Jump to content

Retrofituri si imbunatatiri Skoda Octavia 3


mariusd4
 Share

Postare recomandată

Mici upgradeuri:

Ornamente haion (bara si spoiler)

Amortizoare capota

Capac functional lichid parbriz

Stopuri cu LED (initial am avut halogen)

rps20200411_165623.jpg

rps20200411_165651.jpg

rps20200411_165717.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot ai pus amortizoare la capota, de ce nu ai scos suportul vechi? Si asa nu il mai folosesti. 

My 2 cents.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit ca daca tot era acolo, nu deranjeaza pe nimeni. Tinand cont ca nu exista amortizoare de capota originale, am zis ca daca cedeaza sa pot sustine capota cu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta pt indicatorii din oglinda necesari BSD.

Aveam deja oglinzile laterale electrocromatice si ca sa le inlocuiesc cu unele la fel plus indicatori ar fi costat 200 EUR/buc. Nu au fost o optiune.

Colegul Alex a decupat oglinzile si a adaptat indicatorii de passat la octavia. Arata bine, dar cred ca nu am.mai avut rabdare sa decupez atat. Drept urmare am recurs la varianta din poze

rps20200411_222142.jpg

rps20200411_222120.jpg

rps20200411_222048.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o solutie functionala, nu e wow.....dar isi face treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. Daca voi gasi oglinzile originale la un pret acceptabil renunt la improvizatie pe loc :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai.cumperi si doua grile de difuzoare ...sa scapi de gauri. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta camera made in China

20200416_140146.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Bogdan. Felicitari pt upgrade! Personal nu sunt fanul camerelor made in china datorita calitatii imaginii si a faptului ca ele nu prind deloc bara spate. Atunci cand bara spate apare in imagine te poti apropia la 1 cm de masina fara sa o lovesti.

Acum ca stii ce si cum sa tragi poate pe viitor treci la una OEM. Exista variante OEM ieftine si la chinezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12.04.2020 at 9:32, F l o r i n a scris:

E o solutie functionala, nu e wow.....dar isi face treaba.

Ba este chiar ok. Singura problema este tipul de led folosit.

On 11.04.2020 at 22:25, sabinx a scris:

Drept urmare am recurs la varianta din poze

Leduri de 3mm, nu? Avand in vedere pozitionarea, iti trebuie leduri cu unghi de difuzie mare si lupa.

La 50° unghi difuzie nu se gasesc cu multe mcd-uri, ca sa fie perfect vizibil pe timpul zilei in soare puternic.

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, IRONICK said:

Ba este chiar ok.

Nu a zis nimeni ca nu e ok...doar ca eu, nu sunt fanul gaurillr aplicate prin interior, comutatoarelor montate artizanal,.becuri, leduri. 

Mie imi plac retrofiturile care nu le observa nici macar un cunoscător,  sa zica ca asa a venit masina de fabrica....nu gauresc, etc. De aceea am zis ca nimu e wow. Este strict parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@IRONICK vad ca esti bine documentat. Accept orice ajutor :). Da, sunt leduri de 3mm. Da, nu sunt perfect vizibile pe soare puternic. Unde gasesc leduri corespunzatoare? Cele pe care le am acum sunt direct la 12V fara rezistenta.

@F l o r i n suportii sunt OEM (cei de la ledurile de alarma) am incercat sa nu para ca provin din "alt film".

Modificat de sabinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ee...da..oem...dar nu pt asta. 

Leduri gasesti peste tot....vad ca esti din Bucuresti,  deci nu ai cum sa nu stii ca pe Lizeanu, e plin de magazine ce comercializeaza componente electronice. 

Daca nu vrei sa te duci pana acolo, comanda pe TME.....https://www.tme.eu/ro/

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Pentru cine dorește sa instaleze o camera de mers înapoi, pentru O3, m-au ajutat foarte mult  aceste clipuri. 

Exista 2 tipuri de manere instalate pe O3, unul de 95x35mm si unul de 110x50 mm. 

La varianta China, am găsit pe dimensiunea manerului meu, varianta mai mica. În caz contrar trebuie decupat! 

Rugina apărută după 6 ani.... 

 

20200416_113940.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! A făcut cineva retrofit la parbriz încălzit? Mulțumesc frumos 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Da am facut eu. O sa pun aici zilele urmatoare lista cu cele necesare.

