Jump to content

Passat B8 vs. Concurenta


75NOR
 Share

Postare recomandată

Da dar totusi mi-as fi luat Insignia daca stiam ca e mai buna si ca Volvo, Acura etc :D:D

Omul are un Astra H. Am inteles ca a fost masina anului pe vremea de atunci, peste golf 5..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea sunt povesti de adormit copiii!!!

 

Iar referitor la titlul topicului, consider ca la momentul achitiei aveai 2 variante: b8 sau b8(audi). :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg fazele astea cu ironiile aruncate catre Mondeo si Insignia.

Intai aroganta cu "Ford Mondeo fata de Passat, Insignia, Mazda este un fel de S Classe fata de restul masinilor si este orientat catre oamenii care mananca mici cu mustar pe capota" apoi ironia cu Insignia ca se bate doar cu bmw, audi si altele care sunt clar zise la misto.

 

Am inteles ca ai luat B8, felicitari. Acum vad ca incerci doar sa iei la misto restul modelelor.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu chiar nu fac niciun misto, in caz ca vrei iti dau pe PM link catre discutie..dar nu are rost banuiesc. Era vorba doar de B8 vs restul unde se situeaza

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul in care eu sint "omul cu Astra H", poate am fost partinitor pe ici pe colo cu Mondeo in defavoarea Passat-ului dar n-am intetionat sa fac "misto-uri"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca esti omul care a zis "vorbim de Insignia, un fel de flagship, iar passatul nu cred ca e cu ceva mai presus, si asta se reflecta si din pret, diferentele sunt infime. Ce e mai presus ca Insignia, ar fi bmw, mertz, audi, altceva nu prea vad ce." Dar daca tu esti..tot respectul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia sau in A4 B8 este mai mult spatiu ca in Passat B8? Cel putin din date tehnice asa reiese

Cel putin la picioare. Insa vad ca passatul sta mai bine chiar si decat A4/A6 in latime ca spatiu pt locurile din spate

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cunoaste cineva limba mai bine poate face un rezumat asa despre ce se vorbeste aici:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul a ieșit peste BMW seria 3 și audi a4 toate break. Conform autobild.

Modificat de eug-vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar nu vad cum ar putea sa fie peste bmw, dinamica mai slaba, motor mai slab, doar la spatiu ce ar putea sa castige passatul ma gandesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BMW și Audi erau ambele cu motoare de 3000, passatul fiind singurul cu 2.0 biturbo de 240 cai.se pare că stă bine și la dinamica precum și calitatea materialelor folosite la interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele comparatii sunt oricum fortate, ca in cazul GTI vs A45 AMG si M135i unde Golful a iesit cel mai bine pt ca e all rounder (review britanic, iar in UK pretul unui gti ajunge aproape de un 135i). Gata off topicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja am vazut cred in proportii de 80% un passat b8 cu stopul spate dreapta care nu functiona 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am impresia sau in A4 B8 este mai mult spatiu ca in Passat B8? Cel putin din date tehnice asa reiese

Cel putin la picioare. Insa vad ca passatul sta mai bine chiar si decat A4/A6 in latime ca spatiu pt locurile din spate

Le folosesc pe amândouă dar nu știu dacă am mers în spate. Impresia este ca Passat ul este mai mare datorita head room-ului ceva mai generos dar poate fi doar o impresie

Testez și revin :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si am vazut noul Mondeo. M-a impresionat.

 

Configuratie cu 2.0 TDI 150 cp/6 AT Powershift, varianta Titanium, plus Navigatie 8in, Faruri LED, ParkPilot (cu 12 senzori ca la Passat), ACC cu City assist, avertizare la parasirea benzii de circulatie, avertizare la iesire din parcare cu spatele, afisare semne circulatie, pachet iarna (parbriz, scaune, volan), leduri multicolore interior = 27 000 (cu tva inclus si fara negociere)

 

Ce nu mi-a placut e ca are garantie doar 2 ani (fara limita km) dar se poate cumpara garantie extinsa (4 ani, 120k sau 5 ani 100k) pentru vreo 300 eur in plus. 

 

Pareri?

Modificat de pmihairo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru 27300e cu garantie 4 ani eu zic sa cumperi. Aici in partea VW cam greu la aceleasi dotari sa te apropii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un pret bun, dar incearca o negociere totusi. La vw nu prea poti lua passat in echipare similara la banii astia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt. 420 de euro primesti 2+4 ani de garantie in limita a 100.000 ... sau 2+3/150.000km pt. 560e ... depinde cit crezi ca mergi ... si vezi ca nu te primesc moderatorii pe forumul de la Ford daca completezi ca ti-ai luat TDI :)

Modificat de Fyl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie interiorul de la Mondeo mi se pare sub concurenta directa (Passat, Mazda 6, chiar si Insignia FL). Se vede ca e o masina aparuta acum 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie interiorul de la Mondeo mi se pare sub concurenta directa (Passat, Mazda 6, chiar si Insignia FL). Se vede ca e o masina aparuta acum 2 ani.

 

Butoanele de pe volan sunt mult mai prost facute (si muuult prea multe) in comparatie cu ce am eu pe O2. Fata de Passat sigur ca e sub, Mazda 6 cel mai probabil, Insignia nu prea cred (parere personala).

aaa, uitasem sa mentionez ca la modelul Titanium (acelasi de 27k) in bord ai display LCD. 

 

Cred ca problema adevarata cu Mondeo e deprecierea.....

Modificat de pmihairo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la Mondeo nu e aceeasi depreciere ca si la Mazda 6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Insignia nu mai are bordul cu multe butoane, au introdus bordul digital si sistemul de entretainement in genul Vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta este bordul digitalla Insignia? jumate jumate? prost gust..mie asa mi se pare

 

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu nu nu, vezi la buhnici ca are review, ramai masca.

Edit, vezi ca ala e la Opel, nici macar la mondeo 2011, cum mi s-a parut initial.

Modificat de pmihairo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!