Jump to content

Ulei B6


Ten2
 Share

Postare recomandată

Eu QG1 scris pe stickerul de la usa soferului , masina este 2006 motor BKP 2.0TDI 140cai . Nu are filtru de particule.

Cand am schimbat uleiul si filtrele la service mi-au pus ulei Castrol Edge 5W-30 Aprobari: VW 504.00/507.00 . Motorul a mers ok am completat vreo 400ml la 10 mii km insa nu sunt lamurit cand trebuie facut din nou schimbul. Cei de la service au spus ca la 10 mii , pe aici am vazut cateva posturi cum ca la 15mii .

De asemenea am inteles ca mai potrivit ar fi uleiul 505.01 . Sa pun tot din asta din care am pus sau sa il schimb?

Cine stie mai bine poate ma lamureste si pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iuli1209: codul ala QG1 = service interval prolongation ...

acum un mic sfat: DACA masina ta a venit din fabrica cu ulei Castrol Edge 5w-30 , si dupa prima revizie tot ulei din asta ti-a pus ...atunci incearca ca de-acum incolo tot pe uleiul ala sa mergi ....nu prea iti recomanda nimeni sa tot schimbi marca/valorea aprobata de VW pe ulei la fiecare revizie ( care nu este la fiecare 10.000 km si la 15.000 km conform planului de service care ti-a fost data cand ai ridicat masina )

ce-ai auzit tuh de la cei de la service cum ca reviziile trebuie facute la fiecare 10.000 km e cam aiurea... sunt si colegi pe-aici care fac reviziile la 10.000 km dar stii cum se zice "problema lui / bani lui" :), tu uitate pe planul de service, vezi ultima inregistrare in ea de la ultima revizie si dupa uitate tot pe-acolo cand esti chemat din nou ( teoretic trebuie sa-ti fii scris cu 15.000 km mai mult fatza de km care ii avea in bord la momentul reviziei sau 1 an de la data precedentei revizii )

Regards,

Riddler

P.S.: si mie la ultima revizie mi-au pus ulei 5w-30 ( numai ca era Mobil1 ca asha a avut masina din fabrica ) si pe acest tip de ulei o sa merg in continuare ca motorul s-a obijnuit cu el si nu`mi papa nici un mg :P + ca n-am nici DPF si motorul are o istorie ca fiind foarte fiabil :icon_thumright:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns Riddler.

Problema ar fi ca habar nu am ce ulei a avut inainte , eu am luat masina SH si cartea service nici nu m-am obosit sa o cer celui de la care am luat-o pt ca se ''fabrica'' in germania cu 15 euro si scrie orice vrea pers. respectiva pe ea.In schimb am preferat sa verific masina la service.

Eu i-am schimbat filtrele si uleiul imediat ce am luat-o si am facut 10mii km.Nu eram lamurit daca trebuie facut din nou schimbul la 10k sau la 15k. Din cate am inteles de la tine e la 15k . Sau gresesc eu?

Cat despre ulei 5w-30 stiu ca e ok pt masina insa imi fac griji pt codurile acelea de la VW ei zic ca ar trebui sa pun 505.01 iar asta care il am este 507.00 care se spune ca este bun ca are si 505.01 dar nu sunt f sigur de asta.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE. Foloseste AddReply sau FastReply. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci si eu imi faceam grij pt uleiurile alea alea inainte de revizie dar mi-a explicat Consilierul la care am fost mai pe sleau ( si ma mir ca a avut rabdare )

- valorea 505.01 e pt majoritatea masiniilor VW de dupa 2005

- valorea 507.00 e recomanda in special masiniilor cu noile motoarea CR si care au automat DPF ( de aia aici se recomanda sa pui ulei Castrol )

...uleiul care ai pus sa incadreaza intre valorile 504.00 si 507.00 deci este ok, pt ca ulei cuprins intre valorile respective am pus si eu ( adica cum am scris mai sus... Mobil 1 5w-30 )

Conform Consilierului care m-a asistat si mi-a explicat mot a mot ( ca eu eram mai incepator in din astea ) sunt cateva motive pt care la mine n-a fost nevoie de alt tip de ulei ( desi eu o tzineam pe mea ca 507.00 e mai bun, deci nu poate strica ) dar el vinise cu urmatoarele argumente:

1. NU am de ce sa pun ulei 507.00 pt ca nu am DPFl

2. Nu am de ce sa schimb marca de Ulei si sa trec de la Mobil 1 la Castrol ( cazul meu ) pt ca risc sa patesc ca si cum ar fi masina in rodaj

3. In cartea masiniile mele scrie ca trebuie folosit numai Ulei cuprins intre 505.01 si 507.00 Longlife, dar cum la noi in tzara e mai greu ca sa mergi cu uleiu' 30.000 km ( alte conditzii fata de Germania )

So de-aici eu n-am mai comentat, si dupa ce-am observat ca ei nu umbla cu mismasuri si au pus ulei din bidonase sigilate ( 4 la nr ) am zis ok, e clar ca ei cunosc mai bine ca mine situatia ;)

