Jump to content

Ulei B6


Ten2
 Share

Postare recomandată

A folosit cineva VW Long Life III 5W30 (Vapsoil)?

Este un ulei de origine, are norma 507.00. L-am gasit la un pret avantajos si ma gandesc sa-l incerc, poate scad si consumul de ulei (acum 800 ml la 10.000 km cu Castrol Edge 5w40). Pareri?

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

va salut sunt nou posesor al b6 1,9 tdi 2005,si ar trebui schimbat uleiul dar nu stiu daca are sau nu dpf pentru a stii ce ulei sa bag cum pot sa aflu va rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Afli daca ai DPF sau nu foarte simplu, bagi un deget pe teava de esapament si daca il scoti negru de funingine nu ai , daca degetul se murdareste foarte putin de praf/rugina inseamna ca ai DPF.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, am aflat ,nu are am decodat codurile acelea din portbagaj si nu zic nimic de dpf,dar o sa incerc si cum ai zis tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Asa si eu, am toba neagra de fum.Ce ulei sa pun?Masina are peste 250k km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune-i VAPSOIL 5W-30 LONG LIFE III 50700.

Eu il folosesc de 2 luni si motorul imi pare mai putin zgomotos plus ca in 2.400 km nu a scazut absolut deloc nivelul pe joja.

Modificat de V i c t o r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu VAPSOIL am completat dupa 17.000 km. Nu stiu ce sa spun, sunt multumit de el, dar habar n-am cat de bine sau rau i-a facut motorului, pentru ca nu am desfacut axa cu came

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti de fapt si de drept ce e VAPSOIL(pe ca re multi il considera ulei original AUDI,SKODA,VW,SEAT)? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti de fapt si de drept ce e VAPSOIL(pe ca re multi il considera ulei original AUDI,SKODA,VW,SEAT)? :lol:

Nu inteleg de ce razi, poate esti amabil sa ne explici de ce o faci, mai ales ca nimeni n-a crezut nimic din ceea ce spui tu acolo...

VAPSOIL este un ulei fabricat sub "marca" VAPS. VAPS inseamna Volkswagen Audi Partners for Service, pe romano-englezeste "Asociatia Dealer-ilor VW-Audi".

Cum grupul VW nu face si nu a facut vreodata vreun gram de ulei, cum banuiesc ca stiai tu (din moment ce ai spus "il cred ulei original"), au fost nevoiti sa apeleze la unii care se ocupa cu asa ceva, adica Shell. De vreo 15 ani, in Germania, aceasta asociatie recomanda VAPSOIL ca uleiul cel mai potrivit pentru motoarele VW. Eu stiu ca in spatele acestor recomandari ale VAPS sau chiar VW sta mult marketing, din acest motiv am spus ca am rezerve asupra calitatii acestui ulei, dar ceea ce am scris mai sus este perfect adevarat. Ca o fi bine sau nu, ramane de vazut, dar te rog nu mai privi cu ironie alegerile altora, mai ales daca nu stii ce a stat la baza lor. Daca totusi ai argumete impotriva VAPSOIL eu unul as fi extrem de interesat sa le aud, mai ales ca folosesc acest ulei si-mi doresc tot ceea ce este mai bun pentru motorul meu

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa adauga ca VW, printr-un comunicat de presa, a anuntat noua norma de ulei 507 00 prin doua produse, Shell Helix Ultra VX si Vapsoil 507 00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu nelamurire,am facut de curand service-ul la masina pentru un schimb de ulei&filtru lichid de frana...,la cateva zile dupa ce m-am uitat pe factura am vazut scris asa:"pacoiledge 5w30 1dl edge prof.l.life 3".Ce este Castrol sau Vapsoil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca Castrol

scuze pt cacofonie

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmmmm edge e de la castrol ,altceva nu poate fi,intreb pentru ca masina a mers numai pe castrol iar daca treci de la o marca la alta in timp poate dauna axei cu came!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu nu ma intereseaza absolut deloc daca Vapsoil este fabricat de Shell. Atat timp cat producatorul masinii il recomanda inseamna ca-si face bine treaba.

Mie unul mi se pare un ulei bun. L-am luat si la un pret avantajos, il tin si 15.000 de km (Castrolul il dadeam afara la 10.000 km).

Nu am incredere in clasamentele facute din auzite, ca-i Shell, Castrol, Aral, Valvoline, Mobil, BP etc., important este sa se respecte specificatiile pentru motorul respectiv si sa nu-l cumparam de la vanzatori indoielnici (din targ etc.).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta este si parerea mea, Victor. Am avut castrol si am trecut pe vapsoil pe considerente oarecum subiective. Adevarul este ca mi se aprinsese de doua ori "becul" de nivel ulei din bord pe o distanta foarte scurta si atunci am zis sa schimb uleiul, dar nu stiu daca a fost sau nu din vina uleiului Castrol, asa ca nu-mi dau cu parerea aiurea despre acest ulei

Gabi, n-ai inteles nimic din ce am spus mai devreme. Te rog sa mai citesti inca o data ce am scris si ai sa vezi ca pozele tale cu bidoane nu ma contrazic.

