Jump to content

Retrofituri si imbunatatiri Skoda Octavia 3


mariusd4
 Share

Postare recomandată

1 hour ago, razvan.ac said:

@skodafan30, radarul pentru ACC e diferit de cel folosit de FA :( 

E mai complicat...

stiu ca e acelasi radar, @razvan.ac. eu am FA, dar nu am pus acc si acum imi pare rau. era 280 eur... mare suma:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mea culpa; cand am citit despre retrofit ACC am ajuns la concluzia ca e multa bataie de cap si ca se poate activa, dupa ce ai tot hw, doar prin Skoda...

Eu nu am ales ACC fiindca nu am DSG, utilitatea fiind redusa pe manuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am condus ieri un A4 B9 cu ACC... de vis. daca as fi stiut ca-i asa fain, l-as fi comandat fara sa ma gandesc (desi toti mi-au zis sa-l pun, am crezut ca ... nu trebuie sa las masina sa franeze in locul meu ca si norma de siguranta)... m-am inselat ---

Foarte misto sistemul, bravo pentru cei care l-au pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o octavia 3 care a fenit cu stopuri spate standard led si nu s-a ales optiunea top led, se poate modifica? Ce mai este nevoie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus un clip detaliat in germana pe pagina anterioara. Dar acolo se facea retrofit de pe O3 non-FL.

Trebuie verificat "stecker-ul" la O3 FL cu stop led standard, sa vezi daca mai trebuie adaptor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai idee si ce part number au ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca nu se pot comanda la pachet... mi-a venit masina fara top led si ma dispera stopurile clasice cu 2 linii rosii in ele... se pot comanda separat, stanga cu dreapta... stii cumva, mai trebuie comandat si kitul de mufe de 39 de euro? 

Modificat de miliktsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am din fabrica, nu am facut retrofit, m-a interesat pentru un prieten cu O3.

Pe acel site vad si L+R pachet la vreo 350E, oricum l-am pus doar ca referinta pentru coduri...

La O3 non-FL a avut nevoie si de socluri (Lampenträger) si de adaptoare.

Cel mai bine ar trebui sa vezi pe masina ta ce ai nevoie sau sa te duci la un dealer sa iti faca o oferta pentru piesele necesare de retrofit, asa ai si o garantie cumva...s-ar putea sa fie chiar apropiate costurile.

Modificat de link2hash
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, a montat pana acum cineva camera spate https://www.ebay.com/itm/HD-CCD-Rear-View-Car-Camera-For-Audi-A1-Skoda-Roomster-Fabia-Octavia-Yeti-Superb/332072976275?hash=item4d51177f93:g:rWgAAOSwImRYXj0a pe propria masina? 

Am gasit linkul asta si m-a pus pe ganduri. 

Am sistem Amundsen pe ea, credeti ca o sa mearga? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai montat o interfata orginala sau altceva? Camera este OEM sau china?

Modificat de catalinbg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Ma poate ajuta cineva cu scheme electrice?

M-ar interesa un retrofit pentru senzori de parcare, as avea nevoie de:

- schema alimentare modul senzori parcare

- schema CAN, la care se leaga modulul

- Schema legaturi intre modul si senzori de parcare

 

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, hai sa va zic cum am montat camera spate pe Octavia 3 Combi 2013 cu Amundsen MIB1.

1) Va luati camera pentru Octavia 3 care sa filmeze NTSC si pini 000979009E. Eu mai cativa pini de rezerva daca vrea cineva.
2) O montati conform schemei electrice atasate
3) Modificati in VCDS in doua locuri: Grupul 5F, Bytes 19, Bit 4 si in Grupul 10, Bytes 2 sau 3, Bit 4-5.
4) Si cam asta e :D

Nu pot sa va incarc un film aici sa va arat cum functioneaza dar daca imi dati un mesaj va arat pe facebook.

Camera a costat cam 70 lei si activarea in VCDS cam 100 lei. Restul pieselor costa foarte putin (10-20 lei)

Asta e camera comandata de mine: https://www.ebay.com/itm/232687665592

Daca aveti intrebari sper sa stiu sa va raspuns.

20180601_144457.jpg

20180601_164203.jpg

20180601_164206.jpg

schema.jpg

Modificat de catalinbg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca se poate face retrofit la un Bolero MIB1 cu un Columbus MIB2 luat din dezmembrari? Stiti pe cineva care poate face chestia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face daca gasesti pe cineva sa-ti faca component protection removal. Reprezentanta o face teoretic daca dovedesti provenienta licita a unitatii. Deblocarea se face online cu fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie ca la deblocarea unitatii sa nu pierzi cateva functii, ca si telefon, navi sau mai stiu eu ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am montat  cu succes camera spate pe Octavia 3 Combi 2013 cu Amundsen MIB1 urmind instructiunile lui catalin_bg. Dupa ce initial am luat o balarie de camera care vedea asimetric (era indreptata spre stinga) si avea o "bataie" de maxim 3 metri in spatele masinii, m-am mai documentat si am luat asta :
https://www.aliexpress.com/item/Reversing-Trajectory-Tracks-Dynamic-Track-Camera-Rear-View-Night-Vision-Car-Reverse-Camera-For-Audi-A1/32848379341.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3e034c4d7in19w

E exact ceea ce trebuie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Vad ca s-a discutat partial mai devrema insa, a incercat cineva retrofit Columbus MIB1 la MIB2 (08.2015+) ? Am avea in plus Android Auto, Apple Car Play si MirrorLink.

