Jump to content

Golf Plus


mehigh
 Share

Postare recomandată

Pai da... cu pachetul "drumuri grele", automat o inalta... asta e valabil la orice model de masina :( Eu ziceam doar ca in aceleasi conditii si aceleasi optiuni cele doua masini au aceeasi garda la sol :(

cross golf vine standard cu pachet drumuri grele...suspensie ridicata cu 20 mm....am verificat adineaori din sursa oficiala....:P si vad ca nu sunt singurul :D...oricum imi pastrez parerea...e o troaca (scuzati expresia) cu un pret nejustificat si o denumire care nu are de-a face nimic cu vreo capacitate offroad....deci... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Milky

    12

  • pixi

    8

  • tazzz

    6

  • sol1

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Parerea ta....nu esti in target. Si nu se vrea offroad, nici nu are optiune de 4x4.

Si care e pretul nejustificat??? Eu am dat 21000 pe G+, iar crossul e cam 22000 cu acelasi motor, dar are unele dotari in plus. Si cum am mai spus...daca ai nevoie de ele e oke, o cumperi daca nu nu!!!

http://translate.google.com/translate?u=ht...Flanguage_tools

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pixi, la mine nu merge linkul. :)

Intr-adevar chestia cu targetul trebuie foarte bine clarificata cand iti iei masina.

La putin peste 22.000 eu,de exemplu, mi-as lua un GTI care isi taraie fundul pe sosea, vorba lui Tazzz ... in nici un caz nu as lua ceva care tinde spre SUV ...

Asa as face eu, si nu inseamna ca nu respect opiniile celorlalti. Divergentele de optica arata insa odata in plus ca trebuie sa-ti clarifici foarte bine segmentul de clienti in care te incadrezi pentru a-ti lua o masina care sa corespunda asteptarilor si nevoilor tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am spus...depinde ce vrei de la masina. Mie imi place GTI f mult...dar...nu mi-as lua....no way. Poate a 2-a masina pe langa un gipan:).

De 15 min am ajuns din oras dupa 40km facuti (in oras si vreo 15 in afara pe un drum pietruit) pe drumuri pe care am simtit din plin lipsa celor 20mm in plus si a diferentei de roti. Adica acum la polo am de 14.

Clar rotile mai mari si mai late ar fi facut fata mult mai bine drumului.

Si am cam zilnic astfel de drumuri deci un GTI nu cred ca ar fi oke. Si nici nu ma intereseaza sa intru in viraje cu 140km la h.

La 20 000 luam Cross-u de 1.6. Care nu se vrea offroad ci crossover...adica iesi putin in decor da nu te avanti prea tare. Ceva intre sosea si offroad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am lamurit si eu... Asta nu intelegeam... Deci e ma iinalta, dar asta doar pt ca are din STANDARD acel pachet de drumuri grele... Aveam senzatia ca spuneti ca fara acel pachet este mai inalta :( SORRY....

Sotia este obisnuita cu masina ei (tot un VW pe care il vom vinde :D) pe benzina... cica este mai "fashneatza" :) Dar am ales aceasta masina... ca deh, eu sunt impatimit dupa motorul DIESEL... Imi place mie cum "toarce"... Eu eram inebunit dupa O2... dar ea cica facea "pitici pe creier" sa aibe masina ca tatal ei :) si "asa lunga" (ea e inebunita dupa hatchback-uri... uraste de moarte JEEP-urile...) Asa am ajuns sa luam aceeasi marie cu alta palarie (ma refer la skoda O2)... ma rog... aproximativ... Cert este ca alegerea am facut-o pentru ca deja suntem 3... socotindu-l si pe juniorul nostru de aproape 3 luni :D Si cum mergand cu el o lasam amandoi mai moale.... ne multumim cu acest diesel 1,9... desi cred ca la amandoi ne-ar fi placut un GTI :D....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul e ca este OK ca masina de familie, te inteleg perfect Milky ... :)

