Jump to content

Alegere anvelope de vara 2015


The_Ego
 Share

Modelul anvelopei alese și motivul principal  

186 voturi

  1. 1. Ce marca È?i model ati ales sau veti alege?

    • Michelin Pilot Sport 3
    • Goodyear Asymmetric 2
    • Dunlop Sport Maxx RT
    • Continental Sport Contact 5
    • Nokian zLine
    • Pirelli P Zero
    • Pirelli Cinturato P7
    • Michelin Energy Saver
    • Continental Premium Contact
    • Goodyear Efficient Grip Performance
  2. 2. Care a fost cel mai important criteriu in alegerea facuta?

    • Pret
    • Performanta
    • Clasa de eficienta a consumului de combustibil
    • Raportul cel mai bun intre cele de mai sus
    • Longevitate


Postare recomandată

Conti Eco Contact 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Votat PS3 dar la fel de bune mi-au parut si Asy2. Dunlop SportMAXX sunt destul de slabe cu mult schelalait pe caldura mare si la plecari (in special pe masinile cu DSG care smucesc). PS3 au o chestie foarte interesanta > atunci cand se merge pe un drum pietruit (pietre mici) au un comfort aparte (se simt gumoase) fata de restul care par mult mai rigide !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

madhorsefuzzy

La fel se simt si Michelin Pilot Super Sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele mai bune anvelope de strada pe care le-am avut sunt Michelin Pilot Super Sport. Au aderenta fenomenala, sunt confortabile si au perete lateral mult mai tare decat Asy2. 

Am avut inainte PS3, care nu sunt in aceeasi liga, nici macar in acelasi sport. Pe langa asta am avut galca la 2 dintre ele, dupa 6 luni. 

Dupa parerea mea cele mai bune sunt PSS, urmat de Asy2. Din pacate nu pot vota, PSS nu e in lista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut Michelin PS2, 225/45/17 care au fost exceptionale.

Am trecut apoi la PS3, 225/40/18 care au fost o mare dezamagire. Aderenta mult sub PS2, durata de viata scurta.

Acum am GY Asy 2, 225/40/18 de care sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Recomand GY Asy2 225/45/17 XL de vreo 4000 de km si  sunt foarte multumit de aderenta si de franare.

Sa vedem cat vor rezista in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cu Vredestein Quatrac 3 am avut o experienta extrem de neplacuta: caucicul dreapta spate a cedat in zona in care era stantata marca, pe partea interioara (practic intreaga zona s-a crapat!) Norocul meu ca s-a intamplat acest lucru la o viteza redusa, nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat la o viteza ridicata. Adaug faptul ca acele cauciucuri nu erau imbatranite, au fost pastrate intotdeauna in conditii optime si utilizate doar in perioada rece. Cand am dorit sa achizitionez o guma similara noua sa completez setul cei de la Auto-Soft spuneau ca au avut foarte multe probleme /retururi cu Vredestein.

 

cel mai probabil fabricate in fabrica din Rusia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil habar nu ai ce spui Flavyus  :dry:. Nu voi incepe o discutie despre procesul de productie si standardul de calitate, dar macar nu arunca cu pietre daca nu ai cunostinta.

 

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
safari hunter

Deja a 3-a generatie de Dunlop SportMaxx RT 225 / 45 /17 94Y MFS (XL) a fost istalata pe masina. In medie m-au dus cam 40k km pana la un profil de 3 mm. Dupa unele gusturi ar mai fi mers cateva mii de km, dar am preferat sa nu ma apropii de limita critica indeosebi pe un carosabil umed.

Anvelopele DOT 1615 made in Germanica au fost achizitionate de la AnveloShop si instalate la Dinamic 92 CT. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sunt surprins ca aproape nimeni nu ia in calcul si greutatea anvelopelor.

 

Pentru dimensiunea 205/55 R16, anvelope de genu ContiPC5 sau Dunlop Sport (..) cantaresc intre 9-9.5kg, pe cand Nexen, Nankang (sau "tzung li") au intre 12-13kg (pe cantarite). Asta nu va spune nimic despre calitatea compozitiei anvelopelor respective?!? 

Eu zic ca in mod se reflecta si in performante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

         Dupa aproximativ 30k km anvelopele Dunlop Sport BluResponse 205/55R16 pot spune ca s-au comportat exemplar.Doar o singura remarca negativa: pe carosabil umed, fortate la limita, isi pierd aderenta, probabil nu mai mult decat cele din gama lor.Pe fata mai au 5 mm iar pe spate 7mm.In primavara, cand le voi pune din nou pe masina, le voi inversa si cred ca vor mai duce 10k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

     .Doar o singura remarca negativa: pe carosabil umed, fortate la limita, isi pierd aderenta, probabil nu mai mult decat cele din gama lor.Pe fata mai au 5 mm iar pe spate 7mm.In primavara, cand le voi pune din nou pe masina, le voi inversa si cred ca vor mai duce 10k km.

 

Remarca negativa ti se poate imputa tie prin modul in care nu ai rotit anvelopele si ai permis atat o uzura accentuata pe puntea fata cat si o diferenta exagerata intre punti cum tu ai mentionat.

