Jump to content

Golf 6 - Probleme EGR


StefanSSD
 Share

Postare recomandată

On 28.05.2016 at 9:06, Irirat a scris:

Eu sunt curios daca toate CR 1.6 / 105 CP sunt afectate de problema cu EGR-ul sau la un moment dat s-a rezolvat si stim clar daca dupa un anumit interval de productie nu mai sunt probleme.

Eu am 1.6 si nici cea mai mica problema , si are decat 185.000 km si functioneaza cu EGR-ul din fabrica al masini , nici simptome nu mi-a dat vreodata de vreo ceva , in schimb uleiul + filtrele la maxim 12.000 km le schimb si masina primeste si mers sportiv ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ungureanu..masina a fost la tine de noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti mai norocos, se poate intampla oricand, e o problema sensibila, care din pacate inca nu au rezolvat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 12 ore, blacka a scris:

Te referi la faptul ca schimbi vitezele dupa indicatiile din bord?

Daca se ia dupa indicatiile cand sa schimbe treapta de viteza ii clar...infundare direct

12 minute în urmă, Ungureanuion a scris:

Eu am 1.6 si nici cea mai mica problema , si are decat 185.000 km si functioneaza cu EGR-ul din fabrica al masini , nici simptome nu mi-a dat vreodata de vreo ceva , in schimb uleiul + filtrele la maxim 12.000 km le schimb si masina primeste si mers sportiv ! 

Salut.al meu golf are 220mii si ii cu egr de fabrica...si daca pica eu zic k a dus f bn fata de alti care pe la 40mii era defect...si eu ii mai dau in freza cateodata ...bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor em am schimbat egr acum 2 ani..si eu fac schimbul peste 3000 turatii..asa ca asta cu schimbul e  apa de ploaie..au ei o problema si stiu de ea dar e bn daca se poate bani din piese e bine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimb si eu cand e cald motorul la peste 3000rot si am 103k si am probleme cu EGR-ul..n-are nici o treaba cum e condus masina..sunt prost concepute si gata.

Modificat de VAG4Ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nici o treaba stilul de condus,aici e vorba de materiale slabe expuse la temperaturi inalte .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exxcalade..parerea ta cu codurile  crezi ca este doar un simplu cod nou sau chiar fac ceva la ele(egr)??

Parerea mea personala este ca e doar un simplu cod nou si nimic altceva care sa spele un pic fata lumii...

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se strica si cele vechi dar si cele noi. Masinile noi (si nu numai) sunt proiectate ca bunuri de consum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu spuneam altceva..dar sunt de acord cu tine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toate codurile noi aduc imbunatatiri 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/25/2016 at 8:57 AM, cristi cris said:

Daca se ia dupa indicatiile cand sa schimbe treapta de viteza ii clar...infundare direct

 

Vezi ca pe stilul meu de condus consumul este de 4.1% pe autostrada si 5.5% mixt. Cu un full fac 1300km. Motorina de la shell.

Si o am si remapata de Voinea.

Si cum spunea cineva mai sus, piesele proaste nu soferii.

On 6/25/2016 at 11:11 AM, bob7 said:

dupa anulare egr si dpf o sa urmeze "anulare turbina" fara elementele de mai sus pica fff repede.

 

Si hai ca mai convins, am cumparat alt 03L131512DQ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 25.06.2016 at 9:24, blacka a scris:
în urmă cu 2 ore, bau.bau a scris:

 

Vezi ca pe stilul meu de condus consumul este de 4.1% pe autostrada si 5.5% mixt. Cu un full fac 1300km. Motorina de la shell.

Si o am si remapata de Voinea.

Si cum spunea cineva mai sus, piesele proaste nu soferii.

Si hai ca mai convins, am cumparat alt 03L131512DQ.

Si eu pe autostrada pana in 130 km/h am 4,2...mixt 5,3.dar in cb imi arata cam aiurea...cam peste 6.dar cum ma duc de la plin la plin imi calculez si ii cam cu un litru mai putin ca si in bord.piesele sunt si ele de proasta calitate dar eu zic ca si piesa dintre volan si scaun conteaza.bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf 6-2.0 103kw

am tot auzit de consumuri gen 4.2  (3.9  wtf )  , am fost si eu curios cum se poate scoate un asemenea consum , am incercat afara din oras sa scot 4 L , am reusit ....

eram ca dus de vant , nu deranjam pe nimeni , cred ca bunicu" mergea mai tare .....  nu prea turata, sa nu creasca consumul , cred ca am infundat tot pe ea, revin la "stilul normal" , peste 5 afara  .....

e mai sanatos

ps: am schimbat vitezele dupa ce sugereaza masina in bord, daca avea gura ...cred ca ma injura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Pt domnu de mai sus cu golf 6..! Condus pe pilot automat drum de 200km nu in ro.. cu viteza de 90-100 km ora in a 5 a nu subturata exact la 2000 rpm..zi faina

Ps.off topic

20160503_170022.jpg

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf 6-2.0 103kw

90-100  ... sa nu imi spui ca mergi pe autostrada cu viteza aia ?? 

apai asta e un mers ffff  ..."economic" sa ii spun

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e pe autostrada...dar ti.am zis nu este subturat..si pe pilot automat.. si mers la limita de viteza maxima admisa pe acel sector se drum..se numeste tangentiala.

