Jump to content

Codari VCDS - probate si functionale


borat
 Share

Postare recomandată

da, trebuie sa fie pe oglinda drepta pus butonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm, functia merge cu butonul pus pe oglinda dreapta :)

De asemenea, HHC activat si dupa "Livrarea autovehicolului" merge frumos :-)

 

Scurt pe doi: se pot face si la reprezentanta fara probleme, si cu un cost decent - zic eu

 

Edit: pentru cei sceptici cu garantia - ca mine - desigur ;)

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A pro pos de costuri, cam care a fost costul operatiunilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu tva etc, in Cluj la reprezentanta, ~161 lei, nu am factura la indemana - asta indiferent cate activari doresti, tot e mai ieftin ca pe comanda pe fabrica - desi, daca la HHC exista diferente notabile, as dori sa stiu si eu care sunt :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E acelasi pret pentru numar nelimitat de activari? Pai mie asta mi se pare super, mai ales ca e facuta la reprezentanta toata operatiunea.

Ce diferente crezi ca ar putea exista la HHC? Sta masina cand e in rampa/panta? Functioneaza hill holdul si in marsarier? Daca da e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a observat diferenta clara ar trebuie sa ma urc si sa conduc exact acelasi model cu functia "activata" din fabrica.

 

Am mai condus masini cu HHC din fabrica, O3 este prima care o codez "after", si pentru mine, pe moment, nu am observat diferente sesizabile - repet, pentru obiectivitate, as avea nevoie de diferenta a doua vehicole asemanatoare

 

Poate sunt colegi care au facut deja testul si te pot lamuri ;)

 

Si da, este acelasi pret, orice si oricat doresti sa iti activezi ^^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica nu ai observat "diferente sesizabile"?! Ai incercat plecarea din panta si se comporta ca inainte?

Pentru obiectivitate poti testa cu a mea cand ajungi la Bucuresti. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am observat diferente sesizabile la HHC programat acuma pe O3, fata de alte vehicule conduse cu HHC din fabrica - la asta ma refeream

Da, masina are functia HHC in panta, da, se activeaza superb si este sesizabil dupa activare.

 

De obicei ma exprim intre prost si foarte prost in scris, sunteti oricum norocosi ca nu aveti de a face cu mine verbal xD

 

Cu prima ocazie de Bucuresti, te vizitez pentru o cafea si o cheie la vopsea, si putem incerca vice-versa, sa ne dam cu parerea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum e super ca poate fi activata functia. De fapt asa iti dai seama ce jecmaneala e cu optionalele astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va închipuiti voi cum se duc baietii la reprezentanta sa activeze anumite lucruri si cand ce sa vezi: Oamenii de la reprezentanta nu pot activa anumite lucruri cum ar fi rain closing. Lasa frate ca am fost eu la o reprezentanta Al Bundy Factory si mi-a activat tot ce se putea activa atunci cand am fost eu la el. Am fost acum la serv pt revizia de 30 de mii, bine eu am facut-o la 27de mii si nu am avut nici 1 problema. HHC functioneaza si in panta si in rampa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca atunci când te duci cu masina la revizii nu se iau de tine pentru activari. Dar când ai probleme si te duci in garantie.... Atunci ii baiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat pe garantie calculator geam usa dreapta. Si nu am avut probleme cu nimic. Multi nici nu stiu cu ce se mananca treaba asta... Cand au inceput m-am dus dupa 3 min ca am vrut sa stau langa masina. Soc... Se pregătea sa-mi dea fata de usa din stanga jos[emoji28] [emoji107]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) am si eu masin programata in Frankfurt pentru un huruit pe fata si o sa va zic dupa :) mi-am activat si eu cate ceva la ea... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dus-o pentru ceva pe garantie, si de fiecare data au scant-o (la constatere si apoi la reparare) desi era ceva doar mecanic, identificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat azi la Avia Pantelimon, cf indicatiilor din primele pagini ale topicului, activare 5 semnalizari confort (s-a salvat valoarea 5 in loc de 3) si activarea celei de-a 2-a lampi de ceata. Nu a mers niciuna dintre activari :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine au mers ambele la Compexit Cluj, codat exact pasii din topic, m-am dus cu eie listati ca sa fiu sigur ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sosoktm pentru semnalizari trebuie sa resetezi setarile pt lumini din infotainment

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@borat...sunt convins ca ai dreptate, insa eu nu ma pricep, am sperat ca persoana de acolo va sti ce sa faca. Daca se poate, as aprecia fie aici fie PM cu procedura completa pt cele 2 functii pe care vreau sa le activez, scrise in "pasareasca" vcds. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intrebat la dealer daca se paote actvia Hill Hold Control la ei si a spus ca NU, in sensul ca se poate seta dar la urmatorul update de soft se sterg toate customizarile si revine masina la setarile din fabrica.

 

 

Stiti ceva de asta?

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare logic, dupa scrierea softului nou se recodeaza cu setarile cu care a plecat masina din fabrica (daca acestea se sterg).

 

In orice caz, ai documentul la mana ca le-ai platit odata, deci ar trebui sa le efectueze din nou.

Pe de alta parte...cate update-uri de Instruments, Confort, ABS ati vazut?

S-au mai intalnit la HVAC, dar 1-2 update pe durata de evolutie a unui model de masina.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intrebat la dealer daca se paote actvia Hill Hold Control la ei si a spus ca NU, in sensul ca se poate seta [...]

Deci nu se poate adica se poate... la ce dealer zici ca ai intrebat?! Ca dupa logica raspunsului se ocupa cu altceva in principal iar de masini probabil in secundar. ;)

 

@sosoktm:

Ce sa-ti fac Sorin daca nu tii cont si de "experientele" celorlalti? :P

Si de mine este mult mai aproape Avia Pantelimon insa pentru chestii serioase (sa zicem codari :P) am fost la PBN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, n-am rabdarea sa las masina o zi la service (pbn sau oricare) pt un job de 30 minute. Mai studiem problema dar probabil ca tot la ei ajung

la avia eram doar in trecere cu alt subiect, am incercat sa profit de ocazie ca ma invart de obicei departe de zona aia (concret, cam la 3-5 min de pbn :))   )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A spus ca e o protectie mai noua de la producator.

Este cineva care a facut modificari si pe urma s-a updatat softul la orice alt modul si setarile custom s-au pastrat?

 

Concret, nu teorii.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate ca la update de soft,  sa verifice ce soft este pe masina, si sa puna acelasi lucru + ce este de updatat. Dar mai normal mi se pare sa se faca update de soft doar la modulul care are nevoie de update.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!