Acum ca am lungito, revenind... dap, ai inteles bine, o revizie se face normal la fiecare 15.000 km ....in alta ordine de idei, nasol ca nu ai carte service, dar iti poti face tu una de cand ai adus masina in tzara ( si ai facut schimburile respective ) ca sa stii exact... si intre timp poate reusesti sa faci rost si de istoricul masinii ( daca exista ) de la o reprezentanta oficiala VW... asha afli si ce ulei a avut masina din fabrica :(

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

un prieten cu un vw tuareg 2.5 tdi folosea acelasi tip de ulei ca toti posesorii de b6 2.0 tdi si a pus mobil surpriza nu mai scoate fum si nici nu mai papa ulei

ma refer la marca de ulei

Modificat de rZv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am un Passat 2.0, 140 cp, cu DPF. Masina am adus-o din Germania si pe cartea de sevice spune ca a fost facuta revizia chiar inainte de a o cumpara. Vreau sa ii cumpar un litru de ulei pentru completare in viitor. Problema mea: de joja e legat un cartonas cu firma Shell pe care e trecuta data la care a fost facuta revizia si bifat ce s-a schimbat, iar pe verso sunt trecute mai multe tipuri de ulei Shell, dar au omis sa bifeze ce tip au bagat. In carte am codul QG1 de fabrica. Ce tip de ulei sa cumpar si ce marca? Masina merge foarte bine, nu mananca ulei, nu scoate fum (am facut deja cu ea 5000 Km)

Multumesc!

Modificat de Cristi_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cred ca-ti trebuie ulei cu norma VW 507.00 ( ca ai si filtru ) asha ca dute la un magazin care distribuie ulei Shell si cauta unu cu norma respectiva..

daca tu zici ca's e un cartonas acolo legat de joja, trebuie sa sa scrie si ce ti-au apus.. ca doar nu degeaba l-au si prins de joja, in caz ca vrei sa vrei sa stii pe viitor ce si cum.... ( vezi poate printre respectivele randuri scrie ceva de genu' Shell 5w40 ?! ) ...daca da atunci ala e tipul uleiului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 4 tipuri de ulei printre care si unul 507.00 "Shell Hellix Ultra VX 5W30 504.00/507.00" dar toate au casute in fata pentru bife si nu e bifat nici unul. Sa raman pe uleiul asta cand voi face schimbul? E bun uleiul Shell? Vreau sa bag in ea un ulei bun

Modificat de Cristi_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...

as avea si eu o problema.....as vrea sa schimb uleiul si vroiam sa va intreb ce imi recomandati sa pun......evident merg tot pe castrol dar 10w-40 sau 15w-40??

Si ma mai interesa si norma.

Mentionez ca am avut pus castrol slx long life 3 5w-30, si ma gandesc sa pun un ulei ceva mai gros deoarece masina are aprox 195 000 km.

Mai am un urlet destul de suparator in turatie , in orice viteza, cand trec peste 2000 ture pana la aprox 2300 ture.Am verificat si tobele, am avut o mica gaura in toba de la mijloc , am reparat-o dar urletul a ramas.Sa fie acest urlet si din cauza ca uleiul este prea subtire???

Astept raspunsul vostru.Multumesc!

Am uitat sa mentionez....motorul este 1.9 SDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am nevoie de un sfat... dat fiind faptul ca asta-i primaul motor diesel care-l am ... masina este un passat b6 , motor 1.9tdi 105cp , din 2006 si km 13000. ce ulei imi recomandati, totusi nu sa ma dea pe spate la pret... ce mai trebuie schimbat odata cu uleiul. mersi... astept un raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am nevoie de un sfat... dat fiind faptul ca asta-i primaul motor diesel care-l am ... masina este un passat b6 , motor 1.9tdi 105cp , din 2006 si km 13000. ce ulei imi recomandati, totusi nu sa ma dea pe spate la pret... ce mai trebuie schimbat odata cu uleiul. mersi... astept un raspuns.

pardon ...nu 13000km si 130000 km. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti pune de la ulei long life 0-30 pana la ulei 5-40 orice firma e ok... dar sa aiba si specificatiile vw din cartea ta tehnica... si in functie de cat costa e si calitatea... cel mai ieftin texaco halvoline... si cel mai scump aral sau castrol long life 50.007... in functie de buget si de cat de mult o iubesti....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pt tine raspunsul e valabil... hacking... uleiul doar unge motorul nu si repara... s-a dus vremea daciilor cand bagam miere in ulei sa creasca compresia.... asta nu inseamna ca nu poti baga dar nu o sa te mai duca mult.... (miere = tratament cu teflon si alte chestii cu vascozitate mare....)

mai trebuie schimbat neaparat filtrul de ulei... si facultativ toate filtrele masinii.. de combustibil, de polen, de admisie aer motor.... bafta...alexss

Modificat de Kong
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru posesorii de Passat Blackedition motor 1,9 TDI 77KW, fara filtru de particule, plan service QG2, uleiul recomandat de producator si cu care vine din fabrica este Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 505.01

