Jump to content

Golf Plus


mehigh
 Share

Postare recomandată

Salut!

Desi masina a aparut de mai multa vreme, nu s-a vorbit prea mult despre ea pe forum.

Vreau sa stiu daca pe aici sunt utilizatori care au aceasta masina ca sa ne zica impresii.

Eu unul sunt pe cale sa cumpar una dar mai intai studiez ce si cum; am mai multe nelamuriri legate de gf+ si nu as posta cate un topic pt fiecare, as prefera prin mesaje private.

Mai mult ca sigur ca multe din plusurile si minusurile lui golf 5 se vor regasi si la golf plus dar intai sa fie confirmate de proprietari.

Dar mai intai sa auzim parerile celor care au...

PS: Sper ca in acest topic sa nu se scrie prea mult despre gf5 vs gf+ ci mai degraba despre gf+ vs O2 (asta m-ar interesa... :scratch: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Milky

    12

  • pixi

    8

  • tazzz

    6

  • sol1

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=10938

aici ai fost?

LE. probail ca da. G+ este un G cu un consum mai mare (un pic) si cam atat. O2 difera total de G+ si G. mie imi place mult O2, dar am ales G pt ca e mai mic. pt familie as alege O2. asta iti recomand si tie. la skoda ai dealeri mai buni.

Modificat de c6t9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva ceva s-a mai scris si aici:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=4513&hl=plus

Pentru detalii privind O2 poti sa vizitezi sectiunea Skoda. Cele doua modele sunt apropiate ca pret (poate un usor plus pentru "Plus" :blink: ) si impart aceeasi platforma tehnica si aceleasi motorizari. Eu as face alegerea in functie de asteptarile pe care le am fata de urmatoarea masina. Printre diferentele majore intre cele doua modele as mentiona: Plus este mai inalt dar mai scurt fata de Octavia si, deci, are un portbagaj mai mic decat aceasta. Dar acest neajuns al Golfului Plus poate fi contracaarat prin canapeaua spate care culiseaza inainte-inapoi si permite marirea volumului portbagajului daca nu ai pe nimeni in spate sau daca pe canapeaua respectiva se afla doar copiii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parere proprie: nici macar nu exista comparatie intre G sau G+ si O2... O2-ul este parca din alt film, mult mai vechi si mai prafuit... daca la exterior arata destul de bine, la interior este pur si simplu rudimentara in comparatie cu Golful. Am stat si am analizat inainte de a comanda masina intre Octavia II Elegance + ceva imbunatatiri si Golf V Comfortline + optionale (pretul fiind apropae identic, diferenta pana in 500 EUR CIP).

Concluzia: evident, Golf. Nu m-au convins cei 37 de cm pe care ii are O2-ul in plus la lungime. Calitatea executiei la interior este net superioara la Golf... pana si iluminarea bordului pe timp de noapte este exceptionala la Golf in comparatie cu stilul apropiat mai degraba de Dacia decat de VAG al Octaviei...

Repet: este parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O2 rudimentara la interior? :blink: Mai degraba Plusul arata a furgoneta, sau mi se pare mie, hihi?

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Kristhi: Octavia 2 este rudimentara la interior in comparatie cu Golful 5 ? Oare de ce o fi primit aprecierile astea (5 stele): http://www.whatcar.com/car-review-full.aspx?RT=663

Later edit: Si aici sunt aprecierile pentru VW Golf Plus: http://www.whatcar.com/car-review-full.aspx?RT=720

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Designul a fost intotdeauna o chestiune subiectiva. Important este sa te simti bine in si cu masina pe care o cumperi. Pe mine nu m-ar deranja sa imi iau oricare dintre cele doua modele. Nu ma intereseaza portbagajul mare de la O2 in comparatie cu G5. Deci as opta pentru G5. Dar nu din cauza ca O2 ar fi mai rudimentara. Ca design interior, O2 a punctat in fata unor rivale ca Focus sau Megane in testele revistelor de specialitate. Deci O2 nu mi se pare mai rudimentara din acest punct de vedere decat G5...

