Jump to content

Ulei B6


Ten2
 Share

Postare recomandată

Pentru ca cititnd pe forum multi utilizatori inca sunt confuzi in ceea ce priveste uleiul utilizat la motoarele PD (Pompe Duse), incerc sa lamuresc un pic problema:

a). pentru regim normal de utilizare (15.000 km):

norma 505.01 este pentru PD (fara DPF)

norma 506.01 este pentru PD (cu DPF)

B). pentru regim extins de utilizare (30.000 km):

norma 506.01 longlife (fara DPF)

norma 507.00 (cu sau fara DPF)

din cauza starii soselelor din Romania mersul este comparativ cu mersul prin oras si nu se compara cu cea din vest (unde sunt autostrazi pe care se circula in regim continuu (rotund) timp de cel putin 30-60 minute/drum sau/zi) se recomanda regimul normal de utilizare (15.000 km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Tot citesc despre ce recomanda unii utilizatori si am o intrebare: ei de unde iau aceste informatii de fac recomandari?

Eu am vorbit cu un mecanic care repara VW de cativa ani buni (inainte a reparat Mercedes) si mi-a spus ca nu conteaza marca de ulei care este in motor, conteaza sa respecte standardul recomandat pentru acel ulei.

Pentru motoarele diesel se pune numai ulei cu standardul 506.01 si 507.00 - me refer la motoarele fabricate de maxim 2 ani.

Mie mi s-a aprins martorul in bord la 8500km si am pus Valvoline Syn Power XL-III 5W-30 (pe el scrie Longlife protections for VW, AUDI, SKODA & SEAT) luat din Metro Bacau.

Atunci cand mi-am ridicat masina nimeni nu mi-a spus ca motorul va "manca" ulei, dar m-am interesat si am aflat ca motorul isi face revizia in primii 15,000km mancand ulei.

Inainte de VW am avut un Mercedes vechi de 20 de ani si nu am completat niciodata cu ulei si nici nu manca mai mult de 200ml. Foloseam numai Mobil minetal (asa mi-s recomandat un mecanic de la Mercedes).

Daca ar fi sa trag o concluzie ar fi: folositi Castrol ca asa recomanda VW, dar este bine sa folositi si alte marci. Daca este sa ma iau dupa experienta de la masina anterioara as folosi numai Mobil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru motoarele diesel se pune numai ulei cu standardul 506.01 si 507.00 - me refer la motoarele fabricate de maxim 2 ani.

Nu cred. Eu am pus 505.01, si a mea e diesel . A fost recomandat si de mecanicul meu si de cei de la pbn.

Modificat de champion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am pus TEXACO Havoline 505.01, cumparat din Ungaria la intoarcerea dintr-un circuit de 5.500 km prin Europa si merge ca uns. Sunt f multumit de el, aveam de gand sa fac u schimb complet la Cardinal si sa le zic ca am schimbat marca uleiului. Insa scrie si in manualul masinii ca se poate completa cu orice marca de ulei care respecta standardele, asa ca nu mai sinchisesc sa-l schimb. Am completat cum cu 600 ml de ulei. De la ultimul schimb ar fi cam 8-9 mii de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru motoarele diesel se pune numai ulei cu standardul 506.01 si 507.00 - me refer la motoarele fabricate de maxim 2 ani.

Se pare ca tu esti prost informat.La a mea se pune 505.01.Cumparat de la PBV1.Si recomandat de ei.Probabil mecanicul respectiv era de prea mult timp acolo, sa mai lase si pe altiimai tineri....Si a mea are un an de zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul este undeva la mijloc :)

VW 507.00 contine normele: VW 505.00, VW 505.01, VW 506.00, VW 506.01.

Deci se poate pune pe orice motor TDI PD sau TDI simplu.

In schimb pe masinile echipate cu filtru de particule DPF, se pune neaparat 507.00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am schimbat de 2 ori si cei de la porsche au pus Castrol TXT 505.01 5W-40. si eu de cate ori am complectat tot cu Castrol TXT 505.01 5W-40. ...

- plus ca imi convine ca am un magazin aici langa mine care are tipul asta de ULEI .... la inceput cautam si eu cu zilele pana gaseam....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Eu avem in masina de la prima revizie de acum 1 an Castrol SLX III. Am facut doar completare cu Texaco la nevoie, acum caut sa cumpar 4-5 l sa fac schimb complet. De asemenea lichid de frana. Stie cineva unde pot gasi la pret bun ambele chestii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva zicea mai sus ca 506.01 se poate folosi la interval fix de revizie pt. motoare cu PDF. Din cate stiu, pt PDF se foloseste doar 507.00, atat pt. interval fix cat si variabil. Pt. non-PDF, se poate folosi 506.01 la intervale variabile. Cum nu este cazul pe la noi insa, se foloseste 505.01

Puteti incerca si alte marci de uleiuri daca nu aveti masina in garantie, nu numai cel "recomandat" de producator. Sunt multe uleiuri bune pe piata si unele mult mai ieftine decat Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DPF nu PDF. SIngurul acceptat este LongLife3 507.01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU exista 507.01 poate vroiai sa zici 507.00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DPF nu PDF. SIngurul acceptat este LongLife3 507.01.

