Jump to content

VW Bora Variant


taz21

Postare recomandată

Dupa Golf2 , Golf3, urmeaza in mod normal o     Bora!  :D

 

Am trecut prin mai multe alegeri: Ibiza 6L, 6K, Polo 6n2, Golf4 Variant Diesel, G4 Hatch 1.6.

Pana la urma am ramas la cea care mi-a dat dorinta de a cumpara inca o masina si daca tot nu s-a dat de prin iunie de cand am pus anuntul la favorite si a si sosit momentul cumpararii celei de a doua masini,am facut joi un drum pana la Tg. Mures sa o vad.

Dragostea la prima vedere s-a reconfirmat asa ca am plecat cu ea acasa. :Driver:

Pret 3650 euro.

Masina este destul de dotata, atasez un vin decoder ca sa nu mai enumar toate cele.

 

Pe drum si acasa am sesizat si primele defecte. La cumparare a fost flawless:

-display CB e pe moarte;

-banuiesc switch-ul din usa sofer defect pt. ca o nu o vede deschisa/inchisa;

-o siguranta arsa la priza din portbagaj;

-lampa din torpedou nu se aprinde;

-carcasa la cheia briceag deteriorata;

-clapeta deschidere cotiera -lipsa.

Toate defectele sunt clasice la G4 din cate am citit pana acum. Cel mai scump de remediat va fi display-ul.

Mai trebuie sa schimb stergatoarele, covorasele si sa pun cauciucuri de iarna.

Uleiul si filtrele au fost schimbate, la fel si distributia. O sa le verific.

 

Urgent trebuie sa fac ITP ca expira la sfarsitul lunii, apoi RAR si inmatriculare. Am facut programare pe 20 nov. si daca imi iese si ANAF-ul ok sper sa o inmatriculez cat mai repede.

 

Si ca sa pun si un Wishlist rapid , ar fi:

-jante Bora pe 16' (Le Castellet) sau Montreal 2 pentru la vara

-folie verde mediu inchis- cum sunt geamurile de fabrica - tot la primavara-vara

-brate stergatoare aerotwin

-stergator spate golf 5

-antifonare usi fata

-plafoniera W8

-pedale, footrest TT

-MCD, Xcarlink,

-DEH-80PRS

-lupe faruri

-cip cirip

Toate depinzand de buget.

 

In rest vreau sa tin masina in stare foarte buna de functionare si sa o plimb cat mai des. 

DSC_2540.JPG

DSC_2544.JPG

DSC_2545.JPG

DSC_2546.JPG

WvWZZZ1JZ1W729649.pdf

Link către comentariu
  • Replies 483
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    224

  • mad_kat

    53

  • Muale

    28

  • Laurentiu_LWR

    27

Felicitari arata super. In torpedoul sa vezi sa nu cumva sa se fi dezintegrat lampa ca se cam intampla

Spor cu inscrisu

Link către comentariu

Mersi.

Lampa am rezolvat-o aseara cu ajutorul forumului. Celebrul arculet nu mai statea pe pozitie.

 

De aceea mi-am luat tot VW si nu altceva. Aici stiu ca am sigur suport tehnic.  :icon_thumleft:

Link către comentariu

Arata foarte fain masinaria!

Nu vad in lista ta defecte importante.

 

Asa si eu - am luat Bora mea cu mici prostii - acceasi lampa de torpedou, switchuri, intermitent pe g62 si cam atat. In rest masina impecabila. Nu merita sa iti faci probleme pentru maruntisuri.

 

Motorul si transmisia cum se prezinta?

Link către comentariu

Frumoasa masina. Se vede ca a fost întreținuta. Sa o stăpânesti sănătos si cati mai multi km împreuna ! [emoji1]

Link către comentariu

Multumesc.

Are instalatie GPL Fratelli   :emthdown:  pusa de fostul proprietar.

Intre Tg. Mures si Bucuresti mi-a consumat 8,7L la un mers destul de alert.

O fi bine, o fi rau....

Link către comentariu

E perfect  :dry: 
Atata imi ia mie golful daca merg neregulamentar , insa am de 2 ori mai putini cai  :icon_geek:

Cred ca urban o sa-ti ia vreo 13,5-14.

Modificat de danutzZeu
Link către comentariu

@mad_kat - acelea sa fie cele mai mari defecte ale ei!  :icon_thumleft:

Motorul si transmisia sunt in stare foarte buna. Nu am observat nimic in neregula.

