Jump to content

Passat B5.5


ichimcornel

Postare recomandată

Urmatorul pas important e montatul trapei,oglinzii cu senzor,portbagajului si bara spate de US fiindca tocmai am observat o mica diferenta la ele,geamurilor ionizate oem si alt parbiz,dar cred ca doar la anul o sa fie. Pana atunci mici dotari care mai lipsesc pe masina,o verificare tehnica la masina,o revitalizare la interior si motorina :) Nu vreau sa o mai vopsesc anul asta,fiindca abia la anu fac garajul.

Bara fata a vopsit vopsita si dupa o luna mi-am gasit-o in parcare zgariata si aripa lovita,am decis sa ramana asa pana vine vopsit integral. Din pacate sunt prea multe persoane "civilizate" si daca mai patesc o data asta si inebunesc :))

Astazi am montat becuri cu xenon Osram ,efectul e WOOW chiar daca momentan farul drept nu mie reglat bine. Maine rezolv problema si o sa postez poze.

34483184_1576268229169357_40737690198978
34506029_1576268072502706_33767756067745
34600378_1576267765836070_17801479800750,efe

 

 

 

Modificat de ichimcornel
Link către comentariu

Macar capacelul de la spălător pana la anul? Ii strica aspectul..

Link către comentariu

Pai acela da, am fost luat spray pe cod dar degeaba ca se pare ca e aceeasi treaba. Trebuie sa merg sa imi fac altu 

Link către comentariu

@ichimcornel, un proiect foarte interesant ! Felicitari ! :) 

Ramai pe alb cand o vopsesti? Sau treci pe altceva? :D 

Link către comentariu

Da,tot pe aceeasi nuanta. Am avut ganduri la brilliant weiss,ibis si glaciar white,dar cand mi-am gasit masina lovita in parcare m-am razgandit.

Link către comentariu
  • 4 months later...

Intre timp s-a mai facut cate ceva

-rabatare oglinzi din telecomanda si butonul oem. Zilele astea o sa schimb oglinzile cu unele care au rabatare electrica, puddle lights, semnalizare. 

-maxidot

 

-ax came, tachetii, cuzineti 

-lumini ambientale la care lucrez acum IMG-20181008-164003.jpg

Link către comentariu

wait, what? la maxidot se aprind becurile cand se misca acul? wow, asta-i nou :)
in rest, esti dereglat dar nu o lua ca atac la persoana ca e in gluma spus. in 5 pagini de prezentare ai demontat masina de cel putin 20 de ori :)) de aia zic ca esti dereglat. frumos ce ai facut si respect. nu intreb de investitie ca se pare ca nu conteaza atata timp cat tie iti face placere.

Link către comentariu

Da, e o adevarata placere si am planuri marete cu ea. Stai linistit ca nu esti primul care imi spune asa, nu ma supar ?

Link către comentariu
  • Administrator

Bravos! :icon_thumleft:

M-ai determinat sa-ti citesc tot threadul cap-coada! :)

 

Link către comentariu

In afara de butonul cu rabatare oglinzilor....cum trasferi motorasele la oglinzile cu semnal de Passat 2003-5???

Link către comentariu

Rares

Am luat plasticul acela de la piese auto si am decupat cu minifreza, cutter si pile mici pentru decupaj. 

Marius

Nu inteleg ce vrei sa spui. Pentru a functiona oglinzile rabatabile electric din buton oem ai nevoie de motorase din usile fata care stiu de aceasta functie, cred ca merg si fara scaunele cu memorie strict pt pliere, dar nu pot garanta. 

Link către comentariu

NU stiam unde au motorasele, credem ca sunt in bratele oglinzii.
Si daca oglinzile tale, alea cu semnal sunt de UK...eu zic sa NU te mai chinuesti degeaba. Aia din dreapta NU o poti bricola sa arate ca una de Europa....mai bine iei AM de la TYC.
Eu m-am tot chinuit cu unele, am taiat pinul de blocare din spatele sticlei, am modificat ungiul motorasului, am aschimbat bratul oglinzii smd.....pana la urma am renuntat si mi-am luat altele AM noi de Europa si gata, le am de cca 1 an si sunt perfecte.
PS: Vezi ca gasesti sticle heliomate si cu unghi mort si pentru dreapta.

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu

Pai astea ce le-am luat acum sunt de UE, nu UK. Nu trebuie sa modific unghiu. Motorasul pentru pliere ii in oglinda bineinteles, fixat pe oglinda si angrenat de 2 rotite. 

Link către comentariu
  • 4 months later...

De vreo luna lucrez la ceva nou. Momentan placile sunt testate doar pe banc si perfect functionale. Fiecare placa are integrat surse de tensiune reglabila pentru a ma juca cu intensitatea luminii, nu vreau sa orbesc pe nimeni noaptea. Trebuie sa remodelez placile fiindca nu mi-au iesit formele bine din prima si apoi testul suprem pe masina. 

IMG-20190204-190413.jpg

Link către comentariu

Foarte faine toate modificarile pe care le-ai adus masinii, ma intreb daca puddle lights pot fi adaptate usor pe B5.5 echipat cu oglinzi cu semnalizare din fabrica.

Spor!

Link către comentariu

Tare rau faza cu oglinzile ... 

Si becurile alea , nu ai orbit pe nimeni ? Nu-s reglate cam sus sau e din cauza formei botului si mi se pare ? 

Ai putea sa ii schimbi si semnalizarile din aripi cu unele pe led cu carcasa exterioara galbena sau leduri galbene , daca tot ai in bara cu galben ... si daca se potrivesc ... 

Faine modificarile ... Cred ca e singurul Passat B5 Extra Full Option din Romania :D 

Eu am crezut ca cei ce pun motor alpina pe dacii sunt de la 22 dar ... ii intreci :D Succes ... 

Screen Shot 2019-02-20 at 21.13.29.png

Modificat de Nenciu Victor
Link către comentariu

Multumesc. 

Placile din poza ii primu test realizat, din cauza asta se vede cum abia intra. Trebuie sa remodelez placile sa le fac putin mai mici si cu diferite forme la cercuri. Nu ii cerc complet cum am crezut, cu toate ca inainte sa le realizez placile am testat cu un carton se pare ca ma inselat la ochii. 

La ce becuri te referi? La xenoane? Daca da,becurile nu mai sunt la inclinatia care era in momentul in care le-am montat. Ulterior au fost reglate la o statie ITP. Dar nici inainte nu am primit nici un flash. 

In oglinzi se pot adapta puddle lights, este ceva de G5 parca pe AliExpress la vreo 60-80 lei setul si decupezi in capac. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!