Jump to content

Sfat achizitie masina noua pana in 25k euro (tva inclus)


cristi511
 Share

Postare recomandată

Ia gandeste-te: passatul ala are pret de lista aproape 40k euro iar cunostinta ta l-a achizitionat, la nici 1 an vechime, la 30k. Ziceai ceva de depreciere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce parere aveti de a4 b8fl 2.0 tfsi quattro?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce vrei sa stii?

Consumul de ulei care e mult discutat la 2.0 eu nu l-am intalnit. Zic de codul motor CDNC, adica 2.0TFSI 211 de pe A4 b8. Avand quattro consuma mai mult cu 1l%.

Oricum daca cumva intra in discutie si consumul pica din start. Mai ales ca trebuie dus in ture mari ca sa se simta cum trebuie. Are destul turbo lag, se trezeste pe la 3000rpm dar asta e si frumusetea la un motor turbo dupa parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...ei zic ca face cuplul ala de 350nm de pe la 1500 pana pe la 4200....e doar marketing?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gandind logic un 1.4 face cuplul de la 1500rpm cu o turbina foarte mica, 2.0TFSI este mai vechi cu o generatie si avand o turbina generoasa chiar nu se simte la acea turatie. Noile 2.0TSI incarca de ceva mai jos, dar nici ele nu fac sub 2000rpm. Oricum nu vad de ce ai conduce 2.0T sub 2500-3000rpm cand vine vorba de demaraj.

Eu zic cum se simte dyno-ul numit fund pe scaun.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers cu 1.8 pe a5(160cp) si mi s a parut ok. Ma gandesc ca un pic de cuplu cu ceva mai multi cai o sa se simta...chiar daca 4x4 si automat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

It's now replacement for displacement votez Audi s4 , 3.0tfsi 

Modificat de quattro3001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la 25.000 se mai pot lua in considerare si alte masini,doar ca sunt mai/destul scumpe la intretinere.Gasesti si un E-Class de 2012,masini care mi se par geniale!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da da...e geniala..doar daca aveam vreo 20 de ani in plus. Boss, nu ma incanta asa tare brandul/marca sau ce mai vrei tu.

Hai sa pastram discutiile on topic: singurul merc car3 m ar putea interesa este noul c dar....costa. asa ca pas.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A deci tu vrei A5 sau Passat CC nou(nu SH) sa inteleg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

eu cred ca vrea sa-si tina jetta-ul :))),si il intleg perfect.

Daca voia masina noua, e simplu: test drive la cateva care iti plac, vezi care-ti place, si aia e, nu e de parca astepti un chlipir pe mobile.de sau masina cu dotarile preferate in piata de vechituri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Sfat achizitie masina noua pana in 25k euro (tva inclus)"

 

Atunci sa numai vorbim deloc de Sh-uri! Eu am spus de un E-class 2012,iar el m-a luat cu "BO$$" si cu "daca aveam 20 de ani in plus".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a deschis acest topic

Pentru ca au trecut aproape 2 ani de cand s-a deschis initial topicul si vreo 13 luni de cand am Leonul revin cu un nou versus: gti mk7 non fl dsg vs O3 rs non fl dsg. 

Accept pareri pro/contra argumentate, de preferat de la posesori sau de la cunoscatori. Revistele si toate reviewurile le stiu dar din pacate inca n am avut placerea de a conduce efectiv.

Imi doresc o masina pentru urmatorii 4,5 ani, perioada in care va aparea si notiunea de familie/copil, cu care sa merg iarna, vara, la mare, la munte, pe tot feluri de drumuri. 

E clar ca vreau benzina turbo, si nu vreau sa se discute despre consum pentru ca nu ma intereseaza aspectul asta. 

Deci, ce sa iau? 

Multumesc @R_a_z_v_a_n.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand spui familie/copil apare nevoia de portbagaj, unde castiga Octavia. Sincer, intre cele 2, nu stiu de ce, imi place mai multe O3 RS. Varianta break intra in discutie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara break-uri...e de apreciat ca a fost singura conditie pusa, altfel luam Xp 1.8. 

Vreau automata si exclusiv dsg6 din motive obiective..asa variantele sunt putine. De asemenea bugetul este unul limitat asa ca ma bazez pe discounturile eol pentru modelele mai sus amintite. 

Altfel nu ma apucam sa schimb masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stil, sportivitate, valoare reziduala mai mare = Golf

Polivalenta, spatiu = Octavia

La 1 copil poti face fata cu Golful, eventual cu artificii gen portbagaj pe acoperis cind e nevoie.

La 2 si eventual soacra/bona se schimba discutia si s-ar putea sa fie si Octavia deficitara, dar oricum e mai buna ca Golful.

XP Rulz :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut O3 1.8tsi manuala pentru aproximativ 2ani si 6 luni si 60k km si acum conduc un golf 7 gtd dsg cu care am aprox 16k km. Am fost foarte multumit de O3 in special de motor dar senzatia din gtd e total alta.