Si anume: coduri parbriz - cu incalzire

- cu incalzire si lane assist

Cablaj complet (unde se poate comanda)

- link pt tutorial (contact pm)

- cod panou clima (pt cine doreste sa aibe butonul fizic) - se poate face doar cu update fw panou climatronic si se foloseste cel pe care il aveti in prezent. Depinde si ce unitate folositi (minim MIB2)

Modificat de sabinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Se poate face update software la BCM de la o versiune la alta versiune? De exemplu de la AE la AJ? Ms frumos 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate, în general, dar depinde la ce te gândești sa faci....bănuiesc ca ai ceva ce nu îți merge....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 18.04.2020 at 6:20, sabinx a scris:

@IRONICK vad ca esti bine documentat. Accept orice ajutor :). Da, sunt leduri de 3mm. Da, nu sunt perfect vizibile pe soare puternic. Unde gasesc leduri corespunzatoare? Cele pe care le am acum sunt direct la 12V fara rezistenta.

@F l o r i n suportii sunt OEM (cei de la ledurile de alarma) am incercat sa nu para ca provin din "alt film".

Scuze si de raspunsul meu intarziat, ti-a raspuns si Florin imediat. Ideea este ca la 3mm esti un pic limitat, 5mm ofera un unghi mai mare si luminozitate mai buna (dar nu a unui 'smd' puternic, care are si unghi mare).

Acum am vazut, nici nu sunt pozitionate catre ochii soferului.

On 18.04.2020 at 10:27, F l o r i n a scris:

Ee...da..oem...dar nu pt asta. 

Leduri gasesti peste tot....vad ca esti din Bucuresti,  deci nu ai cum sa nu stii ca pe Lizeanu, e plin de magazine ce comercializeaza componente electronice. 

Daca nu vrei sa te duci pana acolo, comanda pe TME.....https://www.tme.eu/ro/

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Retrofit la haion electric , a facut cineva ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. NU cred ca la octavia 3 s-a facut in Ro pana acum - dar m-am interesat eu pt un amic (cablajul se poate aduce) - motorasele se gasesc in dezmembrari (cele de pe haion impreuna cu cel de inchidere/deschidere).

Bara de butoane se gaseste - am eu codul pe undeva notat.

dar...suma este destul de mare - cred ca ajunge aproape de 800-1000 eur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari! Sant nou pe aici dar vad multe subiecte intersante! Ma intereseza daca ma pueti ajuta am o skoda octavia din 2019 din pacate nu am vrut sa astept dupa varianta style poveste lunga am luat Clever si nu are ambienf lighting dar eu as dori sa ii fac! Am vazut ca cineva a postat trimerele care le-am si gasit si restul

pieselor dar as dori sa intreb trebuie sa schmib calculatilorul din usi  ce fir este nevoie si de asemenea trebuie sa code in vcds am optiunea in navi dar nu este activa de altfel lucrez si la proiectul iglinzi rabatabil si heliomate si acolo se pare ca asa avea nevoie de alt comp din usi de asta intreb ca atunci trebuie sa tin cont si de ambient! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cum scrii in saraca limba romana, este foarte greu de urmarit ce doresti. Foloseste optiunea de editare te rog si corecteaza postul. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alt bcm/ ai 2 variante si posibil alte calc usi. Trebuie vazut ce ai acum p masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut .. Aceasta este octavia mea, 2.0 tdi Vrs .. Vin din Croația și ador mașinile. Scriu printr-un interpret, așa că îmi cer imediat scuze dacă ceva este tradus greșit. Practic, pe forumul tău am văzut o mulțime de lucruri pe care aș vrea să le instalez pe mașina mea ... Am instalat deja ceva, cum ar fi frâne mai mari, arcuri și jante ... Cel mai mult mă interesează echipamentul. Acolo am văzut echipamente pe care nici nu știam că ar putea fi montate pe această mașină. Deci, dacă te enervez puțin, nu mă enerva.

Škoda 1.jpg

IMG_20200718_125121_copy_2048x1536.jpg

IMG_20200720_104247_copy_1824x1368.jpg

IMG_20200720_104300_copy_2736x2052.jpg

IMG_20191128_142622_copy_2232x2232.jpg

Modificat de laduncaag
Adăugarea de imagini
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!