P.S.: Bordul de la G5 este cu lumina albastra, iar la O2 verde. Deci iarasi o chestie de gust personal. Unora le place albastru, altora verde...

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O2 rudimentara la interior? ;) Mai degraba Plusul arata a furgoneta, sau mi se pare mie, hihi?

Pai tu compari O2 cu climatronic si sistem de navigatie cu G+ cu clima manuala si fara navi...

Eu am vazut la doi colegi un G5 (nu G+) si o O2, ambele cu climatronic si diferenta mi se pare mare. Iar iluminarea "verde" se refera numai la unele butoane pe cand bordul si computerul de bord nu se prea incadreaza in design... asta e treaba... nu ca ar fi o chestie de gust intre albastru si verde ci pur si simplu alegerea iluminarii la O2 mi se pare nefericita... asta in conditiile in care imi place foarte mult Octavia 2 ca design exterior... repet: parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu, facand o comparatie obiectiva va pot spune urmatoarele... Golf Plus arata binisor, tehnica aceeasi de pe Golf, dar si mie mi se pare ca ar fi aratat mai bine daca cele 2 guri de ventilatie nu erau rotunde... pentru ca ii dau un aer nemeritat de "utilitara"

Dar in rest sunt sigur ca este la fel de reusit ca si varianta normala. Asta ca minus, si poate si designul exterior (partea frontala) poate "trage" in jos balanta. La plusurile "plusului :)" putem aminti spatiul, stopurile cu LED si poate pozitia care este mai orientata catre confort... parca

Si despre Octavia, ce pot spune, si mie imi place... parerea mea este ca arata mai bine decat G+, dar problema va fi in momentul in care va trebui vanduta... pentru ca nu isi mentine pretul la fel ca un VW. Dar poate se mai schimba mentalitatea... ceea ce nu cred ca va fi prea curand.

Eu nu stiu ce as alege...

Si pentru o comparatie mai buna cu interiorul Octaviei din prima poza am gasit una cu aceleasi dotari si aprox aceasi pozitie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barabas leiba

Urat de bubuie Golf Plus-furgoneta-minivan, care a copiat farurile dupa 307 si sa va uitati si la capota si montantii parbrizului cat pot sa semene cu 307. Nu eu am zis-o . E preluata! :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

man, ce direct ai fost, dar te-ai scos la sfarsit. :scratch:

adevarul e ca nici mie nu-mi place.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barabas leiba

Asa e in presa! Trebuie sa o dai cotita elegant :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mie imi place Golf-ul Plus chiar nu inteleg aceasta repulsie fata de el,asa cum imexplicabil a fost si fata de Bora!Iata o combinatie interesanta pentru interiorul lui Plus chiar foarte eleganta as putea spune! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gusturile nu se discuta. cui ii place foarte bine, cui nu, isi ia altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal sunt fan de Golf Plus imi place foarte tare masina ca si design ( nu am avut ocazia sa merg cu ea ).

Acum in cazul de fata cineva vrea sa cumpere Golf Plus si noi ii zicem "mai bine iti iei Octavia".......facem afirmatii ca farurile seamana cu cele de 307- FALS- si facem o discutie despre care e mai frumoasa la interior... desi stim cu totii care e treaba cu gusturile.

Eu sunt pentru Golf Plus o masina utila si frumoasa dupa parerea mea.

Poze cu un G+ frumos si cu farurile de 307 si G+ sa se vada diferenta:

Modificat de chris
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baieti dar cum se poate compara Golf plus cu 307??Mai degraba il compari cu Altea dar nu cu 307.Sunt 2 masini total diferite.Si mie imi place golf plus si cred ca cu niste jante mai mari si eventual un pachet sport arata bestial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Rechemare Service GOLF Plus.

