Jump to content

My Golf MK4


MRC

Postare recomandată

S-a terminat si capitolul Golf pt mine.

 

post-56805-0-62382900-1436475612_thumb.jpost-56805-0-47807200-1436475618_thumb.jpost-56805-0-73844400-1436475624_thumb.jpost-56805-0-02797900-1436475630_thumb.jpost-56805-0-47134600-1436475641_thumb.j

 

Duba a intors pe linie dubla continua, iar eu am luat-o din plin, in lateral, cu aprox 70-80 km/h. Eram 4 oameni in masina, eu n-am patit absolut nimic, ceilalti au avut cateva mici dureri plus o buza sparta. Soferul dubei, un "tanar" de 79 ani, a dat cu capul de oglinda retrovizoare si l-a spart, ii curgea un pic de sange.

 

Iar de acum incepe distractia ...

 

 

Link către comentariu

Pacat de ce ti s-a intamplat, bine ca nu au fost victime, poate mai recuperezi ceva de la asiguratorul lui, oricum legislatia este proasta, de ii mai lasa sa conduca la aceasta varsta. Toate la timpul lor, dar de la o anumita etate devin pericol public.Ai avut ghinion sa fie si  udatura pe sosea, poate altfel mai aveai vreo sansa de evitare, sau de un impact mai usor.

Modificat de calin.g
Link către comentariu

Nu stiu ce se intampla cu anul asta 2015....incepand de pe 2 ianuarie cu accidentul meu urat ,cred ca tu esti al 5-lea sau al 6-lea caz pe forum de accident...Imi pare rau...stiu cum e,asa a fost si la mine,4 oameni in masina,eu nimic,dar restul cam loviti...a fost mult mai violent.Urat acest lucru,dar stai sa vezi acuma cu marele "Stat"...cum te freaca dintr-o parte in alta si cat dureaza.In fine iti urez bafta si sa-ti fie cat mai usor si sa recuperezi fara pierderi! Bafta multa si sanatate!

Link către comentariu

pfaaa...nasol.

sper sa recuperezi cat mai mult de la RCA.

este dauna totala masina?

Link către comentariu

Multumesc ...

 

Sunt constient ca o sa dureze, asa ca m-am inarmat cu rabdare.

 

Muale, daunele la masina sunt asa: fata toata (ce se vede), intercooler spart, radiatoare fata sparte, baie ulei sparta, lonjeroane strambe, airbaguri sarite, parbriz spart, usa de la sofer si usile de pe dreapta nu se mai inchid pe a doua treapta, doar pe prima (intredeschise), deci s-au strambat si stalpii fata. Asta e ce am putut sa vad eu fara sa deschid capota. Probabil sunt ceva daune si pe la motor.

 

Deci in principiu ar cam trebui sa-mi dea dauna totala. Oricum, de facut nici nu se pune problema s-o mai fac. In functie de banii pe care ii primesc de la asigurare, ma decid daca s-o dau la dezmembrari sau s-o dezmembrez eu. Voi vedea atunci ce si cum.

Modificat de MRC
Link către comentariu

poti face o comparatie cu asta .

se diminueaza mkiv pe forum si din pacate nu ca se vand...

Link către comentariu

Chiar m-am uitat un pic pe topicul lui Mircea mai inainte, ca sa-mi fac o idee.

 

Cu ocazia asta am aflat mai multe chestii: cum pocneste un airbag :)), ochelarii de pe ochi nu s-au crapat si nu au sarit din cauza airbag-ului, iar masina se descuie singura dupa impact.

 

In fractiunea de secunda cand mi-a aparut duba in fata, singurul meu gand a fost "bagamias, intru mult prea tare in el". Dar, uimitor, n-am avut absolut nimic, cu toate ca impactul a fost destul de puternic.

 

Bune Golfurile!  :icon_thumleft:

Modificat de MRC
Link către comentariu

Wow. Bine ca ati scapat intregi...

