Jump to content

Astra Asigurari


raekwon1
 Share

Postare recomandată

firestorm1312

Ei trebuie si un motiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 264
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • raekwon1

    22

  • Muale

    18

  • alexanderdj

    16

  • VMLG

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

IACA MOTIVUL:

Săptămâna trecută, procurorii DNA au început urmărirea penală a lui DAN RADU RUŞANU, în dosarul "Carpatica", pentru constituire a unui grup infracţional organizat şi complicitate la abuz în serviciu, fiind suspectat că a întocmit şi a avizat proiectul OUG privind ASF şi ar fi acceptat "protejarea frauduloasă" a intereselor SC Carpatica.

"Din ordonanţa de extindere a urmăririi penale a rezultat că există date şi indicii rezonabile conform cărora, pentru perpetuarea situaţiei de favorizare a SC Carpatica Asig SA şi urmărind impunerea în cadrul consiliului ASF a anumitor  persoane, dar şi întărirea propriei puteri decizionale, RUŞANU RADU DAN a efectuat demersuri pentru adoptarea unei ordonanţe de urgenţă de către Guvernul României, care să dea caracter normativ şi obligatoriu  intereselor sale personale şi de grup", se arată într-un comunicat de presă de marţi al DNA.

Potrivit probelor administrate până în prezent, DAN RADU RUŞANU ar fi întocmit, în fapt, proiectul ordonanţei de urgenţă pentru modificarea şi completarea OUG 93/2013 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea ASF, precum şi pentru modificarea Legii 136/1995 privind asigurările şi reasigurările în România şi ar fi avizat, în calitate de preşedinte al Autorităţii de Supraveghere Financiară, proiectul de lege, care a fost ulterior adoptat în şedinţa de guvern din 16 octombrie 2013 şi publicat în Monitorul Oficial din 18 octombrie 2013.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

merita un CASCO la Astra? In ce stare mai sunt indivizii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna ziua, va cer ajutorul in urmatoarea problema.

Am fost lovit de alta masina, care are asigurarea la Astra, am intocmit intelegerea amiabila, iar maine dimineata ne vom prezenta la centrul lor de daune. Am inteles ca ar putea exista probleme in ceea ce priveste calitatea serviciilor oferite de ei. As vrea sa imi spuneti, cei care ati mai fost in aceasta situatie, la ce lucruri ar trebui sa fiu atent. Am inteles ca va trebui si o reconstatare pentru ca nu se mai vireaza roata (lovitura in coltul din stanga fata al masinii). Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana nu te duci si nu vezi cum te trateaza, nu ai de unde sa stii daca serviciile vor fi de calitate sau nu.

citeste si aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei nu ofera servicii decat de asigurare.

Te vor trimite la un service, care trebuie sa fie de incredere.

aici sunt 2 posibilitati: fie iti vor impune ei unul, ales pe criterii strict de costuri, (unde te poti lovi de servicii slabe calitativ) sau te pot lasa sa te duci in orice service dorit de tine, ei doar aproband sau nu devizul constatat.

Pentru ca, acel service unde te duci are ultimul cuvant de spus in legatura cu ce trebuie schimbat pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@iustinn

 

Esti din Bucuresti, da? Intra pe site-ul Astra si alege-ti singur din sectiunea "Centre daune" locul unde te vei duce sa-ti faci constatarea. Au call-center. Nu trebuia sa-ti faci programare? Ai vreo 4 optiuni. Vezi si tu pe forum-uri care-s buni, care-s rai... Te sfatuiesc sa-ti faci constatarea in acelasi loc unde iti faci si reparatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri, din pacate nu sunt prea incurajatoare, mai ales ultimul, cu discutia. 

