Jump to content

Astra Asigurari


raekwon1
 Share

Postare recomandată

Momentan nu am probleme cu daunele la Astra. Am avut janta dreapta, rulment si fuzeta acum 2 saptamani si s-a rezolvat rapid.

Aseara am mai taiat un cauciuc si indoit o janta la A5 in intersectie la Razoare intr-o groapa (singura) langa linia de tramvai (pentru cine si este din Bucuresti - cand vrei sa mergi spre AFI sau Plazza, in fata la Golden Blitz).

Voi fi nevoit sa deschid inca un dosar acum pentru janta, anvelopa si verificat geometrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 264
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • raekwon1

    22

  • Muale

    18

  • alexanderdj

    16

  • VMLG

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bine de retinut craterul de la Obor. Trec zilnic pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

...nu e doar o parere personala...din ce spun si service-urile.

Cand faceti asigurari la masina intrebati si prin service-uri...sa va faceti o parere.

da,e adevarat, asta e partea proasta; partea buna e ca platesc si, nu stiu ce sa zic: din pacate sau din fericire,avand cei mai multi asigurati(datorita tarifelor mici la RCA, -casco nu stiu), au cele mai multe daune deci dau mai multa"paine "service-urilor.

"clasament" : 1-carpatica,2-euroins,3-astra

hmmm, e bine de stiut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am citit recent ca Astra a avut cele mai multe incasari pe RCA in acest an. Ar urma Carpatica si Euroins ca incasari dar la mare distanta (cam jumatate fata de Astra). E de asteptat asadar ca cele mai multe daune sa fie provovate de asiguratii celor 3 companii. Oricum, dupa primul an de bonus/malus cei de la CSA spuneau ca doar 2% din soferi au avut malus in 2009.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TheBoogieMan

Poate sa faca oricine orice verificari vrea.

Intreaba pe oricine lucreaza in asigurari si are idee despre lucrurile astea.

O sa-ti confirme ca ceea ce scrie in articol este adevarat:

Astra, "sub obladuirea" Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor (CSA), refuza plata despagubirilor catre asigurati si service-uri, acestea din urma fiind obligate sa utilizeze piese de proasta calitate in reparatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu am o intrebare pentru toti: cati de aci au apelat la serviciile lui cipos pentru a'si reconditiona turbina, saun au cumparat de la volkparts bucse/brate pe meyle, sau faruri tyc sau alta marca care nu are legatura cu aprovizionarea fabricilor producatori auto?

cati de aci stiu ca superbul audi q7 are jumatate din senzori produsi in china si montate in germania, sau unde se fabrica modelul?

nu sunt angajat la astra, nu spun ca nu sunt colegi care schimba piesele doar cu produse oe, dar fac pariu ca cel putin !!! 90% dintre noi folosim produse after market.

si nu confundati produsele after market cu cele contrafacute (a se citi corect piese originale contrafacute!!!)

sper ca nu am deranjat pe nimeni cu acest comentariu si va rog inainte de a ma contrazice sa cugetati si sa fiti sinceri cu voi.

imi cer scuze pentru cei mai putin de 10% care folosesc numai piese originale, dar aveti de suferit din cauza noastra, a celorlalti peste 90% care folosesc piesele after market.

daca gresesc, rog sa intervina colegii care vand piese auto pe acest forum, sa ne comunice un procentaj am/oe vandute.

iar daca noi ne punem AM pe masina, cum vreau sa imi dea asigurarea OE?

cat despre problema cu astra, daca respectivele service'uri au contracte de colaborare si au semnat conditiile de colaborare, fara sa supar pe nimeni, faptul ca au pus parbriz "original" au facut'o cu acceptul tau, punandu'ti in vedere faptul ca diferenta dintre ce da astra si valoarea finala a reparatiei o achiti tu. iar tu ai acceptat ca pe parbriz sa scrie "vag" in loc sa scrie pilkington. e acelasi lucru ca si la faruri: in loc de "vag" e hella. ambele exemple sunt unul si acelasi produs. iar daca service'urile nu au expus conditiile colaborarii, sau au creat intentionat aceste probleme cu care va confruntati, astra ar trebui sa rezilieze contractele, pentru ca sunt destule alte serviceuri mari si flamande.

e ceva ce e in caracterul romanului ;)

cu multa stima,

BogyM.

