Jump to content

Ulei B6


Ten2
 Share

Postare recomandată

Daca e cu filtru de particule (DPF) trebuie sa indeplineasca normele 506.01/507.00   0W30/5W30 (long life de preferat)

 

Norma corecta este 504/507. Norma 506.1 este varianta long life a 505.1 si se refera la masinile care au interval flexibil dar nu au DPF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Eu am parcurs cu uleiul actual 15.000km si il mai tin inca 5.000. Am pus Repsol Longlife 5W30. Nivelul pe joja a scazut in acesti km cu doar 1mm si inca are transparenta.

In Romania se vinde ulei Repsol?

Da, se vinde pe toate site-urile de specialitate, majoritatea pe comanda, intrucat magazinele de piese auto nu tin in stoc si asta din cauza romanilor, care vor doar Castrol EeDeGe, cum zic ei, pentru ca le plac reclamele Castrol si emisiunea lui Capatos. ;) Succes cu Repsol! Ai facut o alegere buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut ulei Castrol 5w30 si astazi l-am schimbat cu Motul XClean 5w40, nu inainte de a turna inainte de schimb si un flacon de engine flush Liqui Moly. Primele impresii evidente : motorul muuult mai silentios, aproape ca nici nu-l aud desi e un PD, parca urca mai repede in ture, se simte altfel, ca un lant de bicicleta proaspat uns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca urca mai repede in ture, se simte altfel, ca un lant de bicicleta proaspat uns.

Urcarea in turatii intr-un interval mai rapid sa se datoreze oare uleiului? Nu te-ai dat putin si la pompa de benzina?

:))))

Merge pe inceput de iarna un 6 litri la un rezervor de 70...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E doar o expresie, o senzatie care poate fi doar un placebo. Aluneca mai repede la o turatie mai mare, poate datorita piciorului :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident, cand stii ca uleiul are 2km de folosinta parca nici nu mai conteaza ca stai la semafor sau ca ti-a luat fata un taxi cu rotile strambe... :)))) Ploua, ninge, am ulei... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, 

 

Trebuie sa fac schimbul de ulei la masina, Passat B6 - BKP.

M-am documentat putin si am vazut ca am nevoie de ulei 507.00, alternativ 506.01.

Pe ultimii 120.000 de km cat timp era la fostul proprietar masina, folosea ulei Mobil Super 3000 XE Low Emission Technology 5W30, care este 502.00 / 505.00 / 505.01. Mentionez ca reviziile erau facute la reprezentanta Volvo.

Nu stiu ce sa fac, sa continui cu acest ulei (plus am 1l de ulei pentru completare) sau sa schimb la 507.00.

Voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe care l-ati alege? Nu ma pricep la specificatii. Acum am SynPower si imi place dar, imi face cu ochiul si Motul.

 

 

SynPower Xtreme XL-III C3

SAE Viscosity Grade 5W-30 Viscosity, mm2/s @ 100 ºC.ASTM D-445
11.8
Viscosity, mm2
/s @ 40 ºC.
ASTM D-445
68
Viscosity Index
ASTM D-2270
170
Viscosity, mPa.s –30ºC.
ASTM D-5293
<6600
TBN, mg KOH/g
ASTM D-2896
6.6
Pour Point, ºC
ASTM D-5950
-42
Specific Gravity @ 15.6°C.
ASTM D-4052
0.853
Flash Point, COC, ºC.
ASTM D-92
230
 
 
Si   Motul 8100 X-Clean+, 
 
PROPERTIES Viscosity grade SAE J 300 5W-30 Density at 20°C (68°F) ASTM D1298 0.847 Viscosity at 40°C (104°F) ASTM D445 71.7 mm²/s Viscosity at 100°C (212°F) ASTM D445 11.7 mm²/s HTHS viscosity at 150°C (302°F) ASTM D4741 3.6 mPa.s Viscosity index ASTM D2270 158 Pour point ASTM D97 -39°C / -38.2°F Flash point ASTM D92 242°C / 467.6°F Sulfated ash ASTM D874 0.61% weight TBN ASTM D2896 6.0 mg KOH/g
Modificat de AkaManah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ce parere aveti de acest ulei? Am gasit la pret bun...

