Jump to content

Sistem franare Fabia


vsk
 Share

Postare recomandată

Bai deci mie Ferodourile NU mi-au mancat deloc din discuri si le am de aproape 25k. Scartaie la franere ca atunci cand le-am dat jos NU am gasit Ferodo Premier, trebuia sa astept 1 zi sa vina pe comanda asa ca am luat Ferodo SL (service line). Nu au tesiturile alea in capate si de-aia scartaie. Dar, ca sa nu mor prost tura viitoare o sa pun ATE sa vad si eu cum sunt, ca prea le lauda lumea :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De vreo 2-3 zile constat urmatorul lucru, la coborare in viraje ma trezesc cu 3 avertizari sonore si pentru f putin timp mi se aprinde martorul de frana de mana, stie cineva cam ce ar insemna asta? Maine ma duc sa fac o verificare a franelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica nivelul lichidului de frana.... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am facut o verificare a nivelului lichidului de frana, este excat la minim, in prima faza o sa completez cu putin lichid de frana si in cazul in care peste putin timp iar o sa am aceste avertizari atunci o sa ma duc la o verificare amanuntita a intreg sistemului de franare, ar insemna ca se pierde pe undeva lichid si atunci nu este bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune exact pana la maxim, si nu o sa mai ai probleme..... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferentele de nivel pot fi justificate de uzura placutelor/sabotilor. Cand pui noi, pistonasele intra mai inauntru iar nivelul in vas creste si viceversa. Recomand direct o verifcare amanuntita sistem franare. La fabiile cu saboti pe spate cilindrii de frana de pe spate au prostul obicei sa inceapa sa curga. Asa am patit si eu cu cel de pe dreapta. E bine sa verifici din timp pentru ca daca curge prea mult lichid atunci se imbiba ferodoul sabotului cu lichid si l-ai compromis, adica trebuie pusi altii noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum stiti trebuie sa schimb discurile/placutele/sabotii/cablu frana de mana.

La discuri si placute mi-au fost recomandate Ate power+Placute ferodo Premier. La Mine in oras am gasit Ate power pe dimensiunea 256mm la 288 lei/buc iara placutele Ferodo Premier la 165lei/set. Brembo Max nu am gasit in oras dar am gasit pe autokarma pe 256mm la 235 lei/buc. Saboti tot Ferodo Premier am gasit parca la 113 lei in oras.

Intrebare mea ar fi daca are rost sa pun aceste discuri pe masina?Adica nu stiu ce sa zic stau pe ganduri deoarece SDI`ul nu ofera nu stiu ce performanta dar stau si ma gandesc ca masina va sta la mine 1 an sau poate chiar 2 deci am nevoie si de niste frane calumea. Dati-mi niste sfaturi va rog.

Am patit o chestie ciudata acum 2 sapt. care ma speriat putin. Mergeam prin oras si aveam o alta masina in fata cand semaforul incepe sa clipoceasca(mam bazat ca ala din fata forteaza semaforul) deci nu am incetinit imediat iar dupa ce am vazut ca franeaza am franat si eu(aveam cam 80 si putin)iar dupa ce a scazut sub 40 am apasat pedala mai tare vazand ca ma duc tinta spre ala. Acuma vine partea interesanta, dupa ce a scazut sub 20km/h a blocat rotile cam 1m mergand pe scart. Mam oprit oricum cu bine nu l-am lovit pe ala dar pe mine ma speriat intamplarea. E ca si cum ABS nu ar fi intrat, nu a batut in pedala nu nimic. Bec in bord nu am aprins. Ce ar trebuii sa verific?ceva sigurante, o diagnoza?

Modificat de B0gdy-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mmmm, tare ciudat. In mod normal daca NU ai lampa de avarie ABS aprinsa pe bord atunci sistemul ABS este activ si complet functional.

Ar trebui ca DUPA ce faci revizia sistemului de franare sa faci niste teste intr-o zona sigura si sa vezi cum sta treaba cu ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

Ieri am fost la service pentru ca de fiecare data cand trageam frana de mana , rotile spate ramaneau blocate .

in prima faza credeam ca sunt cablurile dar s-a dovedit a fi parghiile sabotilor , cele care sunt actionate de cabluri

daca tot am umblat acolo am zis sa schimb tot , saboti set de acccesorii cilindrii ,in total cu tot cu manopera 280 lei

Cei de acolo mi-au zis ca un timp o sa scoata ceva sunete , dar sunetele sunt cam pronuntate adica , in mers , se aude ca si cum ar agata ceva iar cand pun frana se aude si mai tare si parca mai tare se aude la roata din dreapta -cea care era mai bine intepenita