 

Am avut un incident similar dar am scapat la mustata, dupa ce am reusit cumva sa intru pe contrasens, pe acostament si sa nu vina nimeni din fata. SI dobitocul de la volan, a oprit fix 5 secunde sa vada daca din norul de praf ma vad intreg sau m-am rasturnat... Asta e rezultatul unei chestii pe care o zic eu de mult si anume blocarea mijlocului drumului cu parapeti despartitori, asa cum e in Otopeni. Exista si dezavantaje evidente de genul ambulanta nu poate ajunge pe contrasens decat prin primul giratoriu, dar se diminueaza drastic incidente de genul celor in care ai fost implicat precum si depasiri aberante.

Modificat de grp
Link către comentariu

Pacat ....bine ca sunteti toti ok. Imi pare rau!

Bafta mai departe cu birocratia din Romanica noastra, sper sa treci cu bine peste.

Daca o dezmembrezi sa ma treci si pe mine pe lista pt cateva proiecte.

 

La ce firma are asigurare "tanarul" ?

Modificat de Bogdamn
Link către comentariu

sansele sa plateasca la Tiriac sunt f mici.

probabil la RCA-ul poporului: Carpatica/Euroins

Link către comentariu

Imi pare rau .....ma gindesc ca investisei ceva suflet in ea

Link către comentariu

Carpatica, bineinteles.

Daca iau 7-800 euro pe epava o dau, daca nu o dezmembrez.

Da .. a fost ceva suflet implicat, dar a trecut, asta e.

Link către comentariu

Imi pare rau sa aud prin ce ai trecut,dar totusi e bine ca nu au fost victime  :dry:  dupa ce vei primi banii te apuci de alt "proiect mk4" sau altceva ?

Link către comentariu

Altceva. Oricum era in plan sa o dau in viitor. Ma gandeam la un A3 sau A4 2.0 ... dar vedem, mai este pana atunci.

Link către comentariu

Fierul e fier, santatea in schimb nu prea are pret. E bine ca sunteti bine, restul e cancan!

Link către comentariu

Asta e cel mai important, ca nu s-a intamplat nimic grav.

 

Masina... asta e. M-am resemnat. Mergem mai departe :D.

Link către comentariu

Am vazut ieri din pura intamplare accidentul tau share-uit local pe Facebook. Ma durea sufletul pe mine cand am vazut masina zob.

E bine ca nu ai patit tu nimic pe nici un plan, nici fizic, nici psihologic. Dupa un accident mai serios exista riscul sa-ti fie frica sa te mai sui la volan.

 

Succes cu asiguratorii, sper sa-ti iasa treburile cat mai bine in avantajul tau.

Modificat de ikks
Link către comentariu

Multumesc ...

Nu mi-e frica, dar sunt un pic mai haotic la condus, mi-a cam amestecat gandurile accidentul :)).

Link către comentariu

pfii...am vazut ieri poze pe radar iasi...speram sa nu fie golfu tau...sorry.

Link către comentariu

Imi pare rau pentru cele intamplate, dar ma bucur ca sunteti toti ok! Asta e tot ce conteaza deocamdata.

Link către comentariu

Multumesc!

Astazi am fost iar la masina si am vazut ca motorul este coborat cu 10 cm, iar in partea din fata e praf.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
mircea_0072002

MRC, la ce service ai fost pentru constatare? Pe mine m-au trimis la unul lângă tehnorom și ei au zis ca se poate reface cu toate ca am stâlpii dreapta compromisi.

post-118730-0-45561500-1438268547_thumb.

post-118730-0-60525200-1438268567_thumb.

Link către comentariu

La GTI Service. Si de acolo mi-au zis ca se poate face, dar na, e normal sa zica asta, ca le ies niste bani frumosi in urma unei reparatii ca asta.

 

Sa vad ce bani iau de la asigurare, daca ies minim 2000 euro, n-o mai fac.

Link către comentariu
  • 5 weeks later...

Am terminat in sfarsit cu asigurarile. 8825 Ron e suma finala, urmeaza sa mi-i vireze in cont. Masina o dau cu 600 euro la un centru de dezmembrari. Poate as fi putut lua mai mult pe ea de prin alte parti, dar ma cunosc cu persoana de acolo si poate sa-mi ofere si certificat de distrugere, ceea ce nu toti pot da.

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!