Oricum schimb mereu peste 2000rpm.hai ca suntem off topic

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 25.06.2016 at 21:58, MariusPD a scris:

Fratilor em am schimbat egr acum 2 ani..si eu fac schimbul peste 3000 turatii..asa ca asta cu schimbul e  apa de ploaie..au ei o problema si stiu de ea dar e bn daca se poate bani din piese e bine..

Eu nu schimb la peste 3000 rot decat rar , dar o duc la 2700-2800 la fiecare treapta aproape ! Eu zic ca tine si de noroc , dar si de condus cat si de INTRETINEREA masinii 

On 27.06.2016 at 16:02, MariusPD a scris:

 Pt domnu de mai sus cu golf 6..! Condus pe pilot automat drum de 200km nu in ro.. cu viteza de 90-100 km ora in a 5 a nu subturata exact la 2000 rpm..zi faina

Ps.off topic

20160503_170022.jpg

Sincer la asa consum cred ca masina asta va avea probleme mereu , cinstit iti zic ... O masina care are consumul asta in bord este o masina super balbaita , la care nici turbina si alte componente ale ei nu lucreaza in parametrii deoarece soferul nu o tine in parametrii , nu vreau sa deranjeze comentariul meu , dar eu pt 2 litrii in plus prefer sa nu chinui o masina cu 90 km/h si sa bag apoi inzecit bani in ea , mai bine bag in motorina si o tin in 120 -130 intins la drum , in tara !!! In strainatate exista autostrazi , tu faci economie de combustibil automat de mergi pe nationale , deja poti sa nu te mai plangi asta e doar vina ta ca iti cade masina !!! Nu degeaba sau inventat autostrazile daca tot iesi din tara asta de nimic ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cine se plange omule?? Tu citesti bine ce zic? Am zis ca masina mea nu sta sub 2000 rpm si schimbarile le fac peste 2500rpm.acest consum este pe pilot automat la o viteza de 90-100 km h la cat permitea drumu cu acul turatiei la.2000... si nu mi.a cazut masina cred ca ma confunzi!?pa tu vrei sa merg pe autostrada daca in acea parte unde am scos acest consum nu exista???? zi faina si hai sa nu ne mai bagam in seama asa de dragu de a zice ceva...

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 12 ore, MariusPD a scris:

Pai cine se plange omule?? Tu citesti bine ce zic? Am zis ca masina mea nu sta sub 2000 rpm si schimbarile le fac peste 2500rpm.acest consum este pe pilot automat la o viteza de 90-100 km h la cat permitea drumu cu acul turatiei la.2000... si nu mi.a cazut masina cred ca ma confunzi!?pa tu vrei sa merg pe autostrada daca in acea parte unde am scos acest consum nu exista???? zi faina si hai sa nu ne mai bagam in seama asa de dragu de a zice ceva...

Nu stiu cum de zici tu ca la 2000de ture in 5 ai 90km/h....poate cu a 4.eu la 2000de ture in 5,am 110km/h...aprox.si da,este un mers foarte nesanatos pt.motor sa mergi cu a 5 la 90-100km/h.desigur este parerea mea...fiecare isi conduce masina cum doreste...bafta si cati mai multi km fara reparatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai citeste odata pana intelegi..si inca o data..si inca.o data..si apoi mai vb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce ai spus tu asta inteleg si eu: ai zis ca ai scos 3.5 l/100km cu pilot, mers la 90-100km/h in treapta 5 la 2000 rot/min

omul ti-a raspuns ca nu e sanatos acest mod de mers

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa nu fie sanatos sa mergi constant la 2000 rpm!?? Pai turbina deschide la 1800 rpm la masina mea....ori ne facem ca nu mai intelegem??!!!si am zis pe O PORTIUNE DE DRUM nu mereu...e sanatos sa mergi sub turat a!??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf 6-2.0 103kw

Marius PD , eu te-am lasat in pace o vreme ca mi-ai spus ca este off topic..... dar acum te contrazici cu 3 persoane care iti spun ca la 90-100 in a 5a  omori un diesel, am incercat si eu sa merg la 90-100 cu a 5 a , tremura toata.....  incearca sa mergi cu a 4a la 90- 100 sa auzi putin motorul , simti putin  caii  .... din cate stiu turbina intra pe la 1600/1700 la 2000 ture cred ca e doar la "incalzire " pe marginea terenului, cat spui tu ca ai la 100

Ai mai spus ca nu esti in ro si ca atat era limita pe drumul ala 100 , la ce drumuri avem noi in tara ...cred ca ne-ar ajunge doar 4 trepte daca ne-am lua dupa limite si toate dieselurile  ar fi infundate

ii dau a 5 a pe la 120-130 , mai jos se chinuie si am 6 trepte.

Ma mai dau si cu o fabia 1.2 benzina , merge brici la 90-100 in a 5a , nu deranjez pe nimeni pe drum , eu si cu vreo 2 pensionari

 

ps: fiecare face si merge cum  vrea cu masina lui , am incercat doar sa iti explic cum vad eu lucrurile, scuze daca am deranjat

 

Modificat de golf 6-2.0 103kw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 27.06.2016 at 16:02, MariusPD a scris:

 Pt domnu de mai sus cu golf 6..! Condus pe pilot automat drum de 200km nu in ro.. cu viteza de 90-100 km ora in a 5 a nu subturata exact la 2000 rpm..zi faina

Ps.off topic

20160503_170022.jpg

Asta sa o citesc?:))))scuze pt.off topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!