Jump to content

Probleme si rezolvari Octavia 3


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

Eu le am intr-un folder denumit "logos" amestecat printre folderele cu muzica. Nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 cand le introduc in sistemul multimedia nu le vede .

din exprimarea ta nu inteleg nimic. poti reformula ce faci mai exact, ai sa ramai mut cum e cu utilizatorii atehnici. 

 

 

Pana atunci, sa citez din manualul "Bolero"

Storing station logos manually
For the previously stored stations a logo can be assigned manually.
› Press the function key  → Station logos.
A menu with preset buttons for radio stations is displayed.
› Press the station button for the station which is to be assigned a logo.
A menu for data media (CD, SD card, USB) is displayed.
› The desired image is to be selected in the corresponding data media.
Selecting the image causes this to be assigned to the corresponding station.
Note
■ The following image formats are supported: jpg, gif, png, bmp.
■ We recommend a resolution of up to 500 x 500 pixels.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am imaginile postate mai sus salvate pe stik si card sd atunci cand introduc stikul sau cardul in sistemul multimedia al masinii apare mesaj ca fisierele nu pot fi citite poate acuma m-am exprimat mai bine .  Imaginile dupa cum se poate vedea sunt in formatul cerut png si rezolutia recomandata ( am convertit fisierele si in format jpg si gif  la fel nu sau deschis sistemul multimedia nu le vede parca asa avea stikul gol ) . Multumesc pentru raspuns !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si benzina se aude in rezervor...f evident cand ai peste jumate.

Daca se aude se aude foarte incet pt ca nu m-a deranjat. La motorina la orice frana se aude puternic, parca ar fi o izbitura in spate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parcă s-a mai discutat unde se aude și unde nu. ;)

Și nu cred că putem generaliza la motorizările pe benzină.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Benzaru, foarte bine zis pentru motorina. Eu m-am liniștit pentru ca vad ca asa este la toate și trebuie sa ma obișnuiesc. Inițial credeam ca nu mai știu eu sa frânez. Comparând octavia cu singura masina pe care o cunosc, logan, va zic ca la capitolul asta octavia arte un MINUS MARE. Logan are un zgomot aproape insesizabil comparat cu octavia. Am alta problema. Nu știu dacă este de la frig. Când ma apăs cu umerii pe spatar scaun șofer se aude scârțâit în partea stângă lateral, unde este susținerea laterala și airbag-ul. Scaunul din dreapta nu facă asa evident. Sa merg sa reclam pe garantie chestia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sesizat și eu chestia asta însă nu se aude de fiecare dată. Uneori, când mă relaxez împingând cu mâinile în volan, se aude acel zgomot (mai mult păcănit decât scârțâit după urechea mea). Recunosc că m-a intrigat nevăzând o legătură directă dar nu m-am gândit că ar merita un drum la reprezentanță.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victorie am reusit si eu sa-mi pun logourile radio .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai spune si ce faceai gresit ca sa invete si altii....nu ne ajuta sa stim doar ca ai reusit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor,

 

revin si eu cu cateva probleme aparute de ceva timp la masina mea. Cum lucrez de cateva luni in Germania am fost cu masina la Skoda aici. Pana acum numai experiente proaste cu ei  :))

Probleme aparute:

-vibratii nedorite la portiera dr.fata. Dupa doua drumuri si vreo 2 zile de stat masina prin service au reusit sa rezolve problema. Au zis ei ca un cablu nu statea bine pe acolo!

-zgomote ciudate care dupa pararea mea veneau din montantul B (sofer) insa dupa 2 vizite in service au stabiliti mecanicii ca ar fi de la inchuietoriile usilor fata si spate partea stg. Drept dovada solutia lor fost sa puna banda de izolat pe inchuietoare la ambele usi :)) Am mers asa si se pare ca zgomotele au disparut. Le-am spus si lor acest lucru si mi-au zis ca mi le vor schimba pe garantie. A mai patit / a mai avut careva aceste simtome?

- alt aspect care ma deranjeaza este rama de plastic de la instrument cluster / ceasurile de bord. Aceasta vibreaza la anumite turatii si cateodata face zgomot si cand trec peste anumite gropi / cale ferate. Cei de Skoda au spus ca fiind plastic nu au ce sa ii faca. Eu refuz sa cred asa ceva mai ales ca o aud zilnic. S-a mai intalnit cineva cu aceasta problema? Era sa uit.. masina are doar un an si 25k kilometrii deci uzura nu e chiar asa de mare.

 

O seara placuta tututor.


Intrebare: cum pot posta poze aici? Vad ca exista iconita "image" insa cand dau click pe ea imi cere image URL. Iar la my media vad ca este pentru a putea vedea pozele deja postate, ceea ce la mine nu este cazult :P

 

Cu drag & drop vad ca nu merge!