Preferabil sa le rotesti mai frecvent atunci cand intre anvelopele fata / spate apare o  diferenta uzura  accentuata ( 0,5 mm ar fi OK), ceea ce ar corespunde unui rulaj de 5000 km in cazul tau. O diferenta de uzura accentuata modifica aderenta anvelopelor pe carosabil umed (adancimea profilului si acvaplanarea) si de aici si reactia ABS si ESP.

Cu siguranta te vor duce mai mult de 10k km daca le uzezi uniform pana la 3 mm (limita de bun simt) si 1,6 mm (limita scotiana :wacko: )

Modificat de safari hunter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Pe carosabilul umed le-am testat de noi si tot pierdeau aderenta.E adevarat nu ca acum cand au deja 30 k km.Referitor la diferenta de uzura intre punti, nu pare asa de mare cand te uiti cu ochiul liber.Cand am fost la revizie, mecanicul le-a masurat si mi-a spus 5 respectiv 7 mm.

Modificat de raducut123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza si pe mine comparatia Dunlop Sport BluResponse cu Michelin Primacy 3 pe 205/55/16, care sunt mai eficiente pe ud si care sunt mai silentioase (nu dupa eticheta ci din utilizare proprie va rog).

 

Referitor la pierderea aderentei pe ud cred ca orice anvelopa are limitele ei, depinde la ce ne referim, la plecarea de pe loc in forta, la franare, la acvaplanare sau la pierderea aderentei in viraje si implicit activarea ESP-ului.

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codz @ despre Dunlop pot sa iti confirm ca au un comportament foarte bun pe carosabil umed, ploaie si sunt silentioase doar la modelul Sport Maxx RT la care sunt la a 3-a generatie.

Tot ai aici mai adaug ca nu vor fi prea longevive (45km -50k km), dar vor asigura un rulaj sigur pana la un profil de 4 mm.

Despre Michelin, pot mentiona doar ce spun gurile rele, dar nu ajuta cu nimic. Ca idee, o anvelopa cu profil asimetric va genera un zgomot mai redus.

 

raduct @ nu am trait experienta vreunei derapari si nu pot avea o opinie in acest sens. Eventual sa ma intorc cu 2 decenii la primele generatii de Montana puse pe Dacie si care derapau in toate conditiile, dar tehnologia a evoluat considerabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In doua situații au pierdut aderenta anvelopele Dunlop- la plecarile mai in forța de pe loc si la ieșirile din giratoriu când acceleram brusc fiind in viteza a 2-a.Bineinteles se întâmpla pe carosabil umed.Oricum anvelopele sunt silențioase, iar următoarele tot Sport BluResponse vor fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
T.R.C. PASSAT 2006

Salut cine are cunostinta despre anvelopele Michelin Energy Saver?

Am  gasit la cineva 4 anvelope dot 05 2015 4 bucati parcursi 2000 km cu ele, vreau sa le am pentru primavara, merita 800 ron?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza si pe mine comparatia Dunlop Sport BluResponse cu Michelin Primacy 3 pe 205/55/16, care sunt mai eficiente pe ud si care sunt mai silentioase (nu dupa eticheta ci din utilizare proprie va rog).

 

Referitor la pierderea aderentei pe ud cred ca orice anvelopa are limitele ei, depinde la ce ne referim, la plecarea de pe loc in forta, la franare, la acvaplanare sau la pierderea aderentei in viraje si implicit activarea ESP-ului.

Am mers doua sezoane cu Dunlop Sport BlueResponse si pot sa afirm ca sunt cauciucuri foarte reusite in gama medie ai celor de la Dunlop. Se comporta foarte bine pe sosea umeda si ploi puternice si pe calduri foarte puternice. Sunt silentioase si sunt confortabile avand flancurile cauciucurilor mai moale. Carcotasii zic ca asta este si un negativ, in curbele luate mai tare... eu un lucru stiu: nu sunt cel mai cuminte in traficul extraurban, dar niciodata nu am avut probleme in curbele luate in forta, dar intotdeauna am grija de presiunea din pneuri, la mine la 195/65 R15 erau setate la 2.2bari... Le recomand 100% (ale mele erau Made in Poland)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare!

Are cineva idee dacă Anvelopele Uniroyal RAINSPORT 3 205/55R16 91V au protecție pentru janta?

Nu am găsit specificații în acest sens nici la vânzător.

Poate ceva păreri pro sau contra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau să cumpăr la primăvara anvelope pt vara și aș vrea să știu ce-mi recomandați între Hankook Ventus S1 Evo2 K117 XL 225/45 R17 94Y și Nexen N fera su4 xl 225/45 R17 94W. Sunt niște anvelope din gama medie cu reviewuri bune. Aș vrea sa-mi mai spuneți dacă este mare diferenta dintre 69db și 71db.

Modificat de alexukkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am s1 evo 2 si sunt foarte multumit de ele. Excelente pe ploaie si pe uscat avand in vedere ca nu sunt montate pe o masina tocmai lenta :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta intre 69dB si 71dB este sesizabila, mai ales cand schimbi cauciucuri vara iarna cu fix valorile astea.

Modificat de madhorsefuzzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut eu...tinand cont de raportul pret/performante/calitate...sunt imbatabile pt un turism normal, de volum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!