Jump to content

Passat B5.5


ichimcornel

Postare recomandată

9 hours ago, ichimcornel said:

 Alimentare iam dat din butoane la punerea contactului. 

 

de ce pe contact si nu pe pozitie?

am incercat si eu cu suporti audi pe manerele de golf, nu se mulau bine.

codurile pieselor cred ca le gasiti in topicul ex-golfului meu (in semnatura), tot acolo si varianta aleasa de mine cu banda led si plastic pt dispersia luminii.

Link către comentariu

Cu leduri de 3mm am facut si eu prima data in manere, am pus 3 in serie daca te uiti in tot topicul meu o sa vezi poze pe undeva. 3 in serie de culoare rosie la un curent de 20mA(cam atat au ledurile de pe China) iti trebuie o rezistenta de 400 ohm, la un singur led rosu iti trebuie de 600 ohm calculat la 14V,nu 12V. Aici te poti juca cu intensitatea ledurilor din rezistente, cu cat pui mai mare va ilumina mai slabut. Atentie ca nu toate culorile is la 3v, rosu e undeva la 2V,albul la 3.3V aproximativ. 

Pai nu am pus pe pozitie fiindca in usile dreapta si usa stanga spate nu am dus fir de la pozitie. Butoanele sunt iluminate la punerea contactului. 

Codurile la piese inclusiv pe topicul meu trebuie sa fie ca au mai fost postate o data chiar cand le-am luat. Am facut atunci manerele dar in toamna trecuta mi-am schimbat manerele sa se pupe cu nuanta de negru de la noul bord. O sa revin oricum cu codul astazi

Modificat de ichimcornel
Link către comentariu

Pana la urma am pus iluminatul din manere pe pozitie. Am tras fire in usi pentru a functiona odata cu cele de la picioare. Codul pentru partea stanga e 7L6819773 si e de pe Touareg. Codul la cel de pe dreapta nu il, eu am pus de stanga pe ambele ca nu stiam atunci ca sunt diferite dreapta de stanga. Se potrivesc si asa. 

photo_2020-04-30_11-33-51.jpg

Screenshot_20200430_233419_com.android.gallery3d.jpg

Screenshot_20200430_233422_com.android.gallery3d.jpg

Modificat de ichimcornel
Link către comentariu
ichimcornel

Sper ca acesta sa fie ultimu test si sa ii dau bice la gauri. 

 

Link către comentariu

Nu sunt pusi cam jos totusi ? La B5.5 daca nu ma insel erau pusi la nivelul bandourilor.

Link către comentariu
ichimcornel

Pe B5 si B5.5 nu exista din fabrica senzori fata, decat pe spate. Ideea e luata de la skoda superb 1 care are senzori parcare fata/spate, in spate in bandouri ca la passat b5.5 si in fata ii are pusi precum in video, deasupra de grile. Daca ii pun in bandouri pot lovi grilele si proiectoarele, abia de la partea superioara ar observa obiectele. 

Link către comentariu
On 4/30/2020 at 9:33 AM, ichimcornel said:

Cu leduri de 3mm am facut si eu prima data in manere,

eu am pus smd, banda led.

Link către comentariu
ichimcornel

Azi a ajuns iepurila cu efect intarziat si am testat diferite leduri de 5mm pt stopuri. Cu ledurile din China nu am fost multumit de lumina lor , ziua frana nu se prea vedea de la distanta. 

https://youtu.be/G5uGZN6NNtY

Screenshot_20200505_001449_com.android.gallery3d.jpg

Screenshot_20200505_001531_com.android.gallery3d.jpg

Screenshot_20200505_001514_com.android.gallery3d.jpg

Link către comentariu
ichimcornel

La ce urasc cel mai mult sa lucrez exact ala s-a defectat. Ieri am avut neplacerea sa nu mai imi functioneze oglinzile rabatabile si surpriza, un circuit de pe placa din yala e intrerupt. Se pare ca in timp se dezlipeste circuitul de pe placa, exagerat de usor se apar problemele. 

