Jump to content

Codari VCDS - probate si functionale


borat
 Share

Postare recomandată

Uitate la eie pe FB, aparent pot pe toata platforma MQB, post din 23.08 ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca acolo mentioneaza ca doar pt motoarele diesel. Nu vad legatura cu tipul combustiei, dar or stii ei ce au facut acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai multe informatii nu cunosc nici eu, dar am zis ca merita mentionat. Un telefon/mail si va clarifica sigur, mie personal domnul Andrei a fost foarte prompt in mail-uri ;)

 

Au oricum si topic dedicat pe forum la servicii cei de la AMC(http://vwforum.ro/topic/81677-amc-motorsport-chiptuning-de-calitate/) daca preferi sa intrebi acolo ^^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe forumul englez zice asa:

 

Permanently Disable Start-Stop

 

Available with VCP (Vag Can Pro) as an OCF (One Click Function)

 

Tested on 2014.5MY cars and works with VCDS as below

 

·         Go to Module 19 (Can Gateway)

·         Adaption

·         Go to  Kanaal: Start_stop_voltage_limit

·         change to  12.1V ( standaard is 7.6V)

 

The Start-Stop will show as disabled because the energy requirement from the car is too high, which is not an error but a valid reason for SS to be disabled.

 

Nu stiu cat de safe este

La fel si in clipul:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa varianta asta mai este cea de alterare a temperaturii, respectiv cea a decuplarii mufei de pe baterie. Nu toate platformele suporta anularea din soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, mi am facut si eu codarile la Compexit,

Laptimer, ei au spus ca l au activat dar nu mi apare in Bord.

Oare trebuie sa resetez eu ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La mine am observat ca se aprinde doar lampa stanga de ceata; cum pot vedea daca este codat sa se aprinda o lampa sau amandoua cu vagcom-ul?  Ce presupune cablarea celei de-a doua lampi? 2 fire in soclul pt becul de jos din lampa pe plus? Multumesc!

Modificat de pannovy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cabluri sunt trase, din vag-com se poate activa al doilea, vezi topic codari funcționale și probate - sau ceva de genul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cine ma ajuta si pe mine puțin sa dezactivez hhc mie îmi apare altfel la byte 25 ce valoare trebuie pusă ?
Am 01000011 pt dezactivare cât trebuie sa fie?
 

Modificat de BKL36
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi Colegi,

 

 

are sens sa facem codarile pentru diverse functii specificate aici pe forum daca la prima intrare in servie acestea se vor sterge?

 

sau nu se sterg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se sterg doar daca iti fac update de soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar updateurile astea cred ca se fac anual asa ca la fiecare revizie s-ar putea face si se sterg automat codarile nu?

Modificat de the_andy16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de dealer/service.

 

De exemplu, chiar ieri am fost pentru anumite interventii si am intrebat acest aspect, raspunsul a fost de genul: "se fac doar daca se stie ca la versiunea dumneavoastra exista probleme, sau veniti cu o anumita problema in service, se face prima data update de soft. Insa la revizia anuala, nu facem..."

 

Asa ca depinde mult, poti intreba desigur la dealer-ul tau. Eu personal, facand codarile tot la eie, si-au facut "notite" la toate cele efectuate, si daca vor face update de soft, vor "reprograma" ulterior din nou :)

 

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa ar fi corect.

 

 

eu la Brady o sa ma duc in Bucuresti insa ei nu fac codari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rugămintea să păstrăm discuțiile "într-un cadru legal" (am ascuns eu tot ce era neinteresant). ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alătur și rugămintea să nu mai postăm același răspuns de nenumărate ori.

Să oferim șansa colegilor mai puturoși să folosească funcția de căutare. Nu de alta da' ruginește și dăm bătaie de cap administratorilor. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog ajutati-ma cu un PM cu datele de contact ale cuiva din Iasi care stie/poate sa activeze din VCDS hill hold si cornering. E pentru un prieten care nu este pe forum.Multumesc anticipat,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi la prestari servicii in zona ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

am fost si eu Sambata la Compexit pentru activarea catorva functii:

HHC - Testat - OK

Adjust Comfort Turn Signals de la 3 la 5  - Testat - OK

Tyre pressure monitor ( ei au spus ca e activat ) eu nu stiu sa mearga. Din fericire/ghinion am avut pana Sambata si nu am vazut nici un bec aprins la bord sau ceva sa imi semnalizeze pana.

Passenger mirror dip on reverse - Testat-OK ( cu conditia ca selectorul de la oglinda sa fie pe R )

Display Gallons Consumed -Testat-OK

Automatic rain closing - Activat dar Netestat

Activare al doilea stop de ceata -  Activat dar nu am verificat

Blower Status Display in AUTO - Testat-OK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Blower status display la ce se refera?

Apropo legat de rain closing function, acum ploua, daca o testezi sa ne zici si noua:d, cat a costat codarea pt functiile astea?

Modificat de the_andy16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am platit in total 200 ron ( inclus si desfundarea diuzei de la luneta spate)

Blower status display - se refera la afisarea ( aprinderea ledurilor) in momentul in care ai pus AC pe automat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am inteles rain closing este activ doar pentru o perioada dupa ce opresti masina.

poti sa testezi masina stropind cu ceva senzorul dupa ce inchizi masina, eu nu am apucat :)

@dialog_oo, ai avut pana si nu ti-a afisat nimic despre presiune?

la mine a functionat de ficare data dar aveam un surub infpit in roata si semnaliza odata la 2 sapt. am impresia ca isi da seama ca este o diferenta de presiune cand una din roti scade cu mai mult de 0.3 bari fata de restul

Modificat de Dan Lupascu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu a fuctionat sau nu functioneaza.  Cand am spus ca l-au activat m-am bazat pe declaratia verbal a cosilierului de service. Nu am primit nici un document doveditor.

O sa mai fac o incercare si anume sa las un pic  de aer dintr-o roata sa vad.

Intrebare: acest sensor fuctioneaza doar de la o anumita viteza in sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia nu are senzori presiune, din cate stiu monitorizarea se bazeaza pe informatiile transmise de ABS.

Ai setat presiunea din meniu ? Sau, ai incercat sa intri in meniu sa vezi daca este activ TPMS-ul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!