Jump to content

Retrofituri si imbunatatiri Skoda Octavia 3


mariusd4
 Share

Postare recomandată

 

Stie cineva de unde se poate achizitiona acest "polstering" ?

 

Nu ma intereseaza neaparat penru acel suport de ochelari, ci prin vari "puncte" care scartie/suna la rulaj - spre exemplu daca nu am "copilot" in dreapta, suna "mama" centura care bate cu consola centrala

 

Mersi anticipat :)

 

PS. am cautat si pe aliexpress insa imi lipseste cuvantul "cheie" pentru un search cu rezultatele dorite :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce folie ai ales?

Poti sa pui si niste poze?

Am văzut cam tîrziu rugămintea.

LLumar ATR. Comfort Series. ATR 05 CH (laterale spate și luneta)

Nu am imagini cu detalii dar am sa fac cîteva și revin.

Mersi.

Ma interesa daca este diferenta de nuanta intre cele din fabrica (65%) si ce ai ales tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Amyd: poti vedea si in topicul meu folie LLumar seria Safety, 45 microni grosime, 100% transparenta fata, 50% spate, nu ma deranjeaza deloc aspectul, tinde spre OEM fabrica - parerea mea, desigur

 

Daca vrei anumite unghiuri din inauntru sau close-up, PM si ti le dau ulterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi.

Insa nu gasesc Safety. Vad doar Basic, classic, esprit, confort..

Ma intereseaza o folie performanta, care sa se asemene foarte bine cu cea din fabrica.

Cea din fabrica are transmisia luminii vizibile (sin ce am inteles eu) de aprox. 35%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Amyd: unde cauti? Folii LLumar sunt la mai multi dealeri, si tind sa cred, ca ar trebui totusi sa fie aceasi gama la urma -in mare- la toti cei autorizati de LLumar ca parteneri.

 

Desigur poti sa imi trimit si un PM.

 

Eu am ales 50% spate, puteam alege si mai putin ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea din fabrica are transmisia luminii vizibile (sin ce am inteles eu) de aprox. 35%.

Are 28% opacitate, legea permite maxim 30% pt. geamurile din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic de folia de pe geamurile spate si luneta. Pe fata, din ce stiu eu, sunt ilegale toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite cateva detalii.

 

"Geamurile aflate în câmpul de vizibilitate principal al conducătorului auto trebuie să asigure o transparenţă de cel puţin 75% pentru parbriz, respectiv 70 % pentru restul geamurilor.

Câmpul de vizibilitate principal al vehiculului este format din parbriz, geamurile laterale faţă şi luneta.

În cazul în care vehiculul este dotat şi cu oglindă laterală dreapta, luneta nu mai face parte din câmpul principal de vizibilitate."

 

Restul informatiilor il gasesti aici (http://www.politisti.ro/forums/topic/718-legalitatea-foliei-aplicata-pe-geamuri-la-autovehicule/)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Ce folie ai ales?

Poti sa pui si niste poze?

Am văzut cam tîrziu rugămintea.

LLumar ATR. Comfort Series. ATR 05 CH (laterale spate și luneta)

Nu am imagini cu detalii dar am sa fac cîteva și revin.

Mersi.

Ma interesa daca este diferenta de nuanta intre cele din fabrica (65%) si ce ai ales tu.

 

 

Am sa caut o imagine din concediu, unde mașina mea este alături de una cu folie din fabrica.

Ca idee: la mine în mașină nu se vede bancheta din spate, dacă este soare afara, la cea cu folie din fabrica se vede clar bancheta din spate. (prin luneta sau geam lateral spate).

 

Din interior ochiul meu nu percepe o diferență majora dar percepția este subiectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru poze.

Cred ca echivalentul celor din fabrica ar fi ATR 35CH / AT 35 GR.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

evident mai mare decat cel al optiunii la configurarea unui vehicul nou. Ma indoiesc sa existe o piata reala pentru asa ceva la noi, probabil degetele de la un sofer sunt destule pt a contoriza viitorii cumparatori. Multumim de link, este prima sursa din care aflu consumul de combustibil al webasto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si e prima oara cand aud ca are si functie de ventilare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai are, cum ai vrea sa incalzeasca habitaclul? 

foloseste ventilatoarele existente pe masina sa circule aer cald/din exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vara doar scoate afara aerul foarte cald cat masina sta parcata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cautat destul prin forum fără succes.daca a pus cineva led la poziții de unde ați luat. Am auzit ca pot da eroare și de aceea vreau un sfat sigur. La poziție avem soclu T10 și bec W5W?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sigur. Eu am pus mai multe becuri, toate canbus si nu au dat eoare, insa cum nu am gasit o culoare sa imi placa am ramas tot cu cele ale masinii. Am incercat, rosii, verzi, albastre, albe...sunt innteresante, dar nu o reprezentau si parea preau ca de tunareala ieftina. Parca mai bine da cu cele de fabrica care la bixenoanele mele sunt niste becuri vopsite albastru care reflecta pe striatiile farurilor tot o lumina galbuie.

 

PS: daca vreti sa vedeti cum ar arata alta culoare la pozitii...pot urca cateva poze de pe tel :) de amorul artei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta era ideea. Sa exploatezi laa maxim efectul de reflexie de pe striații. Poate cu un led mai puternic ( eu ma gândeam la alb) ar da bine. Dacă ai poze eu sunt curios cum arata. Ce soclu avem la poziții? Dacă cer canbus la un magazin de piese auto ma gândesc ca trebuie sa stie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am vrut si eu sa fac, dar mi s-a parut ca cel mai intersant arata tot cu lumina standard. Doar ca mi-ar placea sa o inlocuiesc cu un led mai puternic care sa aiba aceeasi lumina. Doar am experimentat cu acele culori, nici macar de proba nu am lasat-o asa :)

Iata si pozele de care spuneam, doar ca nu mai gasesc poza cu led-ul alb. O sa refac poza cu led alb si o pun daca mai exista intneres pentru ea :)

post-17144-0-20149900-1451642200_thumb.j

post-17144-0-79424600-1451642200_thumb.j

post-17144-0-24728300-1451642201_thumb.j

post-17144-0-78769500-1451642201_thumb.j

post-17144-0-28069500-1451642202_thumb.j

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am montat pana la urma azi pe cele albe daca tot le-am reinstalat sa le fac poze. Fiind in garaj nu am avut loc sa fac o poza mai de ansamblu.

Pareri? Mie parca imi placea si cu becurile ei vopsite albastru :)

 

PS: asa arata ledurile http://www.aliexpress.com/item/Wholesale-Canbus-T10-5smd-5050-LED-car-led-Light-Canbus-W5W-194-5050-SMD-Error-Free/32468769433.html

post-17144-0-05791100-1451661611_thumb.j

post-17144-0-61363500-1451661611_thumb.j

post-17144-0-11362900-1451661612_thumb.j

post-17144-0-60526200-1451661612_thumb.j

post-17144-0-15684400-1451661613_thumb.j

post-17144-0-65401000-1451661613_thumb.j

post-17144-0-14835300-1451661614_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa pastrezi in masina si becurile vechi ca e posibil sa le pui la loc, chinezariile alea nu o sa te tina prea mult timp, daca le folosesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!