Jump to content

3rd Seat Ibiza 6L 1.4 tdi 70cp+


bgd_b92

Postare recomandată

Dupa ce am vandut opelul, m-am gandit eu ca a treia oara e cu noroc :)) asa ca am cumparat inca un seat ibiza ( am mai avut inca doua ) , de data asta un 1.4 TDI 70 cp ; cautam o masina economica, care sa nu imi dea batai de cap ( nu ca resul mi-ar fi dat ) ; cu toate ca nu eram adeptul dieselului ( si nici nu prea sunt ), orice invat are si dezvat ; cum spuneam, avantaje si dezavantaje ; imi place ca este un motor durabil, trage bine pt cei 70 cp, nu are volant cu masa dubla / probleme cu injectoarele / turbina sau alte probleme de fabrica ;
Masina este din 2007 si are 40.000 km reali ; tehnic este in stare noua, motor curat lacrima, cutia, ambreiajul, directia, toate merg ca si noi !  Dar am facut un compromis...masina necesita o revopsire totala ; a fost condusa de o donsoara...si a atins-o pe toate partile ; a fost vopsita insa FOARTE PROST ! Asadar, am luat-o la un pret ok, si cu km foarte putini ( incredibil de putini pt un diesel ) dar voi investi ceva in vopsit ; asta e..am zis..exteriorul se face , si masina e ca noua ! 

Dotari : climatronic, ABS, geamuri electrice, airbaguri, volan reglabil, scaun reglabil, jante aliaj ; 

Masina am luat-o cu distributia complet schimbata si cu filtre + ulei in luna mai + anvelope vara si un set de iarna ; deci asta m-a mai scutit de inca ~2000 lei care i-as fi investit imediat dupa achizitie ! ( distributia veche o am in portbagaj ) ; 

Ca planuri de viitor...sunt multe...ca si YBZ-ul din semnatura gen...: grile laterale fagure ( FR), capace oglinzi vopsite gri FR, alt player + sistem boxe pe spate, alarma, soft, folie autorizata geamuri, vopsit etrieri + tambure, folie galbena pe proiectoare, consola facuta cu hidrotransfer, folie bara fata gen Cupra look, pegale + footrest GTI , S-ul din fata infoliat, vopsit exterior complet si probabil alte mici maruntisuri ; 

 

20140916_170130.jpg20140916_170138.jpg20140916_170143.jpg20140917_171347.jpg20140917_181325.jpg20140917_181343.jpg
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos . Printre maruntisurile ce vor urma nu se afla si o resoftare ? 

Modificat de Radu_Alecs
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos.Rar mai gasesti un diesel din 2007 la km astia. La ce pret ai scos-o? Clar are nevoie de o resoftare motorul asta , se schimba radical dupa.

 

Poti sa imi dai mai multe detalii legate de unde faci hidrotransferul pentru consola centrala si cat costa asa ceva?

Link către comentariu

Acuma, daca tot o vopsesti, poti sa faci o combinatie intre Nardo Grey si negru lucios (plafon, oglinzi etc):

 

2013-12-04133307_zps41af43cf.jpg

 

M-as mira sa fie mare diferenta la pret pentru vopsea si nici la RAR nu o sa ai probleme, fiind tot gri...

Link către comentariu

Pare ok vopseaua in poze, sa o stapanesti sanatos!

Din pacate, doar in poze...din apropiere este aspra si albicioasa...

 

Sa o stapanesti sanatos . Printre maruntisurile ce vor urma nu se afla si o resoftare ? 

 

Mersi. Resoftarea o fac astazi la TCM :D

Sa o stapanesti sanatos.Rar mai gasesti un diesel din 2007 la km astia. La ce pret ai scos-o? Clar are nevoie de o resoftare motorul asta , se schimba radical dupa.

 

Poti sa imi dai mai multe detalii legate de unde faci hidrotransferul pentru consola centrala si cat costa asa ceva?

Mersi ! intr-adevar, motorul e ca nou ; 3500 euro ; o sa iti dau pe PM un topic pt hidrotransfer al unui baiat care face destul de ieftin..ca altii te cam jupoaie de bani ; 

 

Acuma, daca tot o vopsesti, poti sa faci o combinatie intre Nardo Grey si negru lucios (plafon, oglinzi etc):

 

2013-12-04133307_zps41af43cf.jpg

 

M-as mira sa fie mare diferenta la pret pentru vopsea si nici la RAR nu o sa ai probleme, fiind tot gri...

