de l-ai lovit. 

 

In momentul in care asiguratorul nu-si face datoria riscului asigurat, acesta trebuie sanctionat de organul abilitat. Se pare totusi ca organul abilitat ori nu-si face datoria, ori permite prea multe nereguli pana sa-si faca datoria. 

 

Daca apare vreunul pe la televizor care sa zica, ca lasa Carpatica sa functioneze ca sa poata si saracu' sa-si plateasca Rca-ul, merita impuscat! Pentru ca saracul ala care face o economie de 2-300 de lei pe an pentru a nu-si incheia o polita RCA la un asigurator fara probleme de genul acesta, ajunge sa plateasca de cateva ori mai mult diferenta respectiva celui pe care l-a pagubit pentru ca asiguratorul sau(in acest topic- Astra) nu are chef sa-si respecte obligatia din contract fata de cel caruia i-a luat banii in vederea raspunderii pentru daunele provocate tertilor. 

 

Asta e problema din punctul meu de vedere: sanctiunile care nu exista sau se dau prea greu si sunt prea usoare. DESI, eu nu am ce reprosa CSA-ului. De doua ori am facut sesizari catre 2 societati diferite, de 2 ori am primit raspunsuri si, coincidenta sau nu, problemele mele au fost rezolvate la un interval de timp relativ scurt de la sesizare. Pentru multi poate parea mult sa astepte un raspuns 2-3-4 saptamani, dar cine-stie cate sesizari or avea de procesat, cate raspunsuri trebuie sa astepte de la societatile in cauza si asa mai departe. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

muale si alexanderdj au explicat cel mai bine ce am vrut sa spun.CSA-ul ar trebui sa se sesizeze in cazurile acestea si sa oblige asiguratorul sa plateasca ;altfel sa-i interzica accesul pe piata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CSA-ul nu poate obliga la plata ! Ea doar poate sanctiona unele abateri iar in multe cazuri asiguratorii au justificari intemeiate sau nu prin care sa aleaga calea instantei. 

 

In orice democratie doar justitia poate obliga o firma privata sa plateasca despagubiri in cazul in care acestea nu se acorda pe cale amiabila. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poate obliga la plata dar poate sa interzica firmelor de genul asta sa mai lucreze.

 

maine fac si eu firma, gasesc vreo 100 clienti sa imi dea 150 lei pe RCA si in caz de dauna nu platesc decat 12 lei. e ok!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poate obliga la plata dar poate sa interzica firmelor de genul asta sa mai lucreze.

Daca pagubitii nu s-ar resemna si ar apela cu incredere la justitie pana la urma aceste firme ar intra in faliment. Stiu foarte multe cazuri in care pagubitii au facut corect pasii in vederea obrtinerii de despagubiri si de cele mai multe ori au primit banii inaintea primului termen. 

Medierea impusa de noul cod civil va simplifica mult lucrurile !

Modificat de kosfunny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate dar multi (si in cazul meu) nu au bani/timp pt a sta prin tribunale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placa cu banii si timpul o punem majoritatea romanilor. 

Cheltuielile de judecata se recupereaza iar timp de mers la tribunal nu iti trebuie pentru ca merge avocatul. Plus ca sunt multi avocati care accepta plata la succes sau cer o suma mica in avans pentru inceperea actiunii. 

Mai exista posibilitatea sa te reprezinti singur in instanta daca ai timp si minime cunostinte juridice (gasesti indrumare si pe net) .

De asemenea mai exista si posibilitatea sa vinzi dreptul de despagubire.

 

Cai sunt multe, trebuie doar putina vointa si optimism.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am citit destule posturi in care sunt de acord cu tine, mai putin parerea "Cai sunt multe, trebuie doar putina vointa si optimism". Caile nu sunt chiar la dispozitia oricui si in afara de aspectul asta nu este corect ca o firma de asigurare sa fie lasata sa supravietuiasca pe nervii, timpul si banii clientilor. Astra nu plateste dosarele de dauna, nu pentru ca nu au bani, ci pentru ca nu vor. Atat de simplu este raspunsul. A fost modalitatea lor de a "renegocia" contractele cu service-urile. Au pus pe masa o oferta fabuloasa si anume plata sumelor restante cu o reducere modica de (in jur de...nu mai retin bine cat era exact) 20%, iar pe viitor, cine vrea sa aiba contract cu ei.. niste tarife la manopera gen Carpatica, binenteles bursa Astra sa traiasca (daca omul a avut pe masina piesa OEM, sa-i faca poza si sa puna tot originala, indiferent daca masina are 2, 5 sau 8 ani) si cireasa de pe tort....termen de plata de ....90 de zile. Pai spune-mi tu, merita specimenele astea sa supravietuiasca? Apropo de instanta, in primul rand te lovesti de niste judecatori sictiriti peste masura de nenumaratele cazuri de taxe auto, roviniete si mai ales procese cu asiguratorii, incat nu mai au chef sa analizeze just cauzele. In al doilea rand, daca ai norocul sa nu vina cei de la Astra, cu siguranta o sa ai norocul sa trimita o intampinare in care vor cere o amanare... vor gasi cai nebanuite de trageri de timp sau cel mai adesea, vor aduce hartii ca s-a platit dom'le si toatea astea vor duce la scopul lor in viata, acela de a trage de timp si de a plati doar cand nu mai au incotro. iar de penalitati de intarziere sau alte daune cominatorii... nu vreau sa discutam ca ma ia cu capu.

Concluzia pentru clientii finali...sa dea 10 - 20% mai multi bani unui asigurator decent (nici ceilalti nu sunt perfecti) si sa doarma linistiti, fara teama ca vor fi blestemati, injurati si chemati de acasa.

Asigurarea la Astra este un risc si aici ma refer mai ales la RCA. De Carpatica sau Euroins nu cred ca mai are rost sa pomenesc. la Euroins gasesti pe cineva sa-ti raspunda la telefon doar cand trebuie sa le dai bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!