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmmmm edge e de la castrol ,altceva nu poate fi,intreb pentru ca masina a mers numai pe castrol iar daca treci de la o marca la alta in timp poate dauna axei cu came!

Daca esti multumit de Castrol, atunci mergi pe Castrol. Nu vad nici un motiv de a schimba uleiul doar pentru a pune ulei "mai bun", dupa parerile din targ.

Dar de curiozitate, de unde stii ce ulei a avut masina inainte? Masina provine din tara sau din Germania?

Uleiul pe care il pun ei, adica cel "original", nu este branduit, are doar siglele VW. Unii presupun ca ar fi Castrol, altii ca ar fi alta marca. Pe cei pe care i-am intrebat eu de la VW habar n-aveau ce ulei este, dar pentru schimb m-au intrebat daca vreau "original", Castrol sau alte cateva marci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conteaza normele si pretul, daca respecta normele si are un pret acceptabil atunci este cel mai bun. este de preferat sa utilizezi mereu acelasi tip si marca de ulei chiar daca se potrivesc mai multe tipuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmmmm edge e de la castrol ,altceva nu poate fi,intreb pentru ca masina a mers numai pe castrol iar daca treci de la o marca la alta in timp poate dauna axei cu came!

Daca esti multumit de Castrol, atunci mergi pe Castrol. Nu vad nici un motiv de a schimba uleiul doar pentru a pune ulei "mai bun", dupa parerile din targ.

Dar de curiozitate, de unde stii ce ulei a avut masina inainte? Masina provine din tara sau din Germania?

Uleiul pe care il pun ei, adica cel "original", nu este branduit, are doar siglele VW. Unii presupun ca ar fi Castrol, altii ca ar fi alta marca. Pe cei pe care i-am intrebat eu de la VW habar n-aveau ce ulei este, dar pentru schimb m-au intrebat daca vreau "original", Castrol sau alte cateva marci

Masina a cumparat-o tata de noua din Germania,rulata tot acolo,zicandu-mi referitor la ulei ca a cerut la revizii express Castrol(o ficsatie de-a lui),pe stalpul usii din stanga fata este o eticheta tot cu Castrol(cand a fost schimbat si ce ulei a fost pus ,asta a fost inainte)acum de cand este la mine masina ,a venit randul pe langa altele, sa fac si un schimb de ulei ,mergand tot timpul pe acest ulei inainte,o sa continui tot pe el,bineinteles daca baietii de la service tot asa ceva au pus,ca deaia am si intrebat,daca nu,asta e !!!

Modificat de Pararazzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.pacoil.com/sc_webcat/ecat/cms_view.php?lang=1&id=73&menu_id=3

Asa ceva se pune la o revizie facuta la VW in zilele de azi,nu castrol sau alta marca,este un ulei chinezesc folosit de vw pentru costurile foarte mici la achizitionare!!!este ceea ce este scris si la mine in factura adica :"pacoiledge".numele producatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil pachet ulei edge.Edge vine de la CASTROL EDGE 5W40.etc...Nici in halul asta nu sa ajuns sa bage cine stie ce ulei.De regula iti pun in masina uleiul pe care il au la vanzare in reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la descrierea produsului in factura este scris pacoiledge ,am pus si site-ul oficial mai sus,cu asta se lucreaza acum la majoritatea di reprezentante,asa mi sa spus la o cautare pe vwforum din italia,la noi nu stiu daca se pune asa ceva dar fiind tot vw ce sa zic!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt aia tampiti,pai daca tragi un ochi pe site PACOIL..o sa vezi ce produse au.Nici macar nu apar ca si producatori de uleiuri auto.Poate gasesti o poza cu produsul asta.De regula la reprezentanta au butoaie mari de ulei de 200 litri,ei scot cate o cantarola din butoi si iti baga in masina.Banuiesc ca de aici provine termenul postat de tine si care iti apare pe factura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt aia tampiti,pai daca tragi un ochi pe site PACOIL..o sa vezi ce produse au.Nici macar nu apar ca si producatori de uleiuri auto.Poate gasesti o poza cu produsul asta.De regula la reprezentanta au butoaie mari de ulei de 200 litri,ei scot cate o cantarola din butoi si iti baga in masina.Banuiesc ca de aici provine termenul postat de tine si care iti apare pe factura

Tocmai ce am terminat si eu de uitat pe site si nu este specificat ca fabrica ulei de masina,asa mi-au explicat cei dupa vwforum italia,se refereau ca produsul in sine nu este pentru comert ci facut numai pentru VW,de exempl,in butoaie de 20 lt la un cost de 4 euro pe lt!!!!asa se procedeaza si prin Germania!

Modificat de Pararazzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!