Este normal sa se auda asa , cine a mai schimbat -s-a confrumtat cu aceeasi problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e normal. Du-te inapoi si reclama situatia. Ceva nu este in regula acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte ciudata chestie : nu se mai aude acel sunte de la roata dreapta spate nici in mers nici la franare , in schimb zgomotul apare ,din acelasi loc, in timpul virajelor la dreapta si doar atunci pe timpul virajului si fara franare

Oricum dimineata am programat sa ma intorc la service pt ca sa desfaca sa se uite acolo si voi reveni asupra subiectului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte ciudata chestie : nu se mai aude acel sunte de la roata dreapta spate nici in mers nici la franare , in schimb zgomotul apare ,din acelasi loc, in timpul virajelor la dreapta si doar atunci pe timpul virajului si fara franare

Oricum dimineata am programat sa ma intorc la service pt ca sa desfaca sa se uite acolo si voi reveni asupra subiectului

Dupa desfacere s-a constatat ca un prezon de la roata atingea usor de parghia aceea care este intre saboti (cum s-a ajuns la asta nu imi pot da seama )

S-au demontat sabotii si s-a remonatat la loc iar acum totul este ok .- Acea parghie nu a venit cu setul nou de saboti sau cu setul de accesorii , a trebuit sa fie luata de pe sabotii vechi si pusa pe cei noi si ma gandesc ca nu a fost curatata de rugina sau nu a fost pusa cum trebuie pe noii saboti si de aceea atingea ..... in fine -important este ca nu mai scoate nici un sunet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun. Recomandarea mea calduroasa este sa incepi sa rodezi putin sabotii noi. In deplasari la viteze mari tragi usor de frana de mana pana simti ca incepe sa opuna rezistenta la inaintare apoi eliberezi. Faci operatiunea asta de 2-3 ori consecutiv apoi ii mai lasi o perioada de timp si iar mai faci miscarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saptamana asta am montat discuri fata ate si placute ate si vreau sa spun ca merita toti banii. sunt foarte multumit de ele. pret total 500 lei. recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

imi poti spune cati km ai facut cu discurile pina sa le schimbi? Sunt cele originale?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cam 58000. mecanicul meu de la skoda mi-a zis ca nu trebuie schimbate dar in privinta franelor am un fix. fiecare cu pasarica lui. da pe cele originale le-am schimbat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna! Am fost orientat catre acest topic cu intrebarea mea despre poza asta atasata. Am observat cand schimbam anvelopele de iarna acum, ca discul metalic din spatele discului de frana ii indoit. Cat de grava e situatia si cum se rezolva? Poate de asta imi scartaie la franare? Msi!

Adica problema ii ca imi scartaie mai mult in partea stanga a masinii si acolo nu e indoitpost-76834-0-75908100-1319094800_thumb.j

Modificat de andras.ilyes87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Poti sa iei un patent si sa indrepti lucrurile! Ia si un spray curatitor de frane si dai pe discuri, pe o parte si pe alta, inclusiv pe la placute care probabil sunt uzate sau slabe calitativ daca iti scartaie? Daca da trebuie sa le schimbi!

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! O sa fac asta. Nu stiu ce marca is placutele, ca inca nu le-am schimbat de cand am masina de jumat de an, poate sunt uzate, dar nu fac zgomot la franare asa cum ar face cand sunt uzate. Doar scartait. O sa dau si cu spray, daca nu se duce scartaitul, o sa schimb oricum in curand placutele. O sa vin cu un raspuns daca reusesc sa scap de scartaituri, cu spray. ;)

Da oare indoitul asta de la ce a aparut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate l-a lovit cineva din greseala...vre-un mecanic sau cine a mai lucrat la masina ... de la altceva nu avea de unde sa apara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparatoarea a fost lovita intentionat dar nu-i bai ca se indreapta, important e sa nu atinga discul.

Uzura placutelor se verifica vizual pe partea din fata. Poti face poza si iti spunem daca mai merg sau nu.

De scartaiala nu scapi decit cu placute noi originale. Depinde de compozitia lor dar originalele te tin fara pb 60k la utilizare normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aham! Da care sunt originale? Adica ce marca? Sau ce recomandati sa cumpar? Brembo? :D nu mai fac poza ca nu mai scot roata de acolo decat la mecanic cand o sa schimb placutele :) oricum ii bine sa le schimb ca nu stiu de cand isi fac datoria pe masina. cheers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui ce gasesti mai ieftin dintre: TRW, Ate si Textar ~200-250lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blitz, te rog daca poti sa verifici ce marca sunt placutele originale si sa ne spui, eventual o poza ceva ca tot ai scule adevarate...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!