Va trebuie 3,8 litri. Un litru este 45-50 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, dar revin cu o parte din intrebare, ce'mi recomandati voi, Castrol 10w-40, sau 15w-40??? Motor 1.9 SDI, 195 000 KM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintre cele doua iti recomand cu ochii inchisi 10W40. Este un ulei semisintetic. Cel 15W40 este un ulei mineral care mergea foarte bine daca ai fi avut Oltcit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:huh:)))))))=)))))))))))))), ok mersi mult de tot....prea tare faza cu olcitu' :D))=))))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorasul tau merge si o alta marca - Mobil, Elf, Aral, BP dar obligatoriu unul dintre acestea: 0W40 , 5W40 sau 10W40. Primele doua tipuri sunt mai scumpe, fiind sintetice. Si sa nu faci gresala sa bagi aditivi in ulei - de cele mai multe ori apar depuneri urate in motor. Daca ii pui 10W40 il schimbi pe la 10-12000 daca mergi mai mult in oras sau la 15000 daca circuli mai mult afara. Dieselul tau te poate duce peste 500.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, am inteles , si cred merg tot pe Castrol.Deci voi pune Castrol 10w-40 sintetic.Trebuie respectata si o norma, ma puteti ajuta si sa-mi spuneti si ce norma trebuie???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez aici , deoarece nu stiu de ce nu ma lasa sa fac un topic nou.

Deci, m'am apucat sa ma interesez foarte mult si sa rezolv problemele pe care le are golful meu.O sa le insir aici si imi cer scuze daca supar pe cineva cu postul meu .

Mentionez ca am schimbat acum 2 luni, distributia + pompa de apa, bucse bara stabilizatoare, o rola la alternator.

Problemele care le mai am acum :

1. Imi urla motorul intre aprox 2000-2300 de ture, face un zgomot ca de toba sparta, am fost astazi si am verificat tobele, sunt OK.

2. Am o trepidatie cand opresc motorul , se misca putin, dar nu face mereu.

3. Cand demarez mai puternic mi se misca schimbatorul de viteze (m-am gandit aici , ca si solutie sa schimb toti suportii de la motor , poate asa scap de aceasta miscare a schimbatorului si de trepidatia cand opresc motorul.

4. Am ceva probleme, care ma duc cu gandul la ambraiaj ( sper din tot sufletul sa nu fie ca sa nu trebuiasca schimbata si volant) cand plec de pe loc, mai turat am trepidatii, doar in viteza 1, in rest nu se simte in celelalte viteze, se simte putin si in marsarier.

5. Cateodata imi intra destul de greu in vitezele 1, 2 si se mai aude si un sunet ciudat, ca o frecare de fier pe fier, am uns bila de la schimbator si tot ce se afla acolo la maneta, lucru care a facut pentru cateva zile sa nu se mai auda.

Cam atat imi aduc aminte acum, daca mai este ceva revin si postez.

Repet, scuze inca o data pentru ca am postat aici, dar este singur topic in care ma lasa sa postez si nu stiu de ce.

VA MULTUMESC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste REGULAMENTUL si vei vedea ca nu poti propune topic-uri noi cat timp esti la "primul pas". Daca doresti postarea unui topic intradevar nou (cauti cu search sa nu se mai fi dezbatut problema) te poti adresa prin PM (mesagerie e-mail) unui moderator.

Referitor la ulei - scrie pe bidonul uleiului daca este recomandat si pentru motoarele diesel. Nu trebuie sa cauti cine stie ce norma... :icon_thumright: Sa fie 0W40, 5W40 sau 10W40 si sa se specifice ca merge si la diesel (sau numai la diesel). Motorul tau nu unul este foarte pretentios.

Problemele tehnice pe care le semnalezi par a fi destul de serioase. Cred ca ar trebui sa apelezi la un mecanic priceput. Presupun ca ai achizitionat de putin timp masina si nu prea stii "istoricul" tehnic al acesteia. sa nu fii fost accidentata si sa nu se mai alinieze bine motorul cu cutia... Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ai dreptate, nu cunosc istoricul masinii.

da, ai dreptate, nu cunosc istoricul masinii, dar ce as putea sa fac in continuare??? oricum azi o sa yau legatura cu un mecanic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ai dreptate, nu cunosc istoricul masinii.

da, ai dreptate, nu cunosc istoricul masinii, dar ce as putea sa fac in continuare??? oricum azi o sa yau legatura cu un mecanic.

Pe langa caracteristica 0W-40, 5W-40 sau 10W-40 , trebuie neaparat sa respecte norma VW, si anume 505.01.

Pe langa caracteristica 0W-40, 5W-40 sau 10W-40 , trebuie neaparat sa respecte norma VW, si anume 505.01.

Eu de pilda am Castrol 505.01 si completarea o fac cu Texaco Halvoline 5W-40, VW505.01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,pot sa pun ulei castrol edge 5 40 td la un mtor golf 4 alh e mai bun..?chiar daca e fabricat special pentru motor pd. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!