Jump to content

Retrofituri si imbunatatiri Skoda Octavia 3


mariusd4
 Share

Postare recomandată

Eu am pe masina DMS si exista diferente de functionare intre modurile alese . In modul eco motorul raspunde mai greu la actionarea acceleratiei aerul conditionat este reglat automat pe soft si directia este mai moale . In modul sport directia se intareste raspunsul motorului este mai rapid aerul conditinat functioneaza normal . Iar in modul individual poti selecta tu cum vrei sa functioneze motorul in mod eco,sport,normal la fel si cu directia  si aerul conditionat . Eu prefer motorul in sport pe drumurile noastre fara autostrazi se simte la depasiri .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plusez peste Sorin pentru Eto: mai bine taie alimentarea motorului de servo... ;)

 

 

razi tu, dar sa mergi de nevoie intr-o masina la care servo (frana si directie) nu functioneaza....e aproape horror. Fata de alte marci (in special frantuzoaice), forta necesara pt rotire a volanului o consider bine dozata/setata la octavia fara dms. Cel putin pe mine dinamica masinii nu ma duce cu gandul la comportamente sport. Senzatia de masina "lipita" de curba nu vine de la directie mai putin asistata, ci de la amortizare, anvelope si calitatea suprafetei de rulare.

@eto...mi-a mai venit una creatza, pune volan mai mic in diametru sa vezi atunci chinuiala :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ECO:

motorul e 'lenes' am impresia ca nu intra turbina

raceste mai lent

cornering-ul nu functioneaza

sistemul start stop intra mai des

 

NORMAL:  e normal :P

 

SPORT:

intareste directia

motorul raspunde mai repede cand apas acceleratia si am impresia ca tubina intra mai repede,

cornering intra in mod sport dar nu am stat sa vad diferenta fata de normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sosoktm: nu am luat de nicaieri informatia, insa asa aveam eu impresia - placebo probabil. Insa in realitate, este total fals, dupa ce tocmai am verificat- DMS nu schimba in niciunfel parametrii de franare.

 

Scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Au apărut bandouri profilate decorative/pentru protecția laterala a portierelor. Se livrează grunduite si se fixeaza cu benzi dublu-adezive. Cod 5E0071328.

salut, ai idee de unde se pot achizitiona?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms,

 

 

 ma uitam la unele mai interesante, ca sunt doar negre si cred ca-si fac mai bine efectul, dar nu inteleg de ce sunt asa scumpe http://www.superskoda.com/de/Skoda/OCTAVIA-III/Octavia-III-original-Skoda-side-door-panels-from-SCOUT-version

 

cele aratat de tine sunt 49 iar astea 239 desi par mai simpliste si din cate vad nevopsite.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice bandou de allroad(audi), cross(vw) si/sau scout(skoda) sunt piperate la pret. Am detinut un Polo Cross, si din experienta personala, un bandou lateral de aripa din plastic era mai scump ca toata aripa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de Imbunatatiri.

 

 

Exista cumva incinte subwoofer pentru octavia 3 sedan?

 

nu am ales optionala canton si deci ma gandesc sa adaug un subwoofer care sa se potriveasca in portbagaj stanga sau dreapta.

 

stiu ca exista pt O2 dar nu gasesc si pt O3 momentan

Modificat de the_andy16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista la octavia 2 subwoofer. Doar 4 difuzoare de bass in plus pe usi.

la O3 este subwoofer in portbagaj, cod 5E0035412. Il gasesti si pe Ebay

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge adaptata navigatia din imagine pe O3 Elegance ? Daca da, ce mi-ar mai trebui suplimentar ?

 

Toate bune,

post-125321-0-98786200-1435754811_thumb.

Modificat de mariusd4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena de plafon pt semnal gps sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine sa fie doar o antena. Din pacate, daca masina n-a avut navigatie "de la mama ei", solutiile OEM se exclud. Iti recomand sa rasfoiesti de aici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am lamurit, multumesc Kthor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Se poate activa din soft - Driving mode selection ? Am o O3 Elegance, 2.0 TDI

Modificat de arla
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sertarele de sub scaun șofer + pasager de pe superskoda se potrivesc  fara probleme ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Se poate activa din soft - Driving mode selection ? Am o O3 Elegance, 2.0 TDI

 

Deocamdata nu, poate pe viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Aveti careva idee daca o sa imi dea eroare de bec ars, daca schimb lampile spate (normale) cu unele cu led?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care lampi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, sambata mi-a venit si mie masinul.

Are mirror link daca intereseaza pe cineva cum functioneaza sa-mi spuneti.

Oricum functia nu pare "finisata" in sensul ca, Bolero reda ecranul telefonului, dar inchide imaginea cand esti in mers, inclusiv la Google Maps.

Cu Navigatia aia mentionata de ei, Sygic, intr adevar merge cum trebuie.

Adica am navigatie pe BOLERO ca si built in.

 

Ce ma deranjeaza este ca daca faci conextiunea prin Mirror Link, se contrazice cu Bluetooth asa ca hands free ul nu mai merge.

Adica, daca ai NAVI nu ai functia incorporata de telefon prin bluetooth, insa poti forma de pe monitorul Bolero, ca de pe telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Lampile spate cele cu pozitie, semnalizare stop /frana etc

scurt si la obiect, o tanti s-a decis sa schimbe benzile la un semafor in bucuresti dar cu tot cu lampa stanga spate si cu bara mea.... cei de la asigurari m-au intrebat daca am lampile cu led sau fara , iar eu , in necunostinta de cauza am spus cu led...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve c0xty... si ca sa fiu "scurt si la obiect":

 1. Cred ca stim si noi care sunt "lampile spate" insa apreciem ca le-ai mai descris inca o data.

 2. Banuim ca ai fost implicat intr-un "incident de trafic" si cu siguranta intelegem ca este ceva neplacut.

 

Ce nu prea intelegem:

 - este si o intrebare in spatele relatarilor tale?

 - atat relatarile cat si posibilele intrebari, au legatura cu partea de imbunatatiri care se pot aduce pentru Octavia 3?

 

Un raspuns cat mai rapid (pana nu decid sa ascund atat postul tau cat si raspunsul meu) ar fi de apreciat. ;)

 

L.E.: n-am reusit sa inteleg care sunt benzile care se pot schimba la un semafor (fie el si din Bucuresti) tot asa cum n-am reusit sa-mi imaginez "o tanti" incercand sa schimbe acele benzi. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum ar fi, cineva are dreptate. Am zis!! :))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!