Link către comentariu

salut . sa o stapanesti sanatos.

esti multumit de cum bat farurile pe ploaie? ale mele sunt dezastru.. din cate am inteles asta ar fi buba lor..

Link către comentariu

@quattro3001- Mersi si like  :icon_thumleft:  Bebe e foarte incantat.

@Georgik- Mersi. Nu am mers pe ploaie dar am mers noaptea si nu mi s-au parut asa rele precum am auzit. Daca le mai reglez putin si schimb si becurile eu zic ca sunt ok.

@Florin- Multumesc mult.

Link către comentariu

Farurile la bora sunt relativ proaste. Insa polishate si cu oglinda in stare buna si curate, te descurci. Si proiectoarele (pe care vad ca nu le ai, si le-as pune pe lista de upgrade mai degraba decat lupele) fac toti banii. Nu deranjeaza ca proiectoarele normale in bara - si sunt un foarte bun ajutor de faza scurta ;)

Link către comentariu

Felicitări pentru achiziție! Mi se pare totuși o discordanță între faptul că mașina are GPL și tu ai vrea să pui chip pe ea. La fel, în locul tău nu aș pune pedalele de TT pe ea atât timp cât ai inserțiile acelea imitație de lemn. În plus, având în vedere că mașina e din 2001, ai mari șanse ca la MCD să nu-ți funcționeze comenzile de pe volan, așa că mai bine te orientezi pe un RNS MFD.

În rest mașina se prezintă frumos, te invidiez pentru interior :)

Să o păstrezi în stare bune!

Mulți km fără probleme și spor la upgrade-uri

Link către comentariu

Mulți km fără probleme! E o achiziție reușită! Interiorul face toți banii!

Link către comentariu

@rusum- Multumesc.

Care ar fi discordanta? Sunt masini mult mai puternice care au gaz.

Pedalele eu zic ca o sa dea bine. Nu le vad ca unele "sport". Putin crom nu cred ca strica.

In loc de MCD, MFD, daca o sa am bani o sa-mi iau asa ceva: Pioneer SPH-DA120. Chiar daca e dublu la pret eu zic ca e za shit!

Mersi inca o data.

 

@big_marian - mersi.

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos, foarte dotata si arata ff bine. Recomand un tratament full la interior( scaune si fete de usi) incat sa previi intarirea pielii. Exista solutii speciale pentru hidratare. E pacat sa nu-i acorzi toata atentia unuia stfel de interior :)

Link către comentariu

Eu am o opinie diferită vizavi de chestiunea cu gazul pe mașini puternice. Consider în discordanță faptul că-ți dorești o mașină cu performanțe ridicate, dar și să consume puțin. Nu prea merg cele două mână în mână, mai ales la mașinile mai vechi de 10 ani, chiar dacă atunci când ai chef de talpă treci pe benzină și când nu o lași pe gaz. Reiterez, poate e o chestiune de gust, astfel că personal nici pe a mea care e 1.6 (deci performanțe reduse) n-aș pune gaz, chiar dacă aș îmbunătăți substanțial consumul.

 

Chestiunea cu pedalele e cam în aceeași grilă. Poate ție îți plac contrastele :-D

 

Posibil să mă înșel, dar cu soluțiile audio aftermarket n-am auzit să coopereze comenzile de pe volan, mai ales pe releele vechi. E vis Pioneer-ul, dar tot va trebui să stai cu mâinile pe el sau pe telecomandă când vrei să schimbi piese sau posturi de radio :))

 

Numai bine!

Link către comentariu

Mersi kelu. Am in plan un detailing complet- interior-exterior. Asa am zis si eu, ca merita.

 

@rusum- Are comenzi vocale! Siri. :D Trebuie sa-mi iau si un aifon la pachet.

 

In alta ordine de idei am schimbat switch-ul la usa bucuclasa .  Am schimbat doar partea cu tamburusul. Fac probe merge, dupa ce am pus totul la loc nu mai merge. Am patit de vreo trei ori asa.  :grrrrrr:

post-1353-0-38782200-1415650837_thumb.jp

post-1353-0-84836000-1415650838_thumb.jp

Link către comentariu

@ tazz. schimba switch-ul cu totul ca nu e un capat de tara daca-l pui pe tot si nu doar pe bucati. Refa si lipiturile pe placa, curata-i motorasul si rezolvi. Firele le cositoresti direct pe pinii switch-ului. Albastru le mijloc si rosu pe una in laterale

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!