Jump to content

Ulei B6


Ten2
 Share

Postare recomandată

ALEX VW PASSAT

Ce ulei imi recomandati, CASTROL EDGE 5W40 sau MOBIL 5W30?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ALEX VW PASSAT eu folosesc MOBIL 1 ESP FORMULA si sunt multumit de el.

Motorul nu a consumat asa mult ulei cum consuma cu CASTROL.

Iar acum as vrea sa-l incerc pe cel OEM VW de care am spus in postul 528.

O zi buna

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicolae.adryan

azi am verificat si eu uleiul sa vad cum stau ,si la cei 7000 de km cat are masina cu acest ulei este cam negru cam murdar :icon_thumright: ,folosesc Castrol Edge Turbo Diesel 5w40 si sper ca nu ma tras in piept cel de la care am cumparat masina cu schimbul

:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul devine negru si dupa 1000 km, nu cred ca asta este un indiciu f concludent!

Daca tu ai luat masina sh si nu esti sigur de vechimea uleiului, schimba-l neaparat!

Este regula: cand cumperi masina sh, ii faci revizia completa (ulei + toate filtrele)! Nu poti sa ai incredere in vanzator, unii zic orice doar ca sa sune bine!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chill down, ca daca verificai si dupa 2500 km, il vedeai tot negru' :rolleyes:

Acesta este motorul Diesel, un motor "murdar" :mellow:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar acum as vrea sa-l incerc pe cel OEM VW de care am spus in postul 528.

O zi buna

Ma bate gandul sa-l incerc si eu. Tu l-ai schimbat? Cu cat ai gasit litrul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu folosesc pe Passat ulei Castrol edge 5W40 pentru ca tot de acesta am folosit si pe masina precedenta si pe alta a familiei si pe cea de servici si merg tote foarte bine si nu consuma. Zicea un prieten, care si el are mai multe masini ca cel mai bun pentru 1.9 tdi PD e Aral 5w40. Acum ce sa zic, eu consider ca e bine sa bagi cam tot ce ai bagat pana acum, sa nu tot schimbi uleiurile. Acum fiecare cum crede si dupa buget.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin

Sal.,

Nu am facut schimbul inca.

De gasit am gasit cu 45 ron/litru dar e cu emblema de audi pe eticheta in loc de vw.

O zi buna

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

Am o nelamurire. Am cumparat ulei Castrol SLX Powerflow Long Life 3, 5w-30. Masina mea are DPF, stiu ca trebuie pus ulei cu aprobarea vw 507.00. Pe bidon e trecut si 504.00 si 507.00. Ce sa inteleg din asta? Ma poate lamuri cineva? Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bun.

Si a mea tot cu DPF este si acum 1000 km am schimbat uleiul. Tot cu ce ai tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe bidon e trecut si 504.00 si 507.00. Ce sa inteleg din asta?

Sal.,

Asta inseamna ca acel ulei indeplinerte toate normele cerute de VW.

Respectiv de la 504,00 la 507,00.

O seara buna.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma asteptam ca ala pt dpf sa aiba scris pe el 507.00 iar celalalt 504.00, nu sa gasesc ambele aprobari pe acelasi bidon. Deci pot sa il pun cu incredere? :) mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pot sa il pun cu incredere?

Sal.,

Da.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin

Sal.,

Nu am facut schimbul inca.

De gasit am gasit cu 45 ron/litru dar e cu emblema de audi pe eticheta in loc de vw.

O zi buna

Eu am pus pana la urma VAPS. Totul este ok.

Apropo, nu sunt foarte sigur ca VAPSOIL este ulei original, dar nu prea conteaza. VAPS inseamna Volkswagen and Audi Partner Services si uleiul lor cred ca este fabricat de Shell, fiind primul ulei cu norma 504.00/507.00. Uleiul este ok, atat cat pot sa-mi dau eu seama

Ma asteptam ca ala pt dpf sa aiba scris pe el 507.00 iar celalalt 504.00, nu sa gasesc ambele aprobari pe acelasi bidon. Deci pot sa il pun cu incredere? :) mersi

504.00 si 507.00 sunt cele mai noi norme de uleiuri LongLife ale VW. Unul este pentru motoare pe benzina, celalalt pentru motoare diesel

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

B0A = Component parts set without country-specific design requirement

C1G = Steel wheels 6.5J x 16

G0K = 6-speed manual transmission

HJ6 = Tires 205/55 R16 94V xl

J0N = Battery 330 A (61 Ah)

D3X = B0A = Component parts set without country-specific design requirement

C1G = Steel wheels 6.5J x 16

G0K = 6-speed manual transmission

HJ6 = Tires 205/55 R16 94V xl

J0N = Battery 330 A (61 Ah)