Acum 1 saptamina am fost sunat de Midocar pt. o rechemare in service impusa de fabrica pt. o verificare pe partea electrica a masinii. Nu stiu mai multe amanunte. A durat aprox. 1 ora verificarea. I s-a mai intimplat si altui posesor???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai lauat masina. Pe mine m-au sunat de la Midocar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rechemare Service GOLF Plus.

Acum 1 saptamina am fost sunat de Midocar pt. o rechemare in service impusa de fabrica pt. o verificare pe partea electrica a masinii. Nu stiu mai multe amanunte. A durat aprox. 1 ora verificarea. I s-a mai intimplat si altui posesor???

Salve!

Si eu am un G+ 1.9 TDI de approx 2 luni, luat de la PBN.

Nu am primit nici o veste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunteti offtopic :P.

Nici eu nu am fost anuntat de pbn. Am masina din mai 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt relativ putine masini cu acea actiune..so relax..

in ce priveste G+...pentru mine e prea inalta...e bestiala pt persoane peste 1.90....nu ma incadrez....si e mai instabila decat G5...cat despre baietii care au sarit in sus pentru O2... ;) ...Skoda e skoda si fauve-ul eVW ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ! Inainte sa iau golful, am admirat si am fost tentat f. mult de o2. Nevasta-mea mi-a zis ca s-a asezat pe bancheta din spate, intr-o o2 si ca e mai putin loc decat intr-un golf; am facut si eu comparatia si...incredibil, dar adevarat, e mai mult spatiu in g5, pe bancheta din spate (am 1,9m). Un alt punct de vedere a fost reprezentat de rezultatele neonorante obtinute la testele euroncap de catre o2, mult, foarte mult sub ... masinile frantuzesti. Iar motoarele sunt cu norme de poluare euro3, iar pretul se bate de la egal la egal cu g5, iar golful vine cu cel putin 5 accesorii in plus fata de o2; nu mai spun, de faptul ca nu se pot monta aibag-uri laterale pe spate la o2. Ca interior si exterior, din punct de vedere al finisajului, arata foarte bine, dar luata per total nu intruneste calitatile g5. Intre g5+ si o2 aleg golful categoric. O fi o2 o masina ceheasca cu "sange" nemtesc, dar cred ca la ora asta sunt pe piata masini mult mai bune si la bani mai putini. Iar in comparatia cu g5+ pleaca, din start, cu un handicap, acela de prioritate de marca. Cu alte cuvinte: vreti sa vedeti un urs polar adevarat sau vreti sa vedeti un urs brun ... vopsit in alb ... ? Numai de bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 5+ nu e nici cal, nici magar. Dar e masina ideala de oras si in acelasi timp de drum lung. E o masina polivalenta cu suficient spatiu interior.

Eu sint foarte multumit de ea pina in prezent.

Iar cu treaba cu rechemarea, eu zic sa va interesati voi la reprezentanta, nu cred sa fi avut astia ceva numai cu mine. Stiti bine ca PBN ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut.

Am observat ca nu prea sunt multi posesori de golf plus. Asadar aici as vrea sa putem evidentia diferentele dintre cele doua masini: Golf V si Golf plus.

Cele doua masini au multe chestii diferite: bord, stopuri (LED), faruri, marime(L,H), etc.

De ce majoritatea aleg Golf V ?

Mie unul imi place mai mult Golf-ul PLus ..chiar acum vreo doi ani..ma gandeam ce frumos ar fi sa am si eu unul....in acea perioada nici nu ma gandeam ca pot curand sa cumpar asa ceva (din cauza pretului evident)...hai ca am inceput sa fabulez.

Alta chestie.....Golf Plus-ul comfortline vine cu scut metalic in standard? Daca nu....nu imi explic greutatea asa mare...mai mare ca la o octavia 2 (aceeasi motorizare) cu vreo 50 de Kg.

si ar mai fi multe de spus...dar astept sa vad...ca nu cumva sa vb singur :unsure:

Va multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!