 

 

Screenshot_20200508_210607_com.android.gallery3d.jpg

Screenshot_20200508_210615_com.android.gallery3d.jpg

Link către comentariu

impartasesc in totalitate ura fata de broasco-yalele de g4/b5.5

parca ar fi fost proiectate/ executate de alta firma/ marca

Link către comentariu
ichimcornel

Mda, cred ca majoritatea. Toata ziua am stat azi la usa soferului,cred ca cel putin 3 ore doar sa o asamblez cum trebuie si am mai fost pierdut arcul acela mic colacit si du-te cauta la dezmembrari. Cireasa de pe tort arcul l-am gasit seara, cand am strans sculele la pedalier. 

Link către comentariu
ichimcornel

Ceva nou instalat pe masina. 

Un modul care imi permite sa deschid închid masina, inclusiv portbagajul din telefon. Din pacate ca sa deschid portbagajul trebuie sa deschid prima data masina, trebuie sa vad daca reusesc sa fac sa se deschida precum din fabrica cand apesi sa se deschida doar portbagajul si cand inchizi portbagajul sa se inchida automat. 

Are 3 modalitati de deschidere/deschidere

-shake 2 ori

- cand te apropii de masina la care ii poti seta raza. 3 distante prestabilite de producator

- din butoanele din aplicatie

Am mai facut instalatia pentru luminile de la picioarele pasagerului fata. Tot fac pe bucati fiindca mai astept cate o piesa. Trebuie sa ajunga capacele de superb si pt pasagerul spate dreapta 

 

Screenshot_20200509_224511_com.android.gallery3d.jpg

Screenshot_20200509_224518_com.android.gallery3d.jpg

Link către comentariu

Interesanta aplicația. Cum comunica cu mașina, Bluetooth? 

Link către comentariu
ichimcornel

Da, prin bluetooth. Are o raza de circa 50m in aer liber. 

Link către comentariu

Foarte , foarte interesant !  Felicitari pentru efortul depus. 

Imi poti spune te rog ce versiunede Bluetooth se foloseste penru conexiunea cu masina? 

Link către comentariu
ichimcornel

Bluetooth de telefon, mai mult nu stiu sa iti zic

Link către comentariu

Ce modul este, de unde se poate achizitiona? Foarte util.

Link către comentariu
ichimcornel

Keyless entry system de la giordon pe AliExpress 

Link către comentariu
ichimcornel

Un pic de vopsea nu strica. Aveam ceva pete mici de rugina pe scaune. 

Screenshot_20200513_220141_com.android.gallery3d.jpg  Screenshot_20200513_220148_com.android.gallery3d.jpg  Screenshot_20200513_220212_com.android.gallery3d.jpg

Link către comentariu
  • 2 months later...

Un cal putere in plus pe masina ?

Modul de emergency brake blinker 

 

Link către comentariu

Interesant :) insa te critic pentru modul de a lega firele :P poate era mai elegant sa le faci cu mufe nu impletite.

Link către comentariu

Pai ca sa fac cu mufe ar trebui sa pun diodele in modul si atunci automat trebuie trase 4 fire in plus (intrare semnalizare in modul si iesire din modul spre semnalizare) . Oricum as face plug and play nu se poate face la un modul universal, adica na, nu l-am facut modulul doar pentru tipul meu de masina. 

Aseara am terminat si modulul pentru semnalizare cu impuls. 

Ambele sunt cat o cheie de mare

 

Screenshot_20200727_072921_com.android.gallery3d.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

Dupa o vara de stat la coada ii vine randul si ei. Astazi o ajuns plasticul nou de la stergatoare si zilele urmatoare incep sa montez la interior. 

Screenshot_20200921-224850_Gallery.jpg

Link către comentariu
  • 4 months later...

Sa reinvie topicul 🙂

Masina sta deja de mai bine de un an din lipsa de timp sa ma ocup de ea.

Azi am facut niste achizitii pentru o lucrare si cat de curand urmeaza montajul la una dintre cele 2 sisteme pt portbagajul electric.

Screenshot_20210128-115943_Gallery.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

Dezmembrata din nou🤣

Începe treaba la exterior: trapa, portbagaj electric, senzori parcare fata, vopsit integral intr-o nuanta putin mai speciala 🙂

Screenshot_20210303-202320_Gallery.jpg

Screenshot_20210303-202340_Gallery.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!