D3X = 4-cyl. turbo diesel eng.2.0 L/103 kW 16VTDI with pump-jet injection system base engine: T9G/TB3/TM0/TP0/TC3/TD3/TQ0

U0A = Instrument insert, km/h speedometer only

1AT = Electronic stabilization program (ESP)

1G2 = Steel spare wheel with original equipment tires

- = code not found :-(

5RQ = Right exterior mirror: convex

5SL = Left exterior mirror: aspherical

TB3 = 4-cylinder diesel engine 2.0 L unit 03G.B

3S0 = Without roof rails/roof load rack

8T2 = Cruise control system (CCS) electronic

QG1 = Service interval prolongation

8YL = Radio with CD player

8GU = Alternator 140 A

1LH = Disc brakes, front

L02 = Suspension range 02 installation control only, no requirement forecast

0YC = Weight range 3 installation control only, no requirement forecast

G07 = Front shock absorption

0GG = Emission standard EU4

Cand am cumparat masina cel care a venit cu masina din Germania a zis ca are filtru de particule si pompe douse dar dupa cat inteleg dupa decodare nu are.

Intrebarea mea este urmatoarea =am bagat un ulei pentru masinile cu filtru de particule,Pompe douse (Castrol EDGE 5W30,VW504 00/507 00),ar trbui sa il schimb sau merge chiar daca masina nu are filtru de particule?

Si alta intrebare=4-cyl. turbo diesel eng.2.0 L/103 kW 16VTDI with pump-jet injection system base engine: T9G/TB3/TM0/TP0/TC3/TD3/TQ0 inseamna ca este pompe douse?

Multumesc anticipat.

Modificat de Balaci
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul este ok iar motorul este PD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Paul Sarstiuc

Hello,

A venit vremea sa schimb uleiul la un Passat B6, 1.6 Benzina. O am din 2007 si am 38.000km cu ea.

Intrebarea mea este, si aici dilema mare: 10W40 - asa cum recomanda majoritatea - sau 5W30 - asa cum mi s-a recomadat dupa seria sasiului? Am inteles ca 5W30 e prea "subtire" si e de preferat W40. Pe de alta parte 10W40 e posibil sa fie prea gros si sa nu ajunga peste tot...

Ce imi puteti recomanda?

Multumesc anticipat,

Paul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volkswagen recomanda Castrol, insa pe de alta parte nici Mmobil nu este un ulei prost. Orice ai alege intre astea doua iti recomand 5w30 sau 5w40.Cauta pe forum ca sunt o gramada de discutii pe tema asta,.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai 38km..nici nu incape vorba de 10w40.Eu zic sa mergi in continuare cu 5w30 pe care banuiesc cu care banuiesc ca ai mers pana acum.Ai probleme cu consumul de ulei sau ceva de genul asta sa iti faci griji ca trebuie sa schimbi uleiul?? :lol: Castrol edge 5w30 sau uleiul de service la reprezentanta castrol slx 5w30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu, la masina din semnatura, folosesc Castrol EDGE 5w30 care are norma 507.00

Nu consuma ulei, nu am probleme cu el si de 3 ani numai acest ulei il folosesc.

Cel mai simplu, de rezolvat cu dubiile referitoare la tipul de ulei, este un telefon la Porche Nord, Sud, Est , Vest, etc.. cu intrebarea respectiva la ei la service. Eu asa am facut si m-a lamurit cineva de acolo cum stiam si eu, ca 507.00 e norma unificatoare la ei care se poate pune pe majoritatea TDI-urilor 1.9 si 2.0.

Bafta multa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna

Am o intrebare. Ieri am dus masina la mecanic sa imi faca schimbul de ulei. Omul e un cunoscut si a comandat singur uleiul Castrol Edge dar...si aici vine intrebarea... De dimineata m-am uitat la bidonul din portbagaj si am vazut ca e Castrol EDGE 5w40 cu norma 505.00- 506.00. Masina mea este un Passat din 2006 diesel, 1, 9TDI PD BLS (cred!) cu DPF. Cat de grav este? Am inteles ca era nevoie de un ulei cu norma 507.00 si sa fie 5w30 (masina are aproape 200k km). Trebuie sa il dau afara (uleiul) si sa pun altul sau pot sa merg cu el?

Modificat de AkaManah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa nu ai probleme cu dpf, schimba-l urgent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.autokom.r...=7&cod=VA5W301L

Am gasit ulei VW la adresa de mai sus. A mai cumparat cineva de la ei? As vrea sa iau niste ulei dar...imi e teama sa nu ma trezesc cu motorul distrus daca vand ulei contrafacut. Poate ne ajuta cineva chiar din Piatra si ii vom fi vesnic recunoscatori.

Modificat de AkaManah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu pui castrol edge 5w30 ,eu din asta folosesc si nu am probleme, vad ca avem acelas motor,succes :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!