Modificat de BogyM.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si Carpatica procedeaza la fel...Accepta plata doar daca piesele sunt aftermarket si se incadreaza intr-un anumit buget calculat dupa formule numai de ei stiute!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pozitia oficiala Porsche nu a venit...so, am sa detaliez pe scurt!

Rezolvarea a fost urmatoarea:

Intr-un ziar local, a fost articol despre toata tarasenia celor de la Astra; articol care se pare ca a avut impact, deoarece dupa ceva timp (3 zile..cred) dauna a fost achitata in intregime de catre cei de la Astra;

Binenteles, ca nu a vrut nimeni drept la replica de la Astra Slatina...

Anyway, se pare ca doar stransi cu usa pot fi induplecati;

Cei de la Porsche Leasing au fost de partea mea, cel putin operatoarele la care am sunat (call center) stiau de problema asta si m-au asigurat ca rezolvarea va fi favorabila...

Oricum, imi pare rau ca totusi au platit, vroiam un proces mic cu ei...insa astept urmatoarea dauna..bring it on baby!

Aaaa...mi-au trimis si cei de la CSA ulterior raspuns..cum ca s-a rezolvat;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Sa va povestesc patania mea. Acum vreo 2 saptamani am gasit masina stropita cu ceva, am crezut ca e suc. Dupa vreo 2 zile am dus masina la spalatorie si baiatul m-a intrebat cu ce am patat-o ca nu se ia. I-am zis ca n-am idee dar sa incerce sa le scoata. A dat cu degresant, a mai dat o data cu spuma, a clatit, nimic. Apoi ne-am apucat amandoi sa inspectam petele. El a zis ca e acid, vopseaua se luase pana la tabla in unele locuri iar in altele sarise lacul. Buun, fug la Armeneasca la centrul de daune. Acolo ma duc sa intreb ce sa fac, intru peste inspectori si abia dupa ce m-am izbit de indiferenta a trei dintre ei (ceva de genul: "va rog sa ma ajutati, ce sa fac?" "nu stiu"), mi-a raspuns al patrulea. Daunele prin stropire cu substante corozive nu reprezinta un risc asigurat. I-am zis ca e vorba de omana binevoitoare, adica de vandalism/distrugere. Nu, ca nu e risc asigurat. M-am scarpinat in cap si am zis sa ma edific: Adica daca ma duc si dau cu cheia pe masina unuia i-o vopsesti dar daca ma duc si ii torn acid sau acetona sau stiu eu mai ce, nu? Exact! La insistentele mele s-a dus in cladirea alaturata probabil sa se consulte cu un sef si s-a intors si m-a trimis la politie sa iau o dovada ca e vandalism. Am mers la politie, dat declaratie, asteptat dovada. Am asteptat-o doua saptamani, si astazi am mers sa deschid dosarul cu toate actele, deasupra tronand triumfator dovada de de la politie. A mers repede, am ajuns in 20 de minute in biroul inspectorului"(altul de data asta, destul de amabil), am mers la masina sa se faca poze. Apoi cand mi-a dat avizul de reparatie mi-a zis ca a deschis dosarul dar ca l-a trimis la jurist sa vada daca se incadreaza in riscurile asigurate de ei. Deci pot sa imi repar masina, dar nu se stie daca voi plati eu sau ei. Am sunat la brokerul de asigurare si am cerut conditiile politei sa vad si eu ce si cum. Am gasit 2 paragrafe care se refera la asta, unul la riscuri asigurate si unul la riscuri neasigurate. Am sa va rog din suflet, daca va pricepeti la porcariile astea legale sa ma ajutati cu un sfat. Nu intentionez sa platesc pentru o dauna pentru care nu am nicio vina. Nu stiu nici ce sa fac in caz ca refuza.

Iata interpretarea mea:

V. RISCURI ASIGURATE

12. ASTRA ASIGURARI acorda despagubiri pentru daunele

materiale si directe produse autovehiculului asigurat provocate de:

g) avariile de orice fel produse autovehiculului ca urmare a

furtului sau a tentativei de furt, talhariei si a actelor de

vandalism.

