Jump to content

Sistem franare Fabia


vsk
 Share

Postare recomandată

Poti sa treci si brandurile/anii ?

Ar fi un feedback util.

Mi se pare inadmisibil asa ceva ! E un atentat la siguranta circulatiei si la viata ta !

Producatorii astia trebuie dati in judecata pentru aceste fapte, altfel ei vor continua sa produca asemenea rebuturi.

 

Parca avem un reloaded 90"s cu piese de dacie contrafacute in CAP-uri si garaje...........

Trebuie sa fie o invatatura pentru noi toti. Sa cerem certificate de calitate si garantie la piesele cumparate, sa aveti piesele montate de service-uri autorizate, ca sa aveti pe cine trage la raspundere in caz de probleme.

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

W A T A S I

120L din pacate nu am facut poze, dar dupa 5 ani nu cred ca se mai putea pune problema de garantie. Oricum calitatea pieselor lasa de dorit si sunt din ce in ce mai proaste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi aduc aminte firmele dar pot zice ca se intampla prin anii `90. Cazurile nu sunt multe dar se mai intampla. Cele care se dezlipesc sunt probabil din cauza caldurii exagerate la care sunt supuse mereu, iar cele cu ferodoul crapat la saboti din cauza materialului prost cred. Crapa in momentul cand se consuma si trecea de jumatate din material. Probabil materialele folosite dar si exploatarea franei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunoaste cineva cum functioneaza regulatorul de frana, cel care e sub masina, in spate.

Din cate imi dau eu seama el dozeaza frana doar pentru spate in functie de cat de incarcata e puntea.

Am vazut ca are un arculet de care poti misca fara sa te chinui prea tare. Asa e normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcul e miscat de incarcarea pe puntea spate. Fa un test de frana si vino cu rezultatele. Iti voi spune daca e ok sau e cazul de reglaje.

 

WATASI: Se pune problema de CONFORMITATE !

La aceste produse de folosinta indelungata, e necesar sa aiba o perioada de buna functionare sau termen de viata.

E, in acea perioada daca ai avut o problema, mergi cu beleaua constatata de un service autorizat, la OPC.

Eu am mers in acel termen la vanzator si mi-am recuperat banii fiind vorba de altceva, dar in cazul sigurantei circulatiei poti da in judecata producatorul pentru daune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si cum anume se fac reglaje la acest regulator? Prin test te referi la metoda cati metri oprit in loc de la viteza x? Pe stand la itp ma arunca afara si la frana de picior si la cea de mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai pe stand e relevant.

Conteaza fortele de franare, dezechilibrele fata-spate, st-dr.

Daca ai rezultatele de la ultimul fa un scan si pune aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la ultimul itp de anul asta nu cred ca am respectivele valori, ce am observat ca arunca afara de pe role si la frana de picior si la frana de mana.

Acum un an si ceva inainte de a schimba sabotii la verificare pe la skoda stiu ca era diferenta stanga dreapta, nu mare dar era.

 

De curiozitate ce fuzete mai potrivesc la fabia? La noi etrierul vine prins direct in fuzeta, asadar daca vrem frane mai mari ce fuzeta putem pune ca sa trecem la 288 sau chiar 312.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am cunostinte pentru inlocuire disc, eu sunt multumit cu actualele de 220, merg impecabil.

Daca ar fi sa faci ceva care sa merite e sa pui pe spate discuri. Costa f mult oricum.

 

Daca ai trecut ITP fara spaga inseamna ca e ok.

De fapt verificarea e facuta pentru siguranta noastra si a participantilor la trafic, nici nu trebuie sa se puna problema de rabat la acest capitol. Exigenta maxima.

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca la fabia sunt de 256 la mai toate motorizarile, 288 la vrs si 239 cred ca pe versiunea de 1.0l.

Oricum nu are rost sa mai pun greutate pe roti daca vorbim de partea fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, asa e, am luat gresit informatia de pe un site.

Avem de 256. La Fabia Junior sunt de 239.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si cred ca e destul, daca nu scoti 100cp in plus din motor nu are rost sa treci la 280/288.

Adica pui si greutate in plus pe roti, plus ca iti trebuie alte fuzete.

De furtune metalice vreau eu sa ma interesez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce furtune ???

Metalice ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, furtune metalice. Cica furtunele normale se umfla la presiuni mari iar astea metalice nu, astfel transferand absolut toata presiunea catre pistonas.

Pedala iti devina mai tare si frana e mult mai violenta, asta mi-au spus cei ce au. Din pacate pe fabia nu stiu pe nimeni care sa fi pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huh, pffff...si cu elasticitatea cum stau ?

