Jump to content

Sistem franare Fabia


vsk
 Share

Postare recomandată

Si eu cand am schimbat sabotii a trebuit sa inlocuiesc un fel de opritoare ca niste saibe dar cu o gaura in linie si mecanicul mi-a pus 2 opritoare de Matiz, de la magazinul din colt. Nu mai stiu exact insa cum le-a numit atunci... flanse sau ceva de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crish, sa fie vorba despre astea?

post-25544-0-56530200-1335990193_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca alea din stanga

ca alea din stanga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine

bine :lol:

amrakotua (de la dreapta spre stanga) :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scris de pe mobil si nu stiu ce s-a itamplat de s-a dublat postul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

de ce raman rotile blocate dupa ce folosesc frana de mana? Adica atunci cand plec de pe loc se aude si o pocnitura si simt ca trosneste ceva ..ca asi cand s-ar debloca .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune pe cineva sa-ti traga frana de mana, dupa care s-o elibereze iar tu fii cu ochisorii pe treaba asta (daca nu revine inapoi, un cablu de frana nou):

post-25544-0-00073500-1336218728_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pateam aceasi treaba dar doar pe dreapta spate + cateodata se bloca dar ... nu intotdeauna. o dadeam inainte si inapoi pana isi revenea

am constatat ca era un sabot sarit de la locul lui

vezi mai sus ce solutie a gasit mecanicul pentru a sta cuminte:)

Modificat de CrisH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanodobescu

salutare! ia sa vedeti ce am patit eu!

am ramas fara servofrana, frana ca si cum motorul era oprit.am mers la mai multi mecanici, mai multe pareri. Intr-un final am intuit noi ca ar fi acea serva dintre pompa si pedala de frana. Am gasit una e golf, arata aprox la fel am dat-o jos pe a mea si surpriza, nu se potriveste, la a mea axul pt pedala e mai lung cu cativa cm. am zis totusi sa o desfac acea serva sa vad ce are : membrana care impinge placa aceea din ea era in partea de jos uda de ulei, crapata vreo 5 cm acolo unde era uda, cateva grame de ulei in partea de jos in serva, iar pe toata suprafata umeda era incretita si subtiata.

acum as vrea mai mult decat sa schimb serva cu totul (pe sh, ca nou nu imi permit) sa schimb numai acea membrana, numai ca nu o gasesc, aici va rog cateva informatii:1. am sanse sa gasesc numai acea membrana? si 2. cum a ajuns acel ulei in serva, de unde si cum elimin aceasta cauza?

skoda mea: fabia1,break, 1.4tdi, cu abs

va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. probabil daca o dai jos si gasesti si ceva cod pe acea membrana cu putin noroc....

2. lichid servofrana banuiesc ca este, si fiind sparta acea membrana ti-a ajuns in ,,oala" servo.

3. cred ca pompa servofrana iti scapa lichid in partea din spate acolo unde vine prinsa de oala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanodobescu

membrana are o serie, dar nu e sigur cod de piesa. e ceva de genul O65601(nu o am acasa acum). lichidul de frana pe unde poate intra din pompa in serva, pe la ax, are vreun semering pe acolo intre ax si serva?

multumesc carmina!

Modificat de bogdanodobescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pistonasele din pompa au semeringuri, daca sunt uzate scapa lichidul de frana, iar lichidul va curge pe langa acel ax, in final va ajunge pe membrana.

,,am zis totusi sa o desfac acea serva sa vad ce are : membrana care impinge placa aceea din ea era in partea de jos uda de ulei: problema nu e la pompa ta de frana Bogdane, a fost la masina de pe care provine ,,oala " servo, partea proasta este ca te-ai incaltat inca cu una defecta... daca tot ai desfacut cu ocazia asta poti sa verifici si pompa ta daca nu curge..

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanodobescu

Nu, poate nu am fost explicit, pompa pe care am luat-o eu sh nu se potriveste la mine si nu pe aia am desfacut-o, pe a mea care am demontat-o de la mine. Cea sh nu am umblat la ea, o dau inapoi. Deci aku am inteles, insemna ca ar trebui sa schimb si pompa de frana cu tot cu serva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica problema care exista si la mine si la alte marci este scartaitul de la repartitorul central de frana de pe spate cand se apasa pedala de frana.

Face doar cand vrea el si parca m-as baga pe dedesupt sa ung cu ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur ca nu e de la tambur?...nu se aude la una din roti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica problema care exista si la mine si la alte marci este scartaitul de la repartitorul central de frana de pe spate cand se apasa pedala de frana.

La fabia n-avem repartiror. Defapt la nicio masina cu ABS nu exista repartitor frana spate. Scartaitul este de la miscarea sabotilor atunci cand se apasa pedala. Se desfac tamburii, se curata bine cu spray de frane, se da cu spray cu pasta de cupru la parghiile sabotilor (eventual se schimba setul de arculete) si gata scartaitul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea nu are ABS

la mine era o problema cu un tambur, parghia aia de la frana de mana era blocata

si tot fluera, dupa ce am schimbat tamburii ... OK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica problema care exista si la mine si la alte marci este scartaitul de la repartitorul central de frana de pe spate cand se apasa pedala de frana.

La fabia n-avem repartiror. Defapt la nicio masina cu ABS nu exista repartitor frana spate. Scartaitul este de la miscarea sabotilor atunci cand se apasa pedala. Se desfac tamburii, se curata bine cu spray de frane, se da cu spray cu pasta de cupru la parghiile sabotilor (eventual se schimba setul de arculete) si gata scartaitul.

Nu e cu ABS versiunea mai 2007. Repartitor exista sigur undeva caci pleaca doar 3 tevi din pompa centrala de frana.

Localizat pe spate stanga scartaitul si rezolvat cu metoda "service" adica dat cateva ciocane usoare pe suportul tamburilor fara a desface roata.

Nu mai face o perioada de timp :)

post-14418-0-93285300-1337012577_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai frate nu pot sa cred. Eram 100% convins ca de prin 2005 nu mai sunt fabii fara ABS. Octavii 1 da dar fabii.. nu credeam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În aprilie 2007 când am cumpărat eu mașina, ABS-ul era opțional. Eu l-am pus ca opțiune pe mașină. Deci încă mai erau Fabii fără ABS :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai frate nu pot sa cred. Eram 100% convins ca de prin 2005 nu mai sunt fabii fara ABS. Octavii 1 da dar fabii.. nu credeam.

Estem bre...eu chiar nu vroiam ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am facut saptamana asta ITP-ul si mi-a spus tipul ca trebuie reglate un pic franele si in fata si in spate pentru ca nu stiu care tine mai mult si cealalta mai putin; la condus eu n-am sesizat acest lucru, e vreo problema daca nu sunt perfect reglate?

informativ: cum se face asta si aveti ideie c-am cat costa?

Modificat de CrisH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot trebuie sa aerisesti, cu ocazia asta schimbi si lichidul de frana.

http://youtu.be/LH68qjGqS1E

post-25544-0-48715000-1338498026_thumb.j

post-25544-0-92303200-1338498030_thumb.j

post-25544-0-24402300-1338498035_thumb.j

post-25544-0-41985700-1338498045_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e cu schimbatul lichidului dar care e faza cu reglatul franelor pe fiecare roata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masinile cu ABS , se poate face cu vcds-ul, dupa cate am vazut tu nu ai abs. Asa ca poti aplica varianta clasica, sau daca vrei sa iasa o treaba ca la carte, du-te si aeriseste la service cu aparat de vacuum, nu cred ca costa foarte mult. :icon_cheesygrin:

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!