Pentru ce e scris mai sus, am dovada de la politie.

15. ASTRA ASIGURARI nu acorda despagubiri nici pentru:

b) cheltuielile efectuate pentru modificarea sau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a schimbat inclusiv un amarat de ornament pentru toba de esapament.

M-a lovit o cucoana in spate intr-o intersectie (aveam STOP) unde faceau circulatie nu mai putin de 5-6 politai .Pagubele au fost destul de mici .Toba de esapament pe care a reusit sa o indoaie si nu se mai potrivea bine pe dedesupt , bara de plastic care sa crapat si ornamentul de pe toba care nu-ti mai dadeai seama ce e :D

Am mers cu asigurarea doamnei la sediul de asigurari si a venit un nene foarte amabil care a facut poze pagubelor.Sa fie pozele mai convingatoare ma rugat sa tin tras de bara sa se vada mai rate ca e crapata.

Ma intrebat unde vreau sa fac masina dar cu conditia sa fie un atelier autorizat.Tot nenea a sunat la atelierul la care am hotarat sa o fac si dupa 10 minute de taifasuri mia facut programare a doua zi . Cand am mers la atelier au facut necesarul cu ce trebuie schimbat iar in lista se afla si acel banal ornament care nu e mai scump de 15-20 roni. In 2-3 ore a fost gata totul , am semnat hartiile la atelier si am plecat.

Cred ca totul este sa dai peste un nene ca lumea si se rezolva cam ori ce . Probabil daca prindeam ceva comunist ma punea sa imi indrept si toba iar masca sa o lipesc :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari! eu am asigurare la astra, si acum 2 saptamani dupa ce m-a luat radarul, politistul a observat ca este facuta pe 13 luni in loc de 12...este o greseala in loc sa expire in luna 10 expira in luna 11...si abia am scapat dupa 30 min de lamuriri si alte telefoane...vroia sa imi ia numerele dupa masina. vroiam sa va intreb daca a mai patit cineva si cum a procedat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Destept politaiul daca a reusit sa isi dea seama de greseala:))

Probabil ca se va modofica data pe asigurare si va pune stampla de la asigurari pe noua data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caz de reasigurare, valabilitatea politei intra in vigoare cel mai recent in ziua imediat urmatoare platii, si asa va apare si pe inscrisuri. Adica, platesti azi, beneficiezi de RCA incepand cu a doua zi.

In cazul in care masina nu a mai avut asigurare RCA pe acest proprietar, Adica o inscrie pe numele lui, asigurarea RCA intra in vigoare cu data platii si asa va fi scris si pe hartii.

Asa e softul de la ASTRA facut. se lucreaza on-line pe server, nu pot modifica agentii de asigurari data de incepere a valabilitatii, doar daca solicitantul vrea sa intre in vigoare "mai tarziu", adica mai are RCA valabil inca "x"zile si vrea ca cea noua sa intre in vigoare in ziua "x+1"

Modificat de g.mar.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citind opiniile postate in acest topic, aveam o parere destul de rezervata fata de Astra Asigurari, cu atat mai mult cu cat aveam polita Casco incheiata la cumpararea masinii, prin broker PB, pe toata durata creditului (8 ani). Speram sa nu am de-a face cu asigurarile, bazand-ma pe experienta mea dobandita in trafic, in 14 ani...pana...

...intr-o zi de 13 iulie a.c., cand, in timp ce eram oprit intr-o intersectie pentru a da prioritate, in masina mea s-a "infipt" o caruta condusa de un rrom invarsta, care venea - culmea - din spate. Cu maxima nesimtire mi-a spus, in timp ce trecea pe langa masina mea, ca nu e mare lucru, se intampla de multe ori si ca tabla se indreapta :o . Trecand rapid peste primul impuls, acela de a-l strange "usor" de gat, am chemat un agent de la circulatie care a constatat accidentul. Tiganul a incercat sa o scalde, ca eu i-am taiat fata, apoi ca nu are pedala de frana la atelaj, etc., in fine, texte puerile de genul asta. Politistul mi-a spus ca nu am ce recupera de pe acest individ, ca singura lui avere era calul+caruta, astfel incat a trebuit sa apelez la CASCO...Daune: usa dreapta spate, ornament usa, ornament stalp central, chedere, aripa spate usor indoita...

