Jump to content

Retrofituri si imbunatatiri Skoda Octavia 3


mariusd4
 Share

Postare recomandată

Va merge, dacă e vb de 3RS. Pune o poza cu ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati vazut pe undeva sau credeti chiar ca ar fi posibila remaparea altor functii butoanelor de pe volan care nu fac nimic?

De exemplu, in stanga am butonul pentru comenzi vocale sau in dreapta cel de lane assist - nu am niciuna din functii activate pe masina. As putea pune pe unul din ele Start & Stop on/off?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si-a pus cineva manere de fata kessy si pe spate la Octavia 3FL?
Stie cineva daca se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am octavia 3 din 2013 cu bolero, nu am telefon si nici bluetooth. Aveti idee se poate monta ceva sa pun si eu muzica de pe tel pe bolero prin bluetooth? Momentan bag pe cablul de aux.... Va multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, qwerty1907 said:

Si-a pus cineva manere de fata kessy si pe spate la Octavia 3FL?
Stie cineva daca se poate?

Daca nu ma insel, Kessy e cu manere dedicate doar la usile fata. Retrofit se poate face, insa pe langa manere, yale, buton start/stop, senzori/antene cheie si probabil modulul electronic ai nevoie si de codari. Ieftin nu va fi, sigur, la polonezi zicea cineva de ~600 euro doar piesele (chei si yale noi, restul SH)

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241, cred ca @qwerty1907 se refera doar la schimbatul manerelor usilor spate; are deja Kessy si vrea sa poata deschide si usile spate in acelasi mod

Nu stiu daca se poate coda asa ceva chiar daca schimbi piesele necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci, a se vedea aici, ar trebui sa fie mai mult sau mai putin identic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

A facut cineva sau are idee daca se poate monta lumina ambientala de pe O3 FL pe O3? Eu unul am tot cautat acele module de iluminat dar nu am gasit pe nicaieri (cele de pe usi m-ar interesa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

luminile vin impreuna cu ornamentele de usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Imi puteti da o idee de unde as putea cumpara mai ieftin/inlocui husa de la schimbatorul de viteze si rama din jurul acesteia pentru o Octavia 3 2016? Colegul care  a avut masina inainte a confundat sertarul de depozitare din consola cu scrumiera si arata jalnic?

La reprezentanta mi-au dat niste preturi de cazi pe spate: cca 600 de lei ambele repere.

IMG-20190421-WA0000.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai și ceva linkuri către care mă poți ghida? 

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demonteaza rama si vezi pe spate codul si cauti la magazinele de piese auto online sau ceri colegilor in" Aria comerciala oferta de pret ptr reper. Macar stii pretul si poti verifica si in dezmembrari oferta.

Ptr schimbator/manson sunt destule pe olx, dar se poate si reconditiona, 60-70 ron ptr inlocuit pielea, daca nu ma insel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi, care-i retrofitul sau imbunatatirea? 

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca schimba un reper uzat cu unul nou :)) end of offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare dragi colegi,

După o perioadă de 2 ani în care am tot căutat să activez Driving Mode Selecțion (DMS) în sfârșit am reușit acest Retrofit. Am activat toate modurile posibile pe platforma MQB (în plus față de Octavia Modul Confort și Modul offroad). În viitor voi instala și amortizoarele electrice (DCC).

Modalitatea de activare nu este tocmai simplă, se face doar online. Cu această ocazie am activat și detectorul de oboseală. Atașez cateva poze cu rezultatul final.

Va urma Active Info Display împreună cu Columbus MIB 2.5 SIM

Pentru persoanele interesate de activarea Driving Mode Selecțion mă pot contacta în privat.

IMG_1174.jpg

IMG_1185.jpg

IMG_1186.jpg

691BCBEE-ED6A-48E4-A9E9-1131027C387B.JPG

IMG_1211.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@B98XAL nu ar fi mai frumos sa descrii aici pasii? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt interesat de activarea modulul offroad asta daca este doar din soft si nu necesita alte piese schimbate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista pași care sa-i poți descrie. Întrucât activarea am făcut-o împreuna cu o persoana din Rusia si nu te lasă sa vezi ce face (îți Închide monitorul in anumite etape). Important este rezultatul final ca se poate activa, mai mult poate face orice fel de activare online (eliminare CP; actualizare firmware; activare Cruise control; activare detector de oboseala; ACC 160/210 km/h; 5F MIB 1/2/2.5 activare funcții complete/ eliminare CP... etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
liviu242006

Pt cruise control trebuie înlăturat CP?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

La manete? Nu, la can gateway dacă se înlocuiește, da. Pt cruise control necesita codare/activare via SVM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviu242006

Florin,daca nu este cu supărare,ce este SVM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Software Version Management (SVM)

Software Version Management (SVM) is a system used by VW/Audi to update control modules and in certain cases, to change their Coding.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!