Jump to content

Probleme si rezolvari Octavia 3


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

La fel e si la mine. Oricum am observat ceva ciudat la aripile fata. Dacă este ridicată capota de la motor, se vede la fiecare aripa protecția de platic de la roata. Acolo au intrat frunze toamna si nu am cum sa le scot. Cred ca pot fi scoase doar dacă desfac aripa de plastic. Nu înțeleg de ce este acel loc gol acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite cata sare a ajuns in spatele farului, cred ca intre bara far si aripa e locul pacatospost-48100-14234778615616_thumb.jpg

post-48100-14234779531012_thumb.jpg

post-48100-14234779754836_thumb.jpg

Reducerea costurilor, masina mai usoara....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru, se impune o spalare a compartimentului motor la tine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa garla nu ma risc sa bag, daca aveti sugestii....eu am montat un cheder de fabia pe buza tragerului intre faruri si spre extreme dar nu vad cum as putea oprii jegul sa intre dupa far

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in compartimentul motor este curat, nicio picatura de noroi.

 

Pe langa far - bara fata asa imi arata si mie scurgerea de apa, dar nu m-am stresat prea tare. .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru P nu cred ca este normal sa se murdărească atât de rău..... Poate s-a desprins apărătoarea de noroi.

In alta ordine de idei, tu ai amortizor la capota?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoarele le am luat de pe superskoda, cred ca mizeria a intrat prin luftul dintre far si colt aripa , intre capota si far este un cheder, aparatoare de noroi este ok si la locul ei, caut acum un cheder cu adeziv sa il pun pe partea de sus a farului sa acopar acel luft, pe golf 4 exista un mic cheder pe aripa la interior in zona de imbinare cu farul...de aici mi a venit ideea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine e curat, nu intra mare lucru sub capota. Acum depinde si pe unde ai mers tu.

Problema nu e masina, aripile, aparatorile...etc. Problema e tara si drumurile.

Iar ce aratati voi pe bara fata scurs si spuneti ca e de la luft...ca e mare ca intra nu stiu ce pe nustiu unde.... Eu zic ca nu e asa. ce iei tu in fata de la alte masini si praful care se aduna din fata,, se opreste in acel mic luft, iar apoi apa care se prelinge din botul masinii la viteze vine si spala tarana adunata acolo. Iar cand opresti se prelinge restul de apa muradara.

 

Si pana la urma e masina pentru sosele, nu tanc. Trebuie intretinuta, nu se intretine singura, nu e self-healing sau self-cleaning, dirt-proof ... etc :) Aveti si voi grija de ele, nu?

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal acea prelingere de apa si murdarie astfel sau da la imbinarea masinii mele ceva cu virgula?

 

M-am uitat si eu, acolo, arata la fel. Dar nu cumva e si din cauza spalatoarelor de la faruri? Daca stopesc pe loc, ramane "zeama" care se usuca si se combina cu praful, urmele fiind in sensul stropirii, din fata spre spate si de sus in jos.

 

Si da, in interiorul compartimentului motor am gasit si eu, dupa mers prin ploaie zdravana, urme datorate patrunderii apei frontal pe sub capota, pe capacele de plastic, pe suportul din fata filtrului de mototrina, etc. Intr-adevar nu e atat de izolata ca si Passatul, la care gasesc cateodata praf sau frunze, dar niciodata urme de apa! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai este simplu: fa o vizita la dealer, intrucat masina este in garantie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca acolo nu vrea sa sara ? Mi-am pierdut 10 min ca sa acest video ? Pot spune ca am avut noroc incat sa prind problema.

Faza e ca ei vor sa vada live.. O sa incerc si cu acest video sa le demonstrez ca mai am unul in care am filmat si nr de la masina sa nu creada cumva ca l-am luat dupa youtube si le arat lor de nebun.

Stiu care este problema.. Arcul acela cand sare uneori misca acel cilindru care este in forma de T si se deschide. De exemplu daca deschid masina si stau cu urechea langa capac acolo se aude cum se declanseaza un OPEN acolo la arc.. Uneori cand se declanseaza, misca cilindrul de care am spus ca face prinderea cu plasticul capacului si BANG sare.. Voi face o vizita imediat cum imi scot masina din service.. Sper sa fiu rezolvat si nu luat la misto cu nu avem ce face ca aia e..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brady. Ma lovit saptamana trecuta unu in spate de mi-a julit bara spate si unul dintre senzori.. O am la doctor..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si de ce nu le semnalezi lor problema daca tot e acolo masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru P vazand murdaria din compartimentul mozor de la tine, acum de dimineata am fost direct la masina mea sa vad dacaveste la fel... tu de cand ai masina? Pe ce drumuri circuli tu? Ala nu e praf, ala e nisip de-abinalea. La tine cred ca e ceva probleme la aripi... este mizerie aruncata de roată . :( as avea si eu o mica problema, daca incerc sa deschid usa din fata dreapta nu merge deschisă decât daca trag de mâner foarte drept... oare mi-o regleaza in garantie sau va trebui platit extra pentru asta? Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel se manifesta si la mine la deschiderea usii dreapta fata. daca trag de maner inclinat nu o pot deschide

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si de ce nu le semnalezi lor problema daca tot e acolo masina?

Le-am spus dar zic ca nu are treaba cu ei problema si ca trebuie sa o rezolv pe garantie, nu pe casco.. 

Nu am cu cine sa ma inteleg.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa o faca pe garantie, care-i problema? Probabil esti un tip tare calm, asta-i un defect in ziua de azi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vor acolo sa faca asta.. Mi-au zis sa ma duc la avia skoda, desi ei sunt service autorizat skoda.. Numai pricep nimic.. Nu sunt calm deloc. Sunt foarte dezlantuit..

Apropo cand am dus masina ieri la service, am ceurt sa fiu de fata cand imi monteaza bara si mi-a zis ca nu am voie sa ma uit.. Ma enervat rau de tot ala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate sterge. multumesc

Modificat de sudberlin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati avut dreptate...trebuia sa ma las mai jos cand ma uitam la aparatoare, nu stiu cum s a spart acolopost-48100-1423803276975_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alexandru P:Nasol momentul, sunt curios ce costuri atrage ...

 

@son1k: nu vor ? ANPC ? - insa citeste inainte contractele semnate de catre tine de la garantie etc, sa fii in cunostinta de cauza - sfatul meu :)

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aparatoare o iau la 90 ron OE si o schimb....asta e tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E doar un carenaj, nu poate fi scump. Se poate chiar si repara, dar nu cred ca are rost, la banii astia, la o masina din zilele noastre.

 

Pe de alta parte, in tot raul e si un bine: cine tine la masina, poate sa-si faca un obicei ca atunci cand schimba cauciucurile, de exemplu (de doua ori pe an) sa mai traga o privire pe dedesubt la placutele de frana, discuri, burdufuri (sau burdufi, ?) de la capurile planetare, amortizoare, carenaje, aparatori noroi, etc.

 

Eu prefer sa schimb rotile "myself" in curte, tocmai de asta. Si cateodata mai spal masina acasa, sa vad "ce a mai aparut" ... De exemplu am reusit deja sa julesc un colt de la bara fata, stanga, jos :( Nu ma grabesc sa-l repar, ca apoi apare altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!