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ioghy:

 

multumesc frumos pt help. Nu e chiar asa greu daca sti unde :)

Pozele astea vruiam sa vi le arat si eu. A mai avut cineva problema cu zgomotul din stalp / usi descrisa in postul anterior?

post-146843-0-74202200-1450472142_thumb.

post-146843-0-48092200-1450472148_thumb.

post-146843-0-69674400-1450472151_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...problema asta am avut-o si eu...se audea ca un zgomot metalic de torsiune. Am luat un tub de vaselina lichida alba de la wd40 si am dat pe ele. S-a rezolvat pb instant :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am sesizat nici unul din zgomote. În schimb mie îmi scartie spatrul scaunul de la șofer în stânga daaca ma apăs cu spatele/ umerii în scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am sesizat niciun zgomot dupa un an si ceva 18 000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mai multe introduceri a stikului ,sistemul multimedia a recunoscut fisierele si am urmat instructiunile din manualul de utilizare . Posibila problema a fost recunoasterea stikului !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor,

 

revin cu inca o problema. Eu folosesc cam 60% din timp masina pe autostrada. Poate si acesta sa fie un motiv pentru care masina imi "mananca" ulei (desi nu depasesc niciodata 130km/h). Prima data am primit avertizare la 11k. Am completat cu 5-600ml iar pe la 13k din nou am primit mesaj in bord. Am hotarat atunci sa fac un schimb de ulei deoarece mi-am zis ca este oarecum normal, masina fiind in rodaj. Toata bune si frumoase, insa azi am primit iarasi mesaj in bord "nivel scazut". Am verificat mai tarziu si joja si intradevar era sub minim. Problema este ca am abia 27k in momentul de fata. Am sunat la cei de la Skoda Timisoara si ei mi-au spus ca e normal ca masina sa comsume intre 1 si 1,5l ulei intre schimburi. Insa din punctul meu de vedere consuma cam mult. Sunt la al 3-lea diesel ultimul fiind tot din gama VAG insa consuma ulei in limite normale, nu ca acesta nou :)

La voi, cei cu motoare 2.0 TDI ati avut probleme de genul?

 

O seara placuta tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pana la 13.000 km, cand am facut si schimbul, nu a consumat deloc ulei. Dupa schimb, la 22.000 km am completat cca 200 ml ulei. O fi din cauza tipului de ulei ? Masina a venit cu Castrol iar eu l-am inlocuit cu Mobil 1 Esp... Merg preponderent in Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Marius,

 

si eu am impresia ca ulei care mi l-au "bagat" ultima data este de proasta calitate. Desi pe factura scria Castrol 5w30 LL III.

Faptul ca ai schimbat producatorul de ulei (de la Castrol la Mobil 1) nu se pierde garantia?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, este schimbat la reprezentanta si intruneste conditiile recomandate de producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm,

 

multumesc de informatie. La Porsche Timisoara (Skoda service) mi-au spus ca numai Castrol pot sa imi puna, deoarece acesta este singurul ulei recomandat de producator. Si eu ca prostu, ca sa nu pierd garantia i-am crezut. In cazul tau ai venit tu cu ulei-ul sau l-au avut baietii acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveau in service doar Mobil 1: vrac si la bidon, am optat pt. cel din urma. Puteam foarte bine sa vin cu uleiul meu dar diferenta de pret era prea mica.  Cei de la Porsche TM ti-au vandut o gogoasa. Din cate stiu in manual nu e impus un anume producator de ulei ci doar uleiul care respecta normele x...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, si mie la 45.000 mi-au pus Mobil 1, masina venise din fabrica cu Castrol Ll 3. La 30.000  au pus tot Castrol, se pare insa ca multi clienti s-au plans de consum exagerat de ulei si se incearca si altceva (alta marca).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat uleiul la 29000 de km si nu am complectat deloc cu ulei pana la shimb cu toate ca si eu am facut 70% din km pe autostrada . Nu cred ca este normal sa consume atata ulei totusi vorbim de un motor diesel modern CR . Cat despre Porsche Timisoara numai de bine sunt din alt film . Vorbesc frumos sunt respectosi dar neseriosi si meserie pauza la baietii care lucreaza pe acolo . Eu merg la Procar care par a fi mai ok .

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred ca uleiul este o problema... A schimbat cineva firma uleiului si nu a mai mâncat motorul? Eu zic ca orice ulei ai baga, pierderi vor fii. Eu am motorul de 1.4, am 37.000 km si aproape doi ani si de când am luat masina nu am completat... Am schimbat uleiul odată la 15 mii si odată la 30 mii. As avea si eu o întrebare (nu cred ca e problema) înainte de O3 am avut o octavia tour. Când încuiam masina din telecomanda usa nu mergea deschisa din interior... La o3 merge brici. La voi e la fel? Exista vreo setare sa nu se mai deschida?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!