Jump to content

Golf 6 - Probleme EGR


StefanSSD
 Share

Postare recomandată

pai nu avea de ce sa fie  mai multi bani pt ca masina era in garantie si au schimbat fara bani.au schimbat cu totul.

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, vedeti ca vorbim de un CR din 2009 care are egr in fata, separat de racitorul de gaze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai asta voiam sa-l lamuresc pe colegul.

Ramane sa imi comand supapa EGR cod 03L131501K sper sa fii rezolvat de tot problema cu EGR-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce preț ai găsit supapa? Deși la mine a dispărut orice eroare, sunt in standby, ma aștept sa apară oricând eroarea de EGR. Ar fi culmea să îi fi trecut, ca durerea la doctor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1142 ron (cu TVA inclus) de la TESS Brasov, doar supapa pentru ca nu e musai sa schimbi cu tot cu racitorul de gaze, asta depinde ce fel de eroare ai. Daca nu ti se mai aprinde matorul asta nu inseamna ca i-a trecut "buba", la diagnoza iti da eroare la EGR Valve, iar daca mergi in continuare cu masina risti sa iti strigi si DPF-ul pentru ca nu se mai regenereaza daca EGR-ul nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1142 ron (cu TVA inclus) de la TESS Brasov, doar supapa pentru ca nu e musai sa schimbi cu tot cu racitorul de gaze, asta depinde ce fel de eroare ai. Daca nu ti se mai aprinde matorul asta nu inseamna ca i-a trecut "buba", la diagnoza iti da eroare la EGR Valve, iar daca mergi in continuare cu masina risti sa iti strigi si DPF-ul pentru ca nu se mai regenereaza daca EGR-ul nu merge.

 

Deci sa inteleg ca un mod de a-ti da seama ca EGR-ul nu-ti mai este functional(in lipsa vizitelor  dese la tester) este sa fii atent daca masina isi face regenerarile in mod normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Deci sa inteleg ca un mod de a-ti da seama ca EGR-ul nu-ti mai este functional(in lipsa vizitelor  dese la tester) este sa fii atent daca masina isi face regenerarile in mod normal?

 

 

Probleme cu DPF-ul n-am avut ca sa iti zic daca masina si-a facut sau nu regenerari in mod normal, plus ca deobicei merg turat, chiar daca sunt in oras sub 2000 de ture nu scad. Din ce am citit despre DPF aici pe forum, cand el nu se regenereaza in mod normal ti se aprinde martorul in bord, la fel si a doua oara cand incearca regenerarea, iar a 3-a oara se aprinde cu rosu. Cand ti se aprinde cu galben poti sa-l ajuti mergand a in treapta a 4-a sau a 5-a intre 1800-2500 ture si el se regenereaza, daca martorul e rosu, ii trebuie regenerare fortata. Cam asta despre DPF, iar de EGR nu mi-am dat seama decat dupa tester, mi s-a aprins martorul spirala in bord, am crezut ca e vreo bujie incandescenta dar am zis sa pun vag-ul pe ea sa vad ce iese la diagnoza si voila "EGR Valve", am cautat eroare pe Google si peste tot zic toti acelasi lucru ca si aici.

Modificat de FlorinVtin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura data când mi s-a aprins martorul galben in bord a fost când s-a stricat senzorul G450. La EGR nu am avut niciun martor aprins, l-am găsit la scanare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curiozitatea mea este daca pot inlocui eu de unul singur supapa EGR. Am inteles ca dau jos clapeta inchidere motor, apoi desfac si dau jos EGR-ul de pe admisie si pun pe celalalt. 
A mai facut cineva asta? Se poate inlocui fara mers la service? (aici intervine garantia, dar facturi se pot face, banuiesc ...manopera din ce mi-au zis ei, ma costa peste 300 ron )

Modificat de FlorinVtin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cate ore dureaza demontarea si montarea egr-ului pentru un Golf 6 1.6TDI 105CP CAYC? 

Ma refer in carte.

Are cineva cartea pentru masina asta?

 

Va multumesc!

Cezar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La CAYC se demonteaza "jumatate" de masina, s-a mai scris pe topic aici cat costa oficial manopera.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a cedat din nou dupa aprox. 2 ani de la schimbare si cam 40 si ceva de mii km(oricum sub 50.000) !!!!!!

Doar o concluzie mai am de tras: ADIO VW !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te pot intreba te rog  unde l ai  schimbat si in ce an?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In anul 2014, la un atelier auto autorizat, piesa originala, totul OK !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dexx99

Incearca sa iei legatura cu, colegul nostru mario20vest in legatura cu EGR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daia intrebam si eu,de garantie.pt ca daca nu au trecut 2 ani trebui sa ai garantie asa cum am si eu dar l.am schimbat la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uf ce ghinion,dar rau ca nu ai avut macar garantie.si astia da 2 ani stiu ca atat tine,apoi poate cadea oricand! f urat ce face..off.daca zici ca in 2014 ai schimbat si eu tot atunci...ma  face sa ma simt aiurea stiind ca nu au schimbat nimic la acest egr si problemele sunt din 2010.ma gandeam ca are alt cod ,si daca are tot degeaba aceiasi problema...

inca ceva.dupa ce ai schimbat egr.ul, ai mers turat cu masina,cum mergi cu ea?

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uf ce ghinion,dar rau ca nu ai avut macar garantie.si astia da 2 ani stiu ca atat tine,apoi poate cadea oricand! f urat ce face..off.daca zici ca in 2014 ai schimbat si eu tot atunci...ma  face sa ma simt aiurea stiind ca nu au schimbat nimic la acest egr si problemele sunt din 2010.ma gandeam ca are alt cod ,si daca are tot degeaba aceiasi problema...

inca ceva.dupa ce ai schimbat egr.ul, ai mers turat cu masina,cum mergi cu ea?

Nu am mers turat cu masina, am mers normal la 2.000 turatii, eu schimb in a 5-a doar la peste 90 km/h.

dexx99 ce cod are piesa ta?

Codul este 03L 131 512AT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fugi la  reprezentanta si cerele explicatie ce se intampla. ca doar nu iti ei alta masina ca  o sa cada mereu  egr.ul.eu  ma cert rau cu ei daca cade iar.pt ca o fac cu buna stiinta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fugi la  reprezentanta si cerele explicatie ce se intampla. ca doar nu iti ei alta masina ca  o sa cada mereu  egr.ul.eu  ma cert rau cu ei daca cade iar.pt ca o fac cu buna stiinta

Nu am schimbat EGR-ul in reprezentanta, masina e luata SH din Germania asa ca nu vad cu ce m-ar putea ajuta reprezentanta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!