Am contactat inspectorul de daune, care, fiind deja in afara programului sau, m-a amanat pe saptamana urmatoare. Apoi l-am amanat eu, fiind plecat in concediu. La inceputul lui august, mi-a facut constatarea. Am insistat sa-mi schimbe usa, nu sa dispuna repararea ei, si a fost de acord fara comentarii.

Am solicitat repararea la o reprezentanta VW, si a acceptat de asemenea. Am dus masina marti dimineata, am ridicat-o reparata vineri dupa amiaza. Singurele probleme au fost ca in reprezentanta mi-au crapat ornamentul de usa, in momentul montarii si nu au schimbat chederul de la baza geamului, sub motivul ca are o alta denumire, nementionata in constatare. In fine, au acceptat sa mi le schimbe pe cheltuiala lor.

Saptamana urmatoare am fost chemat la asigurator sa semnez acceptul de plata a despagubirii.

Deci, o prima experienta cu asiguratorul exact asa cum ar trebui sa fie! In plus, nu am platit RSA si nici nu a crescut valoarea primei, avand in vedere ca masina era asigurata in favoarea bancii, prin contractul de credit.

Cu toate acestea, din considerente financiare, saptamana aceasta am reziliat asigurarea CASCO de la Astra, in favoarea ofertei BCR Asigurari, si astfel am economisit 140 Euro si beneficiez de un pachet Casco Complet, inclusiv asigurare de deces sau invaliditate. Pentru cei care au autoturismul cumparat cu credit de la Porsche Bank si nu sunt multumiti de asigurare, sa stiti ca accepta schimbarea asiguratorului, cu conditia pastrarii in continuare a clauzei de cesiune in favoarea bancii si ca suma asigurata sa nu fie mai mica decat suma de rambursat a imprumutului.

Modificat de Stormlord
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce reprezentanta VW ai reparat masina? Am si eu Casco la Astra si cand i-am intrebat daca au decontare directa cu vreo reprez. mi-au aratat lista si acolo nu aparea nici un dealer VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nurvil Targu Jiu. Insista, si la mine sugerau altceva, insa le-am invocat motivul pierderii garantiei. Si crede-ma, au decontare directa, chiar daca am inteles ca sunt ceva probleme intre Astra si reteaua Porsche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astra asigurari are o platforma foarte buna de emitere polite atat Casco cat si Rca.De aceea sunt preferatii brokerilor.Pe daune sunt nesimtiti fata de clienti.Pe RCA au contracte doar cu service-uri indepenedente de aceea nu apare nicio reprezentanta,piese originale cucu.Ca sa gasesc service care sa-mi repare masina am apelat la fastautodeal.ro,e un site de consultanta pe vw,audi,Skoda,Seat.M-au trimis la Avia ...S-a rezolvat cu piese originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca au cei mai multi clienti si sunt cei mai ieftini nu inseamna ca sunt cei mai buni. Si in mod sigur nu sunt cei mai profi sau cei mai buni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dac vrei cei mai bumi te duci la Generali sau Allianz,dar platesti mai mult...Daca vrei cei mai prosti Carpatica si Euroins(bulgari)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu ii ridicam in slavi pe cei de la Generalli;

Sunt mai mult decat nesimtiti...nu dezvolt! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Momentan nu am probleme cu daunele la Astra. Am avut janta dreapta, rulment si fuzeta acum 2 saptamani si s-a rezolvat rapid.

Aseara am mai taiat un cauciuc si indoit o janta la A5 in intersectie la Razoare intr-o groapa (singura) langa linia de tramvai (pentru cine si este din Bucuresti - cand vrei sa mergi spre AFI sau Plazza, in fata la Golden Blitz).

Voi fi nevoit sa deschid inca un dosar acum pentru janta, anvelopa si verificat geometrie.