Aparent niste baieti au reusit -> https://youtu.be/ceC3jm4hEfc

In teorie se:

1.  schimba unitatea centrala cu o unitate cu unul din codurile de mai jos, nus care sunt diferentele intre ele.

3V0035043A / B / C / D = MIB2 Columbus
3V0035020A / B / C / D = MIB2 Columbus
3V0035046B / C / D = MIB2 Columbus
3V0035045A / B / C / D = MIB2 Columbus
3V0035021 / B / C / D = MIB2 Columbus

2. schimba usb port cu usb cod 5Q0 035 726 E

3. adapteaza / modifica cu VCDS unitatea pt dotarile masinii (senzori / camera / tip sasiu ... etc).

4. posibil modificari cablaj (?). Pe masina am sistemul audio Canton care presupune un amplificator + DSP separate de unitatea centrala.

Am gasit o unitate centrala cu unul din codurile de mai sus, usb-ul il gasim la reprezentata sau tot din dezmembrari.

Partea tricky e ca nu stiu ce presupune adaptarea / softarea (aparent si component protection removal) si ce costuri ar fi implicate.

Daca stiti pe cineva care a incercat, si a reusit, da-ti-mi si mie de veste, sa inteleg daca merita investitia.

Modificat de dr3am_r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce inseamna merita investitia ? adica, macar zi un buget in care te-ai gandit sa te incadrezi cu totul... sa ne facem o idee.

trebuie scos component protection - online se face, dupa care activate navigatia si tot ce vrei tu.... Android Auto, Apple Car Play si MirrorLink.

asa cum ti-am spus si la telefon, nu merg activate cu VCDS, etc... ci numai online, cu serverul lor - in general, cine iti va face aceste activari....iti percepe in jurul la 350-400 euro, daca imi aduc bine aminte.

in rest, partea hardware, cel mai usor de rezolvat.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mare grija, ca la unele unitati, dupa dezactivare CP, s-au pierdut navi. BT si nu mai stiu ce si nu au mai putut fi activate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, F l o r i n said:

ce inseamna merita investitia ? adica, macar zi un buget in care te-ai gandit sa te incadrezi cu totul... sa ne facem o idee.

trebuie scos component protection - online se face, dupa care activate navigatia si tot ce vrei tu.... Android Auto, Apple Car Play si MirrorLink.

asa cum ti-am spus si la telefon, nu merg activate cu VCDS, etc... ci numai online, cu serverul lor - in general, cine iti va face aceste activari....iti percepe in jurul la 350-400 euro, daca imi aduc bine aminte.

in rest, partea hardware, cel mai usor de rezolvat.

Ms de raspuns @F l o r i n. Inca nu mi-am facut un buget, incercam sa imi dau seama si la ce scoruri pot face rost de partea hardware, insa si partea software / CP removal. Daca te exprimi cu "cine iti va face" inseamna ca tu nu ai putea nu? Posibil cineva care lucreaza la reprezentanta daca se face online operatiunea? Citisem ca iti pot scoate la reprezentanta oficial CP daca faci dovada achizitiei unitatii (probabil tot dintr-o reprezentanta unde costa 12.000 Ron ;)) si nu din dezmembrari).

@Al Bundy suna ristant atunci operatiunea, dai o gramada de bani si te trezesti ca iti lipsesc functionalitati pe care nu le mai poti activa...

Cumva de asta vroiam sa stiu daca avem un coleg forumist care a facut operatiunea asta cu succes, altfel ma las pagubas si tin tot telefon cu waze in geam :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

33 minutes ago, Al Bundy said:

Si mare grija, ca la unele unitati, dupa dezactivare CP, s-au pierdut navi. BT si nu mai stiu ce si nu au mai putut fi activate.

automat, la scoatere CP se pierd functii - navigatie, Bt, etc... pentru ca tine de activarile pe care le-a avut masina donatoare/primitoare.

Putem scoate CP - din pacate preturile sunt mari, deoarece se fac online. Asa cum ti-am scris mai sus, se poate ajunge la acele preturi - asa cum, daca iti cumperi masina si vrei Android, etc - platesti destul de mult pentru aceasta activare.

La Bucuresti nu cred ca o sa iti scoata CP la componenta SH - ei fac numai pentru cele noi, achizitionate si montate de ei. 

Da, se face. Da, s-a facut. Am facut si la A3 2016, Touareg 7P facelift, etc... dar totul tine de bugetul disponibil. 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pret estimativ cu piese noi si deblocare la reprezentanta circa 2000 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil pe SH - in functie de cum gasesti piesele, etc - sub jumate din aceasta suma, la final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @F l o r i n, @Al Bundy, @vdragos pentru input, mi se pare maricica suma pt moftul de a avea android auto si cred ca raman la optiunea telefon in geam (eram dispus undeva la pana in 2500 RON cu totul, 1000 euro deja e mult), am ratat MIB2 cu vreo jumatate de an :(.

Ca idee stiti daca Android Auto sau Apple Car Play afiseaza ceva indicatii si pe MFD intre ceasuri? Nu stiu daca e relevant sau nu insa am MFD color.

Modificat de dr3am_r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!