Jump to content

Passat B5.5


ichimcornel

Postare recomandată

Nu stiu de ce am o vaga impresie ca si ala o sa fie dezmembrat si remontat :D , trebuie sa-mi refac stocul de popcorn ca iar avem ce vedea :P 
Let the pictures flow @ichimcornel

Link către comentariu

Masina care am cumparat-o are stampila pe cartile din DE si din ce am inteles nu se poate inmatricula la noi, as fi vrut eu o recarosare ? Pai ambele sunt deja desfacute :-)) de pe cea neagra iau plansa de bord, parbrizu, diferite plasticuri si instalatii electrice. Mi s-a pus bibilica pe cap sa imi schimb instalatiile mele care le-am facut pentru senzori parcare/ploaie/volumetrici, incalzire, trapa sa le inlocuiesc cu cele oem de pe cea neagra. Adica scos din mufe pin cu pin,munca de chinezoi de 1000 ani :-)) vreau ca pe masina alba sa fie totul cat mai curat si frumos facute, toate instalatiile cat se poate de original.

IMG-20190619-204652.jpg

Link către comentariu

:screwy: Multe am facut la viata mea, dar intr-o lucrare de-asta nu m-as baga.

Link către comentariu

Ca ai zis de trapa ... aia neagra are? Ca nu prea se vede'n poza

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

De la ce passat sunt alea?N-am mai vazut pana acum!

 

Modificat de cfl
Link către comentariu

Cred ca de pe W8. Alea au ornamentul cromat. Corect Cornel?

Link către comentariu

Da, sunt originale de w8 aduse din state. Pana acum aveam pe stopurile stock modificate placile pentru iluminare gen w8, insa am dat de astea originale de vreo 2 saptamani. 

Link către comentariu

Sa inceapa nebunia. Inlocuire instalatii electrice realizate pana acuma, cu cele oem de pe donatoare. Se va monta toate piesele exact ca din fabrica, surub cu surub. Plus cateva upgrade-uri. 

IMG-20190701-181310.jpg
IMG-20190701-181226.jpg
IMG-20190701-181153.jpg
IMG-20190701-181059.jpg
IMG-20190701-181036.jpg
IMG-20190701-162620.jpg

Link către comentariu

Vreau doar să-mi manifest și eu admirația pentru entuziasmul și ambiția ta! Sincer sunt pasionat de B5.5 de 13 ani și cred că sunt puțini care s-au aventurat atât de mult în mașina asta. 

Stop-urile W8 sunt o raritate și se potrivesc excelent pe mașină. 

Mașina donatară este și ea foooarte interesantă, mare păcat de ea. Combinația cutie automată + 2,5TDI (sigur e 4x4?) este foarte rară. 

Îți mai recupera costurile dacă vinzi cutia de viteze automată, (dacă se prezintă bine) căci se caută modelul acesta!

Mult succes și îți vor urmări îndeaproape proiectul! 

Link către comentariu

Daca si eu care stiu  doar ca o masina are 1 volan , 4 roti , 3 pedale si un schimbator , am ajuns sa astept nerabdator o postare noua  ..... spune multe despre pasiunea ta !! ?

Link către comentariu

Da, e sigur automat 4x4,evacuare dubla, etc... M-am uitat dedesupt fiindca carenajele vreau sa ii  dau la un prieten si bineinteles ma tenteaza sa vad daca pot pune evacuarea dubla la mine pe masina daca schimb rezervorul . De saptamana viitoare incet sa schimb instalatiile  si am sa fac filmulete cu ceea ce voi realiza si cum. Bineinteles, astept orice critica constructiva. 

Modificat de ichimcornel
Link către comentariu

Interesant nu este doar evacuarea dublă, cât suspensia independentă cu tot tacâmul. Ținuta mașinii se schimbă radical dacă ai suspensie independentă (și nu putea aia semi-rigidă) pe spate!

Link către comentariu

As fi vrut sa pun motorul meu pe asta neagra, insa nu cred ca o mai pot inmatricula pe cea neagra. Pe actele de DE am stampila si scrie ca scoasa din circulatie sau ceva de genu. 

Link către comentariu

Atata timp cat ai Brief mare si Brief mic o poti inmatricula. Cand se da spre casare se decupeaza seria de sasiu de pe masina si se retine Brieful mare.

Link către comentariu
2 hours ago, ichimcornel said:

As fi vrut sa pun motorul meu pe asta neagra, insa nu cred ca o mai pot inmatricula pe cea neagra. Pe actele de DE am stampila si scrie ca scoasa din circulatie sau ceva de genu. 

Stai linistit, un procent f mare de " masini impecabile recent aduse fara accident " circula pe strazile noastre, intrucat pretul este criteriul nr1 al romanilor in alegerea unei masini.

Eu zic sa te documentezi, ca ar fi o solutie mult mai ok schimbatul motorului.

Succes ! cu siguranta o sa iasa ceva frumos oricum ai alege sa finalizezi proiectul.

Link către comentariu

Hmm...ar iesi ceva super atunci. Pai am ambele brief-uri doar ca am stampila aia. Vorbisem cu cineva  pentru asa ceva, dar probabil nu am vorbit cu persoana potrivita. Multumesc, o sa ma documentez mai bine sa vad daca pot face manevra. 

Link către comentariu

Da-mi PM cu poze la Brief-uri si-ti spun exact ce scrie.

Link către comentariu

Pregatesc portbagajul dupa 2 ani de stat in garaj ? . Fiindca in fiecare noapte cand ma uitam la portbagaj ma lua cu dureri de cap cand vedeam pe o parte un iluminat la numar frumos, iar unde era camera era doar o amarata de lumina am facut o mica modificare. Am luat o camera cu switch incorporat si am adaptat sa o montez pe portbagaj.

IMG-20190707-164445.jpg
IMG-20190707-145849.jpg

Modificat de ichimcornel
Link către comentariu
catalin_marius

Te urmăream pe pagina de FB și grup dar am renunțat la fb , am șters contul.

B5.5 vine cumva cu opțiune din fabrică pentru cornering lights sau ai făcut  tu ? 

Link către comentariu

Nu vine cu asa ceva. Am comandat un modul, se gaseste usor pe net. Inclusiv aici pe forum e persoana care face, bobby ceva de genul are numele. Doar ca trebuie modificata instalatia electrica, trebuie facut traseu pentru fiecare proiector. 

Passatu donator este desfacut. 

 

Modificat de ichimcornel
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!