In concluzie Kostas: sa-mi fac Casco la Astra sau nu? S-ar putea ca la tine (A5) sa nu fie decat piese originale deci n-ai avut probleme. Stau si ma gandesc daca si la mine o fi valabil (Touareg). Caci Allianz, Generali si Uniqa au niste preturi f. mari la prime (eu am avut la Allianz Casco prin Porsche Broker o prima mai mica decat ce mi-au oferit acum cand masina are deja 3 ani si cateva zile). Ai pile la Astra (constatare daune, intocmire dosar daune).

Modificat de VNB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am pile la Astra.

Touaregul tau este 2009 vad. Nu ar trebui sa ai probleme cu asigurarea la Astra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am sa scriu si eu ceva de acesti nesimtiti de la Astra, asta pt viitorii lor clienti. Deci, am avut o masina luata in leasing de la Porsche, iar pe 17 decembrie am avut un accident, eu fiind la volan. In fine, imediat am mers la inspectorul de daune, s-au facut constatarile si undeva pe 16 ianuarie a ajuns dosarul la cei de la Astra, cu masina declarata dauna totala. A durat atat si din cauza altor nesimtiti, marea Politie Romana, intrucat la momentul accidentului a mai fost un pasager in masina, pt care am chemat salvarea, insa fara a suferi ceva grav, doar leziuni usoare, automat mie deschizandu-mi-se dosar penal(sincer a fost nevasta-mea). Conform contractului, epava a ramas la mine, imediat am si vandut-o(e si reparata am inteles) si valora 20% din valoarea asigurata. Restul de bani urmeaza(spun bine urmeaza) sa fie virati de Astra catre Porsche, acestia din urma isi vor lua banii sa-si acopere cheltuielile, iar ce va mai ramane(si va mai ramane, adica aproape 5000euro) ii voi lua eu. Ideea e, ca nici in ziua de azi, dupa aproape 2 luni de zile cei de la Astra nu au virat banii.

Am tot fost eu rabdator si saptamana trecuta am sunat la Astra, pe 28 februarie. Ce ziceau: dosarul a fost aprobat pt a se face plata, ca au facut o sesizare, ca e posibil ca joi sa vireze banii la Porsche, intrucat joia se fac platile la ei, daca nu urmatoarea saptamana sigur vor face plata, chiar ei spunand ca in maxim 15 zile trebuie sa plateasca. Cel cu care am vorbit la telefon a si spus ca va suna vineri sa-mi dea detalii de plata. Omul a fost corect, a sunat si a confirmat neplata, spunand ca sigur saptamana asta vor vira banii, motivand si ceva de faptul ca era vorba de o suma consistenta, de 13000 euro, vai!

Bineinteles ca nu l-am crezut, si saptamana asta, marti, iar am sunat, am avut ghinionul sa vorbesc cu o persoana de gen feminin, cu ceva tupeu chiar. M-a luat chiar cu chestii ca eu as fi utilizatorul, ca n-ar fi treaba mea, bineinteles ca i-am retezat-o scurt, ca nu proprietarul(Porsche) le-a platit ratele CASCO si la timp. In fine,surpriza, de data asta dosarul ajunsese la departamentul care aproba platile pe 2 martie, mi-a facut iar o sesizare, ca se incearca ca saptamana asta sa se faca platile, ca iar e o suma consistenta si problematica, bine ca nu aveam vreun R8 ca ii ruinam pe cei de la Astra. Mi s-a spus sa sun si miercuri, am facut-o, la fel se stia de sesizare, numai ca nu mai era sigur ca vor plati saptamana asta. Am asteptat si am sunat azi. Normal banii n-au intrat, ca saptamana viitoare vor veni sigur, urmeaza ca martea viitoare sa fac o noua sesizare etc. Am sunat si la Porsche si am vorbit de situatie cu cineva, bineinteles omul a facut si el o sesizare si ma va suna.

Concluziile, le trageti voi sa vedeti seriozitatea celor de la Astra.

Acum, daca cineva pe aici este avocat sau cunoaste unul bun, sau daca stie sa ma indrume sa incep un mare scandal impotriva celor de la Astra, rog foarte frumos sa o faca! Sunt dispus sa merg pana in panzele albe cu nesimtitii astia, chiar daca vor plati banii, caci de dat sigur ii vor da, in primul datorita celor de la Porsche.

Sper ca aceasta istorioara sa va faca sa va alegeti asiguratorul cel mai bun pt voi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!