Numai ca eu am trecut de varsta la care luam copii cu mine in masina, asa ca imi permit din nou o masina mai mica / scunda / eventual sportiva ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul e ca este OK ca masina de familie, te inteleg perfect Milky ... :D

Numai ca eu am trecut de varsta la care luam copii cu mine in masina, asa ca imi permit din nou o masina mai mica / scunda / eventual sportiva ... :lol:

De pe la ce varsta NU ii mai luam pe copii dupa noi? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Depinde de varstele tuturor ... :lol: :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care nu se vrea offroad ci crossover...adica iesi putin in decor da nu te avanti prea tare. Ceva intre sosea si offroad.

ala e acostament :cheers:... si aiar o chestie care ma baga in ceata...cocotz masina cu 2 cm mai sus...dar ii pun jante pe 17...care clar dauneaza la capitolul confort.... e un fel de strutzo camila....dar asta e trendul acum....

Eu judec masina prin prisma senzatiilor pe care mi le ofera (hhh de aia vreau sa vand deja BXE-ul ;) ) ...G+ as intelege...e ceva spatiu in plus...G Cross...doar daca iti place in mod aparte aspectul..si aici intervin gusturile... si in aceiasi bani sunt convins ca se poate lua o Skoda O2 din aia...cross country sau cum naiba ii zice...la care sincer...poti sa te mai astepti la ceva...:) sau un G 5 Var cu pachet drumuri grele si 4Motion....uuuhaaaaa..de 10 ori mai masina decat corcitura asta....

OT si eu...nu ii mai luam de la varsta la care ii tin bunicii ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G+ dar daca ai cu adevarat la ce sa folosesti spatiul pe inaltime si ai nevoie de acea modularitate a spatiului (pa latime, lungime nu s-a castigat nimic). Masina aia nu trebuie sa fie frumoasa ci doar practica. Personal mi se pare ca e o duba, stai la volan ca pe scaunul de la bucatarie (imi aduce aminte de logan) si gurile alea de ventilatie multe si rotunde ma dispera!

Tazz, faza cu centrul de greutate si cu senzatiile produse de masina imi par a fi o ultima zvacnire inainte de a trece la un G+ sau Touran! ;) ;) ;) ;) :) . Eu zic ca la tine are merge de acum in colo si un HTP :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HTP da cu twincharger :icon_cool: :P....cu loganul nu prea m-am dat ca sa pot sa imi dau o parere...pe scaunul din bucatarie mai stau uneori...si deci iti dau dreptate ;).....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) mie de ex mi se pare mult mai comod , de fapt motivul ptr care am ales G+ a fost pozitia la volan si apoi spatiul. E mult mai usor de coborat si de urcat in masina decat din jetta de ex. Eu fac multe drumuri in oras si multe drumuri scurte, ma urc si cobor de zeci de ori din masina.

La chestia cu designul de bord si cel exterior...sa fim seriosi....e chestie de gusturi..si orcum tazzz si ettore nu sunt in target. Si apoi sa vi din skoda si sa vb de designu lu vw...;) :D :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aviasol....

spune-mi te rog....covorasele la plus sunt identice cu cele de la g V? am vazut ca sunt covorase care se potrivesc la octavia 2 precum si golf...despre golf plus...nu prea gasesc mare lucru...mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Incerc sa revigorez acest topic in speranta ca voi afla mai multe amanunte "placute" despre G +. As vrea sa imi cumpar unul dar nu am gasit opinii ale posesorilor legate de problemele acestei masini; are cineva montat pana la urma suspensia pentru drumuri grele ?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu am un G5+ fara pachet drumuri grele, dar am achizitionat de aici de pe forum, de la un coleg, un scut metalic ce se potriveste la fix. Fac multe drumuri pe " coclauri " si vreau sa-ti zic ca se comporta excelent, nu am reusit inca sa stric nimic pe sub masina, dar am dat de cateva ori cu scutul de pamant si totul este ok.