Da, my bad... imi vine mai usor sa scriu PDF, nu stiu de ce :vaidecapulmeu:

Cu 507.00 te-a corectat colegu' mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare ciudat cum recomanda manualul de utilizare sa verifici uleiul la fiecare drum

eu dimineata ma grabesc de obicei ,nu-mi pot permite sa ma murdaresc de ulei si locuiesc pe un drum in panta :icon_thumright:

si cand verific joja e neagra de nu vad nimic ( nu stiu cum de-mi gasesc momentul de nu-i lumina)

poate ar trebui revizuita notiunea de confort

umblu cu bidoanele de ulei dupa mine ...( mai bine ca la dacie unde aveam si capac de delcou )

gasesc sa cumpar pe undeva o joja galbena ?

cand se aprinde martorul de ulei galben cat trebuie sa completez ? ( eu pun repede jumatate de bidon si plec)

cu uleiul insirat prin motor joja arata aiurea (adica gol de tot)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare ciudat cum recomanda manualul de utilizare sa verifici uleiul la fiecare drum

Manualul pe care il am recomanda sa verifici nivelul uleiului la fiecare alimentare cu combustibil, nu la fiecare drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand se aprinde martorul de ulei galben cat trebuie sa completez ? ( eu pun repede jumatate de bidon si plec)

cu uleiul insirat prin motor joja arata aiurea (adica gol de tot)

Sa nu mai faci asta.Uleiul se completeaza progresiv.Pui 200g si apoi verifici,mai pui 100g si apoi verifici....

Daca pui peste limita maxima o sa iti creeza niste neplaceri destul de mari.Bine este sa il verifici inainte de fiecare drum lung..prin oras daca se aprinde becul poti sa mai faci cativa km pana sa il completezi :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la service (de unde am cumparat masina ) au spus ca atunci cand se aprinde martorul pot sa completez cu un litru

cred ca o parte din acel litru e imprastiat prin motor si de aceia eu completam cu jumatate .

la cat de repede se consuma ce conteaza putin in plus?

nu merg permanent foarte tare dar la mers cu 210km/h (acum la 54 000 km merge si cu 220) dupa 3 ore sigur vrea ulei

cred ca masina e in parametri normali numai pana la 180 km/h

am completat si cate 200 -300ml dar uneori nici nu se stingea martorul.

nu m-ar fi deranjat sa fie baia de ulei mai mare sa umblu la ulei mai rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@sandumbogdan - Daca tu crezi ca ai adus ceva folositor topicului "Ulei B6" te inseli.

Ai warning si 10 zile suspendarea drepturilor de a posta pentru "bagare in seama".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare

Mai pana la urma codul ala QG2 ce insemna si ce fel de ulei se foloseste la Passaturile astea cu motor 2.0 tdi/140 cp.

Sau spuneti-mi si mie unde sa ma uit in carte ca sa vad ce ulei sa cumpar cand trebuie sa fac schimbul.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Uite aici explica OviDu exact despre asta:

l-am schimbat de 2 ori si cei de la porsche au pus Castrol TXT 505.01 5W-40. si eu de cate ori am complectat tot cu Castrol TXT 505.01 5W-40. ...

Si mai gasesti pe acelasi topic daca citesti cu "putina" rabdare. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am completat cu ulei Castrol 50 501 PD ... la 6.000 km ... un litru a intrat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 litru in 6.000 km??? Cum sa iti consume atat? Eu am consumat cu 1 l cand aveam vreo 11.000 km. Pana la serviceul de 15.000 km am completat cu aproape 1.5 l. Dupa ce am facut primul service, simt deja ca a scazut consumul de ulei. Am 7000 km de cand am facut revizia, si pana acum am fost nevoit sa mai completez doar in jur de 400 gr. Din majotitatea posesorilor de B6 pe care ii stiu si cu care am mai vb, mi-au zis ca dupa 50-60.000 km pe cand se lasa motorul, consumul de ulei nu va mai fi o problema. Sa speram ca asa va fii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am adaugat abia la 8000km... am adaugat ulei marca Valvoline cu specificatia 506.01 special pentru motoarele grupuli VW (scria pe el pentru Long Life).

Din greseala (sau disperare, fiind ora 8 seara si in Bacau) am adaugat 1 litru in loc de 0,5l... dar nu s-a intamplat nimic pana acum, cu toate ca a depasit nivelul de maxim si cred ca si acum arata undeva pe la maxim (acum am 13000km).

Deci ca si concluzie: nu conteaza marca, conteaza sa respecte acest standard/specificatie 506.01 sau 507.00 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Ca sa vezi ce ulei recomanda constuctorul te uiti in manualul cu date tehnice 3.5 unde ai sa gasesti fiecare motor in parte si ce tip de ulei da folosesti la el.

Daca vrei sa ai longlife service la mine spune sa folosesc uleiuri cu coduri vw 507.00 sau vw 506.01 iar pentru cei care nu vor longlife service la mine spune sa folosesc uleiuri cu codul vw 507.00 sau vw 505.01.

Mentionez ca motorul meu este un 2.0 tdi/140 cp fara dpf si cu tractiune doar pe fata.

Dar din carte nu prea sunt modificari fa fiecare motor in parte decat la cele pe benzina difera tipul de ulei la cele diesel uleiul ce este recomandat la toate in special la cele cu dpf cat si la cele fara este vw 507.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

name='Ten2' post='281801' date='Oct 22 2006, 02:06 AM']Am fost in o gramada de locuri si nu dau de w507 ...

V-as fi recunoscator sa imi spuneti exact modelul.

lucrez in domeniu iar la mine la magazin 507.00 este 58 ron litru si 225 ron 4 l

Regulament: 14. Butonul Quote ("citat") ajuta

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!