Jump to content

Vw Golf IV Variant + DSG


Emy D

Postare recomandată

ce ai facut sa le repari, plastic topit sau adeziv a+b ?

si eu am o ureche rupta la consola dar am zis ca daca ma deranjeaza o schimb cu totul.

de sarbatori nu ducem lipsa, cred ca raman 50 zile in care se poate munci si 79 in care poti sa speli. :)

Link către comentariu

:)) intradevar. 

De reparat/reconstruit cu letconul si plastic. Unde o fost cazul am taiat plastic, si l-am topit amestecandu-l cu cel ramas pe consola...Prinderea aia alba am refacut-o de la 0 ca era complet distrusa (am gasit eu pe la mine prin service la munca o bucata de prindere asemanatoare cu ce aveam eu si am zis sa o folosesc in scopuri utile). :) 

 

Link către comentariu

Acetona in care pui poliester, se face o pasta vascoasa care dupa ce se intareste devine plastic.

 

E buna si pt lipit plastice, cauta pe yt.

Link către comentariu

Interesanta si varianta asta! O sa incerc! Merci! :)

Edit: Am terminat intariturile plasticelor si reparatia lor. Mai am de cautat banda izolatoare cu panza pentru a elimina niste zgomote/scartaieli din bord si.....GATA!

Oare pe unde gasesc in bucuresti? 

Modificat de Emy D
Link către comentariu

Banda izolatoare de panza gasesti la magazinele de bricolaj.

Era si cineva si pe forum care vinde banda izolatoare de panza OE.

Link către comentariu

Dedeman vad ca nu are. Incerc la BricoDepot, Leroy Merlin si la magazinele de electronice...

Orice search pe google imi gaseste banda asta la firme care trimit prin curier...si nu-mi convine sa dau pe transport mai mult decat pe produs...:-( 

Link către comentariu

Tesa tesa... Stiu ca au asa ceva, dar nu gasesc de unde sa iau din Bucuresti. Si sincer, nu ma aventurez inn Targ Vitan, mai ales daca nu stiu unde sa caut. Eu am nevoie azi...cand o sa remontez bordul si consola centrala. Altfel, va trebui sa demontez iar bordul si plasticele de pe el si sa aplic banda pentru a nu scartai... :| 

Daca nu gasesc...cred ca imi fac cumva. Panza neagra de bumbac + adeziv... 

Link către comentariu

TME sau Tesa...eu pentru mine am luat de la Tesa...

Trebuie sa ma interesez doar cand se mai da comanda...

Daca nu vrei multa...mai am eu pe la depozit juma de rola...

Link către comentariu

cadn dai comanda ma anunti ca vreau o panzata si vreo 2 de izolir.

si eu am pe acasa niste panzata dar nu e foarte multa. daca te pot ajuta, imi zici

Link către comentariu

Oarecum. Am si eu dinaia, insa acolo unde trebuie sa o pui  nu e  buna ca e prea groasa. 

Uite...o schita...(scuze pentru calitate, e facuta la repezeala..) :P

eliminare scartait2.jpg

Link către comentariu

Cu ajutorul lui @Laurentiu_LWR caruia ii multumesc pentru banda textila , am terminat aseara pe la 21:30 :D

Satisfactia e pe masura! Inainte scartaitul (scartait de plastic pe plastic) provenea de la torpedou, plasticul dinspre sofer spre cusca, imbinarea custii cu consola centrala... Scartaia la orice trecere peste o cale ferata/tramvai/denivelari. Scartaia si cand atingeam cu piciorul de consola centrala.

 Acum, nimic nu mai scartaie si totul e prins bine incat nu se mai misca nimic! In plus, cu inca 2 boxe OEM puse in usile spate, muzica e mai mult decat suficienta pentru mine. Suna extrem de bine, clar si cu bass puternic. 

Material: Banda izolatoare textila

IMG-20160915-WA0004.jpg

Metoda de lucru:

IMG_20160915_190425.jpg IMG_20160915_190453.jpg

Si....gataaaa! Totul e pus la loc si arata bine! Ba chiar am gasit si capacelele de la consola, insa doar spre sofer s-a potrivit pentru ca doar acolo mai am prinderea originala. Ii voi face si pe cealalta parte un capac...

IMG_20160916_074851.jpg IMG_20160916_074833.jpg

ps: scuzati mizeria...a ramas asa de cand am fost la munte. N-am apucat sa o spal. 

 

Link către comentariu

Am tot cautat sa vad de ce nu-mi vede senzorul de ulei. Insa la adaptarea ceasurilor tot primesc eroare: Channel 38/39 not available...

Ch39.jpg 

Oare ce-o fi? :\

Link către comentariu

Sambata am reusit sa montez si scutul. E destul de greu (vreo 20 kg) si noroc ca a fost cineva cu mine si m-a ajutat sa il montez. Nu l-am mai izolat din lipsa de timp, (sper sa nu-mi para rau). 