Daca doresti o pozitie mai inalta la condus si o masina mai versatila, atungi G+ este masina de care ai nevoie ( bine in conditiile in care doresti o masina din grupul VAG, daca esti deschis si catre alte modele, pot sa-ti recomand un ford c-max - eu detin si un c-max - in care ai o pozitie si mai inalta la volan, dar si mai mult spatiu in portbagaj si in general este o masina mai spatioasa decat G+).

Ca probleme, ma refer strict la G5+, 1.9TDI, incuietorile la usi, becuri la faza scurta care cedeaza cam repede, destul de zgomotoasa la viteze mai mari, portbagaj destul de neincapator ( se poate rezolva prin glisarea banchetei spate spre fata dar nu prea mai ramane loc pentru pasagerii din spate).

Iti doresc sa faci o alegere cat mai buna.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Eu am un G5+ fara pachet drumuri grele, dar am achizitionat de aici de pe forum, de la un coleg, un scut metalic ce se potriveste la fix. Fac multe drumuri pe " coclauri " si vreau sa-ti zic ca se comporta excelent, nu am reusit inca sa stric nimic pe sub masina, dar am dat de cateva ori cu scutul de pamant si totul este ok.

salutare, poti sa imi spui de la ce coleg ai luat scut metalic? tot pentru G+ vreau si eu...eventual si in ce bani?

merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu conduc golf plus.. Pentru o familie cu trei membrii e perfecta! Toate vacantele le-am facut cu aceasta masina, ridicandu-se la nivelul asteptarilor.. Pentru ca avem multe bagaje, ne punem un "cosciug" deasupra si facem km... Spor la kilometri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare legata de cosciugul din postul de mai sus: vreo recomandare ? preturi / modele / dimensiune ? patrat ? lung ?

ma bate si pe mine gandul ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru un consum bun, recomand cele lungi, mai aerodinamice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Eu am un G5+ fara pachet drumuri grele, dar am achizitionat de aici de pe forum, de la un coleg, un scut metalic ce se potriveste la fix. Fac multe drumuri pe " coclauri " si vreau sa-ti zic ca se comporta excelent, nu am reusit inca sa stric nimic pe sub masina, dar am dat de cateva ori cu scutul de pamant si totul este ok.

salutare, poti sa imi spui de la ce coleg ai luat scut metalic? tot pentru G+ vreau si eu...eventual si in ce bani?

merci!

Scuze pentru intarziere dar intru rar pe forum. A costat in jur de 250 roni si este de la un coleg din aria de vanzari de pe forum (nu stiu daca am voie sa dau nume sa nu fac reclama) - gasesti sigur si are si date de contact. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Cine-mi poate spune cum se ajunge la pompa de motorina la golf plus 1.9 tdi? Nu indică corect nivelul de motorina.

 

Modificat de marindan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demontezi bancheta si apoi e destul de simplu. Ai destule tutoriale pe Youtube. Mare atentie sa nu inversezi furtunele intre ele (cel mai bine at fi sa le insemnezi pozitia cu un marker permanent).

Modificat de mihainv22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

7.5JX17H2 ET51,cauciucuri 225-45-17 are cineva idee daca marimea cu et 51 se potriveste la un Golf Plus din 2008?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am achizitionat un Golf 5 Plus Goal 1.6 FSI , 115 CP si am urmatoarea nedumerire. Citit cartea tehnica a masinii am vazut ca masina ar trebui sa aibe 2 panouri cu sigurante. La mine nu am decat panoul de sigurante de langa motor. Celalalt panou de sigurante care este indicat pe partea stanga a soferului , nu exista? Nu mai inteleg nimic!! Mai are cineva aceasta anomalie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar unde ai cautat? Aici te-ai uitat?

image.png.829857f6548e83c59eda451419441a01.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!