Sunt de fapt tot din cauciuc dar cu insertie pe exterior, ca cele termice-sanitare.

Sa fim seriosi ca se umfla astea originale....ma umfla rasul :)

 

Si nu va jucati cu viata voastra si a altora. Nu folositi componente neomologate. Nu ai nicio siguranta in ele !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

120 L eu am schimbat vara trecut furtunele ca aveau rupturi deci nu ma grabesc sa sar la furtune metalice, deocamdata ma informez/documentez.

Din cate stiu eu sunt firme omologate care le produc, da, sunt cauciuc cu insertie metalica si de aia se umfla mai putin decat astealalte sau cel putin asa spun cei care au montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca omul harnic, m-am apucat din timp cu pregătitul maşinii pentru concediu. Şi în ultima vreme maşina frânează în şocuri. Fenomenul se manifestă numai la viteză mică, undeva la viteze de 25 - 30km/h, când sunt aproape de o intersecţie, semafor etc. unde apeşi pedala de frână uşor, până la oprirea maşinii. Parcă aş frâna cu intermitenţă, apăsând frâna de mai multe ori consecutiv. Uneori, am simţit o mică vibraţie în volan şi la frânare la viteze de 50-60 km/h, dar nu se întâmplă mereu. Să fie un început de sfârşit pentru discurile de pe faţă, deşi cred că am până în 10 mii de km cu ele (sunt schimbate împreună cu plăcuţele de frână anul trecut în iunie), la fel şi tamburii de frână şi ferodourile pe spate. E posibil să facă aşa şi din tamburii de pe spate?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce marci ai pus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca omul harnic, m-am apucat din timp cu pregătitul maşinii pentru concediu. Şi în ultima vreme maşina frânează în şocuri. Fenomenul se manifestă numai la viteză mică, undeva la viteze de 25 - 30km/h, când sunt aproape de o intersecţie, semafor etc. unde apeşi pedala de frână uşor, până la oprirea maşinii. Parcă aş frâna cu intermitenţă, apăsând frâna de mai multe ori consecutiv. Uneori, am simţit o mică vibraţie în volan şi la frânare la viteze de 50-60 km/h, dar nu se întâmplă mereu. Să fie un început de sfârşit pentru discurile de pe faţă, deşi cred că am până în 10 mii de km cu ele (sunt schimbate împreună cu plăcuţele de frână anul trecut în iunie), la fel şi tamburii de frână şi ferodourile pe spate. E posibil să facă aşa şi din tamburii de pe spate?  

 

E o defectiune undeva, ori lichid cu bule de aer in el, ori placuta, ferodou dezlipit.

Trebuie o verificare generala facuta la un service serios. Sa treci aici ce ai gasit.

Normal ca si spatele are influenta, doar ai 40% din forta de franare acolo.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are apucături maşina asta, de câteva zile şi-a revenit şi nu mai "zvâcneşte" la frânare. Nu ştiu ce sau de unde a fost dar nu mai face, că de umblat nu am umblat la nimic pe sistemul de frânare. Trebuie s-o mai duc la popă din când în când să mai piară   :grrrrrr:  :grrrrrr:  :grrrrrr: din ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu renunta la verificarea pe care ti-am spus sa o faci pentru siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

salutare colegi,am o problema la senzorul franei de mana .i-mi "piuie " la bord intruna, frana de mana nu blocheaza rotile totul este ok,am desfacut acel papuc care duce la butonul care este sub maneta franei de mana si tot "piuie" la bord,ajutati-ma va rog cu un detaliu mai concret pt ca este inervant sa tot uid acel piuit si licare senzoru luminos acela al franei de mana la bord...:( a aparut deodata,va precizez ca frana nu actioneaza dar acel "piuit" persista,cu poze sau sfaturi unde sa umblu daca puteti sa ma ajutati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lichid de frana ai suficient ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Pe spate de fiecare data cand masina se opreste pe loc ,am un scartait la rotile de pe spate, am inlocuit etrier+saboti Bosch+oala la ambele roti si la fel face,

Am dat jos si amortizoareele de pe spate, la fel face, Opresc pe loc trag putin frana de mana, cobor din masina....scart, inchid usa , apas de fundul masinii in jos..scart, pana la urma cred ca o so fierb pe toata in ulei Bunica.

A mai patit cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din ce spui tu scirtiitul nu are legatura cu frinele sau rotile. Scirtie la/in amortizoare sau bucse de bascula. Acolo trebuie sa cauti si asta ajutat de un prieten, unul misca masina si celalalt asculta atent peste tot sa vada de unde provine scitiitul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!