Eeee, avem scut? Avem avem:

IMG_20160924_202600.jpg IMG_20160919_152250.jpg

In acelasi timp cu scutul am primit si arcurile pentru etrierii spate. Urmeaza sa le pun...

IMG_20160919_152241.jpg

Si...observ ca undeva se aduna apa in cheder cand ploua mai mult (usa stanga spate). Oare pe unde ajunge? 

IMG_20160922_074506.jpg

 

Urmeaza...cauciucuri de iarna noi...Raman pe 15 la alea de iarna si sper ca la primavara sa iau de vara pe 16 sau 17 maxim. 

Un test cu jantele fratelui meu: 

IMG_20160821_085450.jpg IMG_20160821_085507.jpg IMG_20160821_085512.jpg

 

Si ne pregatim pentru USB in consola centrala, spate. Iluminatul este pe rosu. Trebuie doar sa il fac "dimmable"... si sa adaptez butonunl acesta in consola spate. :D

IMG_20160924_131044.jpg IMG_20160924_131106.jpg

Modificat de Emy D
Link către comentariu
19 minutes ago, Emy D said:

 

Si...observ ca undeva se aduna apa in cheder cand ploua mai mult (usa stanga spate). Oare pe unde ajunge? 

IMG_20160922_074506.jpg

 

 

nu ajunge si pe mocheta?

la mine intra pe langa fata de usa / panoul metalic pe care sta boxa.

Link către comentariu

Treaba buna cu scutul,extra 20kg :D

Daca il legi la butonul de la capacul de alimentare o sa mearga in paralel dimm-ul,doar sa nu fie led-ul mai puternic decat restul interiorului sau legi o rezistenta la alimentarea led,etc.

Jantele arata bine doar ca masina ta e la "inaltime" :)

Link către comentariu

@Muale, nu, nu ajunge si pe mocheta. Fata de usa pare uscata...si doar acolo gasesc apa. Si din fata de usa metalica...pe unde poate ajunge? 

@cxr2test, e mai complicat ca ledurile sunt SMD si toata mufa aceea de usb e pe placa, cu circuite... Tre sa vad schema si de unde intrerup alimentarea de acum si sa pun alta...

Link către comentariu

mai sunt vreo 2 topic-uri similare. vezi acolo poze si rezolvare

Modificat de Muale
Link către comentariu

Am patit-o si eu la Passat cu apa pe pragul interior, tot la spate stanga. Rezolvarea: refacuta etansarea fetei metalice, de care zice si Muale. N-are cum sa nu intre si pe sub mocheta, s-ar putea sa ai o surpriza, eu aveam o mica Venetie.

Link către comentariu

Mda...dar problema nu ar trebui sa fie acel cheder de pe fetele metalice de pe usi cum ar trebui sa fie de la chederul care sta lipit de geam. Banuiesc ca pe acolo intra apa. Chederul dintre exteriorul usii, si geam (cel de la baza geamului) ar trebui sa nu lase apa sa intre in usa... 

O sa fac un test intr-o zi si desfac sa vedem ce este acolo. Mocheta nu pare uda, nici macar pragul de plastic, ci doar chederul si imbinarea acestuia cu pragul de plastic. 

 

Link către comentariu

fata metalica nu are cheder, are un cordon de mastic.

chederul de la geam (cel exterior, de jos) nu are rol de etansare. apa curge pe langa el, ajunge in usa si se scurge pe prag, inspre exterior (prin gurile de scurgere )- verifica sa nu fie infundate.

Link către comentariu
On 29.08.2016 at 15:06, Muale a scris:

da, modelul ala il am.

am dat 300 si ceva de lei, cu tot cu transport (sper sa retin corect).

e foarte rezistent, mai putin vopseaua de pe el care a cedat foarte usor. si ranforsarile sunt proaste, sudate in puncte.

din discutiile de pe topicul cu scut, am inteles ca la anumite motoare nu pica bine la buson.

 

diferenta in bine, nu dau cu motorul de chestii , dau cu scutul.

diferenta in rau nu vad. las urme pe zapada mereu dar prefer sa las urme de rugina in loc de urme de ulei.

Scuze ca întreb iar. Am fost azi la niște "meseriași" sa monteze scutul la golf 4 Variant si dupa ce au învârtit schema de montaj 30 minute pe toate părțile l-au montat dar au scos acele aripioare de plastic laterale si la sfârșit au zis ca nu mai merg puse. Întrebarea mea este : găsesc pe cineva priceput ? Sa ma lămurească ? Eu cred ca au greșit de la început cand le-au dat jos si la sfârșit nu mai aveau loc sa le puna ?

Link către comentariu

Scuze de off @Emy D.

 Scutul de metal se monteaza fara a fi necesar eliminarea celor 2 protectii de pe lateral.El vine montat peste acele 2 bucati de plastic

Link către comentariu
  • loghy changed the title to Vw Golf IV Variant + DSG

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!