Jump to content

Probleme si rezolvari Octavia 3


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

Am și eu o întrebare legata de cutia de viteze manuală. 

Exista cazuri în care sa va cârâie când băgați în Reverse ? 

Eu pățesc de obicei la parcări. Opresc mașina pe bloc, bag în R și folosesc pentru mers doar ambreiajul apoi bag în V1, o dau în față folosindu-ma de ambreiaj și apoi bag în R. Aceste manevre le fac fără sa iau piciorul după ambreiaj deloc, doar franez când este oprita dar piciorul rămâne în permanenta pe ambreiaj. Am observat ca nu face dacă ridic de tot piciorul și apăs iar.. 

Ma simt foarte ghinionist cu aceasta masina.. Dacă vreti sa va dați pumni în cap sa conduceți un Hyundai i40 sa vedeți ce suspensie are și ce cutie de viteze impecabila de nota 10/10.. Aviz amatorilor de masini :) . 

 

Modificat de son1k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu eliberezi complet ambreiajul si apoi sa apesi din nou, tu nu lasi de fapt sa lucreze normal conurile sincron din cutia de viteze. Acestea nu apuca sa franeze pinioanele iar atunci cand introduci intr-o noua treapta de viteza, mansonul sincron nu poate cupla din prima deoarece pinionul vitezei respective nu a fost franat complet de catre conul sincron! In final vei distruge cutia de viteze si va trebui sa inlocuiesti conurile sincron in cel mai bun caz sau mai rau, conuri sincron + mansoane sincron + pinoane! 

Modificat de bogdan777
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cate stiu, nici o masina nu are R sincronizat. De aia caraie, ca bagi prea repede in R (care nu are sincroane), sau inca se misca masina in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@son1k - In conditiile decrise de tine, masina se comporta perfect normal. Referitor la I40 nu sunt de aceeasi parere... A fost in top 3 alegeri pe lista personala anul trecut, cand cautam o masina (impreuna cu Avensis, Mazda 6, etc). Am avut unul in test drive de 3 zile (vineri-luni), deci am mers ceva cu el. Concluzia a fost ca pe cat de mult mi-a placut atata timp cat am rulat prin oras (si in general pana la viteze de 80-90km/h), pe atata m-a dezamagit in momentul in care am iesit cu el la autostrada (zgomotos si cu o directie enervanta, necesitand corectii permanente pentru a mentine trasa). La capitolul suspensii, I40 se incadreaza cu succes la categoria barca. Desi veneam de pe japoneze si initial tot spre asiatice trageam, alegerea finala si pragmatica (pe care nu o regret deloc) a fost O3

Modificat de PaulT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa ramineti la subiect - aici nu e topic de versus. Urmatoarele devieri vor fi sanctionate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, Ebi said:

Dupa cate stiu, nici o masina nu are R sincronizat. De aia caraie, ca bagi prea repede in R (care nu are sincroane), sau inca se misca masina in fata.

Pinionul intermediar care se interpune in situatia de mers inapoi nu este sincronizat. In rest, celelalte pinioane sunt sincronizate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ceva vreme am sesizat un zgomot ciudat in zona esapamentului, seamana oarecum cu "zgomot de toba sparta". Nu e foarte pronuntat, dar se aude ceva de genul puf, puf, puf. Clar nu facea asa de la inceput. Ati mai auzit asa ceva?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/26/2017 at 9:19 AM, Lyxi said:

De ceva vreme am sesizat un zgomot ciudat in zona esapamentului, seamana oarecum cu "zgomot de toba sparta". Nu e foarte pronuntat, dar se aude ceva de genul puf, puf, puf. Clar nu facea asa de la inceput. Ati mai auzit asa ceva?

Multumesc!

Am si eu acest "zgomot de toba sparta" care se aude exact asa cum spui tu "puf, puf, puf" nu foarte pronuntat la esapament, dar ciudat, se aude mai tare la roata dreapta spate :) . Am obsevat de asemenea ca nu se aude cand motorul e rece, ci doar dupa ce fac vreo 10-15km. Ce poate fi ? :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Canistra de Carbon" asa face cand functioneaza. Nu este o problema. Este deasupra carenajului rotii dreapta spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • vdragos a deschis acest topic

De azi inainte va rog sa postati in topicurile dedicate problemelor specifice, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!