Motor 2.0 tdi cr. CBAB cu DPF. Din 2010.

post-150442-0-77872100-1449681989_thumb.

post-150442-0-60961400-1449682026_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Imi cer scuze daca repet aceasta intrbare dar nu am citit tot topicol... (cu search nu am gasit)

Cat este lungimea in mm/cm la joja de nivel ulei la 2.0 tdi BKP de la tija/tubul ala unde intra pana la min sau MAX?

La mine mi s-a aprins martorul galbem pentru nivel dar dupa joja sunt OK, dar am o mica sectiune mai sus de bila de pe joja unde pe circa 5-7mm pare a fi rupta/intinsa joja... Dupa ce am complectat (cu nivel mai mult fata de joja) mi s-a stins martorul. 

Multumesc anticipat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa masor eu lungimea partii metalice a jojei completa si te anunt .

O sa-ti mai pun o poza si la minim .

Dar va trebui sa astepti pana maine .

O seara buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, flo_AR said:

Cat este lungimea in mm/cm la joja de nivel ulei la 2.0 tdi BKP de la tija/tubul ala unde intra pana la min sau MAX?

Sal.,

Ti-am promis ca masor joja la masina mea .

Uite cam cat este de lunga portiunea NEAGRA a acesteia :

02.thumb.jpg.da7d42a3548101fbde41b04b50a

O zi buna .

 

19 hours ago, flo_AR said:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Finally... am reusit sa ma uit si la mine... Datele sunt total diverse: de la marginea de sus pana la medie am 545mm, dar sigur la mine am probelma cu tija.

Saptamana asta am schimbat uleiul si dupa ce am pus 3.8-3.9l nivelu a ajuns ceva mai sus de "bila" aia de pe joja. Nu prea se obesva in poza dar am pe tija o zona alba unde presupun ca acolo s-a alungit/rupt joja.

Multumesc mult pentru disponibilitate @dri@n.

20160312_142407.jpg

20160312_142429.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Eu am masurat de la linia rosie .

20160312_142407.jpg.e6bf13400f85a81db490

O seara buna ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi mi-a sosit si mie uleiul ptr. masina din semnatura. Intra mai mult de 4 litri?

IMG_8186.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu mai pun ulei CASTROL cat oi mai avea masini din gama VAG nici daca mi-l da gratis .

PD-ul meu consuma castrol de ziceai cai ulei de gatit BUNICA .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cornel vezi ca la motorul asta intra vreo 3.8 L plus ceva in filtru. Dar urmareste cu atentie joja. Daca nu curge tot din celalalt poti aduna prea mult ulei in baie. Am patit

Modificat de Gnr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Gnr! Eu tot castrol professional adus din Germania am avut in motor pana acum si in 15 mii km, mai mult de 300 ml, nu a consumat.

Modificat de cornel4575
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh ..cred ca treaba cu consumul de ulei tine de cat de grea ai talpa ;). Mie nu-mi consuma inainte nici Castrol, acum vad ca nici Motul nu pisca. Dar sunt si temperat cu acceleratia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cu CASTROL "de la BUNICA" fara sa mai pun 1L de la schimb la schimb nu scapam (ATENTIE MASINA LUATA DE NOUA CARE AZI ARE APROAPE 55000 Km, SI RODAJ DE 7000 FACUT CA LA CARTE - ADIKA FARA SA SAR DE 3000 Rpm) .

Cu MOBIL 1 a fost ceva mai bine cam ca la Cornel iar acum urmeaza sa pun MOTUL + un DURALUBE sa vedem ce zice .

Dar Cornele tu avand motor CR sa stii ca consumul ala de 300 ml la 15K nu prea este in regula .

CR-urile de obicei nu prea o ard pe ulei ca PD-urile .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 7000  km facuti cu uleiul castrol vazut mai sus in foto, abia astept sa il schimb,pd-ul meu parca este un Euro 3 decand am pus acest ulei, prea zgomotos mi se pare motorul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Eu am pus numai ulei Castrol (special pentru PD) de cand am masina, iar consumul intre schimburi nu este mare - depinde cum mergi cu masina. Eu merg mai sportiv prin oras, iar pe autostrada nu merg cu 100.

Daca iti ia mai mult de 300-500 ml (cuprinde si mers in Grecia pe autostrada), vezi sa nu ai scurgeri pe undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!