Interiorul este mult mai calitativ la gtd ca la O3. Antifonarea la viteze peste 130 este mult mai buna la gtd ca O3 desi skoda era benzina. Tinuta de drum la fel este mult peste O3 dar aici probabil ca daca compari cu O3 rs diferentele sa nu mai fie asa mari. In rest ma astept ca diferentele observate de mine sa se pastreze.

Singurele avantaje ale O3 sunt pretul mai bun (probil aprox 3k mai putin) si portbagajul cu 200 litri mai mare. 

Daca nuai nevoie de spatiu si esti ok cu pretul eu zic G7 gti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, cristi511 said:

Pentru ca au trecut aproape 2 ani de cand s-a deschis initial topicul si vreo 13 luni de cand am Leonul revin cu un nou versus: gti mk7 non fl dsg vs O3 rs non fl dsg. 

Imi doresc o masina pentru urmatorii 4,5 ani, perioada in care va aparea si notiunea de familie/copil, cu care sa merg iarna, vara, la mare, la munte, pe tot feluri de drumuri. 

 

Tizule, eu nu as merge pe niciuna din variantele de mai sus, pentru ca niciuna nu te va satisface peste 1 an. Nu vreau sa te desumflu, dar, din randul 2 de mai sus e clar acest lucru.

Nu vreau sa fiu OT fata de ce ai scris acolo, dar, eu as merge pe XP 1.8TSI 4x4. E singura care iti va bifa casutele, iar faptul ca e XP va face sa fie mai putin pregnanta ideea de break si mai pregnanta ideea de "masinuta speciala". Presupunand ca vine si cu optiunea de portbagaj electric.

Sau - daca vrei un best deal financiar acum te uiti la un Scout 1.8 TSI non FL.

Sau Ateca, dar nu cu 1.4TSI. Nu e pentru tine motorul asta. Nu mi-e clar daca 1.8TSI se va pune pe Ateca. 

Centii mei fara suparare. 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice parere este binevenita atata timp cat este argumentata tizule. :) Stii ft bine ca break-ul e no go de la forurile superioare. 

Intre timp, omul de vanzari mi-a confirmat ca nu mai exista pe stoc gti mk7 sau O3 rs non fl. De vis!

Ateca 1.4 iese din discutie pentru ca sunt ferm convins ca nu as putea sa traiesc 4 5 ani cu asemenea motor pe asemenea caroserie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leon-ul cupra nu il iei in calcul? Stiu ca ar fi cam aceeasi masina cu ce ai acuma, dar hei, parerea mea e ca arata bestial. :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concret nu prea exista diferente intre Cupra si Fr deci pentru mine e oricum meh. :) Cupra e prea cuminte , lookwise pentru ceea ce se vrea si anume hothot hatch. 

Ca sa iti raspund, nu intra la calcul pentru ca este mult prea hardcore pentru ceea ce imi doresc de la urmatoarea masina. Asta nu inseamna ca nu oferta un pachet extraordinar. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-ai descurcat cu Leon-ul la capitolul spatiu? Daca da, atunci GTI. Fara alte comentarii. Aspect, calitate, etc peste Octavia 3 care, din punctul meu de vedere, este sub Octavia 2. 

Si mai sunt si alte aspecte precum valoarea de revanzare de ex dupa acei 4-5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am descurcat pana acum pentru simplu fapt ca am mers aproape exclusiv x1 sau x2. Dar, cum am spus si la inceput, imi doresc sa se schimbe lucrurile astea :).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O Jetta HL cu R-Line 1.4 TSI 150 DSG nu te-ar satisface ? 

Poti prinde si un EOL discount, iar start-ul e 23k

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintre cele doua si ce iti doresti de la masina cred ca Octavia ti se potriveste mai bine desi oricum mi se par destul de hardcore ambele, cand se vrea ca masina de familie tanara cu un copil MIC. Eventual RS sau GTI as alege dupa ce are copilul 3 ani si nu mai ai nevoie de atatea lucruri de carat. Asta daca nu imbatranesti si nu iti mai arde de hot-hatch-uri. Astea sunt genul de masini pe care le iei pana faci copii ( e doar parerea mea, puteti sa dati cu pietre :)) ).

In Golf nu o sa ai spatiul din Octavia, asta e clar. Eu cu un copil de 3 ani cand plec in concedii il am tot timpul plin si mai am si pe bancheta din spate :). Altii se descurca cu Polo cu 2 copii + soacra. Depinde de la caz la caz.

Octavia RS este un compromis. VW a gandit-o exact pentru oameni care isi doresc sa impace si viata de familie si sa aiba si o masina "sport", dar nu e la nivelul unui Gti ca look si feeling. Oricum nu o sa te poti bucura de ea cu un copil in masina.

Eu as merge pe un Scout sau XP cu 1.8TSI pe care sa il resoftezi cand te plictisesti..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!