Jump to content

Ulei B6


Ten2
 Share

Postare recomandată

eu folosesc TXT 505.01.... stiti cumva s-au schimbat cutiile ( ambalajul) ca nu am mai gasit modelul care il luam eu mereu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 litru in 6.000 km??? Cum sa iti consume atat? Eu am consumat cu 1 l cand aveam vreo 11.000 km. Pana la serviceul de 15.000 km am completat cu aproape 1.5 l. Dupa ce am facut primul service, simt deja ca a scazut consumul de ulei. Am 7000 km de cand am facut revizia, si pana acum am fost nevoit sa mai completez doar in jur de 400 gr. Din majotitatea posesorilor de B6 pe care ii stiu si cu care am mai vb, mi-au zis ca dupa 50-60.000 km pe cand se lasa motorul, consumul de ulei nu va mai fi o problema. Sa speram ca asa va fii.

daaa ... la 6.000 de km sa aprins Becu de Ulei ... am cumparat un Litru de la reprezentanta si l-am pus pe un mecanic de acolo sa imi completeze ... a intrat tot ... acu am 11.300 , sper sa nu se mai aprinda ... mecanicu a zis ca nu se mai aprinde !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu azi revizia si au gasit pe calculator pentru masina mea tot Castrol TXT 505.01. Am 2.0TDI fara DFP, QG2.

Uleiul anterior folosit a fost Castrol SLX III. Au zis ca pot pune tot uleiul ala , dar ca imi recomanda TXT asa ca am pus dintr-acesta pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mecanic cu ajutorul caruia imi reparam si masina anterioara (Mercedes clasa E) mi-a spus ca ei la service pun 505.01 . Eu l-am contrazis si i-am zis ca in carte scrie 506.01, dar el a tinut-o pe a lui si a zis ca ei asta pun.

Acum nu inteleg ceva: daca producatorul spune 506.01 de ce sa pui 505.01? Deoarece este mai ieftin sau pt ca de-ala ai in stoc?

Si pana la urma ce inseamna Long Life Service? Am inteles ca in occident asta inseamna 30.000km. Daca da, de ce la noi sunt doar 15.000km? Ca la mine pe eticheta de pe stalp scrie Long Life Service si 15.000km.

Sa inteleg ca din cauza folosirii unui ulei necorespunzator dpdv al manualului? Ca nu suntem singura tara care are praf si gropi pe sosele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce atatea diferente pana la urma. Daca ai masina din semnatura este clar ca ai nevoie de 505.01 si nu de altceva. Ulei superior este recomandat doar celor cu DFP sau Q1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am masina sin semnatura si stau in madrid si am revizia la 30.000. Citind aici pe forum am intrebat pe cei de la vw de ce e diferentza asa de mare intre spania si romania la perioada de schimb de ulei si mi-au raspuns ca e si mare diferentza de calitate de combustibil, in cazul meu de motorina si ca tarile Europei de vest si mai ales cele di uniunea europeana au niste standarde de nivel de motorina prin lege si ca nivelul motorinei din europa de est e mult inferioara celei din europa de vest.

Modificat de bogdancu24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se explica toate diferentele. Mie la service mi-au zis la fel si ca nu merita in Romania ulei Long-life pentru ca am intervale de service la 15.000km, in cazul tau nu se aplica , deci poti linistit pune acest tip de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ulei TXT 505 01 unde gasesc ...a venit si randul meu sa caut, pana acuma aveam aici langa mine un magazin unde avea dar se pare ca nu mai are si nici nu mai aduce...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca la OMV. Cred ca e 10W40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate imi aduc aminte parca tot 10W40 stiu si eu ..sa vedem ce gasesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TXT nu se mai fabrica. Exista o generatie noua de Castrol 505.01 si chiar si 507.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu ziceam de Castrol, ci de uleiurile OMV care au codurile aferente celor de la VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

acum o sa gasiti sub denumirea de Castrol EDGE turbo diesel txt 505.01 , cel sub denumire vechi nu mai se gaseste , eu am cumparat ieri - pret 49 ron de la un magazin de la Piata Unirii ( pt cine este interesat )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-eu inca mai gasesc TXT-ul ala vechi :hainoroc:

-am bagat si EDGE turbo..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

As avea si eu o intrebare: la 2.0 TFSI, la revizie, mi s-a pus ulei 505.01 si pe el scrie ca ar fi pentru motoare diesel. Acesta este tipul de ulei care ar trebui pus in motorul de 2.0 turbo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand mi-a fost predata masina mi s-a spus de faptul ca va trebui sa completez cca 200ml ulei pe la 7000-8000km, depinde de nivelul uleiului. Ulei recomandat: Mobil1 cu acel cod aferent. Cand va veni vremea sa completez sa merg sa mai intreb o data ca sa fiu sigur daca e Mobil1, sau Castrol asa cum spuneti voi ca e uleiul cu care lucreaza? Dealer Autoworld Cluj Napoca...

In prezent ce tip de ulei folosesti? 505 01 sau din normele 507? Am un 2.0 tdi 140cp si inca nu stiu ce ulei sa-i pun, abia l-am cumparat si vreau sa-i fac schimbul. O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatu-ul meu este in long life, deci Castrol EDGE 5W30, 507.00 (obligatoriu pt DPF) (revizie la 30000 km).

Mirc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia de 30.000 e valabila numai in strainatate. La noi tot la 15.000 o faci, indiferent de uleiul pe care il folosesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare ! Am si eu o problema ...din greseala am completat cu mai mult ulei ! cu motorul rece pe o suprafata plana , joja imi indica putin peste maxim ! ce se poate intampla ? ( am citit in cartea ei si spune ca nu este bine , tot timplu nivelul uleiului trebuie sa stea intre minim si maxim )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Eu am cumparat masina din semnatura din germania. Si nu stiu daca am DPF sau nu la ea. Aveti idee cum pot afla asta? Sau pun 507.00 de siguranta?

Multam anticitap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai cartea de service are un autocolant cu coduri formate din 3 litere pe el. Daca le intorduci in http://bitnet.ro/vw/prdecoder vei vedea ce echipari are masina si daca ai DPF sau nu.

Daca nu ai cartea de service, gasesti eticheta lipta sau pe roata de rezerva sau sub mocheta in zona protbagajului. Fa-i o poza si astfel vei avea codurile.

Uleiul 507.00 in mod cert n-o sa dauneze :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am gasit nimic acolo de DPF. Dar am gasit asta:

QG1 service interval prolongation

Are legatura cu tipul de ulei? Si ce inseamna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca masina este dotata cu tot ce trebuie pentru intrevale de service flexibile de tip LongLife si ca venit setat din fabrica pentru asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu am motor 2.0 cr de 170 cp scrie in carte scrie ca trebuie ulei 507.00. Intrebarea este de ce trebuie facuta revizia la 15000 cand uleiul este long life?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!