Problema este in felul urmator: pe de o parte, vreau sa o repar cat mai bine, pe de alta parte, am nevoie de masina si nu pot astepta saptamani de zile pana o sa deconteze astra la service. Deoarece la accident a fost afectata geometria rotii, in sensul ca nu se mai vireaza deloc, a trebuit sa duc masina cu platforma. Incidentul s-a produs astazi, pe la pranz, in zona Brancoveanu si, neavand prea multe informatii, am dus masina (cu platforma) in parcarea de la Kraft Car, insa nu am facut inca (,) constatarea, urmand sa o fac maine dimineata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in locul tau as incerca asta:

As merge la constatare si apoi as duce masina la un service cat de cat decent (nu reprezentanta, dar in nici un caz unde te trimit ei...), ideal ar fi sa cunosti pe cineva sa iasa ok.

As repara-o pe banii mei, si as cere ulterior dauna de la ei.

Din cate am auzit, cata vreme nu sunt sume exagerate ar trebui sa plateasca... bineinteles exista si o probabilitate sa nu vrea si sa fii fortat sa-ti recuperezi prejudiciul in instanta.

Daca vrei sa minimizezi sansa poti sa faci unele compromisuri (piese din dezmembrari etc).

 

Sau regres pe casco fara batai de cap?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

Daca ai casco, asa cum spunea si @top, ti-o faci pe casco si apoi regres la Astra.

 

Daca nu ai casco si daca vrei sa nu stai cu masina blocata prin service-uri pana se face decontarea sau daca nu vrei sa-ti bati singur cuie in talpa reparandu-ti-o in alta parte decat unde au ei service-uri agreate, iti recomand sa-ti repari masina la un service agreat de ei cu care au DECONTARE DIRECTA. Asa se cheama, asa sa le ceri. Astfel, dupa ce ti-e masina gata, te duci, o iei si pleci. Mai departe treaba cu banii - e intre ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu puteai sa verifici cum sta treaba cu Astra inainte sa faci amiabila ? 

 

Hai sa prezint cum a stat treaba cu ultimul dosar RCA pe Astra :

 

11.03. data accidentului --PV Politie 

23.03  data constatarii (bara fata revopsit, bandou stg revopsit, aripa stg, fata revopsit )-BMW E46 

26.03  oferta primita de la Astra 573 lei in regie proprie -REFUZATA

02.04 reparatie de calitate efectuata in service autorizat---partener AmDauna , fara conventie de colaborare cu Astra 

02.04 factura de 1770 lei PLATITA de pagubit

02.04 depus cerere de despagubire

17.04 reclamatie la ASF 

23.04 PLATA IN CONT suma integrala 

 

In cazul tau , daca ai dus-o deja in service trebuie sa vezi daca au conventie cu Astra iar daca nu stabileste clar cu ei ce varianta e mai buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Imi cer scuze ca postez cam tarziu, dar mai bine acum decat niciodata. Masina mi-a fost reparata la service-ul partener astra, car kraft. Pot sa zic ca a iesit mult mai bine decat ma asteptam. A durat cam doua saptamani si ceva, avand in vedere ca a fost nevoie si de vreo doua reconstatari. Inclusiv inspectorul de daune a fost foarte amabil si nu a "comentat" la nicio piesa (spre exemplu, mi-au dat o janta noua desi cea veche era zgariata - se putea revopsi). In privinta service-ului, chiar am fost suprins, am colaborat destul de bine, cu exceptia faptului ca m-au cam amanat cu masina la schimb. In ceea ce priveste calitatea pieselor schimbate, au fost aftermarket, dar i-am intrebat la fiecare piesa in parte ce marca este si m-am documentat, au pus piese cu pretul peste medie, daca pot spune asa.

 

Ca o concluzie, in cazul in care, Doamne fereste, ajungeti in situatia mea, daca nu vreti sa aveti prea mari batai de cap, puteti apela la service-ul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

astra nu mai exista incepand de azi..

 

daca va loveste cineva cu rca la astra trebuie sa va adresati fondului de garantare

 

http://economie.hotnews.ro/stiri-pensii_private-20392293-ghid-asf-pentru-consumatorii-care-recuperat-bani-astra-asigurari-fac-daca-accident-auto-maine-trebuie-mai-platesc-ratele-asigurare.htm

 

cititi aici ghidul publicat de ASF:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!