Da..ma gandeam sa o infoliez alb lucios si plafonul + oglinzi negru lucios + prelungire la bara gen cupra look si folii..ar arata misto...o sa ma gandesc...nu prea vreau sa dau o gramada de bani pe vopsit...dispun de maxim 3000 lei pt vopsit...

Link către comentariu

Va merge super, am mai mers cu una si era super ok ; mai ales pt oras...treptele 1 / 2 / 3 vor fi fortza  :lol:

Link către comentariu

Frumoasa masina. Sa o stapanesti sanatos.

Motorul trage bine dar mie personal nu imi place fiindca este foarte zgomotos si totodata se simt vibratiile destul de tare in caroserie.

Cu arata consola asta facuta cu hidrotransfer :) ?

Link către comentariu

Draguta masina , sa o stapanesti sanatos si sa nu ai probleme ! daca vrei o nuanta de gri frumoasa, e Gri Aviator, s-a pus pe Audi TT , cu 3000lei o vopsesti sigur, o masina are 13 elemente , un element de vopsit e 200lei , chiar si 150 lei , deci 200x13=2600, spor in cautarea unei nuante potrivite!

Link către comentariu

Mersi frumos ! Pai cred ca o vopsesc aceeasi culoare ca sa nu se vada urat la praguri / capota..plafonul si eleronul nu trebuie vopsite. Daca stii pe cineva care ar face sub 3000 lei pm please. Oricum o fac la primavara..pana atunci..mai cumpar una alta :)) 20140918_171916.jpg

Link către comentariu

Este absolut necesat vopsitul. Vopseaua arata in ultimul hal...albicioasa, scursa, aspra, fara luciu, si zgariata pe toate partile. O voi face la primvara. Pana atunci am timp sa fac toate maruntisurile.

Link către comentariu

Buna alegere Kenwoodul, ceva similar am si eu pe ibiza si nu se compara cu sony-ul de il avea inainte. Eu l-am combinat si cu o pereche de boxe ovale kenwood montate in plaja , recomand combou , toata lumea zice ca am woofer.

Link către comentariu

In weekend, am mai facut cate una alta :

- dat jos literele de pe portbagaj

- curatat integral tapiteria

- montat cotiera

- aplicat folie galbena pe proiectoare ( doar de design, oricum nu merg niciodata cu ele aprinse ) 

- vopsit etrieri + tambure alb

- vopsit capace oglinzi GRI mat gen FR

 

Maine va urma partea de audio si poimaine sper foliile pe spate ; saptamana ce vine grilele laterale de FR cu fagure...si ma opresc aici ; probabil cand oi avea chef voi face si acele albastre cum erau la precedenta..folia pe bara fata si cupra lip-ul nu le voi face acuma, pt ca daca o voi vopsi la vara / primavara, nu are rost...pana acum, am facut 115 km cu ea si nu mi-a scazut acul deloc de la motorina..deja ma gandesc ca o fi stricat..sper sa nu :))

 

20140920_180957.jpg
Link către comentariu

Cat comentai tu la toata lumea care isi lua TDI:)) ,erai adeptul benzinei,parca nu te mai recunosc,de fiecare data ma certam cu tine cand zicea lumea ca vrea un golf 5 si TDI.Aaa da nu suportai nici golfurile ca sunt prea scumpe:))

 

In fine multa bafta cu TDI-ul tau,sa n-ai probleme!

Link către comentariu

Ady : mersi

Bogdan : 60 lei ambele la reprezentanta

Davidsss :mersi la fel. nici nu sunt adeptul dieselului. Nu voi compara niciodata silentiozitatea, rafinamentul si mersul unui motor pe benzina cu unul diesel. Tdi-urile in general sunt galagioase, asta nu imi place. Majoritatea motoarelor de pe piata sunt common rail. La consum este diferenta..si la cuplu. Eu am luat o masina economica, si tehnic ca noua cu foarte putini km. Una pt oras. Nu dieseluri cu motoare de 2.0-2.5 pt oras..are costuri foarte mici de intretinere si este o masina clasica. 1.9/ 2.0 ai vazut si tu pe forum cate probleme au. Indiferent ce masina am avut, am intretinuto corespunzator. Am eu o sensibilitate pt ibiza. Imi place, mai ales sa o personalizez eu. Parca mai fura cate o privire pe strada fata de opel astra/ corsa/ logan etc..

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
  • taz21 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!