Jump to content

3rd Seat Ibiza 6L 1.4 tdi 70cp+


bgd_b92

Postare recomandată

Pai da TDI-urile sunt galagioase,mie imi place senzatia de motor mare si puternic care se aude tare si in interior si exterior.Oricum diesel iau pentru consum,dar sub 1.9 niciodata.Dar nici cred ca peste 2.0 vreodata.Toate masinile au probleme si cele cu 1.4 si 1.6...asta e ce sa facem:(.

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos...bine ai venit printre cei galagiosi :))

Cu ce ai vopsit capacele oglinzilor?

Link către comentariu

Hahaha ady tare asta :))

Davydss ; mai vorbim peste 2-3 ani...cand nu vor exista nici suv-uri cu motor mai mare de 2L. Sa mergi cu 1.6 hdi 110 cp pe un peugeot 307..o sa ramai surprins si pui afis cu de vanzare in geam..e racheta..si la consum e Wow..

Laurentiu : mersi :)) pai, le-am matuit cu smirghel ( insa am apasat prea tare si le-am zgariat ), apoi am spalat, am dat cu primer pt plastic 2 straturi ( 26 lei din autovit ) apoi cu spray de la dupli color gri ( pt jante, tot 26 lei ), 3 straturi. Mai am spraiuri sa fac operatiinea inca o data. Cost total 55 lei.

Tizule, pt putin

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu

Astazi s-a montat si playerul kenwood si sistemul mac in usile spate. E altceva acum. Maine urmeaza foliile pe spate

P.s : ca si costuri pt cei interesati, avem asa :

3500 euro trocariciu

720 lei resoftarea

cotiera + folia pt proiectoare + folia pt S = 55 lei

spraiurile pt vopsit oglinzile gri FR = 55 lei

playerul + sistemul mac audio + montaj = 560 lei ( fara discount era 640 lei )

foliile pt geamuri de maine = 220 lei

grilele laterale de FR ce vor urma = 60 lei

Total : upgradeuri 1670 lei. Destul de bine zic eu. Astia ar fi fost banii de distributie si cauciucuri pe care le-am primit bonus o data cu masina. 20140922_184905.jpg

Link către comentariu
Pot spuna ca m-am umplu de nervi..mi-am luat grilele tip fagure si jur ca mi-am rupt mainile incercand sa le dau pe cele vechi jos..avand in vedere ca le dadusem si la YBZ...stiam ca trebuie sa trag de ele si ies...am tras cu toata forta, proptit in bara, facandu-le joc incercand sa le rupt toate clemele si nu au vrut sa iasa..m-a apasat pe ele si zici ca erau de plastelina se indoiau da nu se rupeau / scoteau...pana la urma, dupa 30-40 minute dupa ce si-au batut joc de mine, au cedat clemele si le-am scos..iar cele noi, doar le-am apasat usor de tot si au clipsat..arata foarte bine, imi place maxim  :yah acum am pregatit si bara fata pt maine, sa o infoliez gen cupra look ; o voi face cu folie de carbon si voi infolia si S-urile fata / spate ; maine cred ca ii voi face si consumul, am deja vreo 180 km facuti si suspectez un ~6.5 %..am mers numai prin oras, pe drumuri scurte si in aglomeratie ; daca are consum sub 7 o duc la servis ca ceva nu e bine  :)))) una peste alta, am verificat filtrul de aer sa vad daca persoana care mi-a vandut masina chiar a schimbat si consumabilele o data cu distributia ( acum 3-4 luni ) si este foarte curat ; filtrele sunt toate MANN, deci este ok ; 

20140926_152605.jpg20140926_155328.jpg20140926_160115.jpg

Link către comentariu

Arata misto cu grilele fagure :icon_thumleft: ... Pacat ca nu se gaseste grila centrala tot la fel...

PS: Mi-ai spus ca sunt 60 de lei amblele grile si ca le-ai luat de la Seat... Dar sunt originale?

Link către comentariu

bogdan : eu cu treaba asta cu originalul..am o mare problema..toate sunt chinezarii ; insa ca sa iti raspund la obiect, da, au venit infoliate in oflie stantata AUDI / VW etc..si au venit pe comanda de pe o zi pe alta ; se potrivesc perfect si materialul pare de calitate ; am mai avut si la celalata ibiza si nu am avut probleme cu ele ; iti recomand ! dar daca te intereseaza, sa imi zici sa iti dau codul de piesa ! pt ca altfel iti vor cere pe ele 147 lei / bucata ; daca nu ma crezi, poti suna sa te convingi :)) la mine e a 2a oara cand se intampla...grila centrala o poti face custom ; daca dai click pe link`ul din semnatura vei vedea la fosta mea masina ; dar numai merita chinuiala..plus ca nu iese 100% perfect si am refactu`o de 3 ori ; desigur au fost si colegi mult mai indemanatici carora le`a iesit perfect ; insa acum imi place mai mult asa :)

 

yooyouu : 20% ; asa am pus si pe ultimele masini si sunt multumit ; razele soarelui nu patrund in interior, noaptea nu te incomodeaza ca cele 5% si arata frumos ;

 

Ieri dimineata am infoliat si bara fata + S-urile fata spate ; pot spune ca mi-au iesit toate 99% perfect   :D motorul a avut si el parte de o cosmetizare   :D consumul plin pe plin a iesit 6.4%   :sly:
Sunt incantat ca am reusit sa fac destul de multe cu putini bani, cum ar fi : resoftarea la TCM ( 720 ), alarma ( 250 ), folii ( 220 ) Llumar, mp3 player+sistem boxe ( 560 ),  oglinzi gri FR ( 55 ), cotiera ( 42 ), folie proiectoare ( 10 ), folie bara fata + S-uri ( 10 ), curatat tapiteria, grile laterale FR ( 66 ) ; mai urmeaza Cupra lip-ul ( 140 ) si totalul iese undeva pe la 2100 lei / 466 euro ; am postat preturile pt cei interesati care vor sa se apuce de facut upgradeuri ; eu am avut noroc ca am luat`o cu toate consumabilele schimbate si fara nicio problema..altfel, banii astia s-ar fi dus pe distributie, ulei, filtre, lichide, bucse si alte maruntisuri; 
20140927_111656.jpg20140927_111701.jpg20140927_111957.jpg20140927_152559_1_1.jpg20140927_152612.jpg20140927_183232.jpg20140927_184140.jpg
Modificat de bgd_b92
Link către comentariu

Folia pe proiectoare ai pus-o doar pt look sau are si rol functional? Se vede mult mai galbena lumina?

Link către comentariu

 

Ieri dimineata am infoliat si bara fata + S-urile fata spate ; pot spune ca mi-au iesit toate 99% perfect

 

 

90%, ca orientarea dungilor de pe S si orientarea dungilor de pe bara este contra una celeilalte :)

 

Daca tot vrei s-o vopsesti, poate n-ar fi rau sa-ti iei niste senzori de parcare spate pe care sa-i montezi inainte de operatiune. Vizibilitatea oricum e proasta la Ibita in spate si te-ar ajuta mult.

 

S-o stapanesti sanatos :icon_thumleft:

Link către comentariu

Mihai : folia e doar de design. Nu merg niciodata cu ele aprinsa. Se vad galbene iar lumina nu prea mai este deloc puternica

Bulan ; asta nu prea m-a interesat, oricum nu e vizibil nici de aproape. Ma refer ca a iesit fara bule / zgarieturi/ taieturi sau alte chestii. De senzori nu am nevoie, ma descurc destul de bine iar masina nu o conduc decat eu :D mersi de sfat

Link către comentariu

Te-am intrebat de grile deoarece m-am interesat la un magazin de piese auto iar dupa codul 6L6 853 676 respectiv 6L6 853 677 a rezultat un pret de aprox 145 lei/buc ceea ce mi s-a parut enorm de mult... Tu ce cod le-ai dat?

PS: Motorul se mentine super bine... arata foarte ok!

Modificat de bogmotorsport
Link către comentariu

nu la magazin de piese auto ; suna la reprezentanta...33 lei / buc nu mi se pare scump la reprezentanta ; 

uite codurile : 

6L0853676A 01C 

6L0853677A 01C 

Sa fie neaparat cu 01C in coada ! 

Si cu cei de la reprezentanta aceeasi problema am avut..le-am spus exact ce vreau si mi-au zis 147 lei bucata...nu am avut cu cine sa ma inteleg ;  ca cica nu stiu eu domne...si i-am cerut codurile unui prieten si am sunat din nou ; le-am zis sa`mi dea pret pt codurile astea si au spus 33 lei bucata ; le-am platit in avans ( pt ca vin pe comanda de pe o zi pe alta ) si a doua zi le-am ridicat ; bafta !

Link către comentariu

De astazi am cumparat ulei 2 timpi de la Petrom pt amestecul cu motorina. Am pus cam 250 ml ulei ( juma de sticla de pet ) la un plin (~ 40 L ). Va tin la curent cu efectele pozitive. Masina are ~ 41000 km.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am refacut oglinzile pt ca data trecuta am avut un smirghel prea abraziv si le-am zgariat rau...acum le-am si lacuit si arata perfect ! si am vopsit si consola negru lucios si am lacuit-o ; arata ok ; nu e foarte lucioasa, dar e ceva diferit si mai discret ; desigur un ochi neustiutor nu cred ca observa diferenta ; am comandat si un cupra lip de 1M ; sper sa il pun in weekend. 

20141020_163758.jpg20141020_180254.jpg
Link către comentariu

Si un bumper lip asa de sezon...ca sa raschetam cu succes :))

Poza facuta acum 40 minute  :

 

20141025_145836.jpg

Poza facuta acum 5 minute :)))))
20141025_163705.jpg
Link către comentariu

Update consum :

6.5% urban pe o distanta de 600 km ( ~ 4 saptamani, mers zilnic ), drumuri de tot felul, si scurte, si aglomerate, plimbari si prin weekend si alergata ceva timp

5.8 % extrurban pe o distanta de 300 km, alergata, mers intre 90-130 km/h si facut aproximativ ~ 10 drumuri a cate 12 km dus / 12 intors plus putina fataiala..

Consumurile facute plin pe plin.

Ma declar foarte multumit de consum si de faptul ca are un zvac foarte bun cu masina incarcata full ( ~ 400 kg ) ;

20141027_130441.jpg20141029_155051